Dharitri News
ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ରବି ଫସଲକୁ ବିହନ ବାଧକ

ରବି ଫସଲକୁ ବିହନ ବାଧକ ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୩।୧୨- ଅନୁଗୋଳ କୃଷି ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୮ଟି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚଳିତବର୍ଷ ମୋଟ୍‌ ୮୭,୦୦୭ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ରବି ଫସଲ ପାଇଁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭୫୮ହେକ୍ଟରରେ ଧାନ, ୪୪,୭୩୫ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଡାଲିଜାତୀୟ, ୨୦,୮୮୮ ହେକ୍ଟରରେ ତୈଳବୀଜ ଜାତୀୟ, ୧୪,୨୫୦ରେ ପରିବା ଓ ୪୯୫୮ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମସଲାଜାତୀୟ ଫସଲ କରାଯିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ମାତ୍ର ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୨୨,୫୨୦ ହେକ୍ଟରରେ ମୁଗ, ବିରି, କୋଳଥ ଆଦି ଡାଲିଜାତୀୟ ଫସଲ ଚାଷ କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ୮୦୦ ହେକ୍ଟରରେ ବୁଟ, ମଟର ଚାଷ ହୋଇଛି। ୮୮୩୦ ହେକ୍ଟରରେ ତୈଳବୀଜ, ୧୯୨୦ ହେକ୍ଟରରେ ପରିବା ଚାଷ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାନଚାଷ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ନ ଥିବା କୃଷି ବିଭାଗ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଅକ୍ଟୋବରଠାରୁ ଚାଷୀମାନେ ରବି ଫସଲ ଆରମ୍ଭ କରି ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ସମାପ୍ତ କରିଥାନ୍ତି। ୨୦୧୬-୧୭ ରବି ଋତୁରେ ୯୬,୮୫୩ ହେକ୍ଟରରେ ରବି ଫସଲ ନିମନ୍ତେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିଲା। ସେଥିରୁ ୯୬,୫୮୩ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ଚଳିତବର୍ଷ ଚାଷୀମାନେ ରବି ଫସଲ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ହେଁ ଜିଲାରେ ଥିବା କୃଷି ସମବାୟ ସମିତିଗୁଡ଼ିକୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିହନ ଯୋଗାଣ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଜିଲାର ଅନୁଗୋଳ, ବଅଁରପାଳ, କଣିହଁା, ତାଳଚେର, ପାଲଲହଡ଼ା, କିଶୋରନଗର, ଛେଣ୍ଡିପଦା ଓ ଆଠମଲ୍ଲିକ ଆଦି ୮ଟି ବ୍ଲକରେ ମୋଟ୍‌ ୧୦୩ଟି କୃଷି ସମବାୟ ସମିତି ରହିଛି। ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଉକ୍ତ ସମିତି ଜରିଆରେ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ମାତ୍ର ଚଳିତବର୍ଷ ରବି ଋତୁରେ ଏଥିରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖାଦେଇଛି। ୧୦୩ଟିରୁ କେବଳ ଜରାସିଂହା ସମିତିରେ ବିହନ ମହଜୁଦ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ୧୦୨ଟି ସମିତିକୁ ବିହନ ଯୋଗାଣ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଜରାସିଂହା ସମିତିକୁ କେବଳ ୧୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ବିହନ ସରକାର ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଡାଲି ଓ ତୈଳବୀଜ ଜାତୀୟ ବିହନର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲେ ବି ତାହା ଆସିପାରି ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟ ବିହନ ନିଗମରେ ସମିତି ଗୁଡ଼ିକ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିହନ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ହେଲେ ଅଳ୍ପ କେତୋଟି ସମିତିକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଜିଲାରେ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ସମିତି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟଙ୍କା ଜମା କରି ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବିହନ ପାଇବା ଆଶାରେ ବହୁ ଚାଷୀ ସମିତିଗୁଡ଼ିକୁ ବାରମ୍ବାର ଦୌଡ଼ୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ହତାଶ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ସେଠାକାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିହନ କିଟ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏଠାକାର ସମସ୍ତ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀ ଉକ୍ତ ସୁବିଧା ପାଇପାରୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। କୃଷି ବିଭାଗକୁ ୪୦୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମୁଗ, ୩୬୭ କୁଇଣ୍ଟାଲ ବିରି, ୬୦୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଚିନାବାଦାମ ଓ ୨୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ରାଶି ବିହନ କିଟ୍‌ ଆସିଛି। ମାତ୍ର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ସୂଚନା ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ଜାଣିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ବହୁ ଚାଷୀ ଘରେ ରଖିଥିବା ପୁରୁଣା ବିହନକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଚାଷୀ ବିହନ ଅଭାବରୁ ଜମି ପଡ଼ିଆ ପକାଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବଅଁରପାଳ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀ ବିପିନ ସାହୁ, ରଘୁ ଦେହୁରୀ ଓ ଛକଡ଼ି ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ କୁହନ୍ତି, ଆମେ ଧାନ ସହିତ ପରିବା ଓ ଡାଲିଜାତୀୟ ଫସଲ କରିଥାଉ। ମାତ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମକୁ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ସମିତିକୁ ବିହନ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ସେଠାରେ ବିହନ ମହଜୁଦ ନାହିଁ। ଏ ନେଇ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କୃଷି ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ କହିଛନ୍ତି, କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ମରୁଡ଼ି ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ କୃଷି ବିଭାଗ ତରଫରୁ ବିହନ କିଟ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ଯେପରି ବିହନ ଅଭାବ ନ ରହିବ ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଚଳିତବର୍ଷ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତି ଗୁଡ଼ିକୁ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ସହକାରୀ ବିହନ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ ଆଶିଷ ପ୍ରଧାନ କୁହନ୍ତି, ଖରିଫ ଋତୁ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସମିତିରେ ଯଥେଷ୍ଟ ବିହନ ମହଜୁଦ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ରବି ଋତୁରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଗୋଟିଏ ସମିତିରେ ବିହନ ରହିଛି। ରବି ଋତୁରେ ଭଲ ବିହନ ବିକ୍ରି ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ସମିତିକୁ ସେତେଟା ଆସେନାହିଁ। ସମିତିଗୁଡ଼ିକ ବିହନ ନିଗମରେ ଟଙ୍କା ଜମା କଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ସୌର ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାରରେ ତାପମାତ୍ରା କମିବ

ସୌର ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାରରେ ତାପମାତ୍ରା କମିବ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୩।୧- ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ବ୍ଲକ ବଣସିଂହଠାରେ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ସଂଗଠନ ଇଡିଅଟ୍‌ ଏବଂ ଓନର୍ଜିି ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସୌର ଆଲୋକ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଏକ କର୍ମଶାଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। କ୍ଲିନ୍‌ ଏନର୍ଜୀର ପରାମର୍ଶଦାତା ସାମାଜିକକର୍ମୀ ବନମାଳୀ ଦାଶ ଯୋଗଦେଇ କହିଲେ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବେ ଚିନ୍ତାଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର

ଭୁବନ, ୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଏନ୍‌ଏସି କାଳୀବଜାରଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ୨୦ରେ ଏକ ବସ୍‌ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ତାର ଲାଗି ଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ତାରଟି ଛିଣ୍ଡି ବସ୍‌ରେ ଲାଗି ରହିଥିଲା। ତେବେ ସୂଚନାପାଇ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଲାଇନ ସଂଯୋଗ କଟାଯିବାରୁ ଏଥିରେ ଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନେ ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି।

ଶାଳ କାଠ ଜବତ, ୩ ଗିରଫ

କଣିହାଁ, ୨୩।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କଣିହାଁ ବନାଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଶାଳ କାଠ କାଟିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ ପରେ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

ଟିପ୍ପରରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍‌

ଟିପ୍ପରରେ ପିଟିହେଲା ବାଇକ୍‌

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୩।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ଥାନା ବଡ଼କମର- ପଙ୍ଗାତିରା ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତାର ଆଶ୍ରମ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଟିପ୍ପରକୁ ପଛପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଇ ଏକ ବାଇକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା ଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି।

ଭୁବନ ସେମିରେ

ଭୁବନ,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ବ୍ଲକ ଭୁଷଳ ପଞ୍ଚାୟତ କିଙ୍ଗଳୋ ଅସୁରବନ୍ଧ ଖେଳ ପଡିଆଠାରେ ଚାଲିଥିବା ଅଭିମନ୍ୟୁ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ମଙ୍ଗଳବାର ମ୍ୟାଚ ସୁକିନ୍ଦ ଓ ଭୁବନ ଟିମ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳା ଯାଇଥିଲା।

ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ୨ ଗୁରୁତର

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୩।୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଛେଣ୍ଡିପଦା-ଅନୁଗୋଳ ୬୩ ନଂ. ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥର କୋଶଳା ଚନ୍ଦନନଗର ଛକଠାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ବାଇକ୍‌କୁ ଏକ ଲୁହା ପଥର ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌ ଧକ୍କା ଦେଇଛି।

 ଶୋଷଣରୁ ମୁକ୍ତି ଥିଲା ନେତାଜୀଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ

ଶୋଷଣରୁ ମୁକ୍ତି ଥିଲା ନେତାଜୀଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ,୨୩।୧- ଢେଙ୍କାନାଳ ବ୍ରଜନାଥ ବଡଜେନା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ସଭା ଗୃହରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍‌ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ୍‌ ଅର୍ଗାନାଇଜେଶନ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜନ୍ମଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଏକ ଆଲୋଚନାଚକ୍ର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

୨ ବଖରା ଜଳିଗଲା

୨ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ପାଲଲହଡ଼ା,୨୩।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ପାଲଲହଡ଼ା ବ୍ଲକ ଝାରବେଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ସଦା ନାଏକଙ୍କ ୨ ବଖରା ଘର ଜଳିଯାଇଛି।

ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ

ବଇଣ୍ଡା, ୨୩ା୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ହଣ୍ଡପା ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ରାଣୀଭୂଇଁ ଗ୍ରାମରେ ଚଢ଼ାଉ କରି କିଶୋରୀ ବେହେରାଙ୍କ ଘରୁ ୬ ଲିଟର ଦେଶୀମଦ ଜବତ କରିଛି।

୨ଟ୍ରକ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା

୨ଟ୍ରକ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା

ବଅଁରପାଳ,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଅଁରପାଳ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୧୪୯ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ଶାଳଗଡ଼ିଆ ଛକ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ୨ ଟ୍ରକ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଫଳରେ ୨ ଟ୍ରକର ଚାଳକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବୋଲେରୋ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ: ୨ ଗୁରୁତର

ବୋଲେରୋ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ: ୨ ଗୁରୁତର

ବଅଁରପାଳ,୨୩।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନାଲକୋ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଲାଡ଼ ଛକ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଭୋର ସମୟରେ ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ଏକ ବୋଲେରୋ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ୨ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଉଠାଜଳସେଚନ ପାଇପ୍‌ ଫାଟି ରାସ୍ତାରେ ଗର୍ତ୍ତ

ଉଠାଜଳସେଚନ ପାଇପ୍‌ ଫାଟି ରାସ୍ତାରେ ଗର୍ତ୍ତ

ବନ୍ତଳା,୨୨।୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଟକ-ସମ୍ବଲପୁର ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ପୁରୁଣା ରାସ୍ତାର ଲାଛବନ୍ଧ ନିକଟରେ ଉଠା ଜଳସେଚନ ବିଭାଗର ପାଇପ୍‌ ଫାଟି ଏକ ବିରାଟ ଗର୍ତ୍ତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।