Dharitri News
ରାୟଗଡା

ଶ୍ରମିକ ଯୋଗାଇବା ଆଳରେ ଲୁଟ୍‌, ୨ ଅଟକ

ଶ୍ରମିକ ଯୋଗାଇବା ଆଳରେ ଲୁଟ୍‌, ୨ ଅଟକ ନନ୍ଦପୁର,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଏକ ଡକାୟତି ମାମଲାରେ ନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକ ପାଡୁଆ ପୋଲିସ ୨ଜଣଙ୍କୁ ଧରି ପଚରାଉଚରା କରୁଛି। ଖବରରୁ ଜଣାପଡିଛି ବିଶାଖାପାଟଣାର ନାଥଓ୍ବାରମ୍‌ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାରିପାଲାମ ଗ୍ରାମର ରାଜୁ ପାଙ୍ଗି ଫୋନ କରି ଏନ. ବାହାରଲାଲଙ୍କୁ ଶ୍ରମିକ ଯୋଗାଣ ଲାଗି ଡକାଇଥିଲେ। ପୂର୍ବରୁ ବାହାରଲାଲ ତାଙ୍କ ନିକଟରୁ ଶ୍ରମିକ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଏହି ଖବର ପାଇ ସେ ଧାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଆରକୁରେ ସାଇଦୁଲୁଙ୍କୁ ସାଥୀରେ ଧରି ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲେ। ମାତ୍ର କିଛି କାର୍ଯ୍ୟ ପଡିଯିବାରୁ ରାଜୁ ଆସି ନ ପାରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆରକୁ ପଠାଇଥିଲେ। ଏନେଇ ସେ ଫୋନରେ ବାହାରଲାଲଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଆରକୁରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ବାହାରଲାଲ ଏବଂ ଦୁଲୁଙ୍କୁ ସାଥୀରେ ଧରି ଚାଟୁଆ ପଞ୍ଚାୟତର ନାରିଗାଁକୁ ନେଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବା ମାତ୍ରେ ଆଉ ୩ଟି ମୋଟରସାଇକେଲରେ ୬ଜଣ ପହଞ୍ଚତ୍ ବାହାରଲାଲ ଓ ଦୁଲୁଙ୍କଠାରୁ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ୨ଟି ମୋଟରସାଇକେଲ ଲୁଟି ନେଇଥିଲେ। ଏନେଇ ବାହାରଲାଲ ପାଡୁଆ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ପୋଲିସ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରି ୨ଜଣଙ୍କୁ ଧରି ପଚରାଉଚରା ଚଳାଇଛି। କେସ୍‌ ନଂ. ୧୦୧/୧୭।

ବିଜେପୁର ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ

ବିଜେଡି 0
ବିଜେପି 0
କଂଗ୍ରେସ 0
  ଅନ୍ୟାନ୍ୟ 0

Model This Week

ସ୍ୱପ୍ନା

ରାୟଗଡା

ଅନ୍ବେଷା ହଷ୍ଟେଲ:ଖାଇବାକୁ ମାଗିବାରୁ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ

ଅନ୍ବେଷା ହଷ୍ଟେଲ:ଖାଇବାକୁ ମାଗିବାରୁ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨୫।୨- ରାୟଗଡା ସହରର ସାଇପ୍ରିୟା ନଗରଠାରେ ଥିବା ଅନ୍ବେଷା ହଷ୍ଟେଲରେ ଖାଇବାକୁ ମାଗିବାରୁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ ମରାଯାଇଛି । ଏହି ଘଟଣା ନଜରକୁ ଆସିବା ପରେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜିଲାପାଳଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଉପଜିଲାପାଳ ପ୍ରବୀର କୁମାର ନାୟକ, ଜିଲା ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ଅଭିମନ୍ୟୁ ମହାପାତ୍ର, ଜିଲା ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ଏବଂ ଜିଲା ସମାଜ ମଙ୍ଗଳ ଅଧିକାରୀ ମନୋରମା ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ସମେତ ରାୟଗଡା ଥାନାଧିକାରୀ ରବୀନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପାତ୍ର ଓ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରିଛନ୍ତି

ଡକାୟତ ଦଳର ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ: ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ, ୨ ଚମ୍ପଟ

ଡକାୟତ ଦଳର ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ: ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ, ୨ ଚମ୍ପଟ

ଜୟପୁର,୨୫।୨(ନି.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁର ଟାଉନ ପୋଲିସ ଡକାୟତି ଯୋଜନାକୁ ପଣ୍ଡ କରିବା ସହ ୩ ଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଏଥିରେ ଅନ୍ୟ ୨ ଜଣ ଚମ୍ପଟ ମାରିଛନ୍ତି । ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ଢେପସାହିର ସଞ୍ଜିତ ମହାନନ୍ଦିଆ (୨୧), ରାୟଗଡା ଜିଲା ପଦ୍ମପୁରର ନୀଳାଞ୍ଚଳ ସାହୁ (୨୭), ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଷୋୟୀପୁଟର କିଶୋର ଗଣ୍ଡା (୨୫)। ଏମାନଙ୍କଠାରୁ ପୋଲିସ ମାରଣାସ୍ତ୍ର, କଳାକନା, ଲୁହାରଡ ସହ ୨୦ଟି ନୂଆ ମୋବାଇଲ, ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ କରିଛି ।

ପୋଲ ଦାବିରେ ୨୮ରୁ ଧାରଣା ଦେବେ ୭ ପଞ୍ଚାୟତ ବାସିନ୍ଦା

ପୋଲ ଦାବିରେ ୨୮ରୁ ଧାରଣା ଦେବେ ୭ ପଞ୍ଚାୟତ ବାସିନ୍ଦା

କୋରାପୁଟ,୨୫।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଉପତ୍ାଦନ ପାଇଁ ୧୯୭୭ରେ କୋଲାବ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୧୯୮୬ରୁ ଗେଟ ବନ୍ଦ କରାଯାଇ ଜଳଧାରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଭିତରେ ପ୍ରାୟ ଶତାଧିକ ଗ୍ରାମ ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ଜୀବନ କାଟିଆସୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୋରାପୁଟ ସଦର ମହକୁମା ମାତ୍ର ୫ କିମି ଦୂରତାରେ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଜଳଭଣ୍ଡାର ପାଇଁ ଏହି ଦୂରତା ୭୦ କିମିକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। କୋଲାବ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଯୋଗୁଁ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକର ୪ଟି, କୋରାପୁଟ ବ୍ଲକର ୨ଟି ଓ ନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକର ଗୋଟିଏ; ଏହିପରି ୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦେଉଳା ଗ୍ରାମଠାରେ ଏକ ଓଭର ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରିଲେ କୋରାପୁଟ ସଦର ସହ ଦୂରତା କମିପାରିବ। ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଏହି ୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ହଜାର ହଜାର ଜନସାଧାରଣ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବିପତ୍ର ଦେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଯାଏ କିଛି ଫଳ ହୋଇନାହିଁ। ଦାବି ପୂରଣ ନହେଲେ ୨୮ରେ ଏହି ୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ହଜାର ହଜାର ବାସିନ୍ଦା ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି।

ଚାକିରି ନାଁରେ ଠକେଇ: ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ଯୁବତୀ ଯୁବକ

ଚାକିରି ନାଁରେ ଠକେଇ: ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ଯୁବତୀ ଯୁବକ

ଜୟପୁର,୨୫।୨ (ଡି.ଏନ.ଏ.): ଜୟପୁର ସହରର ଜଗଦିଶଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛକରେ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଟାଲି ସହିତ ପାର୍ଟଟାଇମ ଚାକିରି ଦେବା ନାମରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ବର୍ଗର ଯୁବତୀ ଯୁବକଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ହଡପ ହେଉଥିବା ଟାଉନଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଠକେଇର ଶୀକାର ହୋଇଥିବା ବୈପାରୀଗୁଡା ଥାନା ଭାଲୁଗୁଡାର ଦେବକୀ ଗୌଡ, ନିବେଦିତା ଦଣ୍ଡସେନା, ରାଜ କୁମାର ପୂଜାରି ଏବଂ କୁନ୍ଦୁରା ଥାନାର ଗୋରାହାଣ୍ଡି ଗ୍ରାମର କୁମାରୀ ହରିଜନ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି।

କୋଲାବ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

କୋରାପୁଟ,୨୫।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କୋରାପୁଟ ଜିଲାର କୋଲାବ ଜଳଭଣ୍ଡାରରୁ ରବିବାର ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ମୃତକ ଜଣକ ହେଲେ ରାମ ଖେମୁଡୁ (୧୫)। ନନ୍ଦପୁର ବ୍ଲକର କୁମାରଗନ୍ଧଣା ଗାଁରେ ତାଙ୍କର ଘର। ଗତ ୧୯ ତାରିଖରୁ ସେ ନିଖୋଜ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଆକାଶ ମହୁରିଆ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ଏଚ୍‌ଆର୍‌ପିସିର ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ତଦନ୍ତ

ଜୟପୁର,୨୫।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆକାଶ ମହୁରିଆଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ରାଜ୍ୟ ମାନବାଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ସେଲ (ଏଚ୍‌ଆର୍‌ପିସି)ର ଜଣେ ଡିଏସ୍‌ପି ପାହ୍ୟାର ଅଧିକାରୀ ରବିବାର ଜୟପୁର ଟାଉନଥାନାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ତଦନ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଆନ୍ଧ୍ରକୁ ଅଧିକ ଜଳ ଛଡାଯିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ନିର୍ବାହୀଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ

ମାଲକାନଗିରି,୨୫।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାସ୍ଥିତ ବାଲିମେଳା ଡ୍ୟାମର ଜଳଭଣ୍ଡାରର ୨ଟି ଗେଟ ଖୋଲିଦେବା ଯୋଗୁ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶକୁ ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ୭୫୦୦ କ୍ୟୁସେକ ଜଳ ଚାଲି ଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ଅପରସିଲେରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଅଧିକ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁରୋଧକ୍ରମେ ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ମାଟିବନ୍ଧ ଯୋଜନାର ନିର୍ବାହୀଯନ୍ତ୍ରୀ ଏ.ପି. ଟନେଲର ୨ଟି ଗେଟ୍‌ ୭ ମିଟର ଲେଖାଏ ଖୋଲି ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଗେଟଟି ଦୀର୍ଘ ୪୫ ବର୍ଷ ଧରି ଖୋଲାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ତାହା ଖୋଲିବା ପରେ ଆଉ ବନ୍ଦ ହୋଇ ନ ଥିଲା। ଫଳରେ ଜଳଭଣ୍ଡାରରୁ ଅଧିକ ଜଳ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ଚାଲିଯାଉଛି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସର ନେତା ଶରତ ବୁରୁଦା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତିି।

ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ୨୭ରୁ ଓକିଲ ସଂଘର ଦୁଇଦିନିଆ ଅନଶନ

ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ୨୭ରୁ ଓକିଲ ସଂଘର ଦୁଇଦିନିଆ ଅନଶନ

ଜୟପୁର,୨୫।୨(ନି.ପ୍ର.): ଜୟପୁରରେ ହାଇକୋର୍ଟର ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବି ନେଇ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଆସୁଥିବା ଜିଲା ଓକିଲ ସଂଘ ପୁଣିଥରେ ଅନଶନ ଧମକ ଦେଇଛି । କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକରେ ଆସନ୍ତା ୨୭ ଓ ୨୮ ତାରିଖ ଜୟପୁର ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ଆବାସିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ରିଲେ ଅନସନ କରାଯିବାକୁ ସଂଘ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

୧୯ କିନ୍ନରଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଘରବାଡ଼ି ଜମିପଟ୍ଟା

ଜୟପୁର,୨୫।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜୟପୁର ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କିନ୍ନରମାନଙ୍କୁ ଥଇଥାନ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ୧୯ ଜଣ କିନ୍ନରଙ୍କୁ ଘରବାରି ଜମିପଟ୍ଟା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗୁରୁତର ଜଳନ୍ଧରଙ୍କୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗୁରୁତର ଜଳନ୍ଧରଙ୍କୁ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ

ମାଥିଲି,୨୫।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗୁରୁତର ଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ପାଇଁ ଦେବଦୂତ ସାଜି ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି ପୋଲିସ ବାବୁ। ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ମାଥିଲି ଥାନା ଅଧୀନରେ ଏଭଳି ମାନବିକତାର ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତଟିଏ ଶନିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

୩ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ପାହାଡ଼ ଚଢ଼ି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଟିକା ଦେଲେ ସୀମାରାଣୀ

୩ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ପାହାଡ଼ ଚଢ଼ି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଟିକା ଦେଲେ ସୀମାରାଣୀ

ମାଲକାନଗିରି,୨୪।୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନାରୀ ହେଲେ ବି ନିଜର ସାହସ ଏବଂ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କରି ପ୍ରଶଂସାର ପାତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି ଜଣେ ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ। ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଦୀର୍ଘ ୨ କିଲୋମିଟର ପାହାଡ଼ିଆ ରାସ୍ତାରେ ସାଥୀରେ ଅଙ୍ଗନୱାଡ଼ି ଏବଂ ଆଶାକର୍ମୀଙ୍କୁ ନେଇ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିଥିବାରୁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ସମ୍ପୃକ୍ତା ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କ ସାହସ ଏବଂ କର୍ତ୍ତବ୍ୟନିଷ୍ଠାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ସେ ହେଉଛନ୍ତି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସିନ୍ଧ୍ରିମାଳ ପଞ୍ଚାୟତ ବନ୍ଧଗୁଡ଼ା ଏ.ଏନ୍‌.ଏମ. କେନ୍ଦ୍ରର ମହିଳା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ସୀମାରାଣୀ ବିଶ୍ୱାସ। ଏହି ଏଏନଏମ କେନ୍ଦ୍ର ଅଧୀନରେ ୧୯ଟି ଗ୍ରାମ ଥିବା ବେଳେ ଜାମୁଗୁଡ଼ା ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମର ଏକ ପଡ଼ାଗ୍ରାମ ହେଉଛି ମେଦିରିଖାଲ।

କୋଟିଆରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲା କୋରାପୁଟ ପ୍ରଶାସନ

କୋଟିଆରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଲା କୋରାପୁଟ ପ୍ରଶାସନ

କୋରାପୁଟ/ସେମିଳିଗୁଡ଼ା,୨୪।୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ବିବାଦୀୟ କୋଟିଆରେ ଆନ୍ଧ୍ର ବାରମ୍ବାର ଅନୁପ୍ରବେଶ କରି ଉନ୍ନୟନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପରେ ଶନିବାର କୋରାପୁଟ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ବ୍ୟାପକ ସରକାରୀ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ସୀମାନ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର, କୋଟିଆବାସୀଙ୍କୁ ଭତ୍ତା, ପଡିକାର୍ଡ଼, ଆବାସ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଓ ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ମୌଳିକ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ ପାଇଁ ଶପଥ ନେଇଛି ପ୍ରଶାସନ।