ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ନିମ୍ନମାନର କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତିକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ହଇରାଣ

 ନିମ୍ନମାନର କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତିକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ହଇରାଣ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୧୬।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)

ସରକାର କୃଷକଙ୍କ ସୁବିଧାପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ କୃଷକମାନେ ନିଜ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ କୃଷିବିଭାଗ ମାର୍ଫତରେ ବିଭିନ୍ନ କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ରିହାତି ମୂଲ୍ୟରେ ପାଇପାରିବ। ହେଲେ କୃଷି ବିଭାଗ ମାର୍ଫତରେ ଜଣେ କୃଷକ ଧାନଅମଳ କରିବା ଯନ୍ତ୍ର କ୍ରୟକରି ହିନସ୍ତାହେବା ଘଟଣା ବିଞ୍ଝାରପୁର ଚାଷୀ ମହଲରେ ଅସନ୍ତୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଖବର ଅନୁସାରେ ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକ ଉତ୍ତଙ୍ଗରା ଗ୍ରାପର ଚାଷୀ ସଞ୍ଜୀବ ଲେଙ୍କା ଗତ ୨୭ତାରିଖରେ କୃଷି ବିଭାଗ ମାର୍ଫତରେ ରିହାତି ମୁଲ୍ୟରେ ଏକ ଧାନ ଅମଳ କରିବା ଯନ୍ତ୍ର ୧୦ହଜାରେ୯ଶହ୩୦ଟଙ୍କା ଦେଇ କ୍ରୟ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଏହି ଧାନ ଅମଳକରିବା ଯନ୍ତ୍ରଟି ଚଳାଇବାକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ କରିବା ମାତ୍ରେ ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଗରେ ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ହେବା ସହ ଯନ୍ତ୍ରଟି ଅଚଳ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲା। ଏନେଇ ଚାଷୀ ଜଣକ ବିଞ୍ଝାରପୁର କୃଷିବିଭାଗରେ ଅଭିଯୋଗ କରି ଯନ୍ତ୍ରଟିକୁ ବଦଳାଇ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ବିଞ୍ଝାରପୁର କୃଷିବିଭାଗ ଏଥିପାଇଁ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଦାୟୀ ବୋଲି କହିବା ସହିତ ଜିଲାକୃଷି ବିଭାଗ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଚାଷୀଜଣକ ଉକ୍ତ ଧାନ ଅମଳ ଯନ୍ତ୍ରଟିକୁ ଗାଡି ଭଡାକରି ଜିଲା କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳି ନ ଥିଲା। ଶନିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପୁଣି ଥରେ ଏହି ଧାନ ଅମଳ ଯନ୍ତ୍ରଟିକୁ ଧରି ଚାଷୀଜଣକ ବିଞ୍ଝାରପୁର କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଏହି ଅଚଳଯନ୍ତ୍ର ବଦଳରେ ନୂତନ ଯନ୍ତ୍ର ନେବାକୁ ଅଡିବସି ଥିଲେ। ପରେ ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ରଘୁନାଥ ଯେନା ତୁରନ୍ତ ଚାଷୀ ଜଣଙ୍କ ନେଇଥିବା ଧାନ ଅମଳଯନ୍ତ୍ରକୁ ନିଜ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଫେରସ୍ତନେଇ ଚାଷୀଜଣଙ୍କୁ ନୂତନ ଧାନ ଅମଳ କରିବା ଯନ୍ତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମୁତାବକ ତୁରନ୍ତ ଚାଷୀ ସଞ୍ଜିବ ଲେଙ୍କାଙ୍କୁ ନୂତନ ଯନ୍ତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ନମ୍ନମାନର ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଯୋଗାଣ ସମ୍ପର୍କରେ କୃଷି ଅଧିକାରୀ ଯେନା କୁହନ୍ତି କେବଳ ଚାଷୀ ଚିହ୍ନଟ ଆମର ଦାୟିତ୍ୱ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଯନ୍ତ୍ରପାତିର ଗୁଣବତ୍ତା ପରଖ କରିବା କାମ ହେଉଛି ଜିଲା କୃଷି ବିଭାଗ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ,ଏଥିରେ ଆମର କୌଣସି ଭୂମିକା ନାହିଁ ବୋଲି ଯେନା କହିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କୃଷିବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରିହାତି ମୂଲ୍ୟରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ନିମ୍ନମାନର ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଯୋଗାଣକୁ ନେଇ ଚାଷୀମହଲରେ ଅସୋନ୍ତଷ ଦେଖାଦେଉଛି ।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଲୁଟିନେଲେ ୪୯ହଜାର ଟଙ୍କା

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶୁକ୍ରବାର ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ କଳା ପଲସର୍‌ରେ ଆସି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ୪୯ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଇଛନ୍ତି। ଦଶପଲ୍ଲା ଥାନାଠାରୁ ମାତ୍ର ୫ଶହ ମିଟର ବ୍ୟବଧାନରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ରାଧାମୋହନ ଜୀଉ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶୁକ୍ରବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଜଗଦେବ ପାଟଣା ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଜଗଦେବ ପାଟଣା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଠାରେ ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ନୟାଗଡ଼ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସିଲାବସ୍‌ ବାହାରୁ ଆସିଲା ପ୍ରଶ୍ନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ନୟାଗଡ଼ ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସିଲାବସ୍‌ ବାହାରୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସୁଥିବାରୁ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଶୁକ୍ରବାର ଯୁକ୍ତ ୩ ଦ୍ୱିତୀୟବର୍ଷ ଓଡ଼ିଆ ସମ୍ମାନର ପେପର ୯ ପରୀକ୍ଷା ଥିଲା।

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ଶୁକ୍ରବାର ମାଟ୍ରିକ୍‌ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାରେ ୩ଟି ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୭୫୪ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବା ଜିଲା ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ଜିଲା ରାଜସ୍ବ ସେବା ସଂଘର ଅଧିବେଶନ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ିଶା ରାଜସ୍ବ ସେବା କ୍ୟାଡ଼ର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବୈଠକ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ କାର୍ଯ୍ୟରତ ୧୬ଜଣ ଓଡ଼ିଶା ରାଜସ୍ବ ସେବା (ଓଆରଏସ୍‌) ଅଧିକାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ସଙ୍ଗୀତକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ମଣିଷ ସୁଖୀ

ସଙ୍ଗୀତକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ମଣିଷ ସୁଖୀ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ସଙ୍ଗୀତ ମଣିଷ ମନର ମହୋଷଧି। ଏହା ଯନ୍ତ୍ରଣା ନିବାରକ ଓ ସୁଖ ପ୍ରଦାୟକ। ସଙ୍ଗୀତକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ମଣିଷ ସବୁବେଳେ ସୁଖୀ ଓ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଯାପନ କରିଥାଏ।

ସଂକଟମୋଚନ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ ଜୀଉଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୩ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କଣ୍ଟିଲୋ ପଞ୍ଚାୟତର ଫକୀର ଅତବୁଦ୍ଧି ପାଟଣା ଓ ଛାମୁସାହି ପାଟଣାସ୍ଥିତ ସଂକଟମୋଚନ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ ଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଠାକୁରଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବ ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ା

ଆଜି ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କୁ ହରଣ କରି ବାହାହେବେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୩ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- କୁଣ୍ଡିନନଗର ରାଜା ଭୀଷ୍ମ ଝିଅ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କ ଅନିଚ୍ଛା ସତ୍ତ୍ୱେ ଶିଶୁପାଳଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ ା ଏହି କ୍ରମରେ ଶୁକ୍ରବାର କନ୍ୟାଘର ପକ୍ଷରୁ ନୀଳମାଧବ ପୀଠ ବରପକ୍ଷ ଶିଶୁପାଳଙ୍କ ଘରକୁ ଚିଟାଉ ଯାଇଥିଲା।

ରୁକ୍ମିଣୀ ବିବାହ ପାଇଁ ଶିଶୁପାଳଙ୍କ ଘରକୁ ଚିଟାଉ ଗଲା

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୩ା୬(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ବିବାହ ପୂର୍ବଦିନ କନ୍ୟା ଘର ପକ୍ଷରୁ ବରଘରକୁ ଚିଟାଉ ଯାଇଥାଏ। ଏହି କ୍ରମରେ କୁଣ୍ଡୀନଗର ରାଜା ଭୀଷ୍ମଙ୍କ କନ୍ୟା ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କର ବିବାହ ଶିଶୁପାଳଙ୍କ ସହ ସ୍ଥିର ହେବା ପରେ କନ୍ୟାଘର ତରଫରୁ ଶ୍ରୀ ନୀଳମାଧବ ପୀଠରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଡିଅଁ।ପଡ଼ା-ବାରପଲ୍ଲା ରାସ୍ତାକାମ ଅଧାପନ୍ତରିଆ

ଡିଅଁ।ପଡ଼ା-ବାରପଲ୍ଲା ରାସ୍ତାକାମ ଅଧାପନ୍ତରିଆ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୩ା୬- ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ସଦର ବ୍ଲକ ଭାଟସାହି ପଞ୍ଚାୟତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡ଼କ ଯୋଜନାରେ ରାସ୍ତାକାର୍ଯ୍ୟ ନିମ୍ନମାନର ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ସୂଚନାକର୍ମୀ ବିଭୂତି କୁମାର ରଥ।

ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଖସାଇବାକୁ ଚାଲିଛି ମୂଲଚାଲ

ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଖସାଇବାକୁ ଚାଲିଛି ମୂଲଚାଲ

କଳିଙ୍ଗନଗର,୨୩।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଯାଜପୁର ଜିଲା ଦାନଗଦୀ ଫାଣ୍ଡି ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାର୍ଥାପୁର ଗ୍ରାମରେ ଗତ ୧୬ତାରିଖ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଯାଜପୁର ଜିଲା ପୋଲିସ ନୀରବ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ