ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ରବି ଫସଲକୁ ବିହନ ବାଧକ

ରବି ଫସଲକୁ ବିହନ ବାଧକ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୩।୧୨- ଅନୁଗୋଳ କୃଷି ଜିଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୮ଟି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚଳିତବର୍ଷ ମୋଟ୍‌ ୮୭,୦୦୭ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ରବି ଫସଲ ପାଇଁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୭୫୮ହେକ୍ଟରରେ ଧାନ, ୪୪,୭୩୫ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଡାଲିଜାତୀୟ, ୨୦,୮୮୮ ହେକ୍ଟରରେ ତୈଳବୀଜ ଜାତୀୟ, ୧୪,୨୫୦ରେ ପରିବା ଓ ୪୯୫୮ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମସଲାଜାତୀୟ ଫସଲ କରାଯିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ମାତ୍ର ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୨୨,୫୨୦ ହେକ୍ଟରରେ ମୁଗ, ବିରି, କୋଳଥ ଆଦି ଡାଲିଜାତୀୟ ଫସଲ ଚାଷ କରାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ୮୦୦ ହେକ୍ଟରରେ ବୁଟ, ମଟର ଚାଷ ହୋଇଛି। ୮୮୩୦ ହେକ୍ଟରରେ ତୈଳବୀଜ, ୧୯୨୦ ହେକ୍ଟରରେ ପରିବା ଚାଷ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାନଚାଷ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ନ ଥିବା କୃଷି ବିଭାଗ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି।
ଅକ୍ଟୋବରଠାରୁ ଚାଷୀମାନେ ରବି ଫସଲ ଆରମ୍ଭ କରି ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ସମାପ୍ତ କରିଥାନ୍ତି। ୨୦୧୬-୧୭ ରବି ଋତୁରେ ୯୬,୮୫୩ ହେକ୍ଟରରେ ରବି ଫସଲ ନିମନ୍ତେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିଲା। ସେଥିରୁ ୯୬,୫୮୩ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ଚଳିତବର୍ଷ ଚାଷୀମାନେ ରବି ଫସଲ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ହେଁ ଜିଲାରେ ଥିବା କୃଷି ସମବାୟ ସମିତିଗୁଡ଼ିକୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିହନ ଯୋଗାଣ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଜିଲାର ଅନୁଗୋଳ, ବଅଁରପାଳ, କଣିହଁା, ତାଳଚେର, ପାଲଲହଡ଼ା, କିଶୋରନଗର, ଛେଣ୍ଡିପଦା ଓ ଆଠମଲ୍ଲିକ ଆଦି ୮ଟି ବ୍ଲକରେ ମୋଟ୍‌ ୧୦୩ଟି କୃଷି ସମବାୟ ସମିତି ରହିଛି। ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଉକ୍ତ ସମିତି ଜରିଆରେ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ମାତ୍ର ଚଳିତବର୍ଷ ରବି ଋତୁରେ ଏଥିରେ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ଦେଖାଦେଇଛି। ୧୦୩ଟିରୁ କେବଳ ଜରାସିଂହା ସମିତିରେ ବିହନ ମହଜୁଦ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ୧୦୨ଟି ସମିତିକୁ ବିହନ ଯୋଗାଣ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଜରାସିଂହା ସମିତିକୁ କେବଳ ୧୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ବିହନ ସରକାର ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଡାଲି ଓ ତୈଳବୀଜ ଜାତୀୟ ବିହନର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲେ ବି ତାହା ଆସିପାରି ନାହିଁ। ରାଜ୍ୟ ବିହନ ନିଗମରେ ସମିତି ଗୁଡ଼ିକ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିହନ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ହେଲେ ଅଳ୍ପ କେତୋଟି ସମିତିକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଜିଲାରେ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ସମିତି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟଙ୍କା ଜମା କରି ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବିହନ ପାଇବା ଆଶାରେ ବହୁ ଚାଷୀ ସମିତିଗୁଡ଼ିକୁ ବାରମ୍ବାର ଦୌଡ଼ୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ହତାଶ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ସେଠାକାର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ କୃଷି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିହନ କିଟ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏଠାକାର ସମସ୍ତ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଚାଷୀ ଉକ୍ତ ସୁବିଧା ପାଇପାରୁ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି। କୃଷି ବିଭାଗକୁ ୪୦୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମୁଗ, ୩୬୭ କୁଇଣ୍ଟାଲ ବିରି, ୬୦୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଚିନାବାଦାମ ଓ ୨୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ରାଶି ବିହନ କିଟ୍‌ ଆସିଛି। ମାତ୍ର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଠିକ୍‌ ଭାବେ ସୂଚନା ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ଜାଣିପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ବହୁ ଚାଷୀ ଘରେ ରଖିଥିବା ପୁରୁଣା ବିହନକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଚାଷକାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ଚାଷୀ ବିହନ ଅଭାବରୁ ଜମି ପଡ଼ିଆ ପକାଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି।
ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବଅଁରପାଳ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀ ବିପିନ ସାହୁ, ରଘୁ ଦେହୁରୀ ଓ ଛକଡ଼ି ସାହୁ ପ୍ରମୁଖ କୁହନ୍ତି, ଆମେ ଧାନ ସହିତ ପରିବା ଓ ଡାଲିଜାତୀୟ ଫସଲ କରିଥାଉ। ମାତ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମକୁ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ସମିତିକୁ ବିହନ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ସେଠାରେ ବିହନ ମହଜୁଦ ନାହିଁ। ଏ ନେଇ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କୃଷି ଉପନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ କହିଛନ୍ତି, କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ମରୁଡ଼ି ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ କୃଷି ବିଭାଗ ତରଫରୁ ବିହନ କିଟ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ଯେପରି ବିହନ ଅଭାବ ନ ରହିବ ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି। ମାତ୍ର ଚଳିତବର୍ଷ କୃଷି ସମବାୟ ସମିତି ଗୁଡ଼ିକୁ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ସହକାରୀ ବିହନ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀ ଆଶିଷ ପ୍ରଧାନ କୁହନ୍ତି, ଖରିଫ ଋତୁ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସମିତିରେ ଯଥେଷ୍ଟ ବିହନ ମହଜୁଦ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ରବି ଋତୁରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଗୋଟିଏ ସମିତିରେ ବିହନ ରହିଛି। ରବି ଋତୁରେ ଭଲ ବିହନ ବିକ୍ରି ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ସମିତିକୁ ସେତେଟା ଆସେନାହିଁ। ସମିତିଗୁଡ଼ିକ ବିହନ ନିଗମରେ ଟଙ୍କା ଜମା କଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ବିହନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଛଦେଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏମ୍‌ପି

ଛଦେଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏମ୍‌ପି

ଭାପୁର, ୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଢେଙ୍କାନାଳ-ଏମ୍‌ପି ତଥାଗତ ସତପଥୀ ଗୁରୁବାର ଛଦେଶ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମ ଗସ୍ତ କରି ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ପଚାରି ବୁଝିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ଏମ୍‌ପି ଚଷାପଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ନବନିର୍ମିତ ପାଲା ମଣ୍ଡପ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଧୀରପାଟଣା ସରପଞ୍ଚ ବିସ୍ମିତା ବେହେରା, ଗ୍ରାମ ସଭାପତି ଗଙ୍ଗାଧର ସାହୁ, ଓ୍ବାର୍ଡସଭ୍ୟ ପୂଜାରିଣୀ ସାହୁ, ଇନ୍ଦୁମତି ସାହୁଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏହାପରେ ଏମ୍‌ପି ବାଲ୍ୟାମ୍ବା, ରାଇଡ଼ିହି, ଓଡ଼ାପଡ଼ା ବ୍ଲକର ରାଣୀପାଳ ଓ ବୃନ୍ଦାବନପୁର ଗ୍ରାମ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଲୋକଙ୍କ ଅଭାବ ଅସୁବିଧା ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ।

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଅଭିଯୋଗ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୬।୪- ଅନୁଗୋଳ ସହରର ଜଣେ ଯୁକ୍ତ ୨ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ସକାଳେ କେହି ଅପହରଣ କରିନେଇଥିବା ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅନୁଗୋଳ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଅଭିଯୋଗ

ବଇଣ୍ଡା,୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଠାକୁରଗଡ଼ ଥାନା ଭଙ୍ଗାମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମର ଶଙ୍ଖାଳି ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କୁ ସେହି ଗ୍ରାମର ବିପିନ ନାୟକ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ସଚେତନ ହେଲେ ଦୁର୍ଘଟଣା କମିବ

ସଚେତନ ହେଲେ ଦୁର୍ଘଟଣା କମିବ

ବଇଣ୍ଡା,୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସମ୍ପ୍ରତି ଦୁର୍ଘଟଣାର ହାର ବଢି ଚାଲିଛି। ଅସାବଧାନତା ବଶତଃ ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ସହ ମଦ୍ୟପାନ ଯୋଗୁ ଏଭଳି ଘଟୁଛି।

ଅଭିନେତ୍ରୀ ଉଷସୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଘଟଣା : ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପାଲଟା ଅଭିଯୋଗ

ଅଭିନେତ୍ରୀ ଉଷସୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଘଟଣା : ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ପାଲଟା ଅଭିଯୋଗ

ତାଳଚେର, ୨୬ା୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କଣିହାଁ ଥାନା ଡେରଙ୍ଗ ଗ୍ରାମକୁ ଏକ ଅପେରା ଦଳରେ ଅଭିନୟ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଉଷସୀ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ସେହି ଗ୍ରାମର ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ସାହୁ ଅସଦାଚରଣ ସହ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଗୁରୁବାର ଇନ୍ଦ୍ରମଣିଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ତାଳଚେର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟରେ ତାଙ୍କ ଓକିଲ ଏକ ପାଲଟା ମକଦ୍ଦମା ରୁଜୁ କରିଛନ୍ତି।

ଶୋ’ ରୁମ୍‌ ଶଟର ତାଡ଼ି ୩ ବାଇକ୍‌ ଲୁଟ୍‌

ଶୋ’ ରୁମ୍‌ ଶଟର ତାଡ଼ି ୩ ବାଇକ୍‌ ଲୁଟ୍‌

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୬।୪- ଅନୁଗୋଳ ସହରର ପଞ୍ଚମହଲା ନିକଟରେ ଥିବା ୟାମାହା ଶୋରୁମ୍‌ ଗୋଦାମର ଶଟର୍‌ ତାଡି ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ୩ଟି ବାଇକ୍‌ ଲୁଟି ନେଇଛନ୍ତି। ଏ

ସୁରକ୍ଷା ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିବ ସଚେତନତା ରଥ

ସୁରକ୍ଷା ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିବ ସଚେତନତା ରଥ

ପାଲଲହଡ଼ା,୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପାଲଲହଡ଼ା ଉପଖଣ୍ଡ ବସ୍‌ ମାଲିକ ସଂଘ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଗୁରୁବାର ୨୯ ତମ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ ପାଳିତ ହୋଇଛି

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଏନ୍‌ଟିପିସି ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର

କଣିହାଁ,୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କଣିହାଁ ବ୍ଲକ ସ୍ଥିତ ଏନ୍‌ଟିପିସି ପ୍ରକଳ୍ପର ଠିକା ଶ୍ରମିକ ଯଦୁମଣି ଦାସ ଗୁରୁବାର ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି।

 ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆରଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌  ଇଞ୍ଜିନିୟର

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆରଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟର

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୬।୪ - ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଗୁରୁବାର ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି ପୁରୀ ଜିଲା ସତ୍ୟବାଦୀ ବ୍ଲକର ଆରଡବ୍ଲ୍ୟୁଏସ୍‌ଏସ୍‌ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଞ୍ଜିନିୟର ସଞ୍ଜୟ ସାହୁ ।

ଟ୍ୟାଙ୍କର ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀ  ମୃତ

ଟ୍ୟାଙ୍କର ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ ଆରୋହୀ ମୃତ

ବଇଣ୍ଡା,୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କଟକ-ସମ୍ବଲପୁର ୫୫ନଂ.ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ହଣ୍ଡପା ଥାନା ଲୁହାମୁଣ୍ଡା ସାହୁ ଛକରେ ଗୁରୁବାର ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି।

ଉଷସୀଙ୍କୁ  ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ  ଡିଆଇଜିଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ଉଷସୀଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଡିଆଇଜିଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର

ତାଳଚେର,୨୬ା୪(ନି.ପ୍ର.)- ଅଭିନେତ୍ରୀ ଉଷସୀ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ତାଳଚେର ଯୁବ ସମାଜସେବୀ ସଂଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି।

ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ଫେରାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ

ବଇଣ୍ଡା,୨୬।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ହଣ୍ଡପା ପୋଲିସ ଗାଁ ବଇଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଡଙ୍ଗାଧର ଗ୍ରାମରେ ଚଢାଉ କରି ଫେରାର ଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତ ହରିହର ବାଘଙ୍କୁ ବୁଧବାର ଗିରଫ କରିଛି।