ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

କ୍ଷତି ସହୁଛି ଚାଷୀ, ଲାଭରେ ବ୍ୟବସାୟୀ

କ୍ଷତି ସହୁଛି ଚାଷୀ, ଲାଭରେ ବ୍ୟବସାୟୀ

କାଳିଆପାଣି,୧୬।୧୨(ଡିଏନଏ)-

ସରକାରୀ କଟକଣା, ଧାନମଣ୍ଡିର ଅଭାବ ଆଦି ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁ କ୍ରୋମ ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବେ ଧାନର ଅଭାବୀ ବିକ୍ରି ଦେଖାଦେଇଛି। ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ, ଲଗାତର ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ଧାନର ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି କରିଥିବା ବେଳେ ଚାଷୀଙ୍କ ନିକଟରେ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ପହଞ୍ଚତ୍ ପାରୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅସହଯୋଗ ମନୋଭାବ ଯୋଗୁ ଚାଷୀ ଧାନର ବିକ୍ରି ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ ଠିକ୍‌ ତଥ୍ୟ ପାଇପାରୁନାହିଁ। ଫଳରେ ଶାଗମାଛ ମୂଲ୍ୟରେ ଧାନ ବିକ୍ରି କରିଦେଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହାର ଲାଭ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଓ ମୁନାଫାଖୋର ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଉଠାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ନିୟମ ବିଷୟରେ ଚାଷୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଜ୍ଞ ଥିବାରୁ ବହୁ ଚାଷୀ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଇ-ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେଶନ କରିପାରି ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ଧାଯର୍‌ୟ ଦରଠାରୁ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ଧାନ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ବହୁ ଚାଷୀ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ନିୟମ ମୁତାବକ, ଧାନ କିସମ ଅନୁଯାୟୀ ସରୁଧାନ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଛା ୧୪୮୦ଟଙ୍କା ଓ ମୋଟା ଧାନ ୧୪୧୦ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଚାଷୀମାନେ ସରୁ ଧାନ ୧୧୦୦ଟଙ୍କା ଓ ମୋଟା ଧାନ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ସମବାୟ ମଣ୍ଡିରେ ଇ-ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେଶନ କରିଥିବା ଚାଷୀ ହିଁ ଧାନ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ। ତେବେ ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ଖଣି ଅଞ୍ଚଳରେ ହଜାରରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଚାଷୀ ଥିବାବେଳେ କାଙ୍କଡ଼ପାଳ ସମବାୟ ସମିତି ଅଧୀନରେ ଚଳିତବର୍ଷ ୧୪୩ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ୪୮୦୦କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ କରାଯିବାକୁ ଧାଯର୍‌ୟ ହୋଇଛି। ଗତବର୍ଷ ବହୁ ଚାଷୀ ଧାନ ବିକ୍ରି କରି ନ ପାରି କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଅନେକ ଚାଷୀ ସମବାୟ ସମିତିର ସଭ୍ୟ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେଶନ କରିବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। କାଙ୍କଡ଼ପାଳରେ ଖୋଲିଥିବା ଧାନମଣ୍ଡି ଗରିବ ଓ ଭାଗଚାଷୀଙ୍କ କାମରେ ଆସୁନାହିଁ। ଫଳରେ ଏହାର ସୁଫଳ ଚାଷୀ ନ ପାଇ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଉଠାଉଛନ୍ତି। ରାଁସୋଳ ପଞ୍ଚାୟତର କପିଳ ମହାନ୍ତ, ଡମ୍ବରୁଧର ମହାନ୍ତ, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ମହାନ୍ତ, କଲରଙ୍ଗି ଗ୍ରାମର ବାସୁଦେବ ମହାନ୍ତ, ରଥିଆ ମହାନ୍ତ, ଭୀମଟାଙ୍ଗର ଗ୍ରାମର ମନୋଜ ମହାନ୍ତ, ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିପାଳ ଗ୍ରାମର ଧନେଶ୍ୱର ମହାନ୍ତ, ବେଣାଗାଡ଼ିଆ ଗ୍ରାମର ବାସୁଦେବ ଦେହୁରୀ, କାଙ୍କଡ଼ପାଳ ପଞ୍ଚାୟତର ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ମହାନ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ଚାଷୀ ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କାଙ୍କଡ଼ପାଳ ସମବାୟ ସମିତି ସେକ୍ରେଟାରି ଗୋଲେଖ ବାରିକଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ, ସବୁ ଚାଷୀଙ୍କଠାରୁ ଧାନ କିଣିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି। ମାତ୍ର ତାହା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡ଼ି ବାଛୁରୀ ମୃତ

ମାହାଙ୍ଗା,୨୨ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର): ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଲାଗି ରହିଥିବା ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ମାହାଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ବ୍ଲକର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଘରଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଥିବାବେଳେ ବହୁ ପନିପରିବା ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଉଦା ଗ୍ରାମରେ ଗତ ଶନିବାର ରାତିରେ କୈଳାସ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତଙ୍କ ମାଟି କାନ୍ଥ ପଡି ଏକ ବାଛୁରୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେହିପରି ଗ୍ରାମର ଦାମୋଦର ପରିଡ଼ା ଓ ଗୌର ପାଢ଼ୀ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ଘର କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡିଛି। ଚାଷଜମିରେ ଅଧିକ ପାଣି ରହିବାରୁ ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ଧାନ ତଳି ବୁଡି ରହିଛି। ରବିବାର ଅଞ୍ଚଳରେ ୫୫ ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଥିବା ବ୍ଲକ୍‌ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି। ବର୍ଷାଯୋଗୁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହୋଇଛି।

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁରରେ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ପ୍ରଥମ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଅଦାଲତ, ସମାଧାନ ହେଲା ୨୮ ମାମଲା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୨୨ା୭: ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏକାଡେମୀ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ପ୍ରଥମ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଅଦାଲତ। ଏଥିରେ ମୋଟ ୧୦୩ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଫଏସଲା ହୋଇଥିଲା ମାତ୍ର ୨୮ଟି। ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଫଏସଲା କମ୍‌ ହୋଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଯଥାଶୀଘ୍ର ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଭିଯୋଗ ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତା ୧ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୫୦ ମାମଲା ଫଏସଲା ହେବ। ଏଭଳି ଏକ ଅଦାଲତ ଦ୍ୱାରା ମାମଲା ସମାଧାନ ହୋଇ ପାରିଥିବାରୁ ଅନେକଙ୍କ ମନରେ ହସ ଫୁଟିଛି।

ପାଇଖାନା ଟାଙ୍କିରେ ବୁଡ଼ି ଶିଶୁପୁତ୍ର ମୃତ

ପାଇଖାନା ଟାଙ୍କିରେ ବୁଡ଼ି ଶିଶୁପୁତ୍ର ମୃତ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୨।୭: ନୟାଗଡ଼ ଏନ୍‌ଏସି ୧୧ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡ ଯଯାଙ୍ଗି ସାହିରେ ପାଇଖାନା ଟାଙ୍କିରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ପ୍ରମୋଦ ପାତ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ସାଇକ୍ରିଷ୍ଣା ପାତ୍ର(୪)।

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ୧୦୮ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ୧୦୮ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୨୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୫ନଂ(କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବଉଦ ଅଫିସଠାରୁ ଟିକରପଙ୍ଗା ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୪ କିମି ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରବିବାର ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି।

ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଘରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଘରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୨।୭: ଯାଜପୁର ଜିଲା ପାଣିକୋଇଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜହ୍ନା ଗ୍ରାମର ଏକ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଘରୁ ପୋଲିସ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ ଟାରେ ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଗୁରୁବାରିପାଟ ପିଙ୍ଗୁଆ(୪୫) ।

ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା: ଫେରିଘାଟ ବନ୍ଦ

ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା: ଫେରିଘାଟ ବନ୍ଦ

ମହାକାଳପଡ଼ା,୨୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ ଓ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀବାୟୁ ପ୍ରଭାବରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବାବେଳେ ସମୁଦ୍ର ଅଶାନ୍ତ ରହିଛି। ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା ହେବା ଯୋଗୁ ମହାନଦୀର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପରିସର ସଫେଇ

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପରିସର ସଫେଇ

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି,୨୨।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କଟକ ଜିଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପରିସର ଗତ ୩ ଦିନ ଧରି ହେଉଥିବା ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଫଳରେ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ମାଉସୀ ମା’ ମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ସନ୍ଧ୍ୟା ଦର୍ଶନ ଶେଷ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୨।୭- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହରର ଇଚ୍ଛାପୁରସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ଆଡପମଣ୍ଡପରେ ଶନିବାର ତୁଳସୀ କ୍ଷେତ୍ରାଧିପତି ଶ୍ରୀ ବଳଦେବଜୀଉଙ୍କ ସନ୍ଧ୍ୟା ଦର୍ଶନ ଶେଷ ହୋଇଛି।

ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହର ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୨।୭- ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ଯୋଗୁ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ବର୍ଷା ଲାଗିରହିଛି। ଫଳରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହରର ନିମ୍ନଭାଗରେ ପାଣି ଜମି ରହିଛି।

ରଥ ତଳେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା: ପୋଲିସ,ପ୍ରଶାସନର ଅବହେଳାରୁ ବଢୁଛି ଅପରାଧ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୨।୭: କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହରର ଇଚ୍ଛାପୁରସ୍ଥିତ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଥିବା ଶ୍ରୀ ବଳଦେବଜୀଉଙ୍କ ବ୍ରହ୍ମ ତାଳଧ୍ୱଜ ରଥର ଚାରମାଳ ତଳେ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜଣେ ୯ ବର୍ଷୀୟ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ।

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ରାଜନଗର ବେହାଲ

ରାଜନଗର,୨୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ୩ଦିନ ହେବ ଲଘୁଚାପଜନିତ ବର୍ଷା ଲାଗିରହିବା ଯୋଗୁ ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ବଗପାଟିଆ ଥଇଥାନସ୍ଥଳୀ ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଏଠକାର ପ୍ରାୟ ୮ ପରିବାରରେ ପାଣି ପଶିଥିବା ବେଳେ ଶନିବାର ୧୨ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପରିବାରରେ ପାଣି ପଶିଯାଇଛି।

ଟିଟୋ ଗିରଫ ପରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି ପିଲାଙ୍କ ଘୋଡାଚଢା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୨।୭- ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ଓରଫ ସୟଦ ଉସମାନ ଅଲ୍ଲୀଙ୍କୁ ଗତ ଜୁନ ୩୦ରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଗିରଫ କରିଛି। ଏବେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କ ଆପରାଧିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ସହଯୋଗୀ ଓ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଖୋଳତାଡ ଚାଲିଛି।

Model This Week

ଚିଣ୍ଟୁ