ରାଜ୍ୟ |

ଗର୍ଭଗୃହ ଦର୍ଶନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମନା

ଗର୍ଭଗୃହ ଦର୍ଶନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମନା
ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୫।୧୨-ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆଉ କେହି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ, ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଗର୍ଭଗୃହକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଗର୍ଭଗୃହ ଦର୍ଶନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକଙ୍କୁ ଚିଠି ମାଧ୍ୟମରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ସମ୍ଭବ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି। ଜଗମୋହନ ମରାମତି ପାଇଁ ସମ୍ପ୍ରତି ଗର୍ଭଗୃହ ଓ ଭିତରକାଠ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ୨୦୧୬ ଜାନୁୟାରୀ ୨୭ଠାରୁ ଭକ୍ତମାନେ ନାଟମଣ୍ଡପର ବାହାର କାଠ ନିକଟରୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ମରାମତି ପରେ ଗର୍ଭଗୃହ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଆଶାକରି ରହିଥିଲେ। ଏବେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଗର୍ଭଗୃହ ଦର୍ଶନକୁ ସମ୍ପୂଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରିବା ଲାଗି ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ତଦନ୍ତ କମିଶନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିସ କରିଥିଲେ। ଏପରି କି ସାହାଣ ମେଲା ଓ ପରିମାଣିକ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ କରିବା ଲାଗି କମିଶନ ମତ ରଖିଥିଲେ। ପ୍ରକୃତ ସେବାପୂଜା କରୁଥିବା ସେବାୟତ ହିଁ ଗର୍ଭଗୃହକୁ ଯାଇପାରିବେ, ଭିତର କାଠ ନିକଟରୁ ଭକ୍ତ ଓ ଭିଆଇପି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଏବଂ ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲଂଘନ ହେଲେ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରିବାକୁ କମିଶନଙ୍କ ସୁପାରିସ କରିଥିଲେ। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହି ସୁପାରିସକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଛନ୍ତି। ତାହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆଇନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକଙ୍କୁ ଚିଠି ଆସିଛି। ସୂଚନାଥାଉ କି ନୀଳାଦ୍ରିବିଜେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ତଦନ୍ତ କମିଶନ ଗଠନ କରିଥିଲେ। କମିଶନ ମୁଖ୍ୟ ଜଷ୍ଟିସ ବି.ପି.ଦାଶ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ୨୦ରେ ପ୍ରଥମ ଅନ୍ତରୀଣ ରିପୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ସେଥିରେ ଥିବା କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁପାରିସକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ପୁରୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଉକ୍ତ ସୁପାରିସକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଗର୍ଭଗୃହ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ଅନ୍ୟତମ। ଗର୍ଭଗୃହ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦକୁ କେତେଜଣ ସେବାୟତ ବିରୋଧ କରିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। କାରଣ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ୨୦୧୨ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଗର୍ଭଗୃହ ଦର୍ଶନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା। ଭକ୍ତମାନେ କେବଳ ଭିତର କାଠ ନିକଟରୁୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ। ତାହାକୁ ସେବାୟତମାନେ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିବାରୁ ୩ ରୁ ୪ ମାସ ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଚାପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ଉକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପର ଗର୍ଭଗୃହ ଦର୍ଶନ ହୋଇ ଆସୁଥିଲା। ୨୦୧୫ ଜୁଲାଇ ୨୨ରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଜଗମୋହନ ଯାଞ୍ଚବେଳେ ତାହା ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା। ୨୦୧୬ ଜାନୁୟାରୀ ୨୭ଠାରୁ ଜଗମୋହନ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହ ଗର୍ଭଗୃହ ଓ ଭିତରକାଠ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ବାହାର କାଠ ନିକଟରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଦାରୁଦିଅଁଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ସେଠାରୁ ପ୍ରଭୁ ସୁଦର୍ଶନଙ୍କୁ ଦେଖି ହେଉ ନ ଥିବାବେଳେ ତିନିଠାକୁରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଭାବେ ଦର୍ଶନ କରି ହୁଏନାହିଁ। ଏନେଇ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଆସୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ମରାମତି ଚାଲିଥିବାରୁ ସେମାନେ ମନକୁ ବୁଝାଇ ଫେରୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସମ୍ପ୍ରତି ଗର୍ଭଗୃହ ଓ ଭିତରକାଠ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ପାଇଁ ସେବାୟତଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଦୁଇଗୁଣ ପାଳିଆ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଇ ଆସୁଛି।
All Right Reserved By

ରାଜ୍ୟ |

ଓଟିଇଟି ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ:କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ବୋର୍ଡର ଚିଠି

ଓଟିଇଟି ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ:କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ବୋର୍ଡର ଚିଠି

କଟକ ଅଫିସ, ୧୬।୧- ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷକ ଯୋଗ୍ୟତା ପରୀକ୍ଷା (ଓଟିଇଟି) ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର ଲିକ୍‌ ହୋଇଛି। ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ତାହା ଭାଇରାଲ ହେବା ପରେ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାତିଲ କରିଦିଆଯାଇଛି।

ରେଳ ଧାରଣାରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଜବତ

ରେଳ ଧାରଣାରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଜବତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬ା୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ପାସେଞ୍ଜର ହଲ୍‌ଟ ନିକଟ ରେଳ ଧାରଣାରୁ ବୁଧବାର ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ପୋଲିସ ଜବତ କରିଛି।

୨୮ରେ ଦଇତାପତି ନିଯୋଗ ନିର୍ବାଚନ: ୧୯ରେ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ, ୨୦ରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା

୨୮ରେ ଦଇତାପତି ନିଯୋଗ ନିର୍ବାଚନ: ୧୯ରେ ପ୍ରାର୍ଥିପତ୍ର ଦାଖଲ, ୨୦ରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା

ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୬ା୧: ଦଇତାପତି ନିଯୋଗ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଗତ କିଛିଦିନ ଧରି ଲାଗି ରହିଥିବା କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନାର ଏକ ପ୍ରକାର ଅବସାନ ଘଟିଛି। ଆସନ୍ତା ୨୮ ତାରିଖରେ ନିଯୋଗର ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ବୁଧବାର ନିଯୋଗର ସ୍ଥାୟୀ ସଭାପତି ନବକିଶୋର ପତିମହାପାତ୍ର ଏ ନେଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନକୁ ଅବଗତ କରିଛନ୍ତି। ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ୧ଟାରେ ପତିମହାପାତ୍ର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଆସି ନୀତି ପ୍ରଶାସକ ବିଶ୍ୱଜିତ ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଫ୍ୟାନରେ ଝୁଲି ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଫ୍ୟାନରେ ଝୁଲି ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬ା୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଖାରବେଳନଗର ଥାନା ଅଧୀନ ସତ୍ୟନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ଲଟ ନଂ. ୩୦୦ରେ ରହୁଥିବା ସ୍ମିତେନ୍ଦୁ ଦାସ ନାମକ ବ୍ୟକ୍ତି ବୁଧବାର ଫ୍ୟାନରେ ଝୁଲି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

ଯୁବକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଯୁବକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬ା୧(ବ୍ୟୁରୋ)- କ୍ୟାପିଟାଲ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। 

ଜାଗାବାଡିକୁ ନେଇ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଜାଗାବାଡିକୁ ନେଇ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬ା୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ମଞ୍ଚେଶ୍ୱର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ ନେଇ ଜଣେ ମହିଳା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ନେତାଙ୍କ ଘରେ ଚାଲିଛି ଧାନକିଣା:ସମାଧାନ ନ ହେଲେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ଚାଷୀ

ନେତାଙ୍କ ଘରେ ଚାଲିଛି ଧାନକିଣା:ସମାଧାନ ନ ହେଲେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ଚାଷୀ

ଭଦ୍ରକ ଅଫିସ, ୧୬।୧ - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ଯଶିପୁର ଓ ନୂଆଗଁା ପଞ୍ଚାୟତର ଗରିବ ଚାଷୀମାନେ ବୁଧବାର ସମବାୟ ସମିତି ସହନିବନ୍ଧକ (ଏଆର୍‌ସିଏସ୍‌)ଙ୍କୁ ଭେଟି ଯଶିପୁର ସେବା ସମବାୟ ସମିତିରେ ଧାନକିଣାରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ଶେଷ: ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୬ ଅଧିକ

କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ଶେଷ: ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୬ ଅଧିକ

ଚାନ୍ଦବାଲି, ୧୬।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.) - ଭଦ୍ରକ ଜିଲା ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସାଳନ୍ଦୀ, ବୈତରଣୀ ଓ ମନ୍ତେଈ ନଦୀରେ କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ଶେଷ ହୋଇଛି। 

ଶାମ୍ବ ଦଶମୀରେ ଘରେ ଘରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂଜା

ଶାମ୍ବ ଦଶମୀରେ ଘରେ ଘରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂଜା

କାକଟପୁର, ୧୬।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୌଷମାସ ଶୁକ୍ଲପକ୍ଷ ଦଶମୀ ତିଥି ଅର୍ଥାତ୍‌ ବୁଧବାର ହେଉଛି ଶାମ୍ବ ଦଶମୀ। ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅସ୍ତରଙ୍ଗ, କାକଟପୁର, ନୟାହାଟ, ତୁଳସୀପୁର, ବାଙ୍ଗୁରିଙ୍ଗା ପ୍ରଭୃତି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ଅବସରରେ ପାଳିତ ହେଉଛି ଶାମ୍ବ ଦଶମୀ ପୂଜା। ପରିବାରର ସମସ୍ତେ ନିରୋଗ ରହିବାକୁ ଶାମ୍ବଦଶମୀ ପୂଜା ହୋଇଥାଏ। 

୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଜିଲାରେ ସିଏନ୍‌ଜି: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଜିଲାରେ ସିଏନ୍‌ଜି: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରେ ଘରେ ବିଜୁଳି ଏବଂ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ ପହଞ୍ଚିଛି।  ୪ଶହ ଜିଲାରେ ସିଏନ୍‌ଜି ପହଞ୍ଚିସାରିଛି। ଆଗାମୀ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଜିଲାରେ ସିଏନ୍‌ଜି ପହଞ୍ଚାଇ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ  ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି।

କିଛିଦିନ ଯାଉ ଖତ ହୋଇଯିବେ: ଆର୍ଯ୍ୟ

କିଛିଦିନ ଯାଉ ଖତ ହୋଇଯିବେ: ଆର୍ଯ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୬।୧(ବ୍ୟୁରୋ):  କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟ ପଦ ଏବଂ ପିସିସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି ପଦରୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ବିଧାୟକ ନବ ଦାସ ବୁଧବାର ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଅନୁଗୋଳ ପୌରପାଳିକାରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ଏମ୍‌ପି

ଅନୁଗୋଳ ପୌରପାଳିକାରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କଲେ ଏମ୍‌ପି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୬।୧: ଢେଙ୍କାନାଳ-ଅନୁଗୋଳ ଏମ୍‌ପି ତଥାଗତ ସତପଥୀ ବୁଧବାର ଅନୁଗୋଳ ପୌରପାଳିକା ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।