ବ୍ରହ୍ମପୁର

‘ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା, ସଭିଁଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ’

‘ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା, ସଭିଁଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ’
ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୫।୧୨- ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ଜୀବନର ୬୦ବର୍ଷ ଏ ସମାଜ ପାଇଁ ତ୍ୟାଗ ଓ ସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଆମ ପାଇଁ ଦୁଃଖ ଏବଂ ଚିନ୍ତାର କରିବା ବିଷୟ ଯେ, ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆମକୁ ଆଇନ୍‌ ବନାଇବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ଆଜିର ବସ୍ତୁବାଦୀ ଦୁନିଆରେ ଝିଅ ପୁଅମାନେ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ସ୍ବାର୍ଥପର ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି ଯେ, ମା’ ବାପାଙ୍କ ଯନତ୍ ନେବାକୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ସମୟ କିମ୍ବା ଇଚ୍ଛା ନାହିଁ। ବୟସର ସାୟାହ୍ନରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଏକଲା ବଞ୍ଚୁଛନ୍ତି। ସବୁ ଆଡ଼େ ଏବେ ବିକାଶର କଥା କୁହାଯାଉଛି। ଯଦି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ଅବହେଳିତ, ତେବେ ସେଭଳି ବିକାଶର ମହତ୍ୱ କ’ଣ। ଯେଉଁ ସମାଜରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ, ସେହି ସମାଜ ହିଁ ବିକଶିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏସ୍‌ପି ଆଶିଷ ସିଂ। ବଡ଼ବଜାର ଥାନାଠାରେ ଆୟୋଜିତ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ବୈଠକରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ସେ ଉପରୋକ୍ତ ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସଭିଁଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ମା’ ବାପାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ସବୁଠୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ। ସେମାନଙ୍କ ଚରଣରେ ସ୍ବର୍ଗ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଏବେ ସେମାନେ ସର୍ବାଧିକ ଅବହେଳିତ। ଏପରି ସ୍ଥଳେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। ବିଶେଷ କରି ବ୍ରହ୍ମପୁର ପୋଲିସ ଜିଲା ତରଫରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ପରିଚୟ ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ନୂଆକରି ଏକ ଷ୍ଟିକର୍‌ ମଧ୍ୟ ବଣ୍ଟାଯିବ। ଏହି ଷ୍ଟିକର୍‌କୁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ ଯାନବାହନରେ ଲଗାଇବେ। ଫଳରେ ସେହି ଗାଡି ରାସ୍ତାରେ ଗଲାବେଳେ ପୋଲିସ ଆଉ ଅଟକାଇ ଯାଞ୍ଚ କରିବ ନାହିଁ। ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରତି ମାସରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଗୋଟିଏ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ନେଇ ବୈଠକ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ। ଏହି ବୈଠକ କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ଗପସପ ଏବଂ ଅବସର ସମୟ କାଟିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରହିବ। ସେହିଭଳି ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ। ଯିଏ କି ମାସରେ ଅନ୍ତତଃ ଥରେ ଗୋଟିଏ ଘରକୁ ଯାଇ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସୁବିଧା ଅସୁବିଧା ପଚାରି ବୁଝିବେ ବୋଲି ଏସ୍‌ପି ସିଂ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଉପଜିଲାପାଳ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଶଙ୍କର ସ୍ବାଇଁ ଏହି ଅବସରରେ କହିଥିଲେ, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ମେଡ଼ିକାଲ୍‌ରେ ଥିବା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ୱାର୍ଡ଼କୁ ନିୟମିତ ଖୋଲିବା ଦିଗରେ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅତିରିକ୍ତ ଏସ୍‌ପି ତ୍ରିନାଥ ପଟେଲ୍‌, ଟାଉନ୍‌ ଏସ୍‌ଡିପିଓ ପ୍ରଭାତ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଏଗୁରୁ ଏବଂ ଗଞ୍ଜାମ ଓକିଲ ସଂଘର ସଭାପତି ପି. ନରସିଂହ ପାତ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନେ କେମିତି ସୁରକ୍ଷିତ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିପାରିବେ, ସେନେଇ ଆବଶ୍ୟକ ସୁରକ୍ଷା, ପରାମର୍ଶ ଏବଂ ଆଇନ୍‌ର ଦିଗ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ଅତିରିକ୍ତ ଏସ୍‌ପି ଶାନ୍ତନୁ ଦାସ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ୨୦୧୬ରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଟି ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୦୮ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ସାମିଲ୍‌ କରାଯାଇଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ଆଉ ୯୮ଜଣ ସାମିଲ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି। ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଏବଂ ଷ୍ଟିକର୍‌ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସମେତ ପୋଲିସ ବିଭାଗର ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।
All Right Reserved By

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଚାଷଜମିକୁ ନେଇ ଆକ୍ରମଣ: ୬ ଆହତ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୨ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପାଟପୁର ଥାନା ହାଟପଦା ସାପୁଆବସା ଗ୍ରାମରେ ଚାଷଜମି ମାଲିକାନାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଛି । ସୋମବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଆକ୍ରମଣ-ପ୍ରତି ଆକ୍ରମଣରେ ଉଭୟ ପରିବାରର ୪ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୬ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର ପ୍ରାଙ୍ଗଣର ହଳଦୀ କିଣିବେ ବ୍ୟବସାୟୀ

ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର ପ୍ରାଙ୍ଗଣର ହଳଦୀ କିଣିବେ ବ୍ୟବସାୟୀ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି, ୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ସୋମବାର ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର କମିଟି ଏବଂ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ (ଆରଏମ୍‌ସି) ରେଗୁଲେଶନ ମାର୍କେଟିଂ କମିଟି ବା  ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ବଜାର କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ତଥା ବାଲିଗୁଡ଼ା ଉପଜିଲାପାଳ ସିନ୍ଧେ ଦତ୍ତାତ୍ରେୟ ଭାଉସାହେବ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ। 

ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ଦାବି : ସାହାରା ଅଫିସ୍‌ରେ ଜମାକାରୀଙ୍କ ହୋହଲ୍ଲା

ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ଦାବି : ସାହାରା ଅଫିସ୍‌ରେ ଜମାକାରୀଙ୍କ ହୋହଲ୍ଲା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌, ୨୨ା୧-ମ୍ୟାଚୁରିଟି ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ଦାବିକରି ସୋମବାର ବ୍ରହ୍ମପୁର ଟାଟା ବେଞ୍ଜ୍‌ ଛକ ନିକଟ ସାହାରା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କିଛି ଜମାକାରୀ ହୋହଲା ପାଟିତୁଣ୍ଡ କରିଥିଲେ ା ଦିନସାରା ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶାଖା ପରିଚାଳକ ଅଫିସ୍‌କୁ ନ ଆସିବାରୁ ଜମାକାରୀମାନେ ନିରାଶ ହୋଇ ଫେରିଥିଲେ ା

୩ ଦଫା ଦାବିରେ ଏବିଭିପିର ବିକ୍ଷୋଭ

୩ ଦଫା ଦାବିରେ ଏବିଭିପିର ବିକ୍ଷୋଭ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୨୨ା୧-ଦାରିଙ୍ଗବାଡିରେ ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ପିଲା ଜନ୍ମ କରିବା ଘଟଣା ଏବଂ ଦିନକୁ ଦିନ ଛାତ୍ରୀ ବଳାତ୍କାର ବଢ଼ିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ଫୁଲବାଣୀରେ ସୋମବାର ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ପରିଷଦ (ଏବିଭିପି) ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। 

୮୫ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିଲେ ଜିଲାପାଳ

୮୫ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିଲେ ଜିଲାପାଳ

 ଆର.ଉଦୟଗିରି,୨୨ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୂଆଗଡ଼ ବ୍ଲକର କିରାମା ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଜିଲାପାଳ ଅନୁପ ସାହା କିରାମା ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ୮୫ଟି ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିଥିଲେ। ସେଥିରୁ ୫୦ଟି ଗ୍ରାମ ସମସ୍ୟା, ୩୫ଟି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମଧ୍ୟରୁ ୧୪ଟିର ସମାଧାନ ହୋଇଥିଲା।

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ପରେ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଶଙ୍କରାଖୋଲ,୨୨ା୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଟିକାବାଲି ଥାନା ଶଙ୍କରାଖୋଲ ନିକଟ ଗୁଡ୍ରିଗଁାରେ ସୋମବାର ପାରିବାରିକ କଳହକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଘଟିଛି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା। ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିବା ପରେ ସ୍ବାମୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ମୃତକ ହେଲେ ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ(୫୦)।

ଏଲ୍‌ଇଡି ଲାଇଟରେ ଚମକିବ ଆର୍‌ଓବି

ଏଲ୍‌ଇଡି ଲାଇଟରେ ଚମକିବ ଆର୍‌ଓବି

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୨ା୧-ବ୍ରହ୍ମପୁରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ମହାନଗର ନିଗମ(ବିଏମ୍‌ସି) ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ହାତକୁ ନିଆଯାଇଛି। ସହରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ତଥା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଶୁକ୍ଳ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ୨୦୧୭ ନଭେମ୍ବର ୨୮ରୁ ସହରର ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଖୁଣ୍ଟରେ ଏଲଇଡି ଲାଇଟ ଲଗାଯିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା

ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର: ପ୍ରତିରୋଧ ଦିବସ, ଭାରତ ବନ୍ଦ ସଫଳ ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ

ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର: ପ୍ରତିରୋଧ ଦିବସ, ଭାରତ ବନ୍ଦ ସଫଳ ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ


ବାଲିଗୁଡା/ତୁମୁଡିବନ୍ଧ/(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ ,୨୧ା୧- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ବାଲିଗୁଡ଼ା ଉପଖଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଗତ ୩ ଦିନ ହେଲା ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର ମରାଯାଉଥିବାରୁ ଏକ ପ୍ରକାର ଭୟର ବାତାବରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

୫ ବଖରା ଜଳିଗଲା, ଗୋରୁ ମୃତ

୫ ବଖରା ଜଳିଗଲା, ଗୋରୁ ମୃତ

ବୁଗୁଡ଼ା,୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୁଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ କରସିଙ୍ଗି ପଞ୍ଚାୟତର ଗୁଡ଼ିସାହି ଓ ମଶାଣି ସାହିରେ ପୃଥକ୍‌ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୫ ବଖରା ଘର ସହ ଗୋଟିଏ ଗୁହାଳ ଜଳିଯାଇଛି। ଗୁହାଳରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ଗୋରୁର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଉକ୍ତ ସାହିର ଅଭି ଗୌଡ଼ଙ୍କ ଗୁହାଳରେ ୨ ଗୋରୁ ଓ ଦୁଇ ଛେଳି ବନ୍ଧା ହୋଇଥିଲେ। କୌଣସି କାରଣରୁ ରବିବାର ରାତି ପ୍ରାୟ ୧୧ଟାରେ ଗୁହାଳରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ଗୋଟିଏ

୧୬ ଲକ୍ଷ ୮୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଗାଏବ୍‌: ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ନଁ।ରେ ଅଭିଯୋଗ

ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର, ୨୧।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ବ୍ଲକ ହାଣ୍ଡିଘର ପଞ୍ଚାୟତର ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ ଅର୍ଥ କମିଶନ ଅନୁଦାନ ୧୬ ଲକ୍ଷ  ୮୫ ହଜାର ୧୨୦ ଟଙ୍କା ଗାଏବ୍‌ ହୋଇଯାଇଛି। ଏ ନେଇ  ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଦେବରାଜ ମହାନ୍ତି ସୋମବାର ରାତିରେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଥାନାରେ ସରପଞ୍ଚ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ଗୌଡ଼ଙ୍କ ନଁାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଦେଉଳିଆ, ବଡ଼ବନ୍ଧ ଉନ୍ନତୀକରଣ ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ

ଦେଉଳିଆ, ବଡ଼ବନ୍ଧ ଉନ୍ନତୀକରଣ ପାଇଁ ଶିଳାନ୍ୟାସ

ଗୋପାଳପୁର,୨୧।୧-ଜଳ ସମ୍ପଦ ବିଭାଗ ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକରେ ୨ଟି ବନ୍ଧର ଉନ୍ନତୀକରଣ ନିମନ୍ତେ ସୋମବାର ଶିଳାନ୍ୟାସ ସହ ପାଣି ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷ ପାଳନ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଡ଼. ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ପାଣିଗ୍ରାହୀ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି, ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁବାସ ବେହେରା, ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସିଏଚ୍‌ ଉଷାରାଣୀ, ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଜିତ ଦାଶ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଗ୍ରାସୀମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍‌ରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ଧାରଣା

ଗ୍ରାସୀମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍‌ରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ଧାରଣା

ଗଞ୍ଜାମ,୨୧।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗ୍ରାସୀମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏହି ବ୍ଲକର କାଇଁଚପୁର ପଞ୍ଚାୟତର କଲ୍ୟାଣପୁର ଏବଂ ଜରାପଦର ଗ୍ରାମବାସୀ କମ୍ପାନୀ ପମ୍ପ ହାଉସଠାରେ ସୋମବାର ଧାରଣା ଦେବା ସହ କମ୍ପାନୀକୁ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲେ। ଫଳରେ ଉପତ୍ାଦନ ଠପ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା।