Dharitri News
ଖେଳ |

‘ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରକୃଷ୍ଠ ସ୍ଥାନ’

‘ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରକୃଷ୍ଠ ସ୍ଥାନ’ ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି ଦେବଭୂମି। କରାଟେରେ ଏହି ରାଜ୍ୟର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ରହିଛି। ଓଡ଼ିଶା କରାଟେକାମାନେ ଏବେ ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପଦକ ହାସଲ କରିସାରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଏହା ହିଁ ପ୍ରକୃଷ୍ଠ ସ୍ଥାନ। ଫେଡେରେଶନ କପ୍‌ କରାଟେ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଉତ୍କଳ କରାଟେ ସ୍କୁଲରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତକାର ଅବସରରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ବିଶ୍ୱ କରାଟେ ଆସୋସିଏଶନ ଜଜ୍‌ ତଥା କରାଟେ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(କାଇ)ର ବୈଷୟିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସିହାନ ପ୍ରେମଜିତ ସେନ୍‌। ଫେଡେରେଶନ କପ୍‌ କରାଟେ ଇତିମଧ୍ୟରେ ୧୬ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ଆପଣ ଏଥର ଏହା ଆୟୋଜନ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାକୁ କାହିଁକି ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି? ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି ଦେବଭୂମି। ଡକ୍ଟର ହରିପ୍ରସାଦ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣରେ ଓଡ଼ିଶା ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କରାଟେରେ ନିଜର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିସାରିଛି। ହରିପ୍ରସାଦ ନିଜର ପୂରା ଜୀବନ କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରତି ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଛନ୍ତି। ଖେଳ ସମ୍ପର୍କରେ ତାଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଚ୍ଚକୋଟୀର। ତାଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇ ଓଡ଼ିଶା କରାଟେକାମାନେ ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ପଦକ ହାସଲ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ବହୁ କରାଟେ ପ୍ରତିଭା ଅଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏପରି ଏକ ମାହୋଲ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛୁ। ଫେଡେରେଶନ କପ୍‌ ଆୟୋଜନର ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ କ’ଣ? ତୃଣମୂଳସ୍ତରରୁ କରାଟେ ପ୍ରତିଭା ଅନ୍ବେଷଣ ଏବଂ ପ୍ରତିଭାଧର କରାଟେକାଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଗ୍ରୁପ୍‌ ତିଆରି କରିବା ଆମର ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ନିଜର ଦବ୍‌ଦବା ବଜାୟ ରଖିପାରିବୁ। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ କିଛି ପରିମାଣରେ ସଫଳ ହୋଇଛୁ ମଧ୍ୟ। ଏଠାରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ମାନ କିପରି ରହିବ? ଫେଡେରେଶନ କପ୍‌ରେ ଅନେକ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟସ୍ତରର ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ୩-୪ ଜଣ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କରାଟେ ଚାମ୍ପିୟନ ଏବଂ ଅନେକ ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିୟନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହା ଏକ ଟପ୍‌ କ୍ଲାସ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହେବ। ସବ୍‌ଜୁନିୟର ସ୍ତରକୁ ଆମେ ଫୋକସ କରୁଛୁ। କାରଣ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖିଲେ ଏହି ଗ୍ରୁପର ଖେଳାଳିମାନେ ହିଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଟ୍ରେନିଂ ନେଇ ଆଗକୁ ଭଲ କରିପାରିବେ। ଫେଡେରେଶନ କପ୍‌ରେ କେଉଁ ରାଜ୍ୟରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ? ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୦୦ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗନେବା ଆମେ ଆଶା ରଖିଛୁ। ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ଓଡ଼ିଶାରୁ ରହିବେ। କରାଟେକୁ ନେଇ ଆପଣ କ’ଣ ଭବିଷ୍ୟତ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି? ଆମେ ଯଦି ଏବେଠାରୁ କରାଟେ ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ଠାବ ନ କରିବୁ ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ଆସିବ। ତେଣୁ ଆମେ ଏପରି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରୁଛୁ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଭାସମ୍ପନ୍ନ କରାଟେକାଙ୍କୁ ଆମେ ଚୟନ କରିପାରିବୁ। ସେମାନଙ୍କୁ ଆମେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ହେବାକୁଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଆଦି ବଡ଼ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବୁ। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟସ୍ତରରେ କରାଟେରେ ଭାରତର ସ୍ଥାନ କିପରି ରହିଛି? ଭାରତ କରାଟେରେ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଉନ୍ନତି କରୁଛି। ପୂର୍ବରୁ ଆମେ କୌଣସି ବଡ଼ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେବାବେଳେ ଲିଗ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୦-୧୫ ସେକେଣ୍ଡ କିମ୍ବା କେତେ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିଷ୍ଠି ରହିବୁ ସେଥିନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଥିଲୁ। ମାତ୍ର ଏବେ ଭାରତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପଦକ ହାସଲ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ଏହା ଆମ ପାଇଁ ବଡ଼ ସଫଳତା। କରାଟେରେ ଭାରତର ବଡ଼ ସଫଳତା କହିଲେ କ’ଣ ବୁଝାଯିବ? ଭାରତ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା, ସାଉଥ୍‌ ଏସିଆନ ଗେମ୍ସରେ ଆଧିପତ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରୁଛି। ଏସିଆନ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ରେ ଏବେ ଆମକୁ ପଦକ ମିଳିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏବେ ଆମେ ଆଉ ପଛରେ ନାହୁଁ। ଧୀରେଧୀରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟସ୍ତରରେ ଆମେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀଙ୍କୁ ଟକ୍କର ଦେଇ ନିଜର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ଜାହିର କରିପାରିଛୁ। ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲେ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ କ’ଣ ଟାର୍ଗେଟ ରହିଛି? ଭାରତ ୨୦୨୦ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ ନାହିଁ। କାରଣ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୮ଟି ଦଳ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାଗନେବାର ନିୟମ ରହିଛି। ପ୍ରଥମେ ଭାରତ ଆଦୌ ର଼୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗରେ ସ୍ଥାନ ପାଉ ନ ଥିଲା। ପରେ ୧୨୦ରୁ ୧୩୦ ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରେ ରହୁଥିଲା। ଏବେ ଭାରତ ୫୦ରୁ ୬୦ ମଧ୍ୟକୁ ଆସିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ଆଉ ୨ଟି ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପରେ ଭାରତ ଏହି ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ପାଇବା ଆଶା ରହିଛି। ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଯୋଗ୍ୟତା ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଆମକୁ କ’ଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ? ଆମକୁ ଏବେଠାରୁ ୧୦-୧୨ ବର୍ଷର ପ୍ରତିଭାସମ୍ପନ୍ନ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ଗ୍ରୁପ୍‌ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାୟୋଜକ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ। କାରଣ ୧୦-୧୨ ବର୍ଷର ପିଲାର ପଢ଼ିବା ଏବଂ ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ବହୁ ଅର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ପଦାର୍ପଣ କରିପାରିବୁ।

ଖେଳ |

ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର କ୍ରମାଗତ ୪ର୍ଥ ବିଜୟ

ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର କ୍ରମାଗତ ୪ର୍ଥ ବିଜୟ

ହାମିଲଟନ୍‌, ୧୬।୧(ଏଏଫ୍‌ପି)- କଲିନ୍‌ ଡି ଗ୍ରାଣ୍ଡହୋମଙ୍କ ଅପରାଜିତ ବିସ୍ଫୋରକ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ବଳରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୪ର୍ଥ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୫ ଉଇକେଟ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି।

୮ ବର୍ଷ ପରେ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କୁ ଟେଷ୍ଟ ସୁଯୋଗ

୮ ବର୍ଷ ପରେ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କୁ ଟେଷ୍ଟ ସୁଯୋଗ

ସେଞ୍ଚୁରିୟନ, ୧୬।୧(ପି.ଟି.)- ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳର ଉଇକେଟ୍‌କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ରିଦ୍ଧିମାନ ଶାହା ଅନ୍ତିମ ତଥା ୩ୟ ଟେଷ୍ଟରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ମାଂସପେଶୀଜନିତ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ଶାହାଙ୍କୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି। ଶାହାଙ୍କ ବଦଳ ଖେଳାଳିଭାବେ ଅନ୍ୟତମ ଉଇକେଟ୍‌କିପର ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କୁ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେବା ଲାଗି ଡାକରା ମିଳିଛି।

୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବିଶ୍ୱକପ୍‌: କ୍ୱାର୍ଟରଫାଇନାଲରେ ଭାରତ

୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବିଶ୍ୱକପ୍‌: କ୍ୱାର୍ଟରଫାଇନାଲରେ ଭାରତ

ମାଉଣ୍ଟ ମାଉନଗାନୁଇ, ୧୬।୧(ପି.ଟି.)- ତିନିଥର ଚାମ୍ପିୟନ ଭାରତ ଚଳିତ ଆଇସିସି ୧୯ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ର କ୍ୱାର୍ଟରଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଓପନ: ନାଡାଲଙ୍କ ବିଜୟ ଅଭିଯାନ, ଭେନସଙ୍କ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଓପନ: ନାଡାଲଙ୍କ ବିଜୟ ଅଭିଯାନ, ଭେନସଙ୍କ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ

ମେଲବୋର୍ନ,୧୬ ା୧(ଏ.ଏଫ.ପି.)- ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଓପନ ଟେନିସ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟରେ ସିଡେଡ ଖେଳାଳିମାନେ ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ୍‌:  କ୍ୱାଲିଫାୟର ଖେଳିବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ

ଆଇସିସି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: କ୍ୱାଲିଫାୟର ଖେଳିବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ

ଦୁବାଇ, ୧୫ା୧ (ପି.ଟି.)-ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ କ୍ରିକେଟ କାଉନ୍‌ସିଲ (ଆଇସିସି) କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ୨୦୧୯ ପାଇଁ ଦୁଇଥର ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଅନ୍ୟ ୯ଟି ଦଳ ସହିତ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଖେଳିବ।

ଓଡ଼ିଶାର ଶ୍ରୀକାନ୍ତ, ସତ୍ୟବ୍ରତଙ୍କୁ ସଫଳତା

ଓଡ଼ିଶାର ଶ୍ରୀକାନ୍ତ, ସତ୍ୟବ୍ରତଙ୍କୁ ସଫଳତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୫।୧(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ବମ୍ବେର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ସେଣ୍ଟରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଭାରତର ସର୍ବବୃହତ ଫିଟ୍‌ନେସ ଏକ୍ସପୋ ଏବଂ ସାମରିକ କଳା ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ମିକ୍ସଡ୍‌ ମାର୍ଶାଲ ଆର୍ଟ ଓ ସବ୍‌ମିଶନ ଗ୍ରାପଲିଂରେ ଓଡ଼ିଶା ବୃହତ ସଫଳତା ହାସଲ କରି

ସିନିୟର ମହିଳା ଟି୨୦: ଓଡ଼ିଶାର ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ବିଜୟ

କଟକ ଅଫିସ,୧୫ା୧- ମାଡ୍ରାସଠାରେ ଚାଲିଥିବା ସିନିୟର ମହିଳା ଟି-୨୦ ଲିଗ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଶା ଲଗାତାର ୩ୟ ତଥା ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ବିଜୟ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମିରୀକୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ ଓଡ଼ିଶା ସୋମବାର ଏକ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ତ୍ରିପୁରାକୁ ୮ ଉଇକେଟରେ ହରାଇ ପଏଣ୍ଟ ଟେବୁଲର ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଛି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌ ଆରମ୍ଭରୁ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌ ଆରମ୍ଭରୁ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ

ମେଲବୋର୍ନ, ୧୫।୧(ଏପି)- ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌ ସୋମବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ବୃହତ୍‌ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ମହିଳା ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ବର୍ଗର ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରେ ପୂର୍ବତନ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ ତଥା ଗତ ସଂସ୍କରଣର ଉପବିଜେତା ଭେନସ୍‌ ଓ୍ବିଲିୟମ୍ସ ପରାଜୟ ସହ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି

ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ଚେସ୍‌: ପଏଣ୍ଟ ବାଣ୍ଟିଲେ ଆନନ୍ଦ

ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ଚେସ୍‌: ପଏଣ୍ଟ ବାଣ୍ଟିଲେ ଆନନ୍ଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୫।୧(ପି.ଟି.)- ପାଞ୍ଚଥର ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ ଭାରତୀୟ ଚେସ୍‌ ଖେଳାଳି ବିଶ୍ୱନାଥନ ଆନନ୍ଦ ନେଦରଲାଣ୍ଡର ଓ୍ବିଜ ଆନ ଜୀଠାରେ ଖେଳାଯାଉଥିବା ୮୦ତମ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ମାଷ୍ଟର୍ସ ଚେସ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ୨ୟ ରାଉଣ୍ଡ ମୁକାବିଲାରେ ପଏଣ୍ଟ ଭାଗ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ବି. ଅଧିବାନ ଟପ୍‌ ସିଡ୍‌ ମାଗ୍‌ନସ କାର୍ଲସେନଙ୍କଠାରୁ ପରାଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌: ପୁଣି ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରୁ ଭାମ୍ବ୍ରି ବିଦା

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌: ପୁଣି ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡରୁ ଭାମ୍ବ୍ରି ବିଦା

ମେଲବୋର୍ନ, ୧୫।୧(ପି.ଟି.)- ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଖେଳାଳି ୟୁକି ଭାମ୍ବ୍ରି ପୁଣି ଥରେ ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ୍‌ ଓପନ୍‌ର ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ସେ ସାଇପ୍ରସର ମାର୍କୋସ ବାଗଦାତିସଙ୍କଠାରୁ ସେଟ୍‌ରେ ପରାଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଜାସନ ରୟଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଶତକ

ଜାସନ ରୟଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଶତକ

ମେଲବୋର୍ନ, ୧୪ା୧ (ଏଏଫପି)- ସ୍ଥାନୀୟ ମେଲବୋର୍ନ କ୍ରିକେଟ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ (ଏମସିଜି)ରେ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରଥମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ୫ ଉଇକେଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଏଥିସହିତ ଦଳ ୫ ମ୍ୟାଚ ବିଶିଷ୍ଟ ସିରିଜରେ ୧-୦ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଲାଭ କରିଛି।

ସବ୍‌ଜୁନିୟର ଜାତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି: ସୁନୀତ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଅଧିନାୟକ

ସବ୍‌ଜୁନିୟର ଜାତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି: ସୁନୀତ୍‌ ଓଡ଼ିଶା ଅଧିନାୟକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୪ା୧(ସ୍ପୋଟର୍‌ସ ବ୍ୟୁରୋ)- ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଇଟାଓ୍ବାସ୍ଥିତ ସଇଫାଇଠାରେ ଆସନ୍ତା ୧୭ରୁ ୨୮ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ଅଷ୍ଟମ ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ସବ୍‌ଜୁନିୟର ପୁରୁଷ ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ ଡିଭିଜନ ଏ’ ପାଇଁ ଏକ ୧୭ ଜଣିଆ ଓଡ଼ିଶା ଦଳ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ସୁନୀତ ଲାକ୍ରାଙ୍କୁ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।