ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଚାଷ ମୋହରେ ଇଞ୍ଜିନିୟର

ଚାଷ ମୋହରେ ଇଞ୍ଜିନିୟର

ରାସୋଳ, ୧୫।୧୨(ସରୋଜ କୁମାର ମିଶ୍ର)-ଚାକିରି ମୋହରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକ। ପାଠ ପଢ଼ି ସାର୍ଟିଫିକେଟ ହାସଲ କରୁ କରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଘାରୁଛି ବୃତ୍ତି ଚିନ୍ତା। ଭିଟାମାଟିକୁ ପର କରି ସେମାନେ ବାହାର ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା ବିଦେଶ ମୁହାଁ ହେଉଛନ୍ତି। ପଛରେ ରହିଯାଉଛି ଚାଷଜମି, ଗାଁ ପରିବେଶ। ହେଲେ ଚାଷୀ ସୁଧୀର ମିଶ୍ର ଏହାର ବ୍ୟତିକ୍ରମ। ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଭଳି ଲବ୍ଧପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଚାକିରି ଛାଡ଼ି ନିଜସ୍ବ ଉଦ୍ୟମରେ ୩୦ ଏକର ଜମିରେ ସେ ଫଳାଇଛନ୍ତି ସୁନାର ଫସଲ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଲୋଡ଼ିଛନ୍ତି ସରକାରୀ ସହଯୋଗ ନା ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ଅନୁଦାନକୁ।
ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ହିନ୍ଦୋଳ ଉପଖଣ୍ଡ କଳିଙ୍ଗାପାଳ ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ସୁଧୀରଙ୍କ ପାଇଁ ଚାଷ ଏବେ ସବୁକିଛି। ଏହାକୁ ପୁଞ୍ଜି କରି ସେ ବାର୍ଷିକ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି ୫ରୁ ୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା। ଏଥିସହ ଏକମାତ୍ର ପୁଅକୁ ଡାକ୍ତରୀ ପଢ଼ାଇବା, ୨ଝିଅଙ୍କ ବିବାହ କରାଇବା, ଚାଷରେ ଲାଗିଥିବା ଋଣ ପରିଶୋଧ, ୧୦ବଖରା କୋଠାଘର ସହ ୩୦ ଏକର ଜମିର ନିଜ ହାତତିଆରି ଫାର୍ମକୁ ଉନ୍ନତୀକରଣ କରିପାରିଛନ୍ତି। ଏସବୁ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଛି ପ୍ରକୃତିବନ୍ଧୁ ସମେତ ୫ ପୁରସ୍କାର, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ସଫଳ ଚାଷୀ ଭାବେ ପ୍ରମାଣିତ କରିପାରିଛି।
ସୁଧୀରଙ୍କ କହିବା କଥା, ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରି ସେ ଦଣ୍ଡିରି ପଞ୍ଚାୟତ ପାଖରେ ୩୦ ଏକର ଜମି କିଣିଥିଲେ। ସେଥିରେ ପ୍ରଥମେ ୧୦ ଏକର ଜମିରେ ବାଇଗଣ, ଆଳୁ କୋବି ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରିବା ଚାଷ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ କଦଳୀ, ଆମ୍ବ, ପିଜୁଳି, କମଳା, ପଣସ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଫଳଗଛ ଲଗାଇଥିଲେ। ପାଖରେ ବହିଯାଇଥିବା ଏକ ଛୋଟ ନାଳରେ ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ କରି ସେହି ପାଣିକୁ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏବେ ଫାର୍ମରେ ପ୍ରାୟ ୭୦୦ଟି କାଜୁ ଗଛ, ୭୦୦ଟି ଆମ୍ବଗଛ, ୫୦ଟି ଲେମ୍ବୁ, ୨୫ଟି ପିଜୁଳି, ୨୦ଟି କମଳା, ୧୦ଟି ପଣସ, ୧୦୦ଟି ସଜନା, ୩ ତେନ୍ତୁଳି ଗଛ ରହିଛି। ଏଥିସହ କୋବି, ମୂଳା, ବାଇଗଣ, ଆଳୁ ସହ ୩ ଏକର ଜମିରେ ହଳଦୀ ଚାଷ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୫ଏକର ପୋଖରୀରେ କରିଥିବା ମାଛଚାଷ ତାଙ୍କ ସଫଳତାର ଆଉ ଏକ ଫର୍ଦ୍ଦ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ୨୦ହଜାର କୁକୁଡ଼ା ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଶେଡ୍‌ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି। ଏତେସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଭିତରେ ଗତି କରୁଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ନ ଥିବା ଯୋଗୁ ଡିଜେଲ ପମ୍ପରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି। ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଲାଗି ରହିଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ୩ ଏକର କଦଳୀ ଚାଷ ହାତୀ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ବନ ବିଭାଗ କୌଣସି ସହଯୋଗ କରୁନାହିଁ। ରାସ୍ତା ଓ ବଜାରର ସମସ୍ୟା ରହିଛି। ମାଛଚାଷ ପାଇଁ ସରକାର ସହଯୋଗ କଲେ ଉତ୍ପାଦନ ଅଧିକ ହୋଇପାରନ୍ତା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସୁଧୀର।

All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

୯ ଦଫା ଦାବିରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ଘେରାଉ

୯ ଦଫା ଦାବିରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ଘେରାଉ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୮।୭: ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଆଖପାଖରେ ଥିବା ୧୦ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ଅଧିବାସୀ ବୁଧବାର ୯ ଦଫା ଦାବିରେ ଷ୍ଟାଡିୟମଠାରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିଛନ୍ତି।

ନାଲ୍‌କୋ ଟ୍ରକ ମାଲିକ ସଙ୍ଘର ବୈଠକ

ନାଲ୍‌କୋ ଟ୍ରକ ମାଲିକ ସଙ୍ଘର ବୈଠକ

ବଅଁରପାଳ, ୧୮।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ନାଲ୍‌କୋ ଟ୍ରକ ମାଲିକ ସଙ୍ଘର ଏକ ବୈଠକ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସଙ୍ଘ ସଭାପତି ରାଜୀବ ଜେନା ଏଥିରେ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଆସନ୍ତା ୨୦ ତାରିଖରେ ସର୍ବଭାରତୀୟସ୍ତରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଧର୍ମଘଟକୁ ସମର୍ଥନ କରି ନାଲ୍‌କୋରେ କିଭଳି ଧର୍ମଘଟ କରାଯିବ ସେ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

ତାଲା କାଟି ନେଇଗଲେ ଏସି, କୁଲର

ତାଲା କାଟି ନେଇଗଲେ ଏସି, କୁଲର

ବଅଁରପାଳ, ୧୮।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବଅଁରପାଳ ଥାନାଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୫ଶହ ମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ଦୋକାନରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଚୋରି ହୋଇଛି। କେହି ଦୁର୍ବତ୍ତ ଦୋକାନର ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଏସି, କୁଲର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ନେଇ ଯାଇଛନ୍ତି।

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ: ବାଇକ୍‌ ଜବତ, ଜଣେ ଅଟକ

ପରଜଙ୍ଗ, ୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜୁଆ ଖେଳ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଆଡ୍ଡା ଖୋଲି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ଖେଳ ହେଉଛି।

୧୫ ନୁହେଁ, ୪ ଦିନ ପାଇଁ ମିଳିଲା ମଞ୍ଜୁରୀ:ରିମାଣ୍ଡରେ ଗଲେ ୨ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତ

୧୫ ନୁହେଁ, ୪ ଦିନ ପାଇଁ ମିଳିଲା ମଞ୍ଜୁରୀ:ରିମାଣ୍ଡରେ ଗଲେ ୨ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୮ା୭- ଅନୁଗୋଳସ୍ଥିତ ଆନ୍ଧ୍ର ଓ ଇଣ୍ଡିଆନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାରେ ବିହାରର ଗୟାରୁ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଦୁଇ ଡକାୟତ ଓମ୍‌ ପ୍ରକାଶ ଦାସ ଓ ରାଜେଶ ଦାସଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଇଛି ଅନୁଗୋଳ ପୋଲିସ। ଏ ନେଇ କୋର୍ଟରେ ୧୫ ଦିନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଶ୍ରୀହର୍ଷ ନାୟକ ଭୁବନ ବିଇଓ

ଶ୍ରୀହର୍ଷ ନାୟକ ଭୁବନ ବିଇଓ

ଭୁବନ, ୧୮ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଭୁବନ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ (ବିଇଓ) ଭାବେ ସୋମବାର ଶ୍ରୀହର୍ଷ ନାୟକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଚିଲିକା ବ୍ଲକ ଲକ୍ଷ୍ମୀଧର ନୋଡାଲ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ଏଥିପୂର୍ବରୁ ବିଇଓ ଅଜୟ କୁମାର ପାତ୍ର ଭୁବନ ଏବଂ କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକର ଯୁଗ୍ମ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ମାଫିଆ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ସରକାରୀ ଜମି

ମାଫିଆ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ସରକାରୀ ଜମି

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୮।୭: ଭୂମିହୀନଙ୍କୁ ଥଇଥାନ, ଘର ଡିହପଟ୍ଟା ସାଙ୍ଗକୁ ଚାଷ ପାଇଁ ଜମି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଭୂମିହୀନ ପ୍ରଜା ସଂଘ। ଏ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। ଶତାଧିକ ଭୂମିହୀନ ପରିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ବାଜିଚୌକରୁ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରି ସହର ପରିକ୍ରମା କରିବା ପରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ନାରାବାଜି କରିଥିଲେ।

ରେଙ୍ଗାଳି କେନାଲରୁ ହାତୀଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର

ରେଙ୍ଗାଳି କେନାଲରୁ ହାତୀଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୧୮।୭: ଢେଙ୍କାନାଳ ବନଖଣ୍ଡ ଗଦାଶିଳା ଫରେଷ୍ଟ ସେକ୍ସନ ଅଧୀନ ଗଇଲୋ ନିକଟ ରେଙ୍ଗାଳି କେନାଲରେ ଖସିପଡ଼ିଥିବା ଏକ ହାତୀ ଶାବକକୁ ବନ ବିଭାଗ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି।

ବର୍ଷା ଆଣିଲା ହରଷ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୮।୭: ଲଘୁଚାପଜନିତ ଲଗାଣବର୍ଷା ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିଛି ଖୁସି। ଅନିୟମିତ ବର୍ଷାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଚାଷୀକୁଳ ପାଇଁ ଜୁଲାଇ ମାସ ଶୁଭ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର (୧୭ ତାରିଖ) ସୁଦ୍ଧା ଜିଲାରେ ୩୫୪.୪ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଜିଲାରେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୦ ମିମି ବର୍ଷାର ଆବଶ୍ୟକ ରହିଥିବାବେଳେ ଏହା ତା’ଠାରୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ। ବର୍ଷାର ପରିମାଣ ୪୪.୩% ବୋଲି କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ମହିଳା କମିଶନର ଆଇନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ଅଧିକାର ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ ହେବାକୁ ଆହ୍ବାନ

ମହିଳା କମିଶନର ଆଇନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ: ଅଧିକାର ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ ହେବାକୁ ଆହ୍ବାନ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୮ା୭: ମହିଳାମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ଏକ ଆଇନ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଜିଲା ପରିଷଦ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ମହିଳା କମିଶନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଡ. ଲୋପାମୁଦ୍ରା ବକ୍ସିପାତ୍ର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିବା ସହିତ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ।

ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ସୁନାଚେନ ଲୁଟ୍‌

ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ସୁନାଚେନ ଲୁଟ୍‌

ତାଳଚେର,୧୭ା୭(ନି.ପ୍ର.)- କଲିୟାରୀ ଥାନା ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଲୁଟ୍‌ ହୋଇଛି। ୩ ଜଣ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ମାରି ତାଙ୍କଠାରୁ ସୁନାଚେନ ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଭରତପୁର କୋଇଲା ଖଣିରେ ତାଳଚେର ସହରର ଭରତ ଚନ୍ଦ୍ର ସାମଲ ଫୋରମ୍ୟାନ ଭାବେ କାମ କରନ୍ତି।

ବାଇକ ଧକ୍କାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ତାଳଚେର,୧୭ା୭(ନି.ପ୍ର.)- ଟିଟିପିଏସ୍‌ ଭେଲ କଲୋନୀ ମାର୍କେଟ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଯୁବକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ସେ ହଲେ ତାଳଚେର ବ୍ଲକ କଜଗନ୍ନାଥପୁରା ଗ୍ରାମର ବାବୁଲାଲ ପାତ୍ର (୪୨)। ବାବୁଲାଲ ନିଜ ଅଟୋକୁ ଭେଲ କଲୋନୀ ମାର୍କେଟ ନିକଟରେ ରଖି ଛିଡା ହୋଇଥିଲେ।

Model This Week

ରୂପେଶ