ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

୧୭ମାସ ହେଲା ଅଟକିଛି ଟୋଲ୍‌ପ୍ଲାଜା ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରସ୍ତାବ

୧୭ମାସ ହେଲା ଅଟକିଛି ଟୋଲ୍‌ପ୍ଲାଜା ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରସ୍ତାବ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୬।୧୨

ଖଣି ଓ ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରୁ ମାଲ ପରିବହନ ଗାଡିଗୁଡିକରୁ ଉପୁରିଆ ଟଙ୍କା ଅସୁଲ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏହାବାଦ ଟୋଲ ଆଦାୟ ହ୍ରାସ ପାଇବାର ଆଶଙ୍କା କରି ଯାଜପୁର ଜିଲା ପାଣିକୋଇଲିରେ ଥିବା ଟୋଲପ୍ଲାଜାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉ ନାହିଁ । ଏଥିରେ ଜିଲାର କେତେକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲୋକଙ୍କ ହାତ ଥିବାରୁ ସଂପୃକ୍ତ ଠିକାସଂସ୍ଥା ଅନାୟାସରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଟୋଲ ଆଦାୟ କରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଦୀର୍ଘ ୧୭ ମାସ ହେଲା ପରିବହନ କମିଶନରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମଧ୍ୟ ପାଳନ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ଜିଲାରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୧।୭।୨୦୧୬ରେ ପରିବହନ କମିଶନରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ପାଣିକୋଇଲି, ମଙ୍ଗୁଳି ଓ ଶ୍ରୀରାମପୁର ଟୋଲପ୍ଲାଜା ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ହେବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ପାଣିକାଇଲି ଟୋଲପ୍ଲାଜା ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଆଖୁଆପଦାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କରିବାକୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ସଂପୃକ୍ତ ଠିକାସଂସ୍ଥା ବହୁ କ୍ଷତି ସହିବା ଆଶଙ୍କାରେ ରାଜନୈତିକ ବଳ ପ୍ରୟୋଗ କରି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅଟକାଇ ରଖିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ଯାଜପୁର ସହର, ଯାଜପୁରରୋଡ, କଳିଙ୍ଗନଗର, କାଳିଆପାଣି, କେନ୍ଦୁଝର ଆଦି ଖଣି ଓ ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରୁ ଆସୁଥିବା ଗାଡିମୋଟରଗୁଡିକ ବହୁ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖିନ ହେଉଛନ୍ତି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ପଟକୁ ଗଲେ ୫୨କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଟୋଲ ଦେବାକୁ ପଡୁଛି । ଜିଲାବାସୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଜଳାଞ୍ଜଳି ଦେଇ ଜଣେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସହାୟତା ଯୋଗୁ ଦୀର୍ଘ ୧୭ ମାସ ହେଲା ହେଲା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପରିବହନ ବିଭାଗର ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ । ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ଜୁଲାଇ ୧୯ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ଅଥରିଟିର ପତ୍ରସଂଖ୍ୟା ୧୧୦୬୩ରେ ୧୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଥିବା ପାଣିକୋଇଲିଠାରୁ ଭଦ୍ରକ ପଟକୁ ୯କିଲୋମିଟର ଦୂର ଆଖୁଆପଦାକୁ ପାଣିକୋଇଲି ଟୋଲଗେଟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ନିଦ୍ଦେଶ ଜାରି ହୋଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରାଧିକରଣ(ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ଏଆଇ)ର ଗାଇଡ ଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଠିକ ରହିବ ବୋଲି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ଏଆଇର ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଗୋଟିଏ ଟୋଲଗେଟରୁ ଅନ୍ୟ ଟୋଲଗେଟ ଦୂରତା ଅତିକମରେ ୬୦ କିଲୋମିଟର ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । କିନ୍ତୁ ୧୬ନମ୍ବର ଜାତୀୟରାଜପଥ ମଙ୍ଗୁଳିଠାରେ ଥିବା ଟୋଲଗେଟଠାରୁ ପାଣିକୋଇଲି ଟୋଲଗେଟର ଦୂରତା ୫୨କିଲୋମିଟର ହେଉଛି। ଏହି ଟୋଲଗେଟରୁ ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ ୬ରୁ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରାଯାଉଛି । ସେହିପରି ଚଣ୍ଡୀଖୋଲ-ପାରାଦୀପ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ-୫(କ)ରେ ଥିବା ଶ୍ରୀରାମପୁର ଟୋଲଗେଟଠାରୁ ପାଣିକୋଇଲି ଟୋଲଗେଟର ଦୂରତା ମାତ୍ର ୩୨ କିଲୋମିଟର। ୯ କିମି ଦୂର ଆଖୁଆପଦାକୁ ଘୁଞ୍ଚିଲେ ଶ୍ରୀରାମପୁରଠାରୁ ୪୧ କିଲୋମଟର ଦୂର ହେବ। ତେଣୁ ଶ୍ରୀରାମପୁର ଟୋଲଗେଟକୁ ପାରାଦୀପ ରାସ୍ତାର ମାର୍ଶାଘାଇକୁ ଏବଂ ମଙ୍ଗୁଳି ଟୋଲଗେଟକୁ ବନ୍ଦାଲୋକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ ହେଁ ତାହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନ ହେବା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପରିବହନ ବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ବଚ୍ଛତାକୁ ନେଇ ସିଧାସଳଖ ଅଙ୍ଗୁଳି ଉଠିଛି । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଚଣ୍ଡିଖୋଲ ଆରଟିଓ ଲାଲ୍‌ମୋହନ ସେଠୀଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ମଙ୍ଗୁଳି ଟୋଲଗେଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ହେଉଛି। ତେବେ ପାଣିକୋଇଲି ଟୋଲ ଗେଟ ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ କେବେ ହେଉଛି ତାହା କହି ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

୪୫,୧୮୫ ଭୋଟରଙ୍କ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନରେ ନାମ ଦରଜ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୯।୭-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାର ଅଦ୍ୟାବଧି ଭୋଟର ସଂଖ୍ୟା ୧୧,୬୯,୩୯୮ ।ତେବେ ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୪୫,୧୮୫ ଜଣ ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନରେ ନାମ ଦରଜ କରିଥିବା ଜିଲା ନିର୍ବାଚନ ବିଭାଗ ତଥ୍ୟରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି।

ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୧୯।୭(ନି.ପ୍ର.)-ନବଉତ୍କଳ ମହିଳା ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର କୋରେଇ ମେଡିକାଲ, କୋରେଇର କାହ୍ନୁଚରଣ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସର ଓ ଧନେଶ୍ୱର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି ।

କୁମ୍ଭାର ସାହି ବସ୍ତିରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା

କୁମ୍ଭାର ସାହି ବସ୍ତିରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୯।୭(ଡିଏନଏ)-ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନ ଗୋଟାଏ ସମୟରେ ମାର୍ଶାଘାଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅସରାଏ ବର୍ଷା ହୋଇଯାଇଛି ।

ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ବାଣୀକଣ୍ଠ ନିମାଇଁ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନଙ୍କ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯ା୭: କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ବିକାଶ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ବାଣୀକଣ୍ଠ ନିମାଇଁ ଚରଣ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନଙ୍କ ୩୫ତମ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକ ଅବସରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା କ୍ରେଡିଟ କୋ-ଅପରେଟିଭ ସୋସାଇଟିରେ କୋର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯ା୭- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା କ୍ରେଡିଟ କୋ-ଅପରେଟିଭ ସୋସାଇଟି ଲିମିଟେଡ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ କୋର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମ ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା କେନ୍ଦ୍ରାପଡାସ୍ଥ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମେତ ଯାଜପୁର, କଟକ, ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଓ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲାର ୧୭ଟି ଶାଖାରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ଗିରଫ ମାମଲା: କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ଚଢ଼ାଉ ଜାରି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯ା୭: ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ଓରଫ ସୟଦ ଉସମାନ୍‌ ଅଲ୍ଲୀଙ୍କୁ ଗତ ଜୁନ ୩୦ ତାରିଖରେ ଗିରଫ ପରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲା ଓ ବାହର ଜିଲାରେ ଚଢ଼ାଉ ଜାରି ରହିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ବୁଧବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜିଲା ପୋଲିସ ଓ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଆଳି ଓ ସହରର ଦିହୁରିଆ ରାସ୍ତାରେ ୪ ଚକିଆ ଯାନ ତନଖି କରାଯାଇଥିଲା।

ବାଇପାଶ ରାସ୍ତାରେ ତାଳିପକା କାମ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୫ ନଂ (କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ମାର୍ଶାଘାଇ କେନାଲ ବ୍ରିଜର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱ ବାଇପାସ ରାସ୍ତାରେ ବହୁ ଛୋଟ ବଡ ଖାଲଖମା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯ା୭: ଜନୈକ ମୃତ ମହିଳାଙ୍କ ନାମରେ ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନର ଲାଇସେନ୍ସ ଅବକାରୀ ବିଭାଗରୁ ରିନୁଆଲ କରାଯିବା ନେଇ ଜିଲା ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଟାଉନ ଥାନାରେ ଗୁରୁବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଯୌତୁକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଅଭିଯୋଗ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯ା୭: କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଶିଆପାଳ ଗ୍ରାମର ଆଲୋକ ନାୟକ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ବିରୋଧରେ ବୁଧବାର ଯୌତୁକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ୨୦୧୫ ମେ’ ୨୭ ତାରିଖରେ ଆଲୋକଙ୍କୁ କଟକ ଜିଲା ଟାଙ୍ଗି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଗ୍ରାମର ସୁମିତ୍ରା ନାଥ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବନ ମହୋତ୍ସବ

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୧୯।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ଇକୋ କ୍ଲବ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଖଡିଅଣ୍ଟାସ୍ଥିତ ଜି ପି ହାଇସ୍କୁଲଠାରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବନ ମହୋତ୍ସବ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ

ଡେରାବିଶ, ୧୯।୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ରତାଦିଆ-ଖଣ୍ଡସାହି ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ତରଫରୁ ବୁଧବାର ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛ।

ଭାଜପା କର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ସମ୍ମିଳନୀ

ରାଜକନିକା, ୧୯।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ରାଜକନିକା ବ୍ଲକ ଅଶୋକବଜାରସ୍ଥିତ ନୟନାମଣ୍ଡପରେ ଭାଜପାର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ସମ୍ମିଳନୀ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ