ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

କାଠ ଚାଲାଣ ମାମଲା: ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ୧୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ

କାଠ ଚାଲାଣ ମାମଲା: ଜେଲ୍‌ ଗଲେ ୧୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ
ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୪।୧୨-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ସଦର ଥାନା ଗୋହିରାଖାଲ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ କଙ୍କଡ଼ାହାଡ଼ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲର ଜବରଦଖଲ କରି କାଠ ଚାଲାଣ ମାମଲାରେ ଅଟକ ୧୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସଦର ରେଞ୍ଜ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କେସ୍‌ ନଂ. ୨ ବିସିସି, ୭/୧୭ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କେତେଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲର ୫୦ ଏକର ଜମି ଜବରଦଖଲ କରି ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଟ୍ରିପ୍‌ କାଠ ଚାଲାଣ କରିଥିଲେ। ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଗୋହିରାଖାଲ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବନ ବିଭାଗର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବାପରେ ବୁଧବାର ସଦର ରେଞ୍ଜରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ୧୪ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ୫ଟି ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଗୋଟିଏ ଜେସିବି ଏବଂ ୨ଟି ହିଟାଚି ଜବତ କରାଯାଇଥିଲା। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଜାମିନ ନାମଞ୍ଜୁର ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ହାଜତକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ହେଲେ ବାବନ୍ଧର ସୁବାସ ଦେହୁରି, କାକୁଡିଭାଗର ସନ୍ତୋଷ କୁମାର, ମହୁଲବେରେଣିର ପ୍ରତାପ ନାୟକ, ବାଛୁରିବାଙ୍କର ମଦନ ସାହୁ, ଲମ୍ବୋଦରପୁରର ଅକ୍ରୂର ନାୟକ, ଅଉଖମାର ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସାହୁ, କନ୍ତିଓକାଟେଣୀ ଅଞ୍ଚଳର ତ୍ରିନାଥ ସେଠୀ, କାଉଁରିଆପାଳର ପ୍ରଦୀପ ସାହୁ, ଭାପୁର ଅଞ୍ଚଳର ସତ୍ୟବାଦୀ ସାହୁ, ରଣଜିତ ମହାରଣା, ଅନୁଗୋଳ ଖମାର ଗ୍ରାମର ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ହେମ୍ବ୍ରମ୍‌, ଅନୁଗୋଳ ଅଞ୍ଚଳର ଶୁଭ୍ରାଂଶୁ ସ୍ବାଇଁ, ଠାକୁରଗୋଡା ଅଞ୍ଚଳର ଦିବ୍ୟରଞ୍ଜନ ମହାରଣା। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଗାଡ଼ି ଚାଳକ, ହେଲ୍‌ପର ଏବଂ ସୁପରଭାଇଜର। ଲମ୍ବୋଦରପୁର ଗ୍ରାମର ସହଦେବ ସାହୁ ଏହି ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିବା ସଦର ରେଞ୍ଜର ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ବିଶ୍ୱାଳ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଇନ୍‌ଜେକ୍ସନ ନେଇ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ

ଇନ୍‌ଜେକ୍ସନ ନେଇ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ


ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୪।୯- ଅନୁଗୋଳ ଥାନା ବଲାସିଂଘା ଗ୍ରାମ ବାଲିସାହିର ଜଣେ ଯୁବକ ଇନଜେକ୍ସନ ନେଇ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପୃକ୍ତ ଯୁବକ ଜଣକ ହାଟ ଛକରେ ଥିବା ଜୈନେକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖରେ ଦହ ଦେଖେଇ ଏକ ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ଇନଜେକ୍ସନ ନେଇଥିଲେ। ପରେ ତାଙ୍କ ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା। 

ଅନୁଗୋଳ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଅନୁଗୋଳ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ


ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୪।୯-  ବିଭିନ୍ନ ଦାବିରେ  ଅନୁଗୋଳ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଳ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିଛନ୍ତି। 

ଆମ ପୋଲିସ ସମିତି ବୈଠକ

ଆମ ପୋଲିସ ସମିତି ବୈଠକ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା ଥାନା ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବସନ୍ତପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅଫିସଠାରେ ସୋମବାର ଆମ ପୋଲିସ ସମିତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଥାନା ଆଇଆଇସି ନିର୍ମଳା ଗୋଚ୍ଛାୟତଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ବୈଠକରେ ପଞ୍ଚାୟତସ୍ତରୀୟ ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

୭୪ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିଲେ ଜିଲାପାଳ

୭୪ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣିଲେ ଜିଲାପାଳ

କାମାକ୍ଷାନଗର,୨୪।୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ସୋମବାର ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୪ ବଖରା ଛାର୍‌ଖାର

ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୪ ବଖରା ଛାର୍‌ଖାର


ପରଜଙ୍ଗ,୨୪ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପରଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ କଲଦା ପଞ୍ଚାୟତ ବ୍ରାହ୍ମଣୀବେଡିଆ ଗ୍ରାମରେ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଲିକେଜ୍‌ରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୪ ବଖରା ଛାରଖାର ହୋଇଯାଇଛି। 

ବିନା ଡିଜେରେ ହେବ ବଳଦଯାତ୍ରା

ବିନା ଡିଜେରେ ହେବ ବଳଦଯାତ୍ରା

ଭୁବନ, ୨୪ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଅଞ୍ଚଳର ଐତିହ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ବଳଦଯାତ୍ରାରେ ବାଜିବନି ତୀବ୍ର ଶବ୍ଦଯୁକ୍ତ ଡିଜେ। ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ, ପରମ୍ପରା ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବାକୁ ଯାଇ ସର୍ବସମ୍ମତ୍ତିକ୍ରମେ ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହାପରେ ଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ଲାଗି ରହିଥିବା ଅନିଶ୍ଚିତତାରେ ପଡ଼ିଛି ଯବନିକା, ଯାହାକୁ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ। 
ବଳଦଯାତ୍ରାରେ ଡିଜେ ସାଉଣ୍ଡ ବାଜିବ କି ନାହିଁ ତାହାକୁ ନେଇ ଟଣାଓଟରା ଲାଗି ରହିଥିଲା। କେତେକ ବଳଦିଆ ଏବଂ ପୂଜା କମିଟି କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଡିଜେ ସାଉଣ୍ଡ ସପକ୍ଷରେ ରହିଥିବାବେଳେ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲା ଶାନ୍ତି କମିଟି। ଏପରି କି କଟକଣା ନ ମାନିଲେ ଯାତ୍ରାରୁ ଓହରି ଯିବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ କମିଟି ସଭ୍ୟ। ଏହାପରେ ଯାତ୍ରା ଅନିଶ୍ଚିତତା ଭିତରକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ବର୍ଷା ହେଲେ ପାଠପଢ଼ା ଠପ୍‌

ବର୍ଷା ହେଲେ ପାଠପଢ଼ା ଠପ୍‌

ଭୁବନ, ୨୪ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ବ୍ଲକ ଯମୁନାକୋଟ ପଞ୍ଚାୟତ ନୃସିଂହପୁରରେ ରହିଛି ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ। ୧୯୫୮ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଥମରୁ ସପ୍ତମ ଯାଏ ୬୮ଜଣ ପିଲା ପଢ଼ୁଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷାଦାନ ଲାଗି ୪ଜଣ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ, ଯୁବକ ଗିରଫ

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ, ଯୁବକ ଗିରଫ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୪ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଜରପଡା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ପୋଲିସ ବନ୍ତଳା ଥାନା ପୁରୁଣାଗଡ ଗ୍ରାମର ପଞ୍ଚାନନ ବେହେରା(୧୯)ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ପୋଲିସ କହିଛି,  ସମ୍ପୃକ୍ତା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ପଞ୍ଚାନନ ଶୁକ୍ରବାର ଅପହରଣ କରି ନିଜ ଘରେ ରଖିଥିଲେ। 

ବର୍ଷାରେ ଭିଜୁଛନ୍ତି, ଖରାରେ ସିଝୁଛନ୍ତି

ବର୍ଷାରେ ଭିଜୁଛନ୍ତି, ଖରାରେ ସିଝୁଛନ୍ତି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୪ା୯- ଏକମାତ୍ର ଝାଟି ମାଟି ଘର ଭୁଶୁଡି ପଡିଲା। ସୌଭାଗ୍ୟବଶତଃ କାନ୍ଥ ପଡିବାରୁ ବଞ୍ଚିଗଲୁ ସିନା ଏବେ ମୁଣ୍ଡ ଗୁଞ୍ଜିବାକୁ ଜାଗା ନାହିଁ। ପୋଷାକ ପତ୍ରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରୋଷେଇ ସାମଗ୍ରୀ କାନ୍ଥ ତଳେ ପୋତି ହୋଇଯାଇଛି। ପାଖରେ କିଛି ନ ଥିବାରୁ ୨ ଦିନ ହେଲା ବାହାରେ ବର୍ଷାରେ ଭିଜୁଛୁ। ସେମିତି ଘର ବାହାରେ ପଡି ରହି ପ୍ରଶାସନର ସହାୟତାକୁ ଅନାଇଛୁ। କେହି ଟିକିଏ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ଘରଟା ଉଠିପାରନ୍ତା ବୋଲି ଅସହାୟ ଅବସ୍ଥାରେ ଦୁଃଖ ବଖାଣିଛନ୍ତି ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ରାଉତଳା ଗ୍ରାମର ଅରକ୍ଷିତ ସାହୁ(୭୫)।

କଣିହାଁରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ମିଳିବ କ୍ଷତିପୂରଣ

କଣିହାଁରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ମିଳିବ କ୍ଷତିପୂରଣ

କଣିହାଁ, ୨୪ା୯(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଣିହାଁ ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନରେ ୪ ଦିନ ହେଲା ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ ଲାଗି ରହିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ବହୁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେବା ସହ ଚାଷୀମାନେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ହାତୀ ଘଉଡାଇବା କାମ ଜାରି ରହିଛି। ଏହି ଇଲାକାରେ ପଶିଥିବା ୧୪ଟି ହାତୀ ମଧ୍ୟରୁ ୪ଟି ଅନ୍ୟ ବନାଞ୍ଚଳକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ ଆଉ ୧୦ ହାତୀ ରହି ଉପଦ୍ରବ କରୁଛନ୍ତି। 

ପିଲାଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦେଖାଏ ଆଈଅଜାଙ୍କ ଉପଦେଶ

ପିଲାଙ୍କୁ ମାର୍ଗଦେଖାଏ ଆଈଅଜାଙ୍କ ଉପଦେଶ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୪ା୯- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାର ମିଶ୍ରପଡ଼ା ସ୍ଥିତ ବଚପନ ପ୍ଲେ ସ୍କୁଲରେ ଆଈ, ଅଜା ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍କୁଲର କୁନିକୁନି ପିଲାମାନଙ୍କ ଆଈ, ଅଜା, ଜେଜେ ମା’ ଓ ଜେଜେମାନେ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। କେକ୍‌ କାଟି ଉତ୍ସବ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରାଯାଇଥିଲା। 

ଝୁମାଇଲେ ହ୍ୟୁମାନ ସାଗର

ଝୁମାଇଲେ ହ୍ୟୁମାନ ସାଗର

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୪ା୯- ଗଣେଶ ପୂଜା ଉପଲକ୍ଷେ ପ୍ରିନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ପ୍ରିନ୍ସ କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ରବିବାର ଅନୁଗୋଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଓଡ଼ିଶାର ଲୋକପ୍ରିୟ ଗାୟକ ହ୍ୟୁମାନ ସାଗର। ସ୍ଥାନୀୟ ହେମସୁରପଡାଠାରେ ଥିବା ଟାଉନ ହାଇସ୍କୁଲ ଖେଳପଡିଆ(ଶିବା ଫିଲ୍ଡ)ରେ ହ୍ୟୁମାନ ସାଗର ତାଙ୍କ ଜାଦୁଗରୀ କଣ୍ଠରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବାନ୍ଧି ଦେଇଥିଲେ।