ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅନୁକମ୍ପା: ୩ବର୍ଷ ହେଲା ଗାଦି ମାଡ଼ି ବସିଛନ୍ତି

କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅନୁକମ୍ପା: ୩ବର୍ଷ ହେଲା ଗାଦି ମାଡ଼ି ବସିଛନ୍ତି

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୪।୧୨-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଗାଦି ମାଡ଼ି ବସିଛନ୍ତି କର୍ମଚାରୀ। ସରକାରୀ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ୩ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି କାର୍ଯ୍ୟରତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବଦଳିରେ ପାତରଅନ୍ତର ନୀତି ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଉଛି। ସୂଚନା ଅଧିକାର ଆଇନ (ଆର୍‌ଟିଆଇ)ରେ ହସ୍ତଗତ ହୋଇଥିବା ତଥ୍ୟରେ ଏପରି ହଟଚମଟ ପଦାକୁ ଆସିଛି। ଏହାର ନିରପେକ୍ଷ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଜିଲା ସୂଚନା ଅଧିକାର ଅଭିଯାନ ଆବାହକ ପ୍ରିୟବ୍ରତ ଗଡ଼ନାୟକ। ଖିଲାପି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ଜଣାଇଛନ୍ତି।
ଗତ ଜୁଲାଇ ୧୪ରେ ଓଡ଼ିଶା ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଚିଠି ନଂ. ୨୨୮୦୧ରେ ବଦଳି ସମ୍ପର୍କିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ୩ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଧରି ଗୋଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ମୁଖ୍ୟ କିରାଣି, ବରିଷ୍ଠ କିରାଣି, କନିଷ୍ଠ କିରାଣି, ରାଜସ୍ବ କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶକ, ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକ ଏବଂ ଅମିନଙ୍କୁ ବଦଳି କରିବାକୁ ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। ଜୁଲାଇ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୨୦୨ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୦୪ଜଣଙ୍କୁ ଅନ୍ୟତ୍ର ବଦଳି କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଉକ୍ତ ବଦଳିରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇନାହିଁ। ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ୨୨ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣିଙ୍କ କେବଳ ବିଭାଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ୩ଜଣ ରାଜସ୍ବ କ୍ଷେତ୍ର ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨ଜଣ, ୨୨ ଆର୍‌ଆଇଙ୍କ ଭିତରୁ ୧୬, ୩୭ ଉପରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୯ ଏବଂ ୩୭ ଅମିନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୮ଜଣଙ୍କ ବଦଳି କରାଯାଇଛି। ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ୩ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଥିବା ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କେଉଁ ସ୍ବାର୍ଥରେ ବଦଳି କରାଯାଇନାହିଁ ସେ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ପ୍ରିୟବ୍ରତ। ଅନ୍ୟପଟେ ପ୍ରିୟବ୍ରତଙ୍କୁ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟର ଚିଠିରେ (ନଂ. ୧୮୧୬) ବଦଳିର ଅବଧି ସୀମା ଅକ୍ଟୋବର ୪ ଦର୍ଶାଯାଇଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ୪ସପ୍ତାହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମୟ ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଗଲାଣି। ତଥାପି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବଦଳି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଶାସନିକ ନୀରବତା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଅନେକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅହେତୁକ ଅନୁକମ୍ପା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ସୂଚନା ଅଧିକାର ଅଭିଯାନର ଆବାହକ। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ସହ ଏହାର ନକଲ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ରାଜସ୍ବ ସଚିବ, ସମ୍ବଲପୁର ରାଜସ୍ବ ଆୟୋଗଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠଇଛନ୍ତି।
ଏ ନେଇ ଜିଲାପାଳ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ପୁନିଆ କୁହନ୍ତି, ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି। ବଦଳିର ସମୟ ପୂରିଯାଇଛି। ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯାଞ୍ଚ ଓ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବାପରେ ଯାହା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ରୟାଲ କପ  ଉଦ୍‌ଘାଟିତ:  ଇଲେଭେନ ବଇଣ୍ଡା ଓ ଲାୟନ୍ସ ବଇଣ୍ଡା ବିଜୟୀ

ରୟାଲ କପ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ: ଇଲେଭେନ ବଇଣ୍ଡା ଓ ଲାୟନ୍ସ ବଇଣ୍ଡା ବିଜୟୀ

ବଇଣ୍ଡା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକ ବଇଣ୍ଡା ହାଇସ୍କୁଲ ନିକଟସ୍ଥ ଖେଳ ପଡ଼ିଆଠାରେ ରବିବାର ରୟାଲ କପ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟକୁ କିଶୋରନଗର ବ୍ଲକର କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ବେହେରା ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ବଢୁଛି ଚୋରା ମଦ କାରବାର

ବଇଣ୍ଡା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଆଠମଲ୍ଲିକ ବ୍ଲକ ଠାକୁରଗଡ଼ ଥାନା ପାଇକସାହି, ସାପଘରା, ଟାପଢୋଲ, ସାନହୁଲା, ପେଡ଼ିପଥର ଅଞ୍ଚଳରେ କିଛି ଦିନ ହେବ ଚୋରା ଦେଶୀ ଓ ବିଦେଶୀ ମଦ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। ଏ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି।

ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି ପରିବେଶ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବ

ଜଙ୍ଗଲ ସୃଷ୍ଟି ପରିବେଶ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବ

ବଇଣ୍ଡା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଶିଳ୍ପ କଳକାରଖାନା ପାଇଁ ଅନେକ ଜଙ୍ଗଲ ବଳି ପଡ଼ିଥିବାବେଳେ ବଳକା ଗଛବୃକ୍ଷ ସୁରକ୍ଷିତ ନାହିଁ। କାଠ ମାଫିଆ ଓ ପ୍ରାଣୀ ଶିକାରୀମାନେ ସ୍ବାର୍ଥ ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲଗୁଡ଼ିକ ଅବାଧରେ କାଟି ସଫା କରି ଦେଉଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସହ ବର୍ଷା କମୁଛି।

ସରିଲା ରଜମଉଜ

ଭୁବନ, ୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଭୁବନ ଅଷ୍ଟଶମ୍ଭୁ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ ଚାଲିଥିବା ରଜ ମହୋତ୍ସବ ଆସର ଶନିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଖଣିମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ କହିଲେ, କଳା ସଂସ୍କୃତି ବଞ୍ଚତ୍ବାକୁ ହେଲେ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

‘ସ୍ମୃତିରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ବେଳର କଥା’ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୭।୬-କାମାକ୍ଷାନଗର ଗୁନେଇବିଲି ହାଇସ୍କୁଲରେ ଶୁକ୍ରବାର ‘ସ୍ମୃତିରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ବେଳର କଥା’ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୧୯୯୦ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ବ୍ୟାଚର ବହୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

କଂଗ୍ରେସର କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

କଂଗ୍ରେସର କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ

ବଅଁରପାଳ,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତୁଳସୀପାଳଠାରେ ରବିବାର କଂଗ୍ରେସର ଏକ କର୍ମୀ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସୁମନ୍ତ ସମାଲଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠତ ଏହି ସମିଳନୀରେ ବହୁ କର୍ମୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିରେ ବ୍ଲକ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଦିଲୀପ ରାଉତ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଶିବବିବାହ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ସହର ପରିକ୍ରମା

ଶିବବିବାହ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ସହର ପରିକ୍ରମା

ଭୁବନ,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଛତାମଠ କାଶୀନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଶିିବବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ମଙ୍ଗଳକୃତ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରବିବାର ମହାସମାରୋହରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ବରିଷ୍ଠ ପିତା ମାତାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ମନୋଜ କୁମାର ସାହୁ ଓ ତିଳୋତ୍ତମା ସାହୁଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ କର୍ମକର୍ତ୍ତା ଯୋଗ ଦେଇ ନଗର ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ।

ନୂଆହତା ତାସ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ

ନୂଆହତା ତାସ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ

ବଅଁରପାଳ,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ ନୂଆହତା ଜଳିସାହିଠାରେ ରବିବାରଠାରୁ ଦୟାନିଧି ମେମୋରିଆଲ ତାସ୍‌ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଅରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୩୨ ଦଳର ୬୪ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଆଇନଜୀବୀ ଦୁଷ୍ମନ୍ତ ସିଂ ଏହାକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି।

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ: ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ ମୁତୟନ

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଜବରଦଖଲ ଉଚ୍ଛେଦ: ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ ମୁତୟନ

ତାଳଚେର,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବଲଣ୍ଡାସ୍ଥିତ ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ ଜମିରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଜବରଦଖଲକାରୀଙ୍କୁ ରବିବାର ଖଣି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ହଟାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମେତ ୪ ଜଣ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ, ଜଣେ ଅତିରିକ୍ତ ଏସ୍‌ପି, ୩ ଡିଏସ୍‌ପି ଏବଂ ୫ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କ ସମେତ ୧୨ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି।

ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

ବନ୍ତଳା,୧୭।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବନ୍ତଳା ଥାନା ଶଙ୍ଖପୁର ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଶ୍ରୀହନୁମାନଙ୍କ ଚତୁର୍ଥ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ରବିବାର କଳସ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଶତାଧିକ ମହିଳା ବଉଳି ନାଳରୁ କଳସରେ ପାଣି ଆଣି ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଗ୍ରାମ ପରିକ୍ରମା କରି ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ।

ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ବଇଣ୍ଡା,୧୭ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ) କଟକ-ସମ୍ବଲପୁର ୫୫ ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର କିଶୋରନଗର ଥାନା ବାମୁର ନିକଟରେ ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କାରେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକ ସୁଶବ ଗ୍ରାମର ରିଙ୍କୁନ ସାହୁ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି।

ସାଲିବାହାନ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଏନର୍ଜି ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମାଡ଼, ୪ ଗିରଫ

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୧୭ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ମୋଟଙ୍ଗା ଥାନା ନିମିଧା ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସାଲିବାହାନ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଏନର୍ଜି କମ୍ପାନୀର ଲିଆସନିକ୍‌ ମ୍ୟାନେଜର ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଶନିବାର ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଛି।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ