Dharitri News
ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଚାଷ ମୋହରେ ଇଞ୍ଜିନିୟର

ଚାଷ ମୋହରେ ଇଞ୍ଜିନିୟର ରାସୋଳ, ୧୫।୧୨(ସରୋଜ କୁମାର ମିଶ୍ର)-ଚାକିରି ମୋହରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକ। ପାଠ ପଢ଼ି ସାର୍ଟିଫିକେଟ ହାସଲ କରୁ କରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଘାରୁଛି ବୃତ୍ତି ଚିନ୍ତା। ଭିଟାମାଟିକୁ ପର କରି ସେମାନେ ବାହାର ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା ବିଦେଶ ମୁହାଁ ହେଉଛନ୍ତି। ପଛରେ ରହିଯାଉଛି ଚାଷଜମି, ଗାଁ ପରିବେଶ। ହେଲେ ଚାଷୀ ସୁଧୀର ମିଶ୍ର ଏହାର ବ୍ୟତିକ୍ରମ। ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଭଳି ଲବ୍ଧପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଚାକିରି ଛାଡ଼ି ନିଜସ୍ବ ଉଦ୍ୟମରେ ୩୦ ଏକର ଜମିରେ ସେ ଫଳାଇଛନ୍ତି ସୁନାର ଫସଲ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଲୋଡ଼ିଛନ୍ତି ସରକାରୀ ସହଯୋଗ ନା ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ଅନୁଦାନକୁ। ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ହିନ୍ଦୋଳ ଉପଖଣ୍ଡ କଳିଙ୍ଗାପାଳ ଗ୍ରାମର ଚାଷୀ ସୁଧୀରଙ୍କ ପାଇଁ ଚାଷ ଏବେ ସବୁକିଛି। ଏହାକୁ ପୁଞ୍ଜି କରି ସେ ବାର୍ଷିକ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି ୫ରୁ ୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା। ଏଥିସହ ଏକମାତ୍ର ପୁଅକୁ ଡାକ୍ତରୀ ପଢ଼ାଇବା, ୨ଝିଅଙ୍କ ବିବାହ କରାଇବା, ଚାଷରେ ଲାଗିଥିବା ଋଣ ପରିଶୋଧ, ୧୦ବଖରା କୋଠାଘର ସହ ୩୦ ଏକର ଜମିର ନିଜ ହାତତିଆରି ଫାର୍ମକୁ ଉନ୍ନତୀକରଣ କରିପାରିଛନ୍ତି। ଏସବୁ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଛି ପ୍ରକୃତିବନ୍ଧୁ ସମେତ ୫ ପୁରସ୍କାର, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ସଫଳ ଚାଷୀ ଭାବେ ପ୍ରମାଣିତ କରିପାରିଛି। ସୁଧୀରଙ୍କ କହିବା କଥା, ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରି ସେ ଦଣ୍ଡିରି ପଞ୍ଚାୟତ ପାଖରେ ୩୦ ଏକର ଜମି କିଣିଥିଲେ। ସେଥିରେ ପ୍ରଥମେ ୧୦ ଏକର ଜମିରେ ବାଇଗଣ, ଆଳୁ କୋବି ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପରିବା ଚାଷ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ କଦଳୀ, ଆମ୍ବ, ପିଜୁଳି, କମଳା, ପଣସ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ଫଳଗଛ ଲଗାଇଥିଲେ। ପାଖରେ ବହିଯାଇଥିବା ଏକ ଛୋଟ ନାଳରେ ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ କରି ସେହି ପାଣିକୁ ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଏବେ ଫାର୍ମରେ ପ୍ରାୟ ୭୦୦ଟି କାଜୁ ଗଛ, ୭୦୦ଟି ଆମ୍ବଗଛ, ୫୦ଟି ଲେମ୍ବୁ, ୨୫ଟି ପିଜୁଳି, ୨୦ଟି କମଳା, ୧୦ଟି ପଣସ, ୧୦୦ଟି ସଜନା, ୩ ତେନ୍ତୁଳି ଗଛ ରହିଛି। ଏଥିସହ କୋବି, ମୂଳା, ବାଇଗଣ, ଆଳୁ ସହ ୩ ଏକର ଜମିରେ ହଳଦୀ ଚାଷ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ୫ଏକର ପୋଖରୀରେ କରିଥିବା ମାଛଚାଷ ତାଙ୍କ ସଫଳତାର ଆଉ ଏକ ଫର୍ଦ୍ଦ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ୨୦ହଜାର କୁକୁଡ଼ା ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ଶେଡ୍‌ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି। ଏତେସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଭିତରେ ଗତି କରୁଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ ନ ଥିବା ଯୋଗୁ ଡିଜେଲ ପମ୍ପରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି। ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଲାଗି ରହିଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ୩ ଏକର କଦଳୀ ଚାଷ ହାତୀ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ବନ ବିଭାଗ କୌଣସି ସହଯୋଗ କରୁନାହିଁ। ରାସ୍ତା ଓ ବଜାରର ସମସ୍ୟା ରହିଛି। ମାଛଚାଷ ପାଇଁ ସରକାର ସହଯୋଗ କଲେ ଉତ୍ପାଦନ ଅଧିକ ହୋଇପାରନ୍ତା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସୁଧୀର।

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ସ୍କୁଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ୩୩ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରଥମ ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା

ସ୍କୁଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ୩୩ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରଥମ ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା

ବଅଁରପାଳ,୨୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନାଲକୋ ଡିପିଏସ୍‌ ସ୍କୁଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାର ୩୩ ବର୍ଷ ପରେ ସୋମବାର ପ୍ରଥମ କରି ସ୍କୁଲରେ ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛ। ଏହି ସ୍କୁଲ ୧୯୮୪ ମସିହାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେବେହେଲେ ଗଣେଶ ପୂଜା କିମ୍ବା ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା ଆୟୋଜିତ ହୋଇ ନ ଥିଲା।

ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ

ବଅଁରପାଳ,୨୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନାଲକୋ ସ୍ମେଲ୍‌ଟର ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଠିକା ଶ୍ରମିକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅର୍ଦ୍ଧ କୁଶଳୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କୁଶଳୀ ମାନ୍ୟତା ଦାବି ନେଇ ସୋମବାର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି।

ଓଲଟିଲା ଗୋରୁ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ: ୧ ଗୋରୁ ମୃତ

ଓଲଟିଲା ଗୋରୁ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ: ୧ ଗୋରୁ ମୃତ

ଭୁବନ,୨୨।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭୁବନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନୀଳକଣ୍ଠପୁର ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ସୋମବାର ଏକ ଗୋରୁ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଓଲଟି ପଡ଼ିଛି। ଫଳରେ ଟ୍ରକରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ଗୋରୁର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୩ଟି ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

୭ମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଫୁଟବଲ୍‌ କପ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

୭ମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଫୁଟବଲ୍‌ କପ୍‌ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୧।୧- ଅନୁଗୋଳ ଟାଉନ ହାଇସ୍କୁଲ ଖେଳ ପଡ଼ିଆରେ ରବିବାର ପ୍ରିନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ପ୍ରିନ୍ସ କ୍ଲବ ତରଫରୁ ୭ମ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ହେମସୁରପଡ଼ା ଫୁଟବଲ କପ୍‌ ୨୦୧୮ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ ଅନୁଗୋଳ ମା’ ବୁଢ଼ୀ ଫୁଟବଲ କ୍ଲବ ଓ ଢେଙ୍କାନାଳ ନରଣପୁର ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୧।୧- ଅନୁଗୋଳ ଥାନା ଆଙ୍କୁଲା ଗ୍ରାମର ପ୍ରଶାନ୍ତ ସାହୁଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ରବିବାର ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି।

ଚାନ୍ଦା ନ ଦେବାରୁ ଚାଳକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଅଭିଯୋଗ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୧।୧- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ଥାନା ନୂଆପଡ଼ା ଗଁାରେ ରବିବାର ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ (ନଂ. ଓଡି୧୬ସି-୬୨୯୮) ଅଟକାଇ ଗ୍ରାମର ରିତେଶ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସହିତ ୧୫ ଜଣ ଯୁବକ ଚାନ୍ଦା ମାଗିବା ସହ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଚାଳକ କୁଣ୍ଢେଇଗୋଳା ଥାନା ଉଟୁସିଆ ଗ୍ରାମର ବିଷ୍ଣୁଚରଣ ସାହୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

୨ ବାଇକ୍‌ ଧକ୍କା, ୩ ଗୁରୁତର

ବଅଁରପାଳ,୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ୫୫ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ନାଲ୍‌କୋ ଥାନା କୁଲାଡ଼ ହାଇସ୍କୁଲ ସମ୍ମୁଖରେ ରବିବାର ରାତି ୯ଟାରେ ୨ ବାଇକ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ମୁହଁାମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଥିଲା।

ଧାନଗଦା ଜଳିଗଲା

ଧାନଗଦା ଜଳିଗଲା

ଛେଣ୍ଡିପଦା, ୨୧ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ଥାନା ବରପଦା ଗ୍ରାମରେ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ତ୍ରିଲୋଚନ ନାଏକଙ୍କ ଧାନଗଦା ସହ ପାଳଗଦା ଜଳିଯାଇଛି।

ଲୋକଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଅପରାଧ କମିବ

ଲୋକଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଅପରାଧ କମିବ

ବଇଣ୍ଡା,୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦିନକୁ ଦିନ ସମାଜରେ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଅପରାଧ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ତେଣୁ ଏଥିରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ଦିଗରେ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ସର୍ବଦା ସଜାଗ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥିସହ ପୋଲିସ ସହ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରହିଲେ ଲୋକଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଅପରାଧ ବହୁ ପରିମାଣରେ କମିପାରିବ ବୋଲି ରବିବାର କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ନାକିଚି ଗ୍ରାମରେ ହଣ୍ଡପା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଆମ ପୋଲିସ ସମିତି ବୈଠକରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ଯୁବକ ମୃତ

ଭୁବନ, ୨୧ା୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଭୁବନ ଥାନା ନୀଳକଣ୍ଠପୁର ଛକରେ ଶନିବାର ରାତିରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଜାଡ଼ରେ ଥରିଲେ ୧୪ ଚକ୍ଷୁ ରୋଗୀ

ଜାଡ଼ରେ ଥରିଲେ ୧୪ ଚକ୍ଷୁ ରୋଗୀ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୧ା୧-ଢେଙ୍କାନାଳ ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ ରୋଡସ୍ଥିତ କଳିଙ୍ଗ ଘରୋଇ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କଟକ ଜିଲା ଆଠଗଡ଼ ଉପଖଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଥିବା ୧୪ ରୋଗୀ ରବିବାର ହୀନସ୍ତା ହୋଇଛନ୍ତି। ବିନା ରହିବା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ରାତିରେ ପ୍ରବଳ ଜାଡ଼ରେ ଥରିଥରି ସେମାନଙ୍କୁ ନିରାଶରେ ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି।

ପ୍ରଶାସନ, ପୋଲିସର ମିଳିତ ଚଢ଼ାଉ: ସିଲ୍‌ ହେଲା ନର୍ସିଂ ହୋମ୍‌

ପ୍ରଶାସନ, ପୋଲିସର ମିଳିତ ଚଢ଼ାଉ: ସିଲ୍‌ ହେଲା ନର୍ସିଂ ହୋମ୍‌

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୧ା୧-ଢେଙ୍କନାଳ ସହରସ୍ଥିତ ବିଭିନ୍ନ ନର୍ସିଂହୋମ୍‌ରେ ରବିବାର ପୋଲିସ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି।