ବାଣିଜ୍ୟ |

ଜୁନ୍‌ ୧ ସୁଦ୍ଧା ଲାଗୁ ହେବ ଇ-ଓ୍ବେ ବିଲ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ଜୁନ୍‌ ୧ ସୁଦ୍ଧା ଲାଗୁ ହେବ ଇ-ଓ୍ବେ ବିଲ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬-୧୨(ପି.ଟି.) ଜୁନ୍‌ ୧ ସୁଦ୍ଧା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଇ-ଓ୍ବ ବିଲ୍‌ର ବ୍ୟବସ୍ଥାଗୁଡିକ ଲାଗୁ ହେବ। ଶନିବାର ଆୟୋଜିତ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା ଟିକସ(ଜିଏସ୍‌ଟି)ପରିଷଦର ୨୪ ତମ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଆଇଟି ନେଟ୍‌ଓ୍ବର୍କର ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବା ପରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଇ-ଓ୍ବେ ବିଲ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଧୀନରେ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସାମଗ୍ରୀ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ପରିବହନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ପ୍ରାକ୍‌-ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଭିଡିଓ କନ୍‌ଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥିବା ବୈଠକରେ ଦେଶରେ ଇ-ଓ୍ବେ ବିଲ୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିବା ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାଯାଇଛି।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ ଜେଟ୍‌ଲୀ;ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଫେରୁଛନ୍ତି

ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ ଜେଟ୍‌ଲୀ;ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଫେରୁଛନ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨-୧:  କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ ଫେବୃୟାରୀ ପହିଲାରେ ଅନ୍ତରୀଣ ତଥା ତାଙ୍କର ଶେଷ ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଆସନ୍ତା ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସେ ଆମେରିକାରୁ ଫେରିବେ ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।  

ଜେନାପୁରଠାରେ ରହିବ ଭୁବନେଶ୍ୱର-କେନ୍ଦୁଝରଗଡ଼  ଫାଷ୍ଟ ପାସେଞ୍ଜର

ଜେନାପୁରଠାରେ ରହିବ ଭୁବନେଶ୍ୱର-କେନ୍ଦୁଝରଗଡ଼ ଫାଷ୍ଟ ପାସେଞ୍ଜର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨-୧:ଜେନାପୁର ରେଳଷ୍ଟେଶନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର। ଯାତ୍ରୀଙ୍କର ଦୀର୍ଘଦୀନର ଦାବୀକୁ ପୂରଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଜାନୁୟାରୀ ୨୬ଠାରୁ ଜେନାପୁର ଷ୍ଟେଶନଠାରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର-କେନ୍ଦୁଝରଗଡ-ଭୁବନେଶ୍ୱର ଫାଷ୍ଟ ପାସେଞ୍ଜର ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ଛଅ ମାସ ପାଇଁ ରହଣି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିବା ପୂର୍ବତଟ ରେଳପଥ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। 

ସାମସଙ୍ଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ୍ସିନସ୍‌ ୭ ସିରିଜ୍‌ ୭୯୦୪

ସାମସଙ୍ଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ୍ସିନସ୍‌ ୭ ସିରିଜ୍‌ ୭୯୦୪

ଗୁରୁଗ୍ରାମ,୨୨-୧: ସେମିକଣ୍ଡକ୍ଟର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀ  ସାମସଙ୍ଗ ପକ୍ଷରୁ ଏକ୍ସିନସ୍‌ ୭ ସିରିଜ ୭୯୦୪ ମୋବାଇଲ ପ୍ରୋସେସର ବଜାରକୁ ଆସିଛି । ଏଥିରେ ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ ମଲ୍ଟିମିଡିଆ ସପୋର୍ଟ ରହିଛି। 

ବଜାଜର ନୂଆ ବ୍ରାଣ୍ଡ ପରିଚୟ ଉନ୍ମୋଚନ

ବଜାଜର ନୂଆ ବ୍ରାଣ୍ଡ ପରିଚୟ ଉନ୍ମୋଚନ

ନୂଆଦିଲୀ,୨୨-୧:ବଜାଜ ଅଟୋ ଲିମିଟେଡ ପକ୍ଷରୁ ନୂଆ ବ୍ରାଣ୍ଡ ପରିଚୟ ‘ଦି ଓ୍ବାର୍ଲଡ୍‌ସ ଫେଭରାଇଟ ଇଣ୍ଡିଆନ’ ଉନ୍ମୋଚନ କରାଯାଇଛି। ଏକ ସ୍କୁଟର ନିର୍ମାତାରୁ ୧୭ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ମୋଟର ସାଇକେଲ ମହାଶକ୍ତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହେବାର ନାଟକୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିବାକୁ ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

ନେକ୍ସନର ଲେଭଲ୍‌ ନେକ୍ସ ଏସ୍‌ୟୁଭି ଆଣିଲା ଟାଟା

ନେକ୍ସନର ଲେଭଲ୍‌ ନେକ୍ସ ଏସ୍‌ୟୁଭି ଆଣିଲା ଟାଟା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୨-୧: ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଏସ୍‌ୟୁଭି ଚାହିଦାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ପ୍ରମୁଖ କାର ନିର୍ମାତା ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ପକ୍ଷରୁ  ଏହାର ଅନ୍ୟତମ ଲୋକପ୍ରିୟ ମଡେଲ ନେକ୍ସନର ‘ଲେଭଲ ନେକ୍ସ ଏସ୍‌ୟୁଭି’କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। 

ଆୟକର ରିହାତି: ୫ଟି ବଜେଟ୍‌ରୁ କେତେ ମିଳିଛି

ଆୟକର ରିହାତି: ୫ଟି ବଜେଟ୍‌ରୁ କେତେ ମିଳିଛି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧: ଅନ୍ତରୀଣ ବଜେଟ ୨୦୧୯ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବାକୁ ଆଉ କେଇଟା ଦିନ ବାକି ରହିଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଆୟକର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିବା ନେଇ ସମସ୍ତେ ଆଶାବାଦୀ ରହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଗତ ୫ଟି ବଜେଟରେ ଭାଜପା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କିଛି ପରିମାଣରେ ଆଶ୍ୱସ୍ତ କରିଛନ୍ତି ସତ ସେସ୍‌ ଓ ସରଚାର୍ଜ ଆଦି କେତେକ ନୂଆ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। 

ଏନସିଏଲ୍‌ଏଟି ରାୟ ପ୍ରକାଶ;ଏଣିକି ଖସିପାରିବେନି କର୍ପୋରେଟ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟର

ଏନସିଏଲ୍‌ଏଟି ରାୟ ପ୍ରକାଶ;ଏଣିକି ଖସିପାରିବେନି କର୍ପୋରେଟ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧:  ଗ୍ରାମୀଣ ବିଦ୍ୟୁତିକରଣ କର୍ପୋରେଶନ(ଆରଇସି) ବିରୋଧରେ ଫେରୋ  ଆଲଏଜ ମାମଲାରେ ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କମ୍ପାନୀ ଆଇନ ଅପିଲୀୟ ନ୍ୟାୟାଧିକରଣ(ଏନ୍‌ସିଏଲ୍‌ଏଟି) କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେବାଳିଆ ଆଇନ (ଆଇବିସି) ଅଧୀନରେ ଋଣଖିଲାପୀ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଋଣ ସମାଧାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଋଣପ୍ରଦାନକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଥବା ସଂସ୍ଥା କର୍ପୋରେଟ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ।

ସ୍ବାୟତ୍ତତା ନେଇ ଜଲାନଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ;ଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ସଂସ୍କାର ଜରୁରୀ

ସ୍ବାୟତ୍ତତା ନେଇ ଜଲାନଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ;ଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ସଂସ୍କାର ଜରୁରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧:  ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ, କମ୍ପଟ୍ରୋଲର ଆଣ୍ଡ ଅଡିଟର ଜେନେରାଲ(ସିଏଜି),ୟୁପିଏସ୍‌ସି ଭଳି ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକୁ ଅଧିକ ସ୍ବାୟତ୍ତତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ହେଲେ ଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ସଂସ୍କାର ଜରୁରୀ ବୋଲି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ପୂର୍ବତନ ଗଭର୍ନର ବିମଳ ଜଲାନ କହିଛନ୍ତି।

ଫେବୃୟାରୀରେ କେତେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ପିସିଏରୁ ବାହାରିବେ: ରାଜୀବ କୁମାର

ଫେବୃୟାରୀରେ କେତେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ପିସିଏରୁ ବାହାରିବେ: ରାଜୀବ କୁମାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧:  ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା କେତେକ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଣୀତ ତ୍ୱରିତ ସୁଧାରାମତ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ(ପିସିଏ)ରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟାପାର ସଚିବ ରାଜୀବ କୁମାର କହିଛନ୍ତି।

କୁମ୍ଭ ମେଳାରୁ ମିଳିବ ୧.୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ରାଜସ୍ବ: ସିଆଇଆଇ

କୁମ୍ଭ ମେଳାରୁ ମିଳିବ ୧.୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ରାଜସ୍ବ: ସିଆଇଆଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧:  ଗତ ୧୫ ତାରିଖରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କୁମ୍ଭ ମେଳା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବଡ଼ ଧରଣର ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ତେବେ ଉଦ୍ୟୋଗ ଜଗତର ପ୍ରତିନିଧି କନଫେଡ଼େରେଶନ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆନ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି(ସିଆଇଆଇ) ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି।

ଷ୍ଟେଶନରେ ପୁଣି ମିଳିିବ ମାଟିପାତ୍ରରେ ଚା’

ଷ୍ଟେଶନରେ ପୁଣି ମିଳିିବ ମାଟିପାତ୍ରରେ ଚା’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧:  ଦୀର୍ଘ ୧୫ ବର୍ଷ ପରେ ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ ପୁଣି ମାଟି ପାତ୍ର ଚା’ ମିଳିବ। ପୂର୍ବତନ ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ପରେ ଏହାର ସ୍ଥାନ ନେଇଥିଲା ପେପର ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ କପ୍‌।

ଜିଏସଟି ରିଟର୍ନକୁ ଇ-ଓ୍ବେ ବିଲ ସହ ଯୋଡ଼ାଯିବ

ଜିଏସଟି ରିଟର୍ନକୁ ଇ-ଓ୍ବେ ବିଲ ସହ ଯୋଡ଼ାଯିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୧-୧:  କ୍ରମାଗତ ୬ ମାସ ଧରି ଅର୍ଥାତ ଦୁଇଟି ତ୍ରୈମାସରେ ଜିଏସ୍‌ଟି ରିଟର୍ନ ଦାଖଲ କରାଯାଇ ନ ଥିଲେ ମାଲ୍‌ ପରିବହନ ଲାଗି ଇ-ଓ୍ବେ ବିଲ୍‌ ଜେନେରେଟ ହେବ ନାହିଁ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଭଳି ଏକ ନୂଆ ସର୍ତ୍ତ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।