ମେଟ୍ରୋ |

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୨ ଜଣଙ୍କୁ ନୋଟିସ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ୨ ଜଣଙ୍କୁ ନୋଟିସ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୫।୧୨: କିଛିଦିନ ହେଲା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୭ ଥର ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବଡ଼ଦେଉଳ ଉପରେ ଉଡ଼ିଛି ଡ୍ରୋନ୍‌। ଏହାକୁ ନେଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ପୋଲିସର ଚିନ୍ତା ବଢିଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ସିଂହଦ୍ୱାର ଥାନାରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ପୋଲିସ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ କରିଥିବା ପୁନେର ଆକାଶ ମାଡାକେ ଏବଂ ରାୟପୁରର ଯୁଗଳ କିଶୋର ବୈଷ୍ଣବଙ୍କ ନାମରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ଏହି ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ହାଜର ହେବା ସହ ପୋଲିସକୁ ତଦନ୍ତରେ ସହଯୋଗ କରିବା ଲାଗି ଶୁକ୍ରବାର ନୋଟିସ୍‌ ପଠାଯାଇଥିବା ଏସ୍‌ପି ଡା. ସାର୍ଥକ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି।
ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏସ୍‌ପି କହିଛନ୍ତି, ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ଦ୍ୱାରା ଟେମ୍ପୁଲ ଆକ୍ଟ ସେକ୍ସନ ୩୦(କ) ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଥିବା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଆମକୁ ଲେଖିଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ। ତେଣୁ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ ୨ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛୁ। ଏହି ୨ ଜଣ ସେମାନଙ୍କ ଫେସ୍‌ବୁକ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ମନ୍ଦିର ବେଢାର ଫଟୋ ଅପ୍‌ଲୋଡ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ୨ ଜଣ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ହାଜର ହୋଇ ତଦନ୍ତରେ ସହଯୋଗ କରିବା ଲାଗି ନୋଟିସ୍‌ ପଠାଇଛୁ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ହେଉଛି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କୀର୍ତ୍ତିରାଜି। ତେଣୁ ଏହାର ସୁରକ୍ଷାକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ମୋବାଇଲ ନେବା ନିଷିଦ୍ଧ କରାଯାଇଛି। ଟେମ୍ପୁଲ ଆକ୍ଟ ୩୦ (କ) ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ମନ୍ଦିର ନୀତି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସିରେ କିଛି ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୁଏ ତେବେ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଥାନାରେ ରିପୋର୍ଟ କରିପାରିବ। ଏଥିରେ ୬ ମାସର ଦଣ୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଜରିମାନା ବି ରହିଛି। ଯଦି ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକଙ୍କ ନିକଟରେ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା ଲାଗି ଆବେଦନ କରନ୍ତି ତେବେ ସେ ଚାହିଁଲେ କ୍ଷମା ଦେଇପାରିବେ। ବାରମ୍ବାର ଏହି ଘଟଣା ନଜରକୁ ଆସିବା ପରେ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଗୁରୁବାର ସମ୍ପୃକ୍ତ ୨ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଫଟୋ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନାହାନ୍ତି କିମ୍ବା ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନକୁ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା ଆବେଦନ କରିନାହାନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ କିମ୍ବା କୌଣସି କୀର୍ତ୍ତିରାଜିର ଫଟୋ ଉଠାଇବା ନେଇ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କିଛି ଦଣ୍ଡବିଧାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ଏ ନେଇ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡବିଧି ଆଇନରେ କିଛି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ କି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନରେ ଏସ୍‌ପି କହିଥିଲେ, ଫଟୋ ଉଠାଇବାକୁ ମନା କରାଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ଏହା ଦଣ୍ଡନୀୟ ନୁହେଁ। ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମିତି କିଛି ଆଇନ ହୋଇନାହିଁ। ଏଏସ୍‌ଆଇ ମନ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ଯଦି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ଦଣ୍ଡନୀୟ ବୋଲି ଆଇନ କରାଯାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇପାରିବ। କିନ୍ତୁ ଟେମ୍ପୁଲ ଆକ୍ଟ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବାରୁ ୨ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ଫଟୋ ଭାଇରାଲ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇଟି ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ଏସ୍‌ପି କହିଥିଲେ। ସମ୍ପୃକ୍ତ ୨ ଜଣଙ୍କ ନଁ।ରେ ଟେମ୍ପୁଲ ଆକ୍ଟ ସହିତ ଆଇଟି ଆକ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଯୋଡାଯାଇଛି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଫଟୋ ଉଠାଇବା ନିଷିଦ୍ଧ ଥିଲା। ଯେହେତୁ ଉଭୟେ ଏହାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ତେଣୁ ଆଇଟି ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ନୋଟିସ୍‌ ପଠାଯାଇଛି ବୋଲି ଏସ୍‌ପି କହିଛନ୍ତି।
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଉଡ଼ିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଏସ୍‌ପି କହିଥିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମକୁ ସଚେତନତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଗୁରୁବାର ଡ୍ରୋନ୍‌ ଉଡାଇ ଧରାପଡିଥିବା ରୁଷିଆର ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ କହିଥିଲେ, ଏହା ନିଷିଦ୍ଧାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଏଠାରେ ଫଟୋ ଉଠାଇ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଆମେ ଜାଣି ନ ଥିଲୁ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଅଞ୍ଚଳକୁ ବି ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୋ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ୍‌ ଜୋନ୍‌ ଘୋଷଣା ହୋଇନାହିଁ। ଏ ନେଇ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ସିଭିଲ ଆଭିଏଶନକୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସିଭିଲ ଆଭିଏଶନ ମନା କରିଛନ୍ତି। ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଅନେକ ଭକ୍ତ ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଫଟୋ ଉଠାଇବା ଉପରେ କଟକଣା ଥିବା ଜାଣିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଏବେ ମଧ୍ୟ କେତେଜଣ ସେବାୟତ ଏବଂ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଯାଉଛି। ତେଣୁ ଏହାକୁ ଆହୁରି କଡ଼ାକଡ଼ି କରାଯିବ ବୋଲି ଏସ୍‌ପି କହିଛନ୍ତି।
ଅପରପକ୍ଷରେ ରୁଷିଆ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଡ୍ରୋନ ଉଡ଼ାଇବା ଘଟଣାରେ ସିଂହଦ୍ୱାର ଥାନା ପୋଲିସ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଇସ୍କନ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଡାକି ପଚରାଉଚୁରା କରିଛି। ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କ ଡ୍ରୋନ କ୍ୟାମେରା ଓ ଏହାର ଚିପ୍‌ ଜବତ କରିଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ମଧ୍ୟ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗର ସହଯୋଗ ଲୋଡିଛି ସିଂହଦ୍ୱର ଥାନା ପୋଲିସ।

All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

‘ସ୍କିଲ ଅନ୍‌ ହୁଇଲ୍ସ’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ

‘ସ୍କିଲ ଅନ୍‌ ହୁଇଲ୍ସ’ର ଶୁଭାରମ୍ଭ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୭(ବ୍ୟୁରୋ)- ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅଧୀନ ଓଡ଼ିଶା ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ମିଶନ ଏବଂ ଲେଣ୍ଡ୍‌-ଏ-ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ବହୁମୁଖୀ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରୟୋଗଶାଳା ‘ସ୍କିଲ୍‌ ଅନ୍‌ ହୁଇଲ୍ସ’ର ବୁଧବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା ଜରିଆରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଯନ୍ତ୍ରପାତିର ସଫଳ ପ୍ରୟୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଶିକ୍ଷା ମିଳିବ।

ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଏସ୍‌ସିବି କନିଷ୍ଠ କିରାଣୀ ଗିରଫ

ଲାଞ୍ଚ ନେଇ ଏସ୍‌ସିବି କନିଷ୍ଠ କିରାଣୀ ଗିରଫ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୭- ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲର କନିଷ୍ଠ କିରାଣୀ ଦିଲୀପ କୁମାର ରାଉତ। ମଙ୍ଗଳାବାଗ କାଠଗୋଲା ସାହିର ରୋହିତ କୁମାର ନାୟକ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଦିଲୀପ ପୂର୍ବ ଦାବି ମୁତାବକ ଏହି ଲାଞ୍ଚ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିଲେ। ରୋହିତଙ୍କ ଜେଜେମା ସାଗର ଦେଈ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲର ଜଣେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀ।

ଆଇସୋଲେଶନ ୱାର୍ଡକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେଲେ ବାଲେଶ୍ୱର ରୋଗୀ: ୫ଜଣଙ୍କ ଲିଭରରେ ରହିଛି ସମସ୍ୟା

ଆଇସୋଲେଶନ ୱାର୍ଡକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେଲେ ବାଲେଶ୍ୱର ରୋଗୀ: ୫ଜଣଙ୍କ ଲିଭରରେ ରହିଛି ସମସ୍ୟା

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୭- ଅଜଣା ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର ୮ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଆଇସୋଲେଶନ ୱାର୍ଡକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ପ୍ରାଥମିକ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷାରେ ଡେଙ୍ଗୁ ନେଗେଟିଭ୍‌ ବାହାରିଥିବାବେଳେ ସ୍ବାଇନ୍‌ ଫ୍ଲୁ ପାଇଁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ରିଜିଓନାଲ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର (ଆର୍‌ଏମ୍‌ଆର୍‌ସି)କୁ ପଠାଯାଇଛି।

ଚିନାବାଦାମ ବିକ୍ରିକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ଅସନ୍ତୋଷ: ରାସ୍ତାରୋକୋ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ, ୧୮।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଚିନାବାଦାମ ବିକ୍ରିକୁ ନେଇ ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ବ୍ଲକର ଚାଷୀମାନେ ଚଢେୟା ଛକରେ ଚିନାବାଦାମ ରଖି ବୁଧବାର ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଛନ୍ତି। ଫଳରେ ପୁରୀ-କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ରାସ୍ତାରେ ଯାତାୟାତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି।

ବଜ୍ରପାତରେ ଜଳିଗଲା ସର୍ଭର ରୁମ୍‌: ୨ ଦିନ ହେଲା ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଚଳ

କଣ୍ଟାପଡା, ୧୮।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଜ୍ରପାତ ଘଟି କଣ୍ଟାପଡା ବ୍ଲକସ୍ଥିତ ଓଲଟପୁର ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କର ସର୍ଭର ରୁମ ଜଳିଯିବା ଫଳରେ ଗତ ୨ଦିନ ହେଲା ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଜନସାଧାରଣ ବ୍ୟାଙ୍କସେବା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବିଧାନ ପରିଷଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଫେରିଲା କମିଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୮।୭(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଧାନ ପରିଷଦ ଗଠନ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବିହାର ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଗସ୍ତ କରିଥିବା କମିଟି ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶା ଫେରିଛି।

ଛେରାପହଁରାକୁ ଝାଡୁଦାର କହି ଅଡ଼ୁଆରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ: ସିଂହଦ୍ୱାରରେ ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ

ଛେରାପହଁରାକୁ ଝାଡୁଦାର କହି ଅଡ଼ୁଆରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ: ସିଂହଦ୍ୱାରରେ ସେବାୟତଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୮।୭: ରଥରେ ଗଜପତି ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବଙ୍କ ଛେରାପହଁରାକୁ ଝାଡୁଦାର କହି ଅଡ଼ୁଆରେ ପଡ଼ିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ଏହାକୁ ନେଇ ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରେମୀଙ୍କ ମହଲରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଅଳଗୁମ ଗ୍ରାମରୁ ହରିଣ ଉଦ୍ଧାର

ଅଳଗୁମ ଗ୍ରାମରୁ ହରିଣ ଉଦ୍ଧାର

ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ, ୧୮।୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ପୁରୀ ଜିଲା ସତ୍ୟବାଦୀ ବ୍ଲକ ଅଳଗୁମ ଗ୍ରାମରୁ ଏକ ଅଣ୍ଡିରା ହରିଣ ବୁଧବାର ଗ୍ରାମବାସୀ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି। ଭୋର ସମୟରେ ହରିଣ ଜାଗୁଳେଇ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ସୁରାଲାଗି ବରଗଛ ମୂଳରେ ବୁଲୁଥିବା ବ୍ରହ୍ମଚାରୀ ପ୍ରଧାନ ଦେଖିଥିଲେ।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୭: ସିଏମ୍‌ସି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ସୁନୀଲ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ଘରେ ବୁଧବାର ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ଆୟବହିର୍ଭୁତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ସୁନୀଲଙ୍କ ଘର ଓ ସିଏମ୍‌ସି ଅଫିସରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଯାଞ୍ଚ ଚାଲିଛି।

‘ରଥଯାତ୍ରାର ବୈଦିକ ବିଧି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି’

‘ରଥଯାତ୍ରାର ବୈଦିକ ବିଧି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି’

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୮ା୭: ରଥଯାତ୍ରାର ବୈଦିକ ବିଧି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି। ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ତିନିରଥ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିରରେ ଲାଗିବା ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ସେହିଦିନ ହିଁ ଠାକୁର ଆଡ଼ପ ମଣ୍ଡପ ବିଜେ କରିବା ବିଧି ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଏ ସବୁକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିଲେ ହେଁ ସେବାୟତମାନେ ନୀରବ ରହୁଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରତି ବିପଦ ଆଶଙ୍କ କରି ଗଜପତି ପତିତପାବନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଇଥିଲେ।

ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି ସଂସ୍କୃତିର ମାଟି: ରାଜ୍ୟପାଳ

ଓଡ଼ିଶା ହେଉଛି ସଂସ୍କୃତିର ମାଟି: ରାଜ୍ୟପାଳ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୮ା୭: ଓଡ଼ିଶାର କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଶ୍ୱରେ ଉତ୍କର୍ଷତା ଲାଭ କରିଛି। ଏ ମାଟି ହେଉଛି ସଂସ୍କୃତିର ମାଟି। ନିକଟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦ୍ମବିଭୂଷଣ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ର ଏବଂ ସୋନାଲ ମାନସିଂଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସଭା ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ମନୋନୀତ କରି ଓଡ଼ିଶାର କଳା ସ୍ଥାପତ୍ୟକୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଜୟଦେବଙ୍କ ଗୀତଗୋବିନ୍ଦ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ନିଜର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ବୋଲି ବଡ଼ଶଙ୍ଖ ଯୁବ ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ବଡ଼ଶଙ୍ଖଠାରେ ଆୟୋଜିତ ୨୭ତମ ରଥଯାତ୍ରା ଲୋକନୃତ୍ୟ ମହୋତ୍ସବକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀ ଲାଲ କହିଥିଲେ।

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ପଞ୍ଚରାତ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଶଙ୍ଖ ଧ୍ୱନି ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ଥରାଇ ଦେଇଥିଲା

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ପଞ୍ଚରାତ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଶଙ୍ଖ ଧ୍ୱନି ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ଥରାଇ ଦେଇଥିଲା

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୮ା୭: ରାଧାବଲ୍ଲଭ ମଠ ଆନୁକୂଲ୍ୟ ଶରଧାବାଲି ସ୍ଥିତ ରାଧାବଲ୍ଲଭ ସତ୍‌ସଙ୍ଗ ଭବନରେ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ପଞ୍ଚରାତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ। ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ମଠର ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ବାମୀ ନିଶ୍ଚଳାନନ୍ଦ ସରସ୍ବତୀ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଆଶୀର୍ବଚନ ପ୍ରଦାନ କରି କହିଥିଲେ, ମଠ ମନ୍ଦିରର ଜମିକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିଜ ହାତକୁ ନେଇ ଉପଭୋକ୍ତା ସାଜୁଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ