ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଅର୍ଦ୍ଧନିର୍ମିତ ପୋଲ ପାଲଟିଛି ମରଣଯନ୍ତା

ଅର୍ଦ୍ଧନିର୍ମିତ ପୋଲ ପାଲଟିଛି ମରଣଯନ୍ତା
ଡେରାବିଶ, ୧୬।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.) କଟକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତାର ପ୍ରଶସ୍ତିକରଣ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା କେନାଲର ଶାଖା ୧୨ ନଂ ନାଳ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଅର୍ଦ୍ଧନିର୍ମିତ ପୋଲ ଯୋଗୁ ବାରମ୍ବାର ଛୋଟ ବଡ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି । ଗତ ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ୯ଟି ଗାଡି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେଲାଣି । ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଏକ ମାଲବୋଝେଇ ୧୨ ଚକିଆ ଟ୍ରକ କେନାଲ ଭିତରକୁ ଖସି ପଡିଥିବା ବେଳେ ଚାଳକ ଅଳ୍ପକେ ରକ୍ଷା ପାଇ ଯାଇଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏକ ମାଲବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ନାଳ ଭିତରକୁ ଓଲଟି ପଡିଥିଲା। ନିର୍ମାଣଧୀନ ସଂପୃକ୍ତ ରାଜରାସ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟ ନେଇଥିବା ଠିକା ସଂସ୍ଥାର ମନମାନୀ ଯୋଗୁ ଚାନ୍ଦୋଳଠାରେ ୧୨ ନଂ ଶାଖାନାଳ ଉପରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପୋଲ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେବ ଅର୍ଦ୍ଧ ନିର୍ମିତ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡି ରହିଛି। ଫଳରେ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଏହି ରାସ୍ତାର ଚାନ୍ଦୋଳଠାରେ ବାରମ୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି ା ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବା ଓ ଠିକା ସଂସ୍ଥାର ନିମ୍ନମାନର କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଓ ବଜାର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଏ ଦିଗରେ ପ୍ରଶାସନ ଓ ବିଭାଗୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାରେ ବିଳମ୍ବ କରୁଥିବା ଚାନ୍ଦୋଳ ବଜାର କମିଟି ସଭାପତି ନିଶାମଣି ବେହେରା ଓ ସଂପାଦକ ରତ୍ନାକର ନାୟକ କହିଛନ୍ତି। ବଜାର ଭିତରେ ଥିବା ପୋଲ ନିର୍ମାଣରେ ବିଳମ୍ବ ହେଲେ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଓ ବଜାର କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଅନଶନ କରାଯିବ ବୋଲି ସଭାପତି ନିଶାମଣି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, କଟକ-ଚାନ୍ଦବାଲି ରାସ୍ତାର ଦୁହୁରିଆଠାରୁ କଟକ ଯାଏ ଠିକାସଂସ୍ଥା ବାରହା କନ୍‌ଷ୍ଟ୍ରକସନ କମ୍ପାନୀ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ମାତ୍ର କମ୍ପାନୀର ମନମାନୀ ଯୋଗୁ ଏହି ରାସ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟ ଧିମାରେ ଚାଲିଥିବା ଓ ନିମ୍ନମାନର ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ଆସୁଛି। ରାସ୍ତାକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇ ପ୍ରଥମେ ଚାନ୍ଦୋଳ ବଜାରରେ ଥିବା ପୋଲର ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ୱକୁ ଡାଇଭରସନ୍‌ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ବାମପାର୍ଶ୍ୱ କାମ ସରିବା ପରେ ନିର୍ମିତ ପୋଲର ଉଚ୍ଚା କମ୍‌ ହୋଇଥିବାରୁ ତଳମୁଣ୍ଡକୁ ପାଣି ଯିବାରେ ବ୍ୟାଘାତ ହେବା ନେଇ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନେ ଠିକା ସଂସ୍ଥା ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ। ଯାହାଫଳରେ ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ୱ ଡାଇଭରସନ୍‌କୁ ଖୋଳି ଚାଷ ପାଇଁ ଜଳ ଯୋଗାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଜଳଯୋଗାଣ ଓ ବର୍ଷାଋତୁ ପାଇଁ ପୋଲ ନିର୍ମାଣ ବନ୍ଦ ରହିଥିବା ସମୟରେ ଏଠାରେ ରାସ୍ତା ଖରାପ ଥିବାର ସୂଚନା ଫଳକ ଲଗାଯାଇ ନାହି। ଯାହାଫଳରେ ରାତିରେ ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକ ସେହି ବାଟ ଦେଇ ଯିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ୩ଟି କାର୍‌, ଗୋଟିଏ ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତିନୋଟି ମୋଟରସାଇକେଲ୍‌ ଏହି ନାଳରେ ପଡିଯିବାରୁ ଚାଳକ ଗୁରୁତର ହେବା ସହିତ ଯାନବାହାନ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି । ପୋଲ କାମ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଶେଷ କରିବା ଏବଂ ଏହି ସ୍ଥାନ ନିକଟରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଫଳକ ଲଗାଇବାକୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଭଗବତୀ ହାଇସ୍କୁଲର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ

ଭଗବତୀ ହାଇସ୍କୁଲର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ

ଡେରାବିଶ, ୧୬।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷକୁ ଶିକ୍ଷା ମାର୍ଜିତ ଓ ସଂସ୍କୃତି ସମ୍ପନ୍ନ କରିଥାଏ ବୋଲି ଓଡ଼ିଶାର ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀ ଲାଲ୍‌ ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ବେଲାରପୁରସ୍ଥିତ ଭଗବତୀ ସରକାରୀ ହାଇସ୍କୁଲର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବରେ ଯୋଗଦେଇ ମତବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ କମିଟି ଉପସଭାପତି ପ୍ରମୋଦ କୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ଉତ୍ସବରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଓ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲାପାଳ ଦାସରଥି ଶତପଥୀ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କମିଟି ସମ୍ପାଦକ ବାନାମ୍ବର ସାହୁ ଅତିଥି ପରିଚୟ ଓ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। 

ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଓଡଗାଁ, ୧୬।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଓଡ଼ଗାଁ ଥାନା ରଙ୍ଗଣୀପାଟଣା ଗ୍ରାମର ଆଲୋକ ସାହୁ (୨୨)ଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି। ଆଲୋକ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଓ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ  ଲୁଟ, ବୋମା ମାଡ, ରାହାଜାନୀ, ବାଇକ ଚୋରି ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ପୋଲିସ ଆଗରେ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି।

ସଂଖ୍ୟଲଘୁ ସେଲ୍‌ର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ନିର୍ବାଚନ

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି, ୧୬।୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ମହଙ୍ଗା ର୍ନିବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ ଅଧୀନ ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ବ୍ଲକ  କ୍ଷୀରୋଧ ମଣ୍ଡପରେ ବିଜେଡିର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ କର୍ମଶାଳା ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ମହଙ୍ଗା ବିଧାୟକ ତଥା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ଯୋଗଦେଇ ଉଦ୍‌ବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ।

ମାହାଙ୍ଗା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ କର୍ମଶାଳା

ମାହାଙ୍ଗା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ କର୍ମଶାଳା

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି , ୧୬।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.):  ନିର୍ବାଚନ ବର୍ଷରେ କଟକ ଜିଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ବ୍ଲକ ମାହାଙ୍ଗା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଥିବା ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକର୍ମୀକୁ ଗୁରୁମନ୍ତ୍ର ଦେଇଛନ୍ତି ମାହାଙ୍ଗା ବିଧାୟକ ତଥା ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା । 

ବିଜ୍ଞାନ ସହ ବିଚାର ଯୁଗରେ ବଞ୍ଚିବା ଶିଖ: ରାଜ୍ୟପାଳ

ବିଜ୍ଞାନ ସହ ବିଚାର ଯୁଗରେ ବଞ୍ଚିବା ଶିଖ: ରାଜ୍ୟପାଳ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୧୬।୧: କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ ବଗଡ଼ାସ୍ଥିତ ସିଦ୍ଧ ମରିଚାଣୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ବୁଧବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଗଣେଶୀ ଲାଲ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ମନୁଷ୍ୟ ସମାଜକୁ ବିଜ୍ଞାନ ସହିତ ବିଚାର ଯୁଗରେ ବଞ୍ଚିବାକୁ ମତ ରଖିଥିଲେ । 

ବରଗଛରେ ପିଟିହେଲା କାର: ୨ ଯୁବକ ମୃତ, ଯୁବତୀ ଗୁରୁତର

ବରଗଛରେ ପିଟିହେଲା କାର: ୨ ଯୁବକ ମୃତ, ଯୁବତୀ ଗୁରୁତର

ଯାଜପୁର ଅଫିସ, ୧୬।୧: ଯାଜପୁର ଜିଲା ପାଣିକୋଇଲି ରଗଡ଼ି ରାସ୍ତାର ରଣସରପୁର ଛକ ନିକଟରେ ବୁଧବାର ଭୋର ସମୟରେ ଏକ ବରଗଛରେ କାର ପିଟି ହୋଇ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ।

ଚିନିକଳ ଖୋଲିିବା ଦାବିରେ ଶ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଧାରଣା

ଚିନିକଳ ଖୋଲିିବା ଦାବିରେ ଶ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଧାରଣା

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୬।୧-ନୟାଗଡ଼ ପାଣିପୋଇଲାସ୍ଥିତ ବନ୍ଦ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିବା  ଚିନିକଳକୁ ଅତିଶୀଘ୍ର ଚାଲୁ କରିବା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦାବିରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲା ଶ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମା’ ବନଦୁର୍ଗା ନୟାଗଡ଼ ସୁଗାର କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ  ସଂଘର ସଦସ୍ୟମାନେ ଧାରଣା ଦେଇଥିଲେ।

ଶ୍ୱଶୁର ଟାଙ୍ଗିଆ ମାଡ଼ରେ ବୋହୂର ମୃତ୍ୟୁ

ଶ୍ୱଶୁର ଟାଙ୍ଗିଆ ମାଡ଼ରେ ବୋହୂର ମୃତ୍ୟୁ

ଦଶପଲ୍ଲା,୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଶ୍ୱଶୁରଙ୍କ ଟାଙ୍ଗିଆ ମାଡ଼ରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ବୋହୂ । ଏଭଳି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଦଶପଲ୍ଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ତୁମାଣ୍ଡି ପଞ୍ଚାୟତର ବଡ଼କୁରୁବାରୀ ଗ୍ରାମରେ। ମୃତକ ହେଲେ ଶାନ୍ତିଲତା ଜାନୀ(୩୫)।

ଜିଲାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ କମୁଛି  ଆଖୁଚାଷ

ଜିଲାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ କମୁଛି ଆଖୁଚାଷ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୬ା୧-ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆଖୁଚାଷ କମିବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ୨୦୧୨-୧୩ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ  ୪୫୦୦  ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଆଖୁଚାଷ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ  ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା ୧୬୫୦  ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି।  ପୂର୍ବରୁ ହେଉଥିବା ତିନି ଭାଗ ଜମିରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ  ମାତ୍ର ୧ ଭାଗରେ ଆଖୁଚାଷ କରାଯାଉଛି।

ଦୋକାନ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ବସ୍‌: ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆହତ

ଦୋକାନ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ପର୍ଯ୍ୟଟକ ବସ୍‌: ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଆହତ

ଦଶପଲ୍ଲା,୧୬।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଟାକେରା ଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦୋକାନ ଉପରକୁ ଏକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ବସ୍‌ ମାଡିଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ଦୋକାନ ଭାଙ୍ଗି ଚୂରମାର୍‌ ହୋଇଯାଇଥିବାବେଳେ ବସ୍‌ରେ ଥିବା ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ମଣ୍ଡିରେ ପଡିରହିଛି ୧୨ଶହ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ

ମଣ୍ଡିରେ ପଡିରହିଛି ୧୨ଶହ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ

ରଣପୁର,୧୬ା୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାଷୀମାନଙ୍କ କଷ୍ଟ ଉପାର୍ଜିତ ଧାନ କିଣିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଧାନମଣ୍ଡି ଖୋଲୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଏହା କେତେଦୂର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି ତାହା ଦେଖିବାକୁ କେହି ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ମଣ୍ଡିକୁ ଆଣିଥିବା ଧାନ ବିକ୍ରିକରି ନ ପାରି ଚାଷୀ ନିରାଶ ହେଉଛି 

୨ କେ.ଜି. ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

୨ କେ.ଜି. ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ରଣପୁର,୧୬ା୧ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ରଣପୁର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ମଙ୍ଗଳବାର ବାଉଁଶଗଡ ଗ୍ରାମର ଭାସ୍କର ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଘରେ ଚଢାଉ କରି ୨ କେ.ଜି. ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କରିଛି ା ଏ ନେଇ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୫୭/୨୦୧୮-୧୯ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ଗିରଫ ପରେ ଭାସ୍କରଙ୍କୁ ନୟାଗଡ଼ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଥିଲା।