ରାୟଗଡା

ହକ୍‌ ପାଇଁ ଜନଆନ୍ଦୋଳନ

ହକ୍‌ ପାଇଁ ଜନଆନ୍ଦୋଳନ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୧୬।୧୨(ବି.ପ୍ର.)-ନବରଙ୍ଗପୁର ଏକ ପଛୁଆ ଜିଲାା ଏଠାରେ ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କୃଷି ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜିଲା ଅବହେଳିତା ଲୋକେ କାମଧନ୍ଦା ନପାଇଁ ବାହାର ରାଜ୍ୟକୁ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ନାହିଁ । ଶିଳ୍ପ ବିହୀନ ଜିଲାରେ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ଆନ୍ତରିକତା ନାହିଁ ବୋଲି କେବିକେ ବିକାଶ ପରିଷଦର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଆବାହକ ଅର୍ଜୁନ ଦାସ ସ୍ଥାନୀୟ ଅମଲାଭବନ ଠାରେ ଆହୁତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ।ମକା ଚାଷ ଏସିଆର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି । ମକା ମଣ୍ଡି ଖୋଲାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇ କୁଇଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୧୪୨୫ ଟଙ୍କା ଦର ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ହୋଇ ସାରିଛନ୍ତି। ମକା କିଣାଯାଉ ନାହିଁ । ଚାଷୀ ଋଣ ଭାରରେ ପଡି ଆମତ୍ହତ୍ୟା କଲା ପରେ ସରକାର ସଜାଗ ହେବେ କି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନ୍ୟୁଇଣ୍ଡିଆ ଯୋଜନାରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ସୋନପୁର ଓ ନୂଆପଡା ଜିଲାକୁ ସାମିଲ କରି ନାହାନ୍ତି। ଜାନୁୟାରୀ ମାସରେ ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ନିତି ଆୟୋଗ ନିକଟରେ ଯାଇ ଅଭିଯୋଗ ଦର୍ଶାଇବ । ୨ୟ ତାଲିକାରେ ଉପରୋକ୍ତ ୩ଟି ଜିଲାକୁ ସାମିଲ କରାନଯାଏ ତେବେ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ କରାଯିବ । ଏନେଇ ବିଭିନ୍ନ ସଙ୍ଗଠନ ସହ ୨୦ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନ ସାମିଲ ହେବେ ବୋଲି ସହମିତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ବୋଲି ଆବାହକ ଦାସ କହିଛନ୍ତି। ଜନଜାତି ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ସଭାପତି ରତନ ମାଝୀ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏବେ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ବହୁ ପଛରେ ପଡି ଯାଇଛି । ଜିଲା ଭିତ୍ତିକ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ବନ୍ଦ କରି ସରକାର ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଜିଲାମାନଙ୍କ ସହ ଖେଳ ଖେଳୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଥିଲେ । ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ମୂଳନିବାସୀ ସଂଘ ସଭାପତି ନରହରି ନାୟକ, କେବିକେ ବିକାଶ ପରିଷଦର ଜିଲାସଭାପତି ତଥା ସରପଂଚ ମହାସଂଘର ସଭାପତି ସନରାଜ ଗଣ୍ଡ, ଜନଜାତି ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚର ଉପଦେଷ୍ଠା ଦିବାକର ପୂଜାରୀ, ଦାମୋଦର ପୂଜାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ରାୟଗଡା

ମାନବିକତା: ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ସାହାରା ପାଲଟିଲେ ଗୁରୁବାରି

ମାନବିକତା: ଅସହାୟ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ସାହାରା ପାଲଟିଲେ ଗୁରୁବାରି

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩ା୪(ବି.ପ୍ର.) ଅସହାୟ ଓ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯୋଜନା ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁ ନାହିଁ। ସରକାରୀ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇ ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଘୁରି ବୁଲୁଥିବା ଅନ୍ତି ଭତ୍ରା (୭୫)ଙ୍କ ସାହାରା ପାଲଟିଛନ୍ତି ପୁଜାରିଗୁଡାର ଗୁରୁବାରୀ ଭତ୍ରା (୬୫)। ଅନ୍ତି ପୁଜାରିଗୁଡା ଗାଁକୁ ଆସି ଦନେକ ଭାତ୍‌ (ଭାତ) ଦିଅ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଯାହା ଗୁରୁବାରୀଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିଥିଲା। ଅନ୍ତିଙ୍କ ଅସହାୟତା ଦେଖି ଗୁରୁବାରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିଥିଲେ।

୧ରୁ ସମୂହ ଛୁଟିରେ ଯିବେ ରାଜସ୍ବ ଅମଲା ସଂଘ

୧ରୁ ସମୂହ ଛୁଟିରେ ଯିବେ ରାଜସ୍ବ ଅମଲା ସଂଘ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩।୪(ବି.ପ୍ର.): ମେ ୧ରୁ ସମୂହ ଛୁଟିରେ ଯିବା ପାଇଁ ଜିଲାପାଳ ଡ. ଅଜିତ କୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ଦେଇଛି ନବରଙ୍ଗପୁର ରାଜସ୍ବ ଅମଲା ସଂଘ। ବିଭିନ୍ନ ଦାବି ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ଓ ଲିଖିତ ଭାବେ ଦାବି ଜଣାଇବା ପରେ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମିଳୁଛି । ତେବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ଗ୍ରେଡପେ ୧୯୦୦ରୁ ୪,୨୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି, ପଦୋନ୍ନତିରେ ସଂରକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରମୁଖ ଦାବି ନେଇ ସଂଘ ଅନେକ ଥର ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ସହ ଦାବିପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦେଇଛି। ୪ ତାରିଖରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ମଧ୍ୟ ଜିଲା ଅମଲା ସଂଘ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଭାଗ ନେବେ।

ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ଦେଲା ଭତରା ବିକାଶ ପରିଷଦ

ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ଦେଲା ଭତରା ବିକାଶ ପରିଷଦ

ଡାବୁଗାଁ,୨୩।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଭତରା ବିକାଶ ପରିଷଦ ତରଫରୁ ଏକ ଦାବିପତ୍ର ଡାବୁଗାଁ ତହସିଲଦାର ନରସିଂହ ଗାଦବାଙ୍କୁ ସୋମବାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଉକ୍ତ ଦାବିପତ୍ରରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲା ସୁନାବେଡା ଆର-ଏ ଜୋନ ନିବାସୀ ରଞ୍ଜିତା ମାଝୀ (ଭତ୍ରା), ସ୍ବାମୀ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ମାଝୀ ପ୍ରକୃତରେ ଭତରା ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନୁହନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡାବୁଗାଁ ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ଜରିଆରେ ଭତରା ଆଦିବାସୀ ଜାତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମରେ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ନଦେବା ପାଇଁ ଦାବିପତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ସହରରେ ଗଡ଼ିଲା, ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷାର ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିଲା ପ୍ରଚାର ରଥ

ସହରରେ ଗଡ଼ିଲା, ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷାର ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିଲା ପ୍ରଚାର ରଥ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩।୪(ବି.ପ୍ର.): ଜିଲା ଆଂଚଳିକ ପରିବହନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୨୯ତମ ଜାତୀୟ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଜିଲାପାଳ ଡ. ଅଜିତ କୁମାର ମିଶ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିକଟରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ନୂଆ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲା । ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଆଂଚଳିକ ପରିବହନ ଅଧିକାରୀ ଗଣେଶ୍ୱର କହଁର, ଏମଭିଆଇ ସନତ କୁମାର ଜେନା, ଆରସିଡି ହାଇସ୍କୁଲ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଅସୀମ ବିଶ୍ୱାସ, ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ, ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀ ଛାତ୍ର ଓ ଯୁବ ସଙ୍ଗଠନ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ।

ସହରରେ ଗଡ଼ିଲା, ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷାର ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିଲା ପ୍ରଚାର ରଥ

ସହରରେ ଗଡ଼ିଲା, ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷାର ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିଲା ପ୍ରଚାର ରଥ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩।୪(ବି.ପ୍ର.): ଜିଲା ଆଂଚଳିକ ପରିବହନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୨୯ତମ ଜାତୀୟ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳିତ ହୋଇଛି। ଜିଲାପାଳ ଡ. ଅଜିତ କୁମାର ମିଶ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ସବୁଜ ପତାକା ଦେଖାଇ ସଚେତନତା ଶୋଭାଯାତ୍ରାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ସ୍ଥାନୀୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିକଟରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ବାହାରି ନୂଆ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲା । ଏହି ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଆଂଚଳିକ ପରିବହନ ଅଧିକାରୀ ଗଣେଶ୍ୱର କହଁର, ଏମଭିଆଇ ସନତ କୁମାର ଜେନା, ଆରସିଡି ହାଇସ୍କୁଲ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଅସୀମ ବିଶ୍ୱାସ, ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ, ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀ ଛାତ୍ର ଓ ଯୁବ ସଙ୍ଗଠନ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ।

ହାଇସ୍କୁଲ ପାଇଁ ହୋଇପାରୁନି ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ: ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ଅନୁଦାନ

ହାଇସ୍କୁଲ ପାଇଁ ହୋଇପାରୁନି ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ: ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ଅନୁଦାନ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩।୪(ବି.ପ୍ର.): ନବରଙ୍ଗପୁର ବ୍ଲକ ପୁରଜାରିଗୁଡା ସ୍ଥିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବଦ୍ୟାଳୟ ୨୦୧୧ରେ ସରକାରୀ ଉନ୍ନତ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲା । ତେବେ ହାଇସ୍କୁଲ ପାଇଁ ନୂତନ ଶେଣୀ ଗୃହ ନଥିବାରୁ ପିଲାଙ୍କ ପାଠପଢ଼ା ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଉଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ହାଇସ୍କୁଲ ପାଇଁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଯାୟୀ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ, ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ହୋଇନାହିଁ। କେବଳ ୩ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତିରେ ହାଇସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଠପଢା ଓ ଭବିଷ୍ୟତ ପରିକଳ୍ପନା କରାଯିବା ବିଡ଼ମ୍ବନା ବିଷୟ ।

ସ୍ବାମୀ, ପୁଅ, ବୋହୂକୁ ହରାଇଲେ: ୨ ନାତୁଣୀଙ୍କୁ ଧରି କଷ୍ଟରେ ବଂଚିଛନ୍ତି ଫୁଲମତି

ସ୍ବାମୀ, ପୁଅ, ବୋହୂକୁ ହରାଇଲେ: ୨ ନାତୁଣୀଙ୍କୁ ଧରି କଷ୍ଟରେ ବଂଚିଛନ୍ତି ଫୁଲମତି

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩।୪(ବି.ପ୍ର.): ବାପା ମାଆ ଛେଉଣ୍ଡ ଦୁଇ ଭଉଣୀ ସରକାରୀ ସହାୟତାରୁ ବଂଚିତ । ଜେଜେମା ଫୁଲମତି ନାୟକ (୭୦) ହିଁ ଏବେ ଦୁଇ ଭଉଣୀ ସବିତା ନାୟକ (୧୨) ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରୀ ନାୟକ(୮)ଙ୍କ ସାହା ଭରସା । ନବରଙ୍ଗପୁର ବ୍ଲକ ପୁରଜାରୀଗୁଡା ପଂଚାୟତ ସଦର ମହକୁମା ମନ୍ଦିର ସାହିରେ ଫୁଲମତିଙ୍କ ଘର । ଫୁଲମତିଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ଚୈତନ୍ୟ ୧୨ ବର୍ଷ ତଳୁ ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେଣି । ଦୁଇ ବର୍ଷ ତଳର କଥା। ନାତୁଣୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରୀକୁ ମାତ୍ର ୨୧ ଦିନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ ପୁଅ ଲିଙ୍ଗରାଜଙ୍କ ବିୟୋଗ ଘଟିଲା । ଭୁବନେଶ୍ୱରୀକୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ବୋହୂ ରତ୍ନା ମଧ୍ୟ ରୋଗଶଯ୍ୟାରେ ପଡ଼ି ଆଖି ବୁଜିଲେ। ସ୍ବାମୀ, ପୁଅ ଓ ବୋହୂଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ଫୁଲମତି ଦିନ ମଜୁରି କରି ଦୁଇ ନାତୁଣୀଙ୍କ ସବୁ କଥା ବୁଝୁଛନ୍ତି।

୩ ଭଉଣୀ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ଘଟଣା: ଶୁଦ୍ଧିକ୍ରିୟା ପାଇଁ ସହାୟତା ଦେଲା ଘରୋଇ ବସ ମାଲିକ ସଂଘ

୩ ଭଉଣୀ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ଘଟଣା: ଶୁଦ୍ଧିକ୍ରିୟା ପାଇଁ ସହାୟତା ଦେଲା ଘରୋଇ ବସ ମାଲିକ ସଂଘ

ମାଲକାନଗିରି,୨୩।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ତାଡ଼ନାରେ ୩ ଭଉଣୀ ରୋଷେଇ ଘରେ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲଗାଇ ନିଆଁରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ଘଟଣା ମାଲକାନଗିରି ଜିଲାବାସୀଙ୍କୁ ସ୍ତବ୍ଧ କରିଦେଇଥିଲା। ଜୀବନ ଥିବାବେଳେ ସେମାନେ ଯେପରି ହତାଦର ହେଉଥିଲେ, ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ହତାଦର ହେବା ସେମାନଙ୍କ ପିଛା ଛାଡ଼ିନାହିଁ। ଶ୍ମଶାନରେ ସେମାନଙ୍କ ମୃତଦେହ ସତ୍କାର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ଭୁଲିଗଲା। ହରିଶ୍ଚନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନା ଏଠାରେ ବାଟବଣା ହୋଇଗଲା। ତେବେ ଶୁଦ୍ଧ୍ରିକ୍ରିୟା ପାଇଁ ମୃତ ୩ ଭଉଣୀଙ୍କ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥତ୍କ ସହାୟତା ଦେଇଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଘରୋଇ ବସ୍‌ ମାଲିକ ସଂଘ।

କୃଷକ ସମବାୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକାଙ୍କ ପରିଚାଳନା ଓ ବ୍ୟବସାୟିକ ଯୋଜନା ତାଲିମ

କୃଷକ ସମବାୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକାଙ୍କ ପରିଚାଳନା ଓ ବ୍ୟବସାୟିକ ଯୋଜନା ତାଲିମ

ମାଲକାନଗିରି,୨୩।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ସଦର ପୁଷ୍ପକ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ସୋମବାର ମହିଳା ଚାଷୀ ସମବାୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକାଙ୍କ ୨ ଦିନିଆ ତାଲିମ ଶିବିର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତାରେ ପୁଷ୍ପକ ଏବଂ ମାଧ୍ୟମ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମାଲକନାଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଅଂଚଳର ସୀତାପାଦ, ଗ୍ରାମୀଣ ଓ ସବୁଜ ମାଲକାନଗିରି ବ୍ଲକର ପଦ୍ମାବତୀ ଓ ଗୋଦାବରୀ ଏହିପରି ୩୬ଟି ଗୋଷ୍ଠୀର ୩୬ ଜଣ ମହିଳା ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗଡ଼ିଲା ସଚେତନତା ରଥ

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗଡ଼ିଲା ସଚେତନତା ରଥ

ମାଲକାନଗିରି,୨୩।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସଡ଼କ ପରିବହନ ନିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳନ ଅବସରରେ ଏକ ସଚେତନତା ରଥ ଜିଲାପାଳ ମନୀଷ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଏହି ରଥ ବାହାରି ସହର ସହର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳ ପରିକ୍ରମା କରି ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ଜୀବନ ରକ୍ଷା ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲା।

ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଠିକାଦାର, ଇନ୍‌ଫର୍ମର: ପ୍ରଜାକୋର୍ଟରେ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ତ ଚେତାବନୀ

ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ଠିକାଦାର, ଇନ୍‌ଫର୍ମର: ପ୍ରଜାକୋର୍ଟରେ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ତ ଚେତାବନୀ

ମାଥିଲି,୨୩।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କିଛି ଦିନର ନୀରବତା ପରେ ପୁଣି ମାତିଉଠିଛି ଲାଲ୍‌ବାହିନୀ। ରାସ୍ତା କାମକୁ ବିରୋଧ କରି ସେମାନେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ଥାନା କର୍ତ୍ତନପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦୁର୍ଗମ ସାନଗୁମ୍ମା ଓ ଲୁଲେର ଗ୍ରାମରେ ଧମକପୂର୍ଣ୍ଣ ପୋଷ୍ଟର ମାରିଥିବା ସୋମବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପୋଷ୍ଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଠିକାଦାର ଓ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀଙ୍କ ଇନ୍‌ଫର୍ମର ସାଜୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରଜାକୋର୍ଟରେ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ତ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ବସ୍‌ରେ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଯବାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବସ୍‌ରେ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଯବାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଜୟପୁର,୨୩।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ରାଉରକେଲା-ଜୟପୁର ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ଏକ ବସ୍‌ରେ ସୋମବାର ମାଲକାନଗିରି ଯାଉଥିବା ଜଣେ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଯବାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସେ ହେଲେ ନରେଶ କୁମାର(୪୯)।