ରାଜ୍ୟ |

ଆଶାରେ ଅଟକିଲା ‘୧୫୦’ ଆସ୍ଫାଳନ

ଆଶାରେ ଅଟକିଲା ‘୧୫୦’ ଆସ୍ଫାଳନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୧୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପ୍ରମାଣିତ କରି ଦେଇଛି ଯେ କାହାର ଆକଳନ କିମ୍ବା କାହାର ଆସ୍ଫାଳନ ସପକ୍ଷରେ ଜନତାର ମତ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ ଗତି କରେ ନାହିଁ। ଜନସାଧାରଣ କାହା ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି ତାହା କେବଳ ପ୍ରକାଶିତ ଭୋଟ ଫଳାଫଳ ହିଁ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରେ। ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଏକ୍‌ଜିଟ୍‌ ପୋଲ ଯେଉଁ ଆକଳନ କରିଥିଲା ତାହା ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ନିର୍ବାଚନଗୁଡିକ ପରି ସଂଖ୍ୟାତ୍ମକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅସତ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା। ସର୍ବୋପରି ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଏଥର ଶାସକ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ଭାଜପା) ୧୮୨ରୁ ୧୫୦ ଆସନ ଜିତିବ ବୋଲି ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ କରିଥିବା ଆସ୍ଫାଳନକୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାନ୍ତି। ଗୁଜରାଟରେ ଭାଜପା ବିଜୟୀ ହୋଇ ଲଗାତର ଭାବେ ଷଷ୍ଠଥର ସକାଶେ ସରକାର ଗଠନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବର ସଂଖ୍ୟାକୁ ଏଥର ଛୁଇଁପାରିନାହିଁ ଦଳ। ନବ ନିର୍ବାଚିତ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ‘ସୋସିଆଲ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ’ ଫର୍ମୁଲା ଭାଜପାକୁ ୯୯ ଆସନରେ ସୀମିତ କରିଦେଇଛି। ଦଳିତ, ଓବିସି ଓ ପଟିଦାରଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିବା ରାହୁଲ କଂଗ୍ରେସକୁ କ୍ଷମତାସୀନ କରିପାରି ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାଜପା ସହ କଡା ଟକ୍କର ଦେଇ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଆସ୍ଫାଳନରେ ପାଣି ଢାଳି ଦେଇଛନ୍ତି।
ଗୁଜରାଟରେ ୧୯୯୫ରୁ କ୍ଷମତା ବାହାରେ ରହିଛି କଂଗ୍ରେସ। ଦଳୀୟ ଅନ୍ତର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଓ ନେତୃତ୍ୱ ପାଇଁ ବାଡ଼ିଆପିଟା ଏହି ଦଳକୁ ରାଜ୍ୟରେ ସଫଳ ହେବାକୁ ଦେଉନାହିଁ। ଗତ ରାଜ୍ୟ ସଭା ନିର୍ବାଚନର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ଶଙ୍କର ସିଂ ବାଘେଲାଙ୍କ ବିଦ୍ରୋହ, କେତେଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ସହ ଦଳ ତ୍ୟାଗ ଭଳି ଘଟଣା କଂଗ୍ରେସକୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କରିଥିଲା। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଦଳ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କୁ ଜିତାଇ ରାଜ୍ୟ ସଭା ପଠାଇବା ସକାଶେ ସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଶାସକ ଭାଜପା ସକାଶେ ଶକ୍ତ ଧକ୍କା ସଦୃଶ ଥିଲା। ଏହି ନିର୍ବାଚନର ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଁ ରାତିଅଧିଆ ଡ୍ରାମା କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଇଙ୍ଗିତରେ ଚାଲିଥିଲା ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଥିଲା। ଏପରି କି ଫଳ ପ୍ରକାଶ ସକାଶେ ଭାଜପା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କ ବିଜୟ ଭାଜପା ସକାଶେ ଏକ ଝଟକା ଦେଇଥିଲା। ଏହା କଂଗ୍ରେସର ମନୋବଳକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲା।
ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ଅମିତ ଶାହ ଏଥର ଦଳ ୧୫୦ ଆସନ ପାଇବ ବୋଲି ଆସ୍ପର୍ଦ୍ଧା ଦେଖାଇଥିଲେ। ନିଜ ରାଜ୍ୟରେ ଏଭଳି ଅହଙ୍କାର ପ୍ରକାଶର ଏକମାତ୍ର କାରଣ ଥିଲା କଂଗ୍ରେସର ଦୁର୍ବଳ ସ୍ଥିତି। ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ କାହାକୁ ଆଗରେ ରଖି ପାରି ନ ଥିଲା। ବରଂ ରାହୁଲ ନିଜେ ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନର ମଙ୍ଗ ଧରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ସଭା ସଦସ୍ୟ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନିଆଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ନାମ ଆଗକୁ ଆସୁ ନ ଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବର୍ତ୍ତମାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟ ରୁପାନୀଙ୍କୁ ଆଗରେ ରଖିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚାର ମଙ୍ଗ ନିଜେ ଧରିଥିଲେ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଏଥରର ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ବସ୍ତୁତଃ ଥିଲା ମୋଦି ବନାମ ରାହୁଲ। ଏହା ରାହୁଲଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱକୁ ଅଧିକ ଦୃଢ କରିଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମୋଦିଙ୍କ ଏଥର ପ୍ରଚାର ଧାରାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କଲେ ସେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଥିଲେ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଥିଲା। ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅବ୍ୟାହତ ରହିଥିବାବେଳେ ଦଳରେ ରାହୁଲଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି ଘଟିଥିଲା। ଗତ ୧୬ ତାରିଖରେ ସେ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଦଳର ମଙ୍ଗ ଧରିଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରି ରାହୁଲଙ୍କ କ୍ରମବର୍ଦ୍ଧମାନ ଦକ୍ଷତାର ପ୍ରମାଣ ଦେଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଭାଜପାର ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଆସନ ସଂଖ୍ୟା କମିବା ମୋଦିଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହ୍ରାସର ସଂକେତ ବୋଲି ତଥ୍ୟାଭିଜ୍ଞ ମହଲ ମତ ଦେଉଛନ୍ତି।
ଭାଜପାର ବିଜୟ ସତ୍ତ୍ୱେ ଆସନ ବିପଯର୍ର୍‌ୟୟର ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ରହିଛି। ପ୍ରଥମତଃ ପଟିଦାର ଆନ୍ଦୋଳନ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟତଃ ଜିଏସ୍‌ଟି। ହାର୍ଦ୍ଦିକ୍‌ ପଟେଲଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ନିଜ ଆଡ଼କୁ ଟାଣି ନେବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ରାଜ୍ୟର ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ପଟେଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଭାଜପାର ଦୃଢ ସମର୍ଥକ। ମାତ୍ର ଏଥର ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଯୁବବର୍ଗ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲଙ୍କ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଆଡକୁ ଢଳିଗଲେ। ଅନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗ (ଓବିସି) ୪୯ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟର ମଧ୍ୟରେ ବିଭାଜନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା। ଅଧା ଭାଜପା ଆଡକୁ ଢଳିବାବେଳେ ଅଧା କଂଗ୍ରେସ ସପକ୍ଷରେ ରହିଥିଲେ। ମୋଟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ମୁସଲମାନ ଭୋଟ କଂଗ୍ରେସ ସପକ୍ଷରେ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ କିଛିଟା ଭାଜପା ଆଡକୁ ଯାଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଏ। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଆଦିବାସୀ ଓ ୭ ପ୍ରତିଶତ ଦଳିତ ଭୋଟ ଉପରେ କଂଗ୍ରେସର କବ୍‌ଜା ରହିଥିଲା। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ଭାଜପା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଚିନ୍ତାଜନକ ଥିଲା ଜିଏସ୍‌ଟିକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଗୁଜରାଟର ବ୍ୟବସାୟୀ ଗୋଷ୍ଠୀ। ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅବ୍ୟାହତ ଥିବା ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିଷଦର ବୈଠକ ଡାକି ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଲାବରୁ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ। ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ବ୍ୟବସାୟୀ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରି ଭୋଟ ହାତେଇବା। ଏସବୁ ପଛରେ ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଅମିତ ଶାହଙ୍କର ୧୫୦ ସଂଖ୍ୟା ହାସଲର ଆସ୍ଫାଳନ। ମାତ୍ର ଗୁଜରାଟ ଭୋଟର ସେହି ଆସ୍ଫାଳନକୁ ଆଶାରେ ସୀମିତ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ରାଜ୍ୟ |

ସାରଙ୍ଗଧରପୁର ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ଆଉ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ସାରଙ୍ଗଧରପୁର ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ଆଉ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ରଣପୁର,୨୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ରଣପୁର ଥାନା ପୋଲିସ ସାରଙ୍ଗଧରପୁର ଓଡ଼ିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଓଜିବି) ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଆଉ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ବିରିଡି ଥାନା ବାଗଲପୁର ଗ୍ରାମରୁ ଗୁରୁବାର ଗିରଫ କରିଛି। ସେ ହେଲେ ସେହି ଗ୍ରାମର ସନାତନ ପରିଡା(୩୦)।

ଆସିକାରେ ଆଇପିଏଲ୍‌  ବେଟିଂ, ୭ ଗିରଫ: ୧୦ଲକ୍ଷ ୯ ହଜାର ୮ଶହ ଟଙ୍କା ଜବତ

ଆସିକାରେ ଆଇପିଏଲ୍‌ ବେଟିଂ, ୭ ଗିରଫ: ୧୦ଲକ୍ଷ ୯ ହଜାର ୮ଶହ ଟଙ୍କା ଜବତ

ଆସିକା,୨୬ା୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାରେ ଆଇପିଏଲ୍‌ କ୍ରିକେଟ ବେଟିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। କିଛିଦିନ ତଳେ ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ ବେଟିଂ ଅଭିଯୋଗରେ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆସିକା ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଛକସ୍ଥିତ ଏକ ମୋବାଇଲ ଦୋକାନରେ ଆଇପିଏଲ ମ୍ୟାଚକୁ ନେଇ ସଟ୍ଟାବାଜି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ଚଢ଼ାଉ କରିଥିଲା। ସେଠାରୁ ଦୋକାନ ମାଲିକଙ୍କ ସମେତ ୭ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗର ମନମାନି, ଚିନ୍ତାରେ ଉପଭୋକ୍ତା

ରାଇସୁଆଁ, ୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଗୋପିନାଥପୁର, ବାଉରୀପଦା ପଞ୍ଚାୟତର ବିପିଏଲଧାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଅଯଥା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଲ ଦିଆଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଯେଉଁ ଉପଭୋକ୍ତା ୨ରୁ ୩ ମାସ ହେଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ନେଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ୫୪ ମାସର ବିଲ ଦିଆଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କର ମିଟର ଲାଗିଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମିଟର ରିଡିଙ୍ଗ ନ ନେଇ ମନଇଛା ବିଲ ଦିଆଯାଇଛି।

ଅସହ୍ୟ ତାତି, ରାସ୍ତାଘାଟ ଶୂନ୍‌ଶାନ

ଅସହ୍ୟ ତାତି, ରାସ୍ତାଘାଟ ଶୂନ୍‌ଶାନ

ରାଇସୁଆଁ, ୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ସଦର ଅଞ୍ଚଳରେ ଅସହ୍ୟ ତାତି ଅନୁଭବ ହେଉଛି। ଦିନ ୧୧ଟା ହେଲେ ରାସ୍ତା ଘାଟରେ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ ହୋଇପଡ଼ୁଛି। ରାସ୍ତା ପ୍ରସସ୍ତୀକରଣ ନାମରେ ବଡ ବୃକ୍ଷ କାଟି ଦିଆଯାଉଛି। ଫଳରେ ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟାତ କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନେ ବିଶ୍ରାମ ନେବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ପାଉନାହାନ୍ତି। କାରଖାନା ନିର୍ମାଣ ନାମରେ ଜଙ୍ଗଲ କାଟି ପଦାକରି ଦିଆଯାଇଛି।

ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସହାୟତା

ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସହାୟତା

ଚମ୍ପୁଆ, ୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ): ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୨ରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ମୃତ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ବନ କର୍ମଚାରୀ ସଙ୍ଘ ପକ୍ଷରୁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ରାଜ୍ୟ ସଙ୍ଘ ସଭାପତି ପ୍ରଭାତ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସମ୍ପାଦକ ପବିତ୍ର କୁମାର ନାୟକ, କେନ୍ଦୁଝର ସଭାପତି ଦେବେନ୍ଦ୍ର ରାଉତ, ନିରଞ୍ଜନ ବେହେରାଙ୍କ ତତ୍ୱାବଧାନରେ ମୃତ ବିଦେଶୀ ମହାକୁଡଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ରେବତୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦୁଝର ବନଖଣ୍ଡରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ୧୮ ହଜାର ୫ଶହ ଟଙ୍କା ଅନୁକମ୍ପା ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଖାରବେଳ

ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ଖାରବେଳ

ମୁନିଗୁଡା, ୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ରାୟଗଡା ଜିଲା ମୁନିଗୁଡାର ଶହୀଦ୍‌ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକ ବସ୍‌ ରହଣିସ୍ଥଳ ନିକଟରେ ଉତ୍କଳ ଭାରତ ଦଳର ଓଡ଼ିଶା ଭାଗ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ବୁଧବାର ଆୟୋଜିତ ପଥପ୍ରାନ୍ତ ସଭାରେ ଏହାର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଖାରବେଳ ସ୍ବାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଛନ୍ତି। ସେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନଗ୍ରସରତାର ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର ଥିବାବେଳେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ନିଜକୁ ଏକ ନମ୍ବର କହି ବାହାବା ନେବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ।

ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଚୋରି

ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଚୋରି

ବଡ଼ବିଲ, ୨୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲା ବଡବିଲ ଥାନା ଧୋବି ହଟିଂସ୍ଥିତ ଗାୟତ୍ରୀ ନିବାସର କବାଟ ଭାଙ୍ଗି କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଆଲମୀରା ତାଡି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଚୋରି କରିଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଘର ମାଲିକ ଜଗମୋହନ ଦାଶଙ୍କ ସହ ପରିବାର ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଯାଇଥିଲେ।

 ପୁଣି ସିରାଜୁଦ୍ଦିନ ଖଣିରେ ଧାରଣା

ପୁଣି ସିରାଜୁଦ୍ଦିନ ଖଣିରେ ଧାରଣା

ଯୋଡ଼ା,୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଯୋଡ଼ା ଖଣିମଣ୍ଡଳ ବଳଦାସ୍ଥିତ ସିରାଜୁଦ୍ଦିନ ଖଣିରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିକରି ଖଣିର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ କରି ହଜାର ହଜାର ଗ୍ରାମବାସୀ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଧାରଣାରେ ବସିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ୪ଟି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ବଳଦା, ପଳସା, କାଳିମାଟି ଓ ନୟାଗଡ଼ର ଲୋକ ସିରାଜୁଦ୍ଦିନ ଖଣିରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବି କରି ଖଣିର ୬ନଂ ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ହେଉଥିବା ପରିବହନ ଓ ଖଣିର ଉତ୍ତୋଳନ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବନ୍ଦ କରି ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି।

ନାମଫଳକ ଓଡ଼ିଆରେ ଲେଖିବା ନେଇ ଆଲୋଚନା

ନାମଫଳକ ଓଡ଼ିଆରେ ଲେଖିବା ନେଇ ଆଲୋଚନା

ସୁନାବେଡ଼ା,୨୬। ୪(ଡ଼ି.ଏନ.ଏ)- ଦୋକାନ, ବ୍ୟବସାୟିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଓ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକରେ ଓଡ଼ିଆରେ ନାମଫଳକ ଲେଖିବା ନେଇ ସୁନାବେଡ଼ା ପୌର ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏନେଇ ଗୁରୁବାର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଅସୁସ୍ଥ ୮ ଛାତ୍ରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି

ଘସିପୁରା/ଆନନ୍ଦପୁର, ୨୬।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଘସିପୁରା ବ୍ଲକ ପୁରୁଣାବାନ୍ଧଗୋଡା ପଞ୍ଚାୟତରେ ଥିବା ନୂଆମାଳିଆ ଆଶ୍ରମ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୮ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଆନନ୍ଦପୁର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ରାତିରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ଛାତ୍ରୀମାନେ ଶୋଇ ପଡିଥିଲେ।

ପ୍ରଭାବଶାଳୀଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ରାସ୍ତା

ପ୍ରଭାବଶାଳୀଙ୍କ କବ୍‌ଜାରେ ରାସ୍ତା

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପଣ୍ଡାପଡା ଥାନା ପିଠାଗୋଳାର ଜଣେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲୋକ ସର୍ବସାଧାରଣ ରାସ୍ତାକୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ପଟ୍ଟା କରାଇ ଅବରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଉକ୍ତ ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟାତ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ଓ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ରାସ୍ତା ଜବରଦଖଲ ମୁକ୍ତ କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଅସନ୍ତୋଷ କୁହୁଳୁଛି। ରାସ୍ତା ନ ଥିବାରୁ ଲୋକେ ବହୁ କଷ୍ଟରେ ଯିବା ଆସିବା କରୁଛନ୍ତି। ଏପରି କି ଆମ୍ବୁଲାନ୍‌ସ ଉକ୍ତ ସାହିକୁ ଯାଇ ପାରୁ ନ ଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ କୌଣସି ଉପାୟ ନ ପାଇ ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସି ନ୍ୟାୟ ମାଗିଛନ୍ତି।

ଠକେଇର ଶିକାର ଆଦିବାସୀ

ଠକେଇର ଶିକାର ଆଦିବାସୀ

କେନ୍ଦୁଝର, ୨୬।୪(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଘର ଡିହ ମିଳିବ ବୋଲି କହି ମାଗଣା ଫର୍ମକୁ ୧୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକିଲେ। କେନ୍ଦୁଝରକୁ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ କରାଇ ଡାକିଲେ। ଏବେ ନା ମିଳୁଛି ଘର ଡିହ, ନା ମିଳୁଛି କାହାର ପଟ୍ଟା। ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି ଘଟଗାଁ ବ୍ଲକର ମେଲାଣ ଗ୍ରାମର ଆଦିବାସୀ। ଏ ନେଇ ଘର ଡିହ ପାଇବା ଆଶାରେ ୨୬ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଏକ ବିକ୍ଷୋଭ ସଭାକୁ କେନ୍ଦୁଝରକୁ ସେମାନେ ଆସିଥିଲେ। ଦଶରଥ ସୋରେନ, ବସେନ ସୋରେନ, ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସୋରେନଙ୍କ ସମେତ ଶତାଧିକ ଲୋକ ଠକାମିର ଶିକାର ହୋଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।