ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମାପ, ଓଜନରେ ଚାଲିଛି ଅନିୟମିତତା

ମାପ, ଓଜନରେ ଚାଲିଛି ଅନିୟମିତତା
ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୫।୧୨ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କିରେ ଲୋଡିଂ ବେଳେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଆଶଙ୍କା କରି ଲିଟର ପିଛା ୫ମିଲିଲିଟର ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ହୋଇଥାଏ। ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଲିଗାଲ ମେଟ୍ରୋଲୋଜି(ଏସିଏଲ୍‌ଏମ) ତଦନ୍ତ ଓ ନୀରିକ୍ଷଣ କରି ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଥାନ୍ତି। ଏହାବାଦ ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟବସାୟିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ ଓ ଖଣିରେ ଥିବା ୱେବ୍ରିଜ, ବଜାର, ସୁନା ଦୋକାନ, ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କିରେ ଓଜନ ଓ ମାପରେ ଅନିୟମିତତା ହେଲେ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବାର ନିୟମ ରହିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଯାଜପୁର ଜିଲାକୁ ୨୦୧୭-୧୮ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ କରିବାକୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ବୈଧ ପରିମାପ ବିଜ୍ଞାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଛି। ହେଲେ ଜିଲାର ସବୁକ୍ଷେତ୍ରରେ ହେଉଥିବା ମାପ ଓ ଓଜନରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ହେଉଥିଲେ ହେଁ ବିଭାଗ ଚେଇଁ ଶୋଇଛି। ବିଶେଷକରି ସୁନା ଦୋକାନ, ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି, ୱେବ୍ରିଜଗୁଡ଼ିକରେ ଥିବା ମେଶିନରେ ଚଞ୍ଚକତା କରି ଯାଜପୁର ଏସିଏଲ୍‌ଏମ୍‌ ବିଭାଗ ମାସିକ ମୋଟା ଅଙ୍କର ହାତଗୁଞ୍ଜା ନେଇ ନୀରବ ରହୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଯଦ୍ୱାରା ଜିଲାର ଖାଉଟି ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ କ୍ଷତି ସହୁଛନ୍ତି। ଜିଲାର ଯାଜପୁରଟାଉନ ବରୁଆଁ ଛକ ଓ ଚଣ୍ଡୀଖୋଲ ରଥିଆ ନିକଟରେ ଥିବା ଦୁଇ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରେ ପୂର୍ବରୁ ଚିପ୍ସ ଲଗାଇ ମାପରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ମାପ ଓ ଓଜନ ବିଭାଗର ସଲାସୁତୁରାରେ ସେହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଦବେଇ ଦିଆଗଲା । ଏହା ସାଙ୍ଗକୁ ଓଜନ ବ୍ୟତୀତ ଅପମିଶ୍ରିତ ନକଲି ଭେଜାଲ ଖାଦ୍ୟସାମଗ୍ରୀର ଅବାଧ କାରବାର ଚାଲିଥିବା ହେତୁ ଖାଉଟି ଶ୍ରେଣୀ ଘୋର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । ବିଶେଷକରି ପେଟ୍ରୋଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ସାଙ୍ଗକୁ ସେଥିରେ କିରୋସିନୀ ଅପମିଶ୍ରଣ ଯୋଗୁ ଗାଡି ମାଲିକମାନେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ନକଲି ଭେଜାଲ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀଗୁଡିକୁ ବଜାରରେ ଛାଡିବା ପାଇ କେତେଜଣ ଅସାଧୁ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ର଼୍ୟାକେଟ ସକ୍ରିୟ ରହିଥିବାବେଳେ ଜିଲା ଯୋଗାଣ ପ୍ରଶାସନ ସେଥିପ୍ରତି ଆଖିବୁଜି ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ଗତ କିଛିଦିନ ତଳେ ଜିଲାର ଜାରକାରେ ଅଟାରେ ଭେଜାଲ ସାମଗ୍ରୀ ମିଶିଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଇଥିଲା। ପୁରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାବେଳେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବାଲୋକେ ଏହା ଜାଣିପାରି କେହି ଖାଇ ନ ଥିଲେ। ଏନେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ କୌଣସି ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଏଥିପ୍ରତି ଆଦୌ ଚିନ୍ତା କରି ନ ଥିଲେ । ୨୦।୫।୨୦୧୭ ତାରିଖରେ ଯାଜପୁରଟାଉନର ବିଭିନ୍ନ ଦୋକାନ ଓ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପରୁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ଖଣ୍ଡଗିରିସ୍ଥିତ ମାନ ପରୀକ୍ଷାଗାରରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଲିଗାଲ ମେଟ୍ରୋଲୋଜିର ସିନିୟର ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ପ୍ରିୟବ୍ରତ ଷଡଙ୍ଗୀ ଓ ସହକାରୀ କେ.ସି. ମହାପାତ୍ର ନୀରିକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିଥିଲେ। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ୩୦ଟି ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଓ ୯ଟି ତୈଳ ସାମଗ୍ରୀର ଓଜନ ଓ ମାନ ନୀରିକ୍ଷଣ ହୋଇଥିଲା। ମୋଟାମୋଟି ଭାବରେ ଜିଲାରେ ଓଜନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି ଅନିୟମିତତା ହେଉ ନ ଥିବା ଉପରୋକ୍ତ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାର୍ଶ୍ୱ ସମେତ ସହର ଏବଂ ସହର ବାହାରେ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପଗୁଡ଼ିକରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ପେଟ୍ରୋଲରେ କିରୋସିନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟଜାତୀୟ ତୈଳ ସାମଗ୍ରୀ ମିଶ୍ରଣ ହେଉଥିବା ଗାଡି ମାଲିକମାନେ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ଯଦ୍ୱାରା ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁସାରେ ଗାଡ଼ିକର ମାଇଲେଜ ଠିକ୍‌ ଆସୁନାହିଁ ବୋଲି ମତପ୍ରକାଶ ପାଉଛି। ଏଭଳିସ୍ଥିତିରେ ମାଲିକମାନେ ଅଦିନରେ ଗାଡିଗୁଡିକୁ ମେକାନିକ ନିକଟକୁ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ମାପ ଓ ଓଜନ ବିଭାଗର ଏହାର ଟେର ନ ପାଇବା ସାଧାରଣରେ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ମାଲିକଙ୍କ ସହିତ ସଲାସୁତୁରା କରି ମାପ ଓ ଓଜନ ବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଚୂପ ରହୁଥିବାରୁ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ ହୋଇ ପାରୁନାହିଁ । ଜିଲାରେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଭେଜାଲ ସାମଗ୍ରୀ କାରବାର, କମ ଓଜନରେ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି, ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କିରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରାନିକ୍ସ ମେଶିନ ଟାମ୍ପରିଂ, ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲ ଅପମିଶ୍ରଣ ଆଦି ଚଞ୍ଚକତାର ଚେର ବହୁ ଦୂରକୁ ଲମ୍ବିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇ ଆସୁଥିଲେ ହେ ବିଭାଗୀୟ ତପତ୍ରତା ଅଭାବରୁ ଏହାର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ଏସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଜିଲା ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ହୋତାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ସମସ୍ତ ପେଟ୍ରୋଲ ଟାଙ୍କି, ବ୍ୟବସାୟିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ୱେବ୍ରିଜରେ ନୀରିକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି । ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ହେଉଛି । ଯେଉଁଠାରେ ଅନିୟମତତା ଦେଖା ଦେଉଛି, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

ଚଣ୍ଡୀଖୋଲ, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲିକନ୍ଦରପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପତରାଜପୁର ଗାଁର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସେନାପତିଙ୍କ ପୁଅ ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। 

ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂସଦର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାର୍ଶଘାଇ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂସଦର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପରି ଚଳିତ ବର୍ଷ ନବମୀ ତଥିରେ ନିରଞ୍ଜନ ବସ୍ତିଆଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣିଲାନି , ନର୍ଦ୍ଦମା ସଫାକଲେ ଯୁବକ

ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣିଲାନି , ନର୍ଦ୍ଦମା ସଫାକଲେ ଯୁବକ

ଏରସମା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଏରସମା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାଠାର ମାତ୍ର କିଛି ବାଟ ଦୂରରେ ଥିବା ଏକ ଢଳାଇ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଥିବା ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣି ଯୋଗୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସୀନ୍ଦା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ।

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ  ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଛି

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଛି

ପାଟକୁରା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗରଦପୁର ହାଟ ପଡିଆରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ନବମୀ ପୂଜା ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟ ମୁର୍ତ୍ତିଗୁଡକ ସୁ ସର୍ଜିତ ଆଲୋକ ମାଳାରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇଉଠିଛି।

ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ବୁଲିଲେ ବିଧାୟକ

ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ବୁଲିଲେ ବିଧାୟକ

ପାଟକୁରା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପାଟକୁରା ବିଧାୟକ ବେଦ ପ୍ରକାଶ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କ ସହ ଗୁରୁବାର ବିଭିନ୍ନ ଦୁର୍ଗା ମଣ୍ଡପ ବୁଲି ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାରଣ୍ଡାରେ ଗଦା ହୋଇଛି ଲୁଣ ବସ୍ତା

ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାରଣ୍ଡାରେ ଗଦା ହୋଇଛି ଲୁଣ ବସ୍ତା

ମହାକାଳପଡା, ୧୮ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି ମାଲିକମାନେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଖୁଲମଖୁଲା ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି। 

ନିଗରାଣି କମିଟି ଗଠିତ

ନିଗରାଣି କମିଟି ଗଠିତ

ପାଟକୁରା,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବେଡାରି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ବାହ୍ୟ ପରିମଳ ମୁକ୍ତ ଗଢି ତୋଳିବା ପାଇଁ ସ୍ବଛ ଭାରତ ମିଶନ ପକ୍ଷରୁ  ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସରପଞ୍ଚ ଗୋକୁଳା ନନ୍ଦ ବେହେରାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏହି ବୈଠକରେ ନିଗରାଣି କମିଟି ଗଠିତ ହୋଇଛି। 

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରେ ଚଢ଼ାଉ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରେ ଚଢ଼ାଉ

ଆଳି,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପୂଜା ବଜାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଫୁଡ୍‌ ଆଣ୍ଡ ସେଫ୍ଟି ଓ ଆଳି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଗୁରୁବାର ବଜାରର ବିଭିନ୍ନ ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି। ନୂଆ ବଜାର, ନିଆଳ ହାଟ, ରାଜବାଟୀ ରୋଡ ଓ ଆଳି ମେଡିକାଲ ରୋଡରେ ଥିବା ଫାଷ୍ଟଫୁଡ ଷ୍ଟଲ୍‌ ଓ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି।

ଷ୍ଟାଡିୟମ ପୁନଃକ୍ଷମ ପାଇଁ ଦାବି

ଷ୍ଟାଡିୟମ ପୁନଃକ୍ଷମ ପାଇଁ ଦାବି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୮।୧୦- ସହରର ସାରଙ୍ଗଠାରେ ଗତ ୧୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କ୍ରୀଡ଼ା ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା। ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ।

ବରୀରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା

ବରୀରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା

ବରୀ, ୧୮ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ମା’ଙ୍କ ଆଗମନ ନେଇ ବରୀ ଅଞ୍ଚଳ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇ ଉଠିଛି।    ନବମୀରେ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ମା’ଙ୍କ ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପୂଜା ପଣ୍ଡପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପୂଜା ପଣ୍ଡପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼

ଚଢେଇଧରା, ୧୮ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆରୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଆରୁହା ବଜାର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ ଜଗଜ୍ଜନନୀଙ୍କ ପୂଜା ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ବାର୍‌ହା ପଲଙ୍କ ଉପଦ୍ରବରେ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

ବାର୍‌ହା ପଲଙ୍କ ଉପଦ୍ରବରେ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

ଗଣିଆ,୧୮ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମହାନଦୀ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବନଖଣ୍ଡ ନୟାଗଡ ଜିଲା ଛାମୁଣ୍ଡିଆ ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଛାମୁଣ୍ଡିଆ ଓ ବଡ଼ଶିଲିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।