ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବିଞ୍ଝାରପୁରକୁ ଏନ୍‌ଏସି ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ସମୂହ ସ୍ବାକ୍ଷର ଅଭିଯାନ

ବିଞ୍ଝାରପୁରକୁ ଏନ୍‌ଏସି ମାନ୍ୟତା ଦାବିରେ ସମୂହ ସ୍ବାକ୍ଷର ଅଭିଯାନ
ବିଞ୍ଝାରପୁର,୧୭।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ) ବିଞ୍ଝାରପୁରକୁ ଏନ୍‌ଏସି ମାନ୍ୟତା ପାଇଁ ଦାବି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ହୋଇ ଆସୁଥିବାବେଳେ ସରକାର ଓ ପ୍ରଶାସନର ଅବହେଳା କାରଣରୁ ଏହା ସଫଳ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। ଫଳରେ ଏନେଇ ଜନ ଅସନ୍ତୋଷ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ସାମୂହିକ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଆଖିଆଗରେ ରଖି ସରକାର ଯଦି ୧୯୮୦ମସିହାରୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇ ଆସିଥିବା ବିଞ୍ଝାରପୁରକୁ ଏନ୍‌ଏସି ମାନ୍ୟତା ନ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନର ରୂପ ନେବ ବୋଲି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବିଞ୍ଝାରପୁର ବଜାରଠାରେ ଆଖ ପାଖ ୪ ପଞ୍ଚାୟତର ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ସମୁହ ଜନ ସ୍ବାକ୍ଷର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ବିବେକାନନ୍ଦ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନର ସଭାପତି ଚନ୍ଦ୍ର ଶେଖର ବେହେରାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏକ ଦାବି ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସଭାକୁ ହରେକୃଷ୍ଣ ପଣ୍ଡା ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ବିଞ୍ଝାରପୁର ଏନ୍‌ଏସି ମାନ୍ୟତା ପାଇଲେ ଏଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ଆହୁରୀ ଅଧିକ ସମ୍ଭବ ହୋଇ ପାରିବ। ଏଠାରେ ଥିବା ହାଟ ବଜାର, ବ୍ୟାଙ୍କ, ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟବସାୟ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ୪ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଜନସାଧାରଣ ବିଶେଷ ଉପକୃତ ହୋଇ ପାରିବେ। ପାନୀୟ ଜଳ, ଡ୍ରେନ, ରାସ୍ତା, ବିଦ୍ୟୁତ ସେବାର ଅଗ୍ରଗତି ହୋଇପାରିବ। ଜନସାଧାରଣ ସାମୂହିକ ଭାବେ ସରକାର ଓ ଆମ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କଲେ ଏନ୍‌ଏସି ହେବାକୁ ବେଶୀ ସମୟ ଲାଗିବ ନାହିଁ। କିଛି ଦିନ ହେବ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବଜାରରେ ହୋଡିଂ ଲଗାଯାଇଥିବା ବେଳେ ରବିବାର ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ଜନସାଧାରଣ ଏକତ୍ରିତ ହେବା ଏହି ପ୍ରଚେଷ୍ଟାକୁ ଆହୁରି ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି। ୧୯୮୪ରେ ବିଞ୍ଝାରପୁରକୁ ତତକାଳୀନ ସରକାର ଏନ୍‌ଏସି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ହେଁ ରାଜନୈତିକ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତି ଅଭାବରୁ ଏହା ଏଯାବତ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ନ ପାରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ପରିତାପର ବିଷୟ ବୋଲି ସଭାରେ ଉପସ୍ଥିତ ବକ୍ତାମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜନ ସାଧରଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ପ୍ରତି ନିର୍ବାଚନବେଳେ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି ଆଶା ବାନ୍ଧି ବସି ଥିବାବେଳେ ସରକାର ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରତି ଅବିଚାର ବୋଲି ବହୁ ବକ୍ତା ମତ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏପରିକି ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ବାଢି ଥିଲେ। ବିଞ୍ଝାରପୁରକୁ ଏନଏସି ମାନ୍ୟତା ସମ୍ପର୍କରେ ବିଭାଗୀୟ ସଚିବ ୩ଥର ତଥ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କ ଚିଠିର କୈାଣସି ଉତ୍ତର ନ ଦେଇ ପ୍ରଶାସନ ଚୂପ ବସି ରହିବା ପ୍ରଶାସନିକ ଅବହେଳା ସ୍ପଷ୍ଟ ବାରି ହୋଇପଡ଼ୁଛି। ତେଣୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ଏଥି ପ୍ରତି ବିହିତ ପଦେକ୍ଷପ ନେଇ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଞ୍ଝାରପୁରକୁ ଏନ୍‌ଏସି ମାନ୍ୟତା ନେଇ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ ନ କଲେ ଜନସାଧାରଣ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ବୋଲି ସଚେତନ ନାଗରିକଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ବିଞ୍ଝାରପୁରକୁ ଏନଏସି ଦାବିରେ ସମୁହ ସ୍ବାକ୍ଷର ଅଭିଯାନକୁ ଆହୁରି ଯୋରଦାର କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ଅଭିଯାନରେ କମଳାକାନ୍ତ ବିନ୍ଧାଣୀ, ସୁଖରଞ୍ଜନ ପରିଡା, ଜାଭେଦ ଇକବାଲ, ସେକ ଅବ୍ରାହୁଲ ହକ, କଲାମ ଖାଁ, ନୁରୁଲ ଅମୀନ ଖାଁ, ସେକ ମୁସ୍ତାକିମ, ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ବେହେରା, ମିଫ୍‌ତା ଉଦ୍ଦିନ, ଅରୁଣ ସାହୁ, ରାମଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ଶେଖ ମହମଦ ସବୀର, ଶୁସାନ୍ତ କୁମାର ବିନ୍ଧାଣୀ, ସଓର ଅଲ୍ଲୀ ଖାଁ, ସରୋଜ କୁମାର ସାହୁ, ଅଶୋକ କୁମାର ବିନ୍ଧାଣୀ, ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ, ଯଜାତି ବେହେରା, ଦିବାକର କାଣ୍ଡି, ସାହାଜାତ ଅଲ୍ଲୀ ଖାଁ ପ୍ରମୁଖ ଏହି ଅଭିଯାନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ସୁନିଆରେ ସୁନାଥାଳିରେ ଶ୍ରୀରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କୁ ଲାଗିହେଲା କାକରାପଠା

ସୁନିଆରେ ସୁନାଥାଳିରେ ଶ୍ରୀରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କୁ ଲାଗିହେଲା କାକରାପଠା

ଓଡ଼ଗାଁ,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଓଡ଼ଗାଁରେ ବିଜେ ଶ୍ରୀରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କ ପୀଠରେ ସୁନିଆରେ ସୁନାଥାଳିରେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାକରା ପିଠା ଲାଗି ହୋଇଛି । ଭାଦ୍ରବ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଦ୍ୱାଦଶୀ ତିଥିରେ ସୁନିଆ ଓ ବାମନ ଜନ୍ମ ମହୋତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ପାଳିତ ହୋଇଛି।

ଇଞ୍ଜିନରୁ ବଗି ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ଇଞ୍ଜିନରୁ ବଗି ବିଚ୍ଛିନ୍ନ

ନିରାକାରପୁର,୨୧। ୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନିରାକାରପୁର ଲେବୁଲ କ୍ରସିଂ ନିକଟରେ ୫୮ ବଗି ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ର ଇଞ୍ଜିନ୍‌ ଶୁକ୍ରବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ଟା ବେଳେ ବଗିରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲା।

 ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥାଏ କାଶତଣ୍ଡୀ ଫୁଲ

ପ୍ରକୃତିପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଥାଏ କାଶତଣ୍ଡୀ ଫୁଲ

ଗଣିଆ,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଋତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ତାଳେ ତାଳେ ବଦଳିଥାଏ ପ୍ରକୃତିକ ଚିତ୍ର। ଆଉ ଏହା ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିଦିଏ। ଗହୀର ବିଲରେ କାଶତଣ୍ଡୀ ଫୁଲକୁ ଦେଖିଲେ ଏହା ଅନୁଭବ କରିହୁଏ। 

ଚାଷ ଜମିରୁ ପାଣି ନ ଛାଡୁନୁ ପୁଣି ଲଗାଣ ବର୍ଷା

ଚାଷ ଜମିରୁ ପାଣି ନ ଛାଡୁନୁ ପୁଣି ଲଗାଣ ବର୍ଷା

ପାଟକୁରା, ୨୧।୯ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଲଘୁଚାପଜନିତ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଗରଦପୁର ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶତାଧିକ ଏକର ଚାଷ ଜମି ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଜମିରେ ଧାନ ଫସଲ ପଚି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା।

ପଲିଥିନ ପାଲ ପାଇଁ ତହସିଲ ଘେରାଉ

ପଲିଥିନ ପାଲ ପାଇଁ ତହସିଲ ଘେରାଉ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୧।୯- ଗତ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ ଚନ୍ଦନପୁର ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ ଅଦ୍ୟାବଧି ଗୃହର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପଲିଥିନ ପାଲ ଯୋଗାଇ ଦିଆ ଯାଇ ନାହିଁ 

ସାପକାମୁଡ଼ାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ସାପକାମୁଡ଼ାରେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବାଙ୍କୀ,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ବାଙ୍କୀ ଥାନା ଅଧୀନ ବିଲପଡ଼ା ଗ୍ରାମର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ମୃତ ଯୁବକ ହେଲେ ଗ୍ରାମର ନିବାସ ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ପୁଅ ଭଗବାନ ସ୍ବାଇଁ (୪୬)। 

ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ କାମରେ ଆସୁନି  ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ

ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ କାମରେ ଆସୁନି ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଲକ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧ା୯-ନୟାଗଡ଼ ବ୍ଳକର ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକା ଗୋଷ୍ଠୀ (ଏସ୍‌ଏଚଜି)ଙ୍କ ପାଥଁ ଥିଲା ବେଳେ ଏହି ଦୋକାନକୁ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ହାତେଇଛନ୍ତି।  ଯେଉଁ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ଏସ୍‌ଏଚଜି ମହିଳାମାନଙ୍କ ହାତ ତିଆରି ଜିନିଷ ବିକ୍ରି ହେବା କଥା ସେଥିରେ ବିକ୍ରି  ହେଉଛି  ସ୍ନାକ୍ସ, ତେଲ ଓ ମୃଦୁପାନୀୟ ।  ଖାଲିି ସେତିକି ନୁହେଁ ସେଠାରେ ଜେରକ୍ସ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲାଯିବା ସହ ଡ଼ିଟିପି ଓ ଏକ ଚେନ୍‌ କମ୍ପାନୀ (ଆରସିଏମ୍‌)ର ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

ଗଛପଡି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୧।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଲଘୁଚାପ ଜନିତ ବର୍ଷା ଓ ପବନ ଯୋଗୁ ନୟାଗଡ ଜିଲା ଖଣ୍ଡପଡାର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିପଡିବା ସହ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଛିଣ୍ଡି ସରବରାହ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି।

ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ସାରସ୍ବତ ସାଧକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି

ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ଥାପନ ହେବ ସାରସ୍ବତ ସାଧକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୧।୯-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାର ଶୈକ୍ଷିକ ଗରିମା ବଖାଣୁଥିବା ବ୍ରଜେନ୍ଦ୍ର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜିଲାର ବିଶିଷ୍ଟ ୫ ଜଣ ସାରସ୍ବତ ସାଧକଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ।

ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ଜିଲାପାଳ

ଭାପୁର,୨୧ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ଡ.ଏନ୍‌.ତିରୁମାଲା ନାୟକ ଭାପୁର ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। 

 ବାହାକୁଦସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ଫେରିଘାଟରେ ବୋଟ ଚଳାଚଳ ଠପ୍‌: ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ବାହାକୁଦସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ଫେରିଘାଟରେ ବୋଟ ଚଳାଚଳ ଠପ୍‌: ଲୋକେ ହନ୍ତସନ୍ତ

ମହାକାଳପଡ଼ା,୨୧।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି। ଫଳରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ଓ ତରଙ୍ଗ ଯୋଗୁ କେନ୍ଦ୍ରପଡ଼ା ଜିଲା ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ରାମନଗର ପଞ୍ଚାୟତ ବାହାକୁଦସ୍ଥିତ ମହାନଦୀ ଫେରିଘାଟରେ ବୋଟ ଚଳାଚଳ ଠପ୍‌ ହୋଇ ଯାଇଛି। 

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଲେ ଜିଲାପାଳ

ରାଜନଗର, ୨୧।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ସାତଭାୟା ପଞ୍ଚବରାଇ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠ ବଗପାଟିଆର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇଛନ୍ତି ଜିଲାପାଳ ବାସରଥୀ ଶତପଥୀ।