ସମ୍ବଲପୁର

ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା କଳାକାରଙ୍କ ହାତ ଭାଙ୍ଗିଲା, ବଦଳିବେ ଉଗ୍ରସେନ ଅଭିନେତା

ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା କଳାକାରଙ୍କ ହାତ ଭାଙ୍ଗିଲା, ବଦଳିବେ ଉଗ୍ରସେନ ଅଭିନେତା
ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୬।୧୨- ବୃହତ ମୁକ୍ତାକାଶ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବକୁ ଆଉ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ବାକି ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଯାହାଙ୍କ ଅଭିନୟରୁ ଧନୁଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ଓ ଶେଷ ହୁଏ, ସେହି ଉଗ୍ରସେନ ଚରିତ୍ର ଅଭିନେତା ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ଏଥର ଆଉ ସେହି ଭୂମିକାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ନାହିଁ। କାରଣ ଶନିବାର ସଂଧ୍ୟାରେ ବରଗଡ଼ ସହର ଉପକଣ୍ଠ ବରଡୋଲସ୍ଥିତ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ହାଇସ୍କୁଲର ବାର୍ଷିକ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଉଦ୍‌ଯାପନୀ ଦିବସରେ ପିଲାଙ୍କ ସହ ଭଲିବଲ୍‌ ଖେଳୁଥିବାବେଳେ ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣଙ୍କ ଡାହାଣ ହାତ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି। ସେ ସହରର ଏକ ଘରୋଇ ନର୍ସିଂହୋମରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ରାମ ନେବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ବରଡ଼ୋଲସ୍ଥିତ ବୀର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସାଏ ହାଇସ୍କୁଲରେ କିରାଣିଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ତୁରୁଙ୍ଗା ଗ୍ରାମର ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣ ମହାପାତ୍ର ୨୦୦୯ରୁ ବରଗଡ଼ ଧନୁଯାତ୍ରାର ଉଗ୍ରସେନ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏଥର କଂସ ଅଭିନେତା ବଦଳିଥିବାବେଳେ ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣ ଆହତ ହୋଇଥିବାରୁ ଏବେ ଉଗ୍ରସେନ ଅଭିନେତା ମଧ୍ୟ ବଦଳିବେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଧନୁଯାତ୍ରା ମହୋତ୍ସବ ସମିତି ସମ୍ପାଦକ ସୁରେଶ୍ୱର ଶତପଥୀ କହିଛନ୍ତି, ଉଗ୍ରସେନ ଭୂମିକାରେ ଯେଉଁ କଳାକାର ଭଲ ଅଭିନୟ କରିବେ, ସେଭଳି ଜଣେ କଳାକାରଙ୍କୁ ଏହି ଚରିତ୍ର ପାଇଁ ଚୟନ କରାଯିବ। ମହୋତ୍ସବର ସହଆବାହକ ଅଶୋକ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି, ଗତ ୬ ତାରିଖରୁ ରିହର୍ସଲ ଚାଲିଥିଲା। ରିହର୍ସଲ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାବେଳେ ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣ ଆହତ ହେବା ଓ ଏଥର ମହୋତ୍ସବରେ ତାଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତି ନିଶ୍ଚିତଭାବେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ତଥାପି ଧନୁଯାତ୍ରାର ମାନ ଯେଭଳି ହ୍ରାସ ନ ପାଇବ, ସେଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟିଦେଇ ଜଣେ କଳାକାରଙ୍କୁ ସେହି ଚରିତ୍ର ପାଇଁ ମନୋନୀତ କରାଯିବ। ସେହିପରି ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣ କହିଛନ୍ତି, ହାତ ଭାଙ୍ଗିବ ବୋଲି କେବେ ଭାବି ନ ଥିଲି। ପିଲାଙ୍କ ସହ ଖେଳକୁଦ ବେଳେ ତଳେ ପଡ଼ିଯିବାରୁ ହାତ ଭାଙ୍ଗିଗଲା। ଏଥିପାଇଁ ଚଳିତବର୍ଷ ଅଭିନୟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଥିବାରୁ ସେ ମର୍ମାହତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ମୋଟର ପମ୍ପ ଯୋଗେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିଲା ମଦ

ମୋଟର ପମ୍ପ ଯୋଗେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିଲା ମଦ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୧।୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)  

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ସୁବଲୟା ଥାନା ଅଧିନ ପିତାମହୁଲ ଗ୍ରାମରେ ଅଭିନବ ଢଙ୍ଗରେ ଚାଲିଥିବା ଚୋରା ମଦ କାରବାର ଧରା ପଡିଛି। ଜିଲା ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ୟୁନିଟ ଉକ୍ତ କାରବାର ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ସେହି ଗ୍ରାମର ଅରୂପାନନ୍ଦ ସାହୁ (୨୩)ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କଠାରୁ ୫୦ ଲିଟର ବେଆଇନ ମଦ ସହ ଏକ ମୋଟର ପମ୍ପ, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପାଇପ ଓ ବ୍ୟାଟେରି ସହିତ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ସରଞ୍ଜାମ ମଧ୍ୟ ଜବତ ହୋଇଛି। 

ଜିଲା ବିଜ୍ଞାନ କୁଇଜ୍‌ରେ କରିସ୍ମା ଶ୍ରେଷ୍ଠ

ଜିଲା ବିଜ୍ଞାନ କୁଇଜ୍‌ରେ କରିସ୍ମା ଶ୍ରେଷ୍ଠ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୧।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଆୟୋଜିତ ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ବିଜ୍ଞାନ କୁଇଜ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ବୀରମହାରାଜପୁର ବ୍ଳକକୁ ୨ଟି ସଫଳତା ମିଳିଛି। ଏହି ବ୍ଳକର କେରିଆପାଲି ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତଗତ ତେଲିପାଲି ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀ କରିସ୍ମା ପଧାନ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରି ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଶିଶୁପୁତ୍ର ବିକ୍ରି ଉଦ୍ୟମ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଶିଶୁପୁତ୍ର ବିକ୍ରି ଉଦ୍ୟମ

ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ୨୧।୧୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) -ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନା ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପ୍ରସୂତି ବିଭାଗରେ ଆଦିବାସୀ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ପ୍ରଲୋଭିତ କରି ଏକ ଘରୋଇ ନର୍ସିଂହୋମର  ଜଣେ ନର୍ସ ୨୫ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଶିଶୁପୁତ୍ର କିଣିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ।

ସହରୀ ଗ୍ୟାସ୍‌ ବିତରଣ ନେଇ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ

ସହରୀ ଗ୍ୟାସ୍‌ ବିତରଣ ନେଇ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୧।୧୧-ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆସନ୍ତା ୨୨ରେ ଦିଲୀ ବିଜ୍ଞାନ ଭବନରେ ସହରୀ ଗ୍ୟାସ ବିତରଣ ପ୍ରକଳ୍ପ (ସିଜିଡି)ର ଭତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ତଥା ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ।

କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବରୁ ଆରଏମସିରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା

କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବରୁ ଆରଏମସିରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୧।୧୧- ରାଉରକେଲା ମହାନଗର ନିଗମ(ଆରଏମସି)ରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀ ଅଭାବ ଏହାକୁ ଅଚଳାବସ୍ଥାରେ ରଖିଛି। ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମେତ ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ ଆଗେଇ ପାରୁନି। 

ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ, ନିଜେ କିନ୍ତୁ ଭୁଲ୍‌ କଲେ

ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲେ, ନିଜେ କିନ୍ତୁ ଭୁଲ୍‌ କଲେ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୧।୧୧- ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରାଯାଉଛି। ହେଲେ କାମରେ ପାଳନ କରା ଯାଉନି। ଲୋକ ଦେଖାଣିଆ ଭାବେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରି ଲୋକଙ୍କୁ କେବଳ ପରାମର୍ଶ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। 

ବିପାସାଙ୍କୁ ଭାରୋତ୍ତଳନରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ

ବିପାସାଙ୍କୁ ଭାରୋତ୍ତଳନରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୧।୧୧-ବାସନ୍ତୀ କଲୋନୀ ବାସିନ୍ଦା ମଧୁମିତା ଦାସ ଓ ମନୋଜ ଦାସଙ୍କ ଝିଅ ବିପାଶା(୮ମ ଶ୍ରେଣୀ)ଙ୍କୁ ଭାରୋତ୍ତଳନରେ ସଫଳତା ମିଳିଛି।

କୋଶଳ ରାଜ୍ୟ ଦାବିର ସମାଧାନ କରାଯାଉ

କୋଶଳ ରାଜ୍ୟ ଦାବିର ସମାଧାନ କରାଯାଉ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୧।୧୧: କୋଶଳ ଜନତା ଦଳ (କେଜେଡି) ବରଗଡରେ ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଭେଟିଛି। କୋଶଳ ପ୍ରଦେଶ ଦାବି ଓ ଅନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି। କେଜେଡିର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ବୈଦ୍ୟନାଥ ମିଶ୍ର ଓ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଚକ୍ରାନ୍ତ ଜେନା ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ।

ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ୨୩ ଗିରଫ

ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ୨୩ ଗିରଫ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୧।୧୧: ରାଉରକେଲାର ବିଭିନ୍ନ ଥାନା ପୋଲିସ ୫ଜଣ ବାଇକ୍‌ ଲୁଟେରା, ୨ ସୁନା ଚୋର ଓ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ ସହ ୨୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨ଜଣ ଅଟୋ ଚୋର ରହିଛନ୍ତି। ୩୧ଟି ବାଇକ, ଗୋଟିଏ ଅଟୋ ଓ ୮ଟି ସୁନା ଚେନ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ଲଖନପୁର ତହସିଲ ଅଫିସ ଘେରିଲେ ଚାଷୀ

ଲଖନପୁର ତହସିଲ ଅଫିସ ଘେରିଲେ ଚାଷୀ

ଲଖନପୁର,୨୧।୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଚଳିତ ବର୍ଷ ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଯୋଗୁ ଖରିଫ ଧାନ ଫସଲ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖା ଦେଇଛି । ଫଳରେ ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି। ଲଖନପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷଜମି ଅଣ ଜଳସେଚିତ। ସ୍ବ

 କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ସୋନପୁର ଚାମ୍ପିୟନ

କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ: ସୋନପୁର ଚାମ୍ପିୟନ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୨୦ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ସାନ ଅଙ୍କରିଆଠାରେ ଗତ ତିନିଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ମା’ କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଫାଇନାଲ ଖେଳରେ କୋଟସମଲାଇକୁ ହରାଇ ସୋନପୁର ଜୟ ଦୁର୍ଗା କ୍ଲବ ଚାମ୍ପିୟନ ହୋଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ମା’ କନ୍ଧେନ ବୁଢୀ କ୍ରିକେଟ କ୍ଲବ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲରେ ସୋନପୁର ଖେମାଲୋଏକୁ ହରାଇଥିବା ବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପାତ୍ରପାଲିକୁ  ହରାଇ କୋଟସମଲାଇ ଦଳ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା।

କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କଲେ ସଫଳତା ସୁନିଶ୍ଚିତ

କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କଲେ ସଫଳତା ସୁନିଶ୍ଚିତ

 ସୋନପୁର,୨୦।୧୧(ନି.ପ୍ର.): ସୋନପୁର ବ୍ଲକ ଖମ୍ବେଶ୍ୱରୀପାଲିସ୍ଥିତ ମା’ ମାହେଶ୍ୱରୀ ଜୁନିୟର କଲେଜର ରୌପ୍ୟ ଜୟନ୍ତୀ ଉତ୍ସବ ସୋମବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ବଲାଙ୍ଗୀର ଏମ୍‌ପି କଲିକେଶ ନାରାୟଣ ସିଂହଦେଓ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ଦୁନିଆରେ ସବୁକ୍ଷେତ୍ରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ହେବା ପାଇଁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।