ବାଲେଶ୍ୱର

ଦିବ୍ୟ ହେଲେ ଅକ୍ଷୟ ଆଇଡଲ୍‌

ଦିବ୍ୟ ହେଲେ ଅକ୍ଷୟ ଆଇଡଲ୍‌

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୮।୧୨-‘ସ୍ମୃତିରେ ଆମ ଅକ୍ଷୟ’ର ୧୬ଶ ଅକ୍ଷୟୋତ୍ସବ ଗାନ୍ଧୀ ସ୍ମୃତି ଭବନର ମୁକ୍ତ ପରିବେଶରେ ଗତ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉତ୍ତରଓଡ଼ିଶା ଅକ୍ଷୟ ଆଇଡଲ ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ହେମନ୍ତ ସାହୁ ଓ ଘନଶ୍ୟାମ ବିଶ୍ୱାଳ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥି ଭାବେ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିକାଶ ଦାସ, କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ଚିତ୍ରଭାନୁ ମହାନ୍ତି ଓ ଜେନାମଣି ସଞ୍ଜୀବ କୁମାର ଯୋଗଦେଇ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଉପଦେଷ୍ଟା ପ୍ରଶାନ୍ତ ଦାସ ପରିଚାଳନା କରିଥିବା ବେଳେ ସଭାପତି ଶାନ୍ତନୁ ଦାସ, ଉପଦେଷ୍ଟା ସତ୍ୟଶିବ ଦାସ ଓ ଶଶୀ ରଞ୍ଜନ ମଲ୍ଲିକ ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ।
୧୬ଶ ଅକ୍ଷୟୋତ୍ସବ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଉତ୍ସବରେ ଅତିଥି ଭାବେ ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ମନ୍ମଥ ପାଣି ଯୋଗଦେଇ ଅକ୍ଷୟ ସଂଗୀତ ଚିରକାଳ ଫୁଲର ମହକ ଭଳି ସୁବାସ ବୁଣିବ ଓ ତାର ମହକରେ ମହକିତ ହେବେ ଅଗଣିତ ଅକ୍ଷୟପ୍ରେମୀ, ଶ୍ରୋତା ଓ ଦର୍ଶକ। ଅକ୍ଷୟଙ୍କ ଧର୍ମପନତ୍ୀ ପ୍ରମିଳା ମହାନ୍ତି ମଞ୍ଚାସୀନ ହୋଇ ଅନୁଭବ କଥା ରଖିଥିଲେ। ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅମରେନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି ୧୬ଶ ଅକ୍ଷୟ ସମ୍ମାନ ଗ୍ରହଣ କରି ଭାବାବେଗର ସହିତ ଅକ୍ଷୟ ସଙ୍ଗୀତର କଥା ରଖିଥିଲେ ଓ ପ୍ରଥମ ଅକ୍ଷୟ ଝଙ୍କାର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଯନ୍ତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ଆଶିଷ ମହାପାତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଓଡ଼ିଶାର ଖ୍ୟାତନାମା କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ଚିତ୍ରଭାନୁ ମହାନ୍ତି, ସୌରଭ ନାୟକ, ଶୈଳଭାମା ମହାପାତ୍ର, ମାନସୀ ପାତ୍ର, ଅର୍ପିତା ଚୌଧୁରୀ ଓ ମିତ୍ରଭାନୁ ମହାନ୍ତି ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ।
ଅକ୍ଷୟ ଆଇଡଲ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ କୃତିତ୍ୱ ହାସଲ କରିଥିବା ଶିଳ୍ପୀମାନେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସଙ୍ଗୀତ ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ। ଅନୁଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ରବୀନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି, ଆମତ୍ାରାମ ମହାପାତ୍ର, କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଦସ୍ୟ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଖଟୁଆ, ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ସ୍ବାଇଁ, ସନ୍ତୋଷ ଦଳେଇ, ସୁରେଶ ଗିରି, ଶୋଭନ ମିଶ୍ର, ଅଜୟ ଗୁହା, ଅନୁପ ଦାସ, ଅମରଜିିତ୍‌ ଦାସ, ଆଶିଷ ଖଣ୍ଡେଲୱାଲ, ସୁରଜିତ ମହାପାତ୍ର, ଅଭିଜିତ ମହାପାତ୍ର, ନୀଳମଣି ମଣ୍ଡଳ ଓ ସୁକୁମାର ଘୋଷ ପ୍ରମୁଖ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ସନ୍ଧ୍ୟା ଉତ୍ସବକୁ କବି ପ୍ରଶାନ୍ତ ଦାସ ପରିଚାଳନା କରିଥିବା ବେଳେ ସଭାପତି ଶାନ୍ତନୁ ଦାସ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ପର୍ଶୁରାମ ପ୍ରଧାନ, ମୁରଲୀଧର ନାୟକ ଓ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି ବକ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିବା ବେଳେ ରାଜେଶ ଗିରି ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ଚଳିତବର୍ଷ ଦିବ୍ୟଜ୍ୟୋତି ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ଅକ୍ଷୟ ଆଇଡଲ୍‌ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।

All Right Reserved By

ବାଲେଶ୍ୱର

ସୋମବାର ମାଉସୀ ଘରକୁ ବିଜେ କରିବେ ତିନି ଠାକୁର

ବାରିପଦା ଅଫିସ,୧୫।୭- ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ପୁରୀ ରଥଯାତ୍ରାର ଦିନକ ପରେ ବାରିପଦା ରଥଟଣା ଯିବା ଏକ ନିଆରା ପରମ୍ପରା ଭାବେ ପାଳିତ ହୋଇଆସୁଛି। ଶନିବାର ରତ୍ନ ସିଂହାସନ ଛାଡ଼ି ବଡ଼ଦାଣ୍ଡକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଥିବା ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି ରଥାରୂଢ଼ ହୋଇ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ।

ବର୍ଷାରେ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମ  ବେହାଲ

ବର୍ଷାରେ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମ ବେହାଲ

ଭଞ୍ଜକିଆ,୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ରରୁଆଁ ବ୍ଲକ ଭଞ୍ଜକିଆ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ହୋଇ ପଡିଛି। ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ପଡିଆରେ ବର୍ଷାପାଣି ଜମି ରହିଛି।

ବେଦୀ ମଣ୍ଡପକୁ ବିଜେ ହେଲେ ଦିଅଁ

ବେଦୀ ମଣ୍ଡପକୁ ବିଜେ ହେଲେ ଦିଅଁ

ରାଇରଙ୍ଗପୁର,୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ରାଇରଙ୍ଗପୁରଠରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ମହିଳା ଓ ଅନ୍ୟ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଯୋଗ ଦେଇ ଅଧାକାଟରେ ଅଟକିଥିବା ରଥକୁ ରବିବାର ଟାଣିଥିଲେ।

ନର୍କକୁଣ୍ଡ ପାଲଟିଛି ରାସ୍ତା

ନର୍କକୁଣ୍ଡ ପାଲଟିଛି ରାସ୍ତା

କେନ୍ଦୁଝର, ୧୫।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ୪୯ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର କେନ୍ଦୁଝର ସହର ଗାନ୍ଧୀଛକ ନିକଟରେ ବିଶାଳକାୟ ଖାଲଖମା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇ ନର୍କକୁଣ୍ଡ ପାଲଟିଛି। ତାହା ଦୁର୍ଘଟଣାର କାରଣ ହୋଇଛି।

ଶିକ୍ଷକ ପଦୋନ୍ନତି ମାନ୍ୟତାକୁ ସ୍ବାଗତ

ଝୁମ୍ପୁରା, ୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମାନ୍ୟତା, ପଦନ୍ନୋତି ନେଇ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ, ଶିକ୍ଷା ସହାୟକ ସଂଘ, ଜିଲା ପରିଷଦ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବାରମ୍ବାର ଦାବି ହୋଇ ଆସୁଥିଲା।

ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ସମୃଦ୍ଧ ଓଡ଼ିଶା ଗଠନ ଆହ୍ବାନ

ପାଟଣା, ୧୫।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାଟଣା ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରେ ବୁଧବାର ଉତ୍କଳ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଉତ୍କଳ ଭାରତର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ମହାମେଘ ବାହନ ଐରଖାରବେଳ ସ୍ବାଇଁ ଯୋଗଦେଇ ବିଜେଡି ସରକାରକୁ ଗାଦିଚ୍ୟୁତ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ। ଉତ୍କଳ ଭାରତକୁ ଜିତାଇଲେ ଓଡ଼ିଶା ଶିଳ୍ପ ସମୃଦ୍ଧ ହେବା ସହ ଯୁବତୀଯୁବକ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ, ଏକ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ ସମୃଦ୍ଧ ଓଡ଼ିଶା ଗଠନ ହେବ ବୋଲି ସ୍ବାଇଁ କହିଥିଲେ।

୩୦ରେ ସୋର ପ୍ରୋଗ୍ରେସିଭ ବାର୍‌ ନିର୍ବାଚନ

ସୋର, ୧୫ ।୭(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସୋର ପ୍ରୋଗ୍ରେସିଭ ବାର ଆସୋସିଏଶନର ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଆସନ୍ତା ୩୦ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଦୟାନିଧି ଓଝା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

‘ପ୍ରଜ୍ଞାପ୍ରଦୀପ’ ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବ

‘ପ୍ରଜ୍ଞାପ୍ରଦୀପ’ ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବ

ବାହାନଗା, ୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲା ବାହାନଗା ବ୍ଲକ ଗୋପାଳପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଥିବା ଦୟାକୃଷ୍ଣ ନିବାସରେ ଷାଣ୍ମାସିକ ପତ୍ରିକା ‘ପ୍ରଜ୍ଞା ପ୍ରଦୀପ’ ର ଉନ୍ମୋଚନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

 ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଅବସର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଅବସର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ରୂପ୍‌ସା, ୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲେଶ୍ୱର ସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କସିପଦା ଉନ୍ନୀତ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଅବସରକାଳୀନ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରାକ୍ତନ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ମିଶନ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବନ ମହୋତ୍ସବ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୫।୭-ବାଲେଶ୍ୱର ମିଶନ ବାଳିକା ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଶୁକ୍ରବାର ବନ ମହୋତ୍ସବ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ହିମାଂଶୁ କୁମାର ନାୟକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସଭାରେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଅଜୟ କୁମାର ବିଶ୍ୱାଳ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବରେ ଯୋଗଦେଇ ବୃକ୍ଷର ଆବଶ୍ୟକତା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ।

୩ ଚୋରା ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ

ନୀଳଗିରି, ୧୫।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୀଳଗିରି ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଥାନାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରବିବାର ଚଢାଉ କରାଯାଇ ୩ଜଣ ଚୋରା ମଦ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଦେଶୀ ଓ ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ପଥର ଗାଡ଼ି ଜବତ, ମାମଲା ରୁଜୁ

ବଡ଼ସାହି,୧୫।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର)-ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲା ବଡ଼ସାହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚୋରାରେ ଚାଲାଣ ହେଉଥିବା ଏକ ମାଙ୍କଡା ପଥର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ଶନିବାର ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି ।

Model This Week

ରୂପେଶ