Dharitri News
ରାଜ୍ୟ |

ଆଶାରେ ଅଟକିଲା ‘୧୫୦’ ଆସ୍ଫାଳନ

ଆଶାରେ ଅଟକିଲା ‘୧୫୦’ ଆସ୍ଫାଳନ ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୧୨ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପ୍ରମାଣିତ କରି ଦେଇଛି ଯେ କାହାର ଆକଳନ କିମ୍ବା କାହାର ଆସ୍ଫାଳନ ସପକ୍ଷରେ ଜନତାର ମତ ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ ଗତି କରେ ନାହିଁ। ଜନସାଧାରଣ କାହା ସପକ୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି ତାହା କେବଳ ପ୍ରକାଶିତ ଭୋଟ ଫଳାଫଳ ହିଁ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରେ। ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଏକ୍‌ଜିଟ୍‌ ପୋଲ ଯେଉଁ ଆକଳନ କରିଥିଲା ତାହା ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ନିର୍ବାଚନଗୁଡିକ ପରି ସଂଖ୍ୟାତ୍ମକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଅସତ୍ୟ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା। ସର୍ବୋପରି ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଏଥର ଶାସକ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ଭାଜପା) ୧୮୨ରୁ ୧୫୦ ଆସନ ଜିତିବ ବୋଲି ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅମିତ ଶାହ କରିଥିବା ଆସ୍ଫାଳନକୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାନ୍ତି। ଗୁଜରାଟରେ ଭାଜପା ବିଜୟୀ ହୋଇ ଲଗାତର ଭାବେ ଷଷ୍ଠଥର ସକାଶେ ସରକାର ଗଠନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବର ସଂଖ୍ୟାକୁ ଏଥର ଛୁଇଁପାରିନାହିଁ ଦଳ। ନବ ନିର୍ବାଚିତ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ‘ସୋସିଆଲ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ’ ଫର୍ମୁଲା ଭାଜପାକୁ ୯୯ ଆସନରେ ସୀମିତ କରିଦେଇଛି। ଦଳିତ, ଓବିସି ଓ ପଟିଦାରଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିବା ରାହୁଲ କଂଗ୍ରେସକୁ କ୍ଷମତାସୀନ କରିପାରି ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଭାଜପା ସହ କଡା ଟକ୍କର ଦେଇ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ଆସ୍ଫାଳନରେ ପାଣି ଢାଳି ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୁଜରାଟରେ ୧୯୯୫ରୁ କ୍ଷମତା ବାହାରେ ରହିଛି କଂଗ୍ରେସ। ଦଳୀୟ ଅନ୍ତର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଓ ନେତୃତ୍ୱ ପାଇଁ ବାଡ଼ିଆପିଟା ଏହି ଦଳକୁ ରାଜ୍ୟରେ ସଫଳ ହେବାକୁ ଦେଉନାହିଁ। ଗତ ରାଜ୍ୟ ସଭା ନିର୍ବାଚନର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ଶଙ୍କର ସିଂ ବାଘେଲାଙ୍କ ବିଦ୍ରୋହ, କେତେଜଣ ବିଧାୟକଙ୍କ ସହ ଦଳ ତ୍ୟାଗ ଭଳି ଘଟଣା କଂଗ୍ରେସକୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କରିଥିଲା। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଦଳ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କୁ ଜିତାଇ ରାଜ୍ୟ ସଭା ପଠାଇବା ସକାଶେ ସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଶାସକ ଭାଜପା ସକାଶେ ଶକ୍ତ ଧକ୍କା ସଦୃଶ ଥିଲା। ଏହି ନିର୍ବାଚନର ଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଁ ରାତିଅଧିଆ ଡ୍ରାମା କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଇଙ୍ଗିତରେ ଚାଲିଥିଲା ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଥିଲା। ଏପରି କି ଫଳ ପ୍ରକାଶ ସକାଶେ ଭାଜପା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କ ବିଜୟ ଭାଜପା ସକାଶେ ଏକ ଝଟକା ଦେଇଥିଲା। ଏହା କଂଗ୍ରେସର ମନୋବଳକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲା। ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଅବ୍ୟବହିତ ପୂର୍ବରୁ ଅମିତ ଶାହ ଏଥର ଦଳ ୧୫୦ ଆସନ ପାଇବ ବୋଲି ଆସ୍ପର୍ଦ୍ଧା ଦେଖାଇଥିଲେ। ନିଜ ରାଜ୍ୟରେ ଏଭଳି ଅହଙ୍କାର ପ୍ରକାଶର ଏକମାତ୍ର କାରଣ ଥିଲା କଂଗ୍ରେସର ଦୁର୍ବଳ ସ୍ଥିତି। ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ କାହାକୁ ଆଗରେ ରଖି ପାରି ନ ଥିଲା। ବରଂ ରାହୁଲ ନିଜେ ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନର ମଙ୍ଗ ଧରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ସଭା ସଦସ୍ୟ ଅହମ୍ମଦ ପଟେଲଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନିଆଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ନାମ ଆଗକୁ ଆସୁ ନ ଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବର୍ତ୍ତମାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟ ରୁପାନୀଙ୍କୁ ଆଗରେ ରଖିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚାର ମଙ୍ଗ ନିଜେ ଧରିଥିଲେ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଏଥରର ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ବସ୍ତୁତଃ ଥିଲା ମୋଦି ବନାମ ରାହୁଲ। ଏହା ରାହୁଲଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱକୁ ଅଧିକ ଦୃଢ କରିଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମୋଦିଙ୍କ ଏଥର ପ୍ରଚାର ଧାରାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କଲେ ସେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଥିଲେ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ମହଲରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଥିଲା। ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅବ୍ୟାହତ ରହିଥିବାବେଳେ ଦଳରେ ରାହୁଲଙ୍କ ପଦୋନ୍ନତି ଘଟିଥିଲା। ଗତ ୧୬ ତାରିଖରେ ସେ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଦଳର ମଙ୍ଗ ଧରିଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଗୁଜରାଟ ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଆସନ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରି ରାହୁଲଙ୍କ କ୍ରମବର୍ଦ୍ଧମାନ ଦକ୍ଷତାର ପ୍ରମାଣ ଦେଇଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଭାଜପାର ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଆସନ ସଂଖ୍ୟା କମିବା ମୋଦିଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହ୍ରାସର ସଂକେତ ବୋଲି ତଥ୍ୟାଭିଜ୍ଞ ମହଲ ମତ ଦେଉଛନ୍ତି। ଭାଜପାର ବିଜୟ ସତ୍ତ୍ୱେ ଆସନ ବିପଯର୍ର୍‌ୟୟର ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ରହିଛି। ପ୍ରଥମତଃ ପଟିଦାର ଆନ୍ଦୋଳନ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟତଃ ଜିଏସ୍‌ଟି। ହାର୍ଦ୍ଦିକ୍‌ ପଟେଲଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ନିଜ ଆଡ଼କୁ ଟାଣି ନେବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ରାଜ୍ୟର ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ପଟେଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଭାଜପାର ଦୃଢ ସମର୍ଥକ। ମାତ୍ର ଏଥର ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଯୁବବର୍ଗ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ପଟେଲଙ୍କ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଆଡକୁ ଢଳିଗଲେ। ଅନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗ (ଓବିସି) ୪୯ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟର ମଧ୍ୟରେ ବିଭାଜନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା। ଅଧା ଭାଜପା ଆଡକୁ ଢଳିବାବେଳେ ଅଧା କଂଗ୍ରେସ ସପକ୍ଷରେ ରହିଥିଲେ। ମୋଟ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ମୁସଲମାନ ଭୋଟ କଂଗ୍ରେସ ସପକ୍ଷରେ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତନ୍ମଧ୍ୟରୁ କିଛିଟା ଭାଜପା ଆଡକୁ ଯାଇଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଏ। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଆଦିବାସୀ ଓ ୭ ପ୍ରତିଶତ ଦଳିତ ଭୋଟ ଉପରେ କଂଗ୍ରେସର କବ୍‌ଜା ରହିଥିଲା। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ଭାଜପା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଚିନ୍ତାଜନକ ଥିଲା ଜିଏସ୍‌ଟିକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଗୁଜରାଟର ବ୍ୟବସାୟୀ ଗୋଷ୍ଠୀ। ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅବ୍ୟାହତ ଥିବା ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିଷଦର ବୈଠକ ଡାକି ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଲାବରୁ ହ୍ରାସ କରିଥିଲେ। ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ବ୍ୟବସାୟୀ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରି ଭୋଟ ହାତେଇବା। ଏସବୁ ପଛରେ ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ଅମିତ ଶାହଙ୍କର ୧୫୦ ସଂଖ୍ୟା ହାସଲର ଆସ୍ଫାଳନ। ମାତ୍ର ଗୁଜରାଟ ଭୋଟର ସେହି ଆସ୍ଫାଳନକୁ ଆଶାରେ ସୀମିତ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟ |

ନବୀନ ନିବାସ ଘେରାଉ ପୂର୍ବରୁ ଭାଜପା କର୍ମୀ-ପୋଲିସ ମୁହାଁମୁହିଁ: ୪ ପୋଲିସଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଲା

ନବୀନ ନିବାସ ଘେରାଉ ପୂର୍ବରୁ ଭାଜପା କର୍ମୀ-ପୋଲିସ ମୁହାଁମୁହିଁ: ୪ ପୋଲିସଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଲା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରୁ ଶତାଧିକ ଭାଜପା କର୍ମୀ ନବୀନ ନିବାସ ଘେରାଉ କରିବାକୁ ରାଲି କରି ବାହାରିଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୂଚନା ଭବନ ଛକ ନିକଟରେ ପୋଲିସ କର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ଅଟକାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୪ଜଣ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଫାଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଲାଠିଚାର୍ଜ କରାଯାଇଛି।

ମହାନଦୀ ଜଳ ବିବାଦ ମାମଲା: ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଗଠନ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ମହାନଦୀ ଜଳ ବିବାଦ ମାମଲା: ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଗଠନ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ମହାନଦୀ ଜଳ ବିବାଦକୁ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବିଚାରପତି ଏସ୍‌ଏ ବବଦେ ଓ ଏଲ୍‌ ନାଗେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ଗଠନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା: ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା: ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଦୀର୍ଘ ୪ ମାସରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ନ୍ୟାୟପାଇଁ ଲଢ଼େଇ କରି କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଦୁଃଖପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ।

ନେତାଜୀ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ

ନେତାଜୀ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ

କଟକ ଅଫିସ,୨୩।୧: ନେତାଜୀଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ ନେତାଜୀ ଜୟନ୍ତୀ ସମାରୋହରେ ମଙ୍ଗଳବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯୋଗଦେଇ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାସହ ନେତାଜୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିରେ ମାଲ୍ୟାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି।

କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗୀ,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ରଖି ମଙ୍ଗଳବାର ୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ କରାଯାଇଛି। ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସମେତ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏହି ରାସ୍ତାରୋକୋ କରାଯାଇଛି।

ହୋଟେଲ ଅନନ୍ୟାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ହୋଟେଲ ଅନନ୍ୟାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୩।୧: ସ୍ଥାନୀୟ ଭିଆଇପି ରୋଡ଼ସ୍ଥିତ ହୋଟେଲ ପ୍ରାଇଡ଼ ଅନନ୍ୟାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର ସମୟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ହୋଟେଲର ଚତୁର୍ଥ ମହଲାରେ ଥିବା ପ୍ୟାଣ୍ଟ୍ରି ଷ୍ଟୋରରେ କୌଣସି କାରଣରୁ ନିଆଁ ଲାଗିଯିବାରୁ ଏହି ଅଘଟଣ ଘଟିଛି।

ସନ୍ଦେହଘେରରେ ପୋଲିସ ଭୂମିକା

ସନ୍ଦେହଘେରରେ ପୋଲିସ ଭୂମିକା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨ା୧(ବ୍ୟୁରୋ) : ଗଣବଳାତ୍କାର ୧୦୦ ଦିନ ପରେ କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ମିଳି ପାରିଲା ନାହିଁ। ପୋଲିସର ହେରଫେର ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଏବଂ ଲୋକଲଜ୍ଜାକୁ ସହି ନ ପାରି ଶେଷରେ ଆମତ୍ହତ୍ୟା ଭଳି ଏକ କଠିନ ପନ୍ଥାକୁ ଆପଣାଇ ନେଲେ ପୀଡିତା।

 ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା: ନ୍ୟାୟ ନ ପାଇ ଜୀବନ ହାରିଲେ

ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା: ନ୍ୟାୟ ନ ପାଇ ଜୀବନ ହାରିଲେ

ପଟ୍ଟାଙ୍ଗୀ,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ୨୦୧୭ ଅକ୍ଟୋବର ୧୦ରୁ ୨୦୧୮ ଜାନୁୟାରୀ ୨୨। ୪ମାସରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱକାଳ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଲଢେଇ କରି ନିରାଶ କୁନ୍ଦୁଲି ନାବାଳିକା ଶେଷରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ପଥ ବାଛି ନେଲେ।

ଆପଣଙ୍କ ଭଲପାଇବା ମୋତେ ଋଣୀ କରିଛି: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଆପଣଙ୍କ ଭଲପାଇବା ମୋତେ ଋଣୀ କରିଛି: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ପୁନେର ଏମ୍‌ଆଇଟି-ଡବ୍ଲ୍ୟୁପିୟୁ କ୍ୟାମ୍ପସ୍‌ରେ ୮ମ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର ସଂସଦ ଅବସରରେ ରବିବାର ଦେଶର ଆଦର୍ଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସମ୍ମାନ ପାଇବା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡ଼ିଶା ଫେରିଛନ୍ତି।

ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ: କାହିଁକି ପ୍ରକାଶ ପାଉନାହିଁ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ବିଜ୍ଞପ୍ତି

ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ: କାହିଁକି ପ୍ରକାଶ ପାଉନାହିଁ ବିଜେପୁର ଉପନିର୍ବାଚନ ବିଜ୍ଞପ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ବିଜେପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହିଁକି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇନାହିଁ। ଏହି ଉପନିର୍ବାଚନକୁ କାହିଁକି ବିଳମ୍ବିତ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସୋମବାର ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ।

କୋକେଇ ହଲିଲା, ଶୁଣାଗଲା କଥା: ୧୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଆଖି ବୁଜିଲେ

କୋକେଇ ହଲିଲା, ଶୁଣାଗଲା କଥା: ୧୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଆଖି ବୁଜିଲେ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୨।୧- କୋକେଇ ବନ୍ଧା ସରିଥିଲା। ପରିଜନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କାନ୍ଦ ବୋବାଳି ପଡ଼ିଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ଶ୍ମଶାନ ଅଭିମୁଖେ କୋକେଇ ଉଠିଲା ବେଳକୁ ତାହା ହଲିବା ସହ କଥାସ୍ବର ଶୁଣାଯାଇଥିଲା।

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଚାଚେରି ବେଶ

ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଚାଚେରି ବେଶ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୨।୧: ପବିତ୍ର ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀରେ ସୋମବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଚାଚେରି ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତ ଏହି ବେଶରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଧୂପ ପରେ ମଇଲମ ହୋଇଥିଲା।