ରାଜ୍ୟ |

‘ସର୍‌ଗିଫୁଲ ୨୦୧୭’ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

‘ସର୍‌ଗିଫୁଲ ୨୦୧୭’ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ସର୍‌ଗିଫୁଲ ୨୦୧୭ ୟୁନିଟ ୧ ଆଦିବାସୀ ପଡ଼ିଆରେ ସୋମବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ଉତ୍ସବର ଶୀର୍ଷକ ହେଉଛି ‘ମୁଁ ବି ପାରିବି’। ଡିସେମ୍ବର ୧୮ରୁ ୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବାକୁ ଥିବା ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଉକ୍ତ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏବଂ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ କୃତିତ୍ତ୍ୱ ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ୧୦୬ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏବଂ ଉତ୍ତମ ସେବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରୁ ଶେଷ୍ଠ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିବା ୫୯ଟି ହାଇସ୍କୁଲକୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯିବ।

All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ଗଜପତିରେ ପେଲିକାନ୍‌ ପକ୍ଷୀ

ଗଜପତିରେ ପେଲିକାନ୍‌ ପକ୍ଷୀ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଉପକଣ୍ଠ ରାସୁରୁ ଗ୍ରାମ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶରେ ଥିବା ଏକ ପୋଖରୀରେ କିଛି ପେଲିକାନ ପ୍ରଜାତିର ବିରଳ ପକ୍ଷୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପକ୍ଷୀଗୁଡିକ ବହୁ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଏହି ଋତୁରେ ଗଜପତି ଜିଲାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି।

କାଳବୈଶାଖୀ ଯୋଗୁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

କାଳବୈଶାଖୀ ଯୋଗୁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋଷାଣୀ ବ୍ଲକରେ କାଳବୈଶାଖୀ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଗୁରାଣ୍ଡି, ଗୋଷାଣୀ, ଲିଙ୍ଗିପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ବିଭିନ୍ନ ପନିପରିବା ଫସଲ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ସେଞ୍ଚୁରିଆନ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ଚାମ୍ପିୟନ’ର ମହୁରତ

ସେଞ୍ଚୁରିଆନ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ‘ଚାମ୍ପିୟନ’ର ମହୁରତ

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସେଞ୍ଚୁରିଆନ୍‌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରସ୍ଥ ଭେଙ୍କଟେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରେ ଓଲିଉଡ ସିନେମା ‘ଚାମ୍ପିୟନ’ର ଶୁଭ ମହୁରତ କରାଯାଇଛି। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ପ୍ରାୟ ୩ଦିନ ଧରି ସୁଟିଂ ହେବ।

ରେଳବାଇ ଫାଟକ ନ ଥିବାରୁ ସମସ୍ୟା

ରେଳବାଇ ଫାଟକ ନ ଥିବାରୁ ସମସ୍ୟା

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି,୧୮।୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଗଜପତି ଜିଲା ସଦର ମହକୁମା ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡିଠାରୁ କାଶୀନଗର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରେଳବାଇ ଫାଟକ ନାହିଁ। ଫାଟକ ନିର୍ମାଣ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଏଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜୁଛି ।

ଶିବ ବିବାହ, ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ମହୋତ୍ସବ: ଶଙ୍ଖବାଦ୍ୟରେ ମୁଖର ହେଲା ସହର

ଶିବ ବିବାହ, ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ମହୋତ୍ସବ: ଶଙ୍ଖବାଦ୍ୟରେ ମୁଖର ହେଲା ସହର

ଜୟପୁର,୧୮ା୬(ନି.ପ୍ର.): ଜୟପୁର ରାଜୁ ସାହି ପଞ୍ଚାନନ ଶୈବପୀଠ, ଅଷ୍ଟଶମ୍ଭୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶିବ ବିବାହ ଓ ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଉତ୍ସବ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ମନ୍ଦିରର ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ପ୍ରଥମେ ମଙ୍ଗଳନ ଓ ପଞ୍ଚଦେବତା ପୂଜା କରିବା ପରେ ଗୋଧୂଳି ଲଗ୍ନରେ ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା।

ରାଜଧାନୀ ବଜାରରେ ଦଶମନ୍ତପୁର ଆମ୍ବ

ରାଜଧାନୀ ବଜାରରେ ଦଶମନ୍ତପୁର ଆମ୍ବ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୧୮।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଳିକି ଭଳି ଆମ୍ବ ପେନ୍ଥା ପେନ୍ଥା ହୋଇ ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି । ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ଏକର ଜମିରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ଆମ୍ବ ଫଳିଛି। ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ଆଦିବାସୀ କୃଷକଙ୍କ ଫଳନ୍ତି ଜମିର ଏ ହେଉଛି ଚିତ୍ର, ଯାହା ଦେଖିଲେ ଆଖି ଖୋସିହୋଇଯିବ।

ଟ୍ରେନରେ କଟି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଟ୍ରେନରେ କଟି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୮। ୬: ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଆରପି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖୋଡାସିଙ୍ଗି ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ପଛପାର୍ଶ୍ୱ ରେଳ ଲାଇନ୍‌ରେ ରବିବାର ସକାଳେ ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କ ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ଶରୀର ପଡିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଦେଖିବା ପରେ ପୋଲିସକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ ।

ନାବାଳିକା ଉଦ୍ଧାର, ନାବାଳକ ଅଟକ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୧୮ା୬- ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଫୁଲବାଣୀ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ସମ୍ପୃକ୍ତ ନାବାଳକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି। ଏଥିସହ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି।

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ, ଯୁବକ ଗିରଫ

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ, ଯୁବକ ଗିରଫ

କ.ନୂଆଗଁା/ବାଲିଗୁଡା,୧୮ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) - କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା କ.ନୂଆଗଁା ବ୍ଲକ ସାରଙ୍ଗଗଡ ଥାନାରେ ଜଣେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ପୋଲିସ ନଂ.୫୨/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁକରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଦୁର୍ଗନ୍ଧରେ ଫାଟି ପଡ଼ୁଛି ଋଷିକୁଲ୍ୟା ବେଳାଭୂମି

ଦୁର୍ଗନ୍ଧରେ ଫାଟି ପଡ଼ୁଛି ଋଷିକୁଲ୍ୟା ବେଳାଭୂମି

ଗଞ୍ଜାମ,୧୮ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ସହର ପୁରୁଣାବନ୍ଧ ନିକଟସ୍ଥ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ବେଳାଭୂମି କିଛିଦିନ ହେଲା ଅପରିଷ୍କାର ହୋଇ ପଡ଼ିରହିଛି। ଅଲିଭ ରିଡେଲଙ୍କ ଅନ୍ତୁଡ଼ିଶାଳ ଭାବେ ପରିଚିତ ଏହି ବେଳାଭୂମି ପ୍ରତି ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଏକାଠି ନମାଜ ପଢ଼ିବାକୁ ଆହ୍ବାନ

ଏକାଠି ନମାଜ ପଢ଼ିବାକୁ ଆହ୍ବାନ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଞ୍ଜନଗର ମୁସଲିମ୍‌ ସମାଜ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଗୋଷ୍ଠୀ ନାହିଁ। ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ଅଛୁ। କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଅପପ୍ରଚାର କରି ଗୋଷ୍ଠୀ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

ବିଏମ୍‌ସିରୁ ଆଉଟସୋର୍ସିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଚ୍ଛେଦ ହେଉ

ବିଏମ୍‌ସିରୁ ଆଉଟସୋର୍ସିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଚ୍ଛେଦ ହେଉ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୮ା୬ ଓଡ଼ିଶା ଆଉଟସୋର୍ସିଂ କର୍ମଚାରୀ ମହାସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସମାବେଶ ରବିବାର ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଆଉଟସୋର୍ସିଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ସମାବେଶରେ ରବି କୁମାର ସାହାଣୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ