ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା

ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୧୫।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)

ସମସ୍ତେ ପଢିବେ, ସମସ୍ତେ ବଢିବେ। ଏହାଥିଲା ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନର ମୂଳମନ୍ତ୍ର। ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ସେଥିପାଇଁ ୫ରୁ ୧୩ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ସଫଳ ତଥା ଶିଶୁଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ମାଗଣା ବହି,ମାଗଣା ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ, ଶ୍ରେଣୀକକ୍ଷ, ସାଇକେଲ, ବୃତ୍ତି , ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କରିବା ଇତ୍ୟାଦିରେ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକରେ ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ କିଭଳି ଚାଲିଛି ତାହା ଚନ୍ଦ୍ରମୁଁ ପଞ୍ଚାୟତର ରାଉତରା ନୋଡାଲ ହାଇସ୍କୁଲକୁ ଦେଖିଲେ ସହଜରେ ଅନୁମାନ କରି ହେଉଛି। ବ୍ଲକରେ ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗତ ୧୭ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଶହେ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇସାରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶିଶୁମାନେ ଏବେ ଗଛମୂଳରେ ପାଠ ପଢୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା କୈାଣସି ଉପାନ୍ତ ଜିଲା ନୁହଁ ଖୋଦ ରାଜ୍ୟର ବିକଶିତ ଜିଲା କୁହାଯାଉଥିବା ଯାଜପୁରର ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକରେ ଥିବା ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ। ରାଉତରା ଗ୍ରାମର ୫୭ବର୍ଷର ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବେ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡି ରହିଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଶ୍ରେଣୀକକ୍ଷ ନ ଥିବାରୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଗଛମୂଳରେ ପଢୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବିଶେଷ କରି ଷଷ୍ଠ ଓ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ମୋଟ ୮୪ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଗଛମୂଳରେ ପାଠ ପଢିବା ସହ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରୁଥିବା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ପ୍ରଥମେ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ବାଞ୍ଝନିଧି ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଥମିକ ଓ ରାଉତରା ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟ ଚାଲିଥିଲା। ତେବେ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୧୭ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଦୁଇଟି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ମିଶାଇ ରାଉତରା ନୋଡାଲ ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟ ଭାବେ ନାମିତ କରିଥିଲେ। ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ୫୭ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୩ଟି ବାତ୍ୟା ଓ ୪ଟି ପ୍ରଳୟଙ୍କାରୀ ବନ୍ୟାର ଘାତପ୍ରତିଘାତରେ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ବିଶେଷକରି ୨୦୧୪ମସିହା ପ୍ରଳୟଙ୍କାରୀ ବନ୍ୟାରେ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ୮ଫୁଟ ବନ୍ୟାଜଳରେ ବୁଡି ଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ବନ୍ୟା ପରେପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ତତ୍‌କାଳୀନ ଜିଲାପାଳ ଅନୀଲ କୁମାର ସାମଲଙ୍କୁ ଦେଖାକରି ବିଦ୍ୟାଳୟର ପୁର୍ନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ଜିଲାପାଳ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ହେଲେ ୩ବର୍ଷ ବିତି ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରେ ହିଁ ରହିଯାଇଥିଲା। ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକରେ ବହୁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ନ ଥିବା ବେଳେ ୨ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ନଜିର ରହିଛି ହେଲେ ଏହି ଧୋୟାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶ୍ରେଣୀକକ୍ଷ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜନେତାଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ନ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଫଳରେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ହେବ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ବର୍ଷା ଖରାରେ ଗଛମୂଳରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି । ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଦାମୋଦର କର କୁହନ୍ତି ଯେ ଶ୍ରେଣୀ କକ୍ଷ ନିମନ୍ତେ ବହୁବାର ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ସେହିପରି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ବିଧାୟିକାଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜିଲାପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ବାରମ୍ବାର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୈାଣସି ସୁଫଳ ମିଳି ନାହିଁ ବୋଲି ପରିଚାଳନା କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କୈଳାଶଚନ୍ଦ୍ର ଓଝା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀ କୃଷ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକଙ୍କୁ ଏନେଇ ପଚାରିବାରେ ରାଉତରା ନୋଡାଲ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସମ୍ପର୍କରେ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ କୈାଣସି ଖବର ନାହିଁ। ଖବର ମିଳିବା ପରେ ମତାବତ ଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଖୋଦ ଜିଲା ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ୫୭ବର୍ଷର ବିଦ୍ୟାଳୟର ଖବର ନ ଥିବାବେଳେ ଜିଲାରେ ସର୍ବଶିକ୍ଷା ଅଭିଯାନ କିଭଳି ଚାଲିଥିବ ତାହା ସହଜରେ ଅନୁମେୟ।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଯୌତୁକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଅଭିଯୋଗ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯ା୭: କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଶିଆପାଳ ଗ୍ରାମର ଆଲୋକ ନାୟକ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ବିରୋଧରେ ବୁଧବାର ଯୌତୁକ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ୨୦୧୫ ମେ’ ୨୭ ତାରିଖରେ ଆଲୋକଙ୍କୁ କଟକ ଜିଲା ଟାଙ୍ଗି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗୋବିନ୍ଦପୁର ଗ୍ରାମର ସୁମିତ୍ରା ନାଥ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବନ ମହୋତ୍ସବ

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୧୯।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ ବ୍ଲକ ଇକୋ କ୍ଲବ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଖଡିଅଣ୍ଟାସ୍ଥିତ ଜି ପି ହାଇସ୍କୁଲଠାରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ବନ ମହୋତ୍ସବ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ

ଡେରାବିଶ, ୧୯।୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ରତାଦିଆ-ଖଣ୍ଡସାହି ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ତରଫରୁ ବୁଧବାର ସମବାୟ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛ।

ଭାଜପା କର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ସମ୍ମିଳନୀ

ରାଜକନିକା, ୧୯।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)-ରାଜକନିକା ବ୍ଲକ ଅଶୋକବଜାରସ୍ଥିତ ନୟନାମଣ୍ଡପରେ ଭାଜପାର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ସମ୍ମିଳନୀ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ପ୍ରତିବାଦରେ ଧାରଣା ଦେବେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ

ଆଳି, ୧୯।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଆଳି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ଯୋଜନାରୁ ବହୁ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ବାଦ୍‌ ପଡିଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ବହୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ଶାସକ ଦଳର କର୍ମୀଙ୍କୁ ହାତ ବାରିସୀ କରି ସରକାରୀ ଯୋଜନା ହାତେଇ ନେଉଥିବା କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ କମିଟି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ଆଇନଜୀବୀ ମାନସ କୁମାର ମଲିକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ନିମ୍ନମାନର ଛତୁଆ ଯୋଗାଣ ଅଭିଯୋଗ

ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,୧୯।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇରେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ଛତୁଆ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିମ୍ନମାର ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ,୧୯।୭-ଦେଶର ୭୨ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ସଭାଗୃହରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଜିଲାପାଳ ରେଘୁ ଜୀ.ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମାନସ କୁମାର ପରିଡା, ଏଡିଏମ ବସନ୍ତ କୁମାର ରାଉତ, ପିଡି ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ପରିଡା, ଉପ ଜିଲାପାଳ ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ମିଶ୍ର, ଏଏସପି ବିକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଦାସ, ଡିଏସପି ରଞ୍ଜନ କୁମାର ଦେ, ଜିଲା ସୂଚନା ଓ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ଅଧିକାରୀ ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତ ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ସମୁଦ୍ର ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ବିପଦ ବଢ଼ୁଛି

ସମୁଦ୍ର ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ବିପଦ ବଢ଼ୁଛି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୯।୭-କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ସାତଭାୟା ସମେତ ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ସମୁଦ୍ର ସୋମବାର କୂଳ ଲଘିଂଛି । ଏପରି କି ଲୁଣା ବନ୍ଧ ଭାଙ୍ଗି ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଜୁଆର ପାଣି ମାଡି ଯାଇଛି ।

ଭାଜପା ଛାଡିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୯।୭-ଯାଜପୁର ଜିଲା କେରୋଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ସାଦକପୁର ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ଭାଜପା ସମର୍ଥିତ ସରପଞ୍ଚ, ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ ଓ କର୍ମୀମାନେ ଭାଜପା ଛାଡିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏ ନେଇ ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବତନ ସରପଞ୍ଚ ରବୀନ୍ଦ୍ର ବେହେରାଙ୍କ ଘରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଗୃହରକ୍ଷୀଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୯।୭-ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନ ସାଢେ ଗୋଟାଏରେ ଯାଜପୁରରୋଡ ସେଣ୍ଟ ମେରୀ ସ୍କୁଲ ସମ୍ମୁଖରେ ଡିଉଟିରେ ଥିବା ପ୍ରହଲ୍ଲାଦ ମଲ୍ଲିକ ନାମକ ଜଣେ ଗୃହରକ୍ଷୀଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି । ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ କଟକ ବଡଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି ।

ଆବାସ ଯୋଜନାରେ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ପାଇଥିବା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ତାଗିଦ

କାଳିଆପାଣି, ୧୯।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଓ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନାରେ ସୁକିନ୍ଦା ବ୍ଲକ ରଁାସୋଳ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବହୁ ହିତାଧିକାରୀ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରି ପାରି ନ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

କ୍ୟାମ୍ପସରେ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋର ଖୋଲି ଚାଲିଛି ବେପାର

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୧୯।୭: ଯାଜପୁର ଜିଲା କଳିଙ୍ଗନଗର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳର ମୁଖଶାଳା ଭାବେ ପରିଚିତ ଯାଜପୁରରୋଡ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର(ସିଏଚ୍‌ସି) ଏକ ପ୍ରକାର ନର୍ସିଂହୋମରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଔଷଧ ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗର ଯୁଗ୍ମସଚିବ ୨୭।୨।୨୦୧୫ ତାରିଖରେ ପତ୍ରସଂଖ୍ୟା ୪,୫୩୮ରେ କ୍ୟାମ୍ପସ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋରକୁ ବାରଣ କରିଥିଲେ।

Model This Week

ରୂପେଶ