ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଅଜବ କାର୍ଯ୍ୟ; ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଇନ୍ଦିରା, ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ

ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଅଜବ କାର୍ଯ୍ୟ; ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଇନ୍ଦିରା, ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ

ବନ୍ତଳା,୧୭।୧୨- ଅନେକ ଗରିବ, ବାସହୀନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଯୋଜନାରେ ଘରଟିଏ ମିଳୁନି। ହେଲେ ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକ ବନ୍ତଳା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ୨ଟି ଗୃହ ବ୍ଲକ ପକ୍ଷରୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ବାରଗୌଣିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ସାନହିଂସ ଗ୍ରାମର ଗୋଟିଏ ପ୍ଲଟରେ ଦୁଇଟି ଯାକ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ଉଭୟ ଘର କାନ୍ଥରେ କିନ୍ତୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତ ଓ ଗଁା ନଁା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ସ୍ତ୍ରୀ ସୁକୁମାରୀ ଭୋଇଙ୍କ ଘର କାନ୍ଥରେ ଏହା ତଳଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତର ପୋଡାସାହି ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ନବ ଭୋଇଙ୍କ ଘର କାନ୍ଥରେ ବାରଗୌଣିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ସାନହିଂସ ଗ୍ରାମ ଲେଖାଯାଇଛି। ଯଦିଓ ଦୁଇ ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷରୁ ଏଥିପାଇଁ ଭୋଟର ପରିଚୟପତ୍ରକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇଛି ତଥାପି ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ଓ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀମାନେ ଏପରି ଅଜବ କାର୍ଯ୍ୟକୁ କିପରି ସ୍ବୀକୃତି ଦେଲେ ତାହା ସାଧାରଣରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି।
ଉଭୟ ଘର କାନ୍ଥରେ ଥିବା ଲିଖିତ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୪-୧୫ ବର୍ଷରେ ଇନ୍ଦିରାଆବାସ ଯୋଜନାରେ ୪୫ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ହିତାଧିକାରୀ ତଳଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତ ପୋଡ଼ାସାହି ଗ୍ରାମର ସୁକୁମାରୀ ଭୋଇ ପାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୨୦୧୬-୧୭ ବର୍ଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀ ବାରଗୌଣିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ସାନହିଂସ ଗ୍ରାମର ନବ ଭୋଇଙ୍କୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ହିତାଧିକାରୀ ସୁକୁମାରୀ ତଳଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତ ପୋଡ଼ାସାହିର ହୋଇଥିବାରୁ ସେଠାରେ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବା କଥା। ଏପରି ହୋଇଥିଲେ ଭୋଟର ପରିଚୟ ପତ୍ର, ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଓ ଗୃହ ନିର୍ମାଣରେ କୌଣସି ତ୍ରୁଟି କେହି ବାହାର କରିପାରି ନ ଥାନ୍ତେ। ହେଲେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ହିତାଧିକାରୀ ସାନହିଂସ ଗ୍ରାମ ବାସିନ୍ଦା ତଥା ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମର ନବ ଭୋଇଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ପୋଡ଼ାସାହି କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶକୁ ସାନହିଂସରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ବେଆଇନ ହୋଇଥିଲେ ବି ଏହି ଘଟଣାକୁ ଦୁଇ ପଞ୍ଚାୟତ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନେ କିପରି ଅଣଦେଖା କଲେ ଏବଂ ଭୋଟର ପରିଚୟପତ୍ର ଉପରେ ଦୋଷ ଲଦି ନିଜ ଉପରୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଖସାଇ ଦେବାର ଉଦ୍ୟମ କଲେ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ତୁରନ୍ତ ଏହାର ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ କରାଯିବା ପାଇଁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହୋଇଛି।
ଏ ବିଷୟରେ ହିତାଧିକାରୀ ନବ ଭୋଇ କୁହନ୍ତି, ତଳଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତରୁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମରେ ଓ ବାରଗୌଣିଆ ପଞ୍ଚାୟତରୁ ମୋ ନାମରେ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇଥିଲୁ। ଗୋଟିଏ ଜାଗାରେ ଏକାଠି ଘର କରିଛୁ। ଅନୁଗୋଳ ବିଡିଓ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ତହସିଲଦାର ସରିତା ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି, ଗୋଟିଏ ଦମ୍ପତି କେମିତି ୨ଟି ଗୃହର କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇଲେ ସେ ବିଷୟରେ ବୁଝିଲା ପରେ କହିବି। ତଳଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ କାବୁଲି ନାୟକ କହିଛନ୍ତି, ଭୋଟର ପରିଚୟପତ୍ର ଅନୁସାରେ ସୁକୁମାରୀ ହେଉଛନ୍ତି ତଳଗଡ଼ ପଞ୍ଚାୟତ ବାସିନ୍ଦା। ୨୦୧୪-୧୫ରେ ବିଲ୍‌ ବାଦଦରେ ସେ ୪୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ। ଏବେ ଘର ଶେଷ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣାନାହିଁ। ବାରଗୌଣିଆ ସରପଞ୍ଚ ସୌରାଷ୍ଟ୍ର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି, ସାନହିଂସ ଗ୍ରାମର ନବ ଭୋଇ ଆମ ପଞ୍ଚାୟତ ଲୋକ ଏବଂ ସାନହିଂସ ଗଁା ଏହି ପଞ୍ଚାୟତରେ ଯାଉଛି। ତେଣୁ ସେ ଗୃହ ନର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୫୩ ମକଦ୍ଦମା ଫଇସଲା

୫୩ ମକଦ୍ଦମା ଫଇସଲା

ତାଳଚେର,୨୨ା୪(ନି.ପ୍ର.)- ତାଳଚେର ସିଭିଲ କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ରବିବାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ଅଦାଲତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଡିଜେ ଲୁନା ମହାନ୍ତି, ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ ଜୀବନ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ, ସବଜଜ୍‌ ସନ୍ତୋଷ କୁମାର ଦାସ ୧୨ଟି ମକଦ୍ଦମାର ବିଚାର କରି ୩୦, ୪୩, ୮୮୦ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଗହଣା, ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌

ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଗହଣା, ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌

ତାଳଚେର,୨୨ା୪(ନି.ପ୍ର.)- ହାଟତୋଟା ଷ୍ଟେଟବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରୁ ରବିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ୨ଜଣ ଯୁବକ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଠାରୁ ସୁନାଗହଣା, ନଗଦ ୪୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ମୋବାଇଲ ଲୁଟି ନେଇଥିବା ତାଳଚେର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ

ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ

ତାଳଚେର,୨୨ା୪(ନି.ପ୍ର)- ତାଳଚେର ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ପଛ ପାଖରେ ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ୨ଜଣ ଯୁବକ ବଳାତ୍କାର କରିଥିବା ତାଳଚେର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଯୁବକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରି ଜଣେ ଗିରଫ

ଯୁବକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରି ଜଣେ ଗିରଫ

ବଇଣ୍ଡା, ୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ଥାନା ପାଣ୍ଡୁରିପଥର ଗ୍ରାମର ଧବଳ ସାହୁଙ୍କୁ ସେହି ଗ୍ରାମର ମଧୁସୂଦନ ସେଠୀ ଶନିବାର ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୋଲିସ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ନଂ. ୩୭/୧୮ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ମଧୁସୂଦନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଟାଙ୍ଗିଆରେ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗିରଫ

ଟାଙ୍ଗିଆରେ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗିରଫ

ବଇଣ୍ଡା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ଥାନା ବ୍ରାହ୍ମଣୀପାଲି ଗ୍ରାମର ଲଳିତ ରାଉତଙ୍କୁ ସେହି ଗ୍ରାମର ହଜାରି ପ୍ରଧାନ ଶନିବାର ଟାଙ୍ଗିଆରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

  ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର  ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ

ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ

ଭାପୁର,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଅଉଖମା ଗ୍ରାମରେ ଗତ ମଙ୍ଗଳବାରଠାରୁ ଚାଲିଥିବା ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ ଓ ବିଗ୍ରହ ସ୍ଥାପନ ଉତ୍ସବ ଶନିବାର ସମାପନ ହୋଇଛି।

ଦଣ୍ଡ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଦଣ୍ଡ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବଅଁରପାଳ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗିରାଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ଚାଲିଥିବା ଦଣ୍ଡ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ନୂଆହତା ଓ ଜୋରାଗାଡ଼ିଆ ମଧ୍ୟରେ ନୃତ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ବିଦ୍ୟାଳୟର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ

ବିଦ୍ୟାଳୟର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ

ଭୁବନ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ବ୍ଲକ ପଳାସ ପିଠିଆ ଗୋଡା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ରବିବାର ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦ୍ରି ନାରାୟଣ ପାତ୍ର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଆହାତ କୁଟୁରାକୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛଡ଼ାଗଲା

ଆହାତ କୁଟୁରାକୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଛଡ଼ାଗଲା

ପରଜଙ୍ଗ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ବନଖଣ୍ଡ ମହାବିରୋଡ଼ ରେଞ୍ଜ ଡିହଡ଼ୋଳ ଫରେଷ୍ଟ ସେକ୍ସନ ଅଧୀନ ପରଜଙ୍ଗ ଗ୍ରାମର ବିକାଶ ନାୟକଙ୍କ ବାରିରୁ ରବିବାର ସକାଳେ ଏକ ଆହାତ କୁଟୁରାକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି।

ଅସହ୍ୟ ହେଉଛି ଜଳକଷ୍ଟ

ଅସହ୍ୟ ହେଉଛି ଜଳକଷ୍ଟ

ବନ୍ତଳା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ବ୍ଲକ ରନ୍ତଲେଇ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଚନ୍ଦ୍ରବାହାଳ ଗ୍ରାମରେ ପାନୀୟଜଳ ସଙ୍କଟ ଉତ୍କଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଗ୍ରୀଷ୍ମର ପ୍ରକୋପ ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ଗାଁରେ ଥିବା ଜଳାଶୟ ଶୁଖିଯିବା ସହ ପାଇପ୍‌ରେ ପାଣି ମଧ୍ୟ ଆସୁନାହିଁ ।

ପଥରମୁଣ୍ଡାବାସୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ସ୍ଥଗିତ

ତାଳଚେର, ୨୨।୪(ନି.ପ୍ର)- ପ୍ରଶାସନିକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମିଳିବା ପରେ ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ଚଳାଇଥିବା ଖଣିବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କଣିହାଁ ବ୍ଲକର ପଥରମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମବାସୀ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଲୁଟେରାଙ୍କ ଫଟୋ ଜାରିକଲା ପୋଲିସ

ବ୍ୟାଙ୍କ ଲୁଟେରାଙ୍କ ଫଟୋ ଜାରିକଲା ପୋଲିସ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୨।୪ -ଅନୁଗୋଳ ସହରର ଶଙ୍କର ସିନେମା ରୋଡ଼ ସ୍ଥିତ ଆନ୍ଧ୍ରବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଗତ ୬ ତାରିଖରେ ହୋଇଥିବା ଡକାୟତି ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଶନିବାର ଲୁଟେରାଙ୍କ ଫଟୋକୁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଜାରି କରିଛି