ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ନୂଆ ରାଇଗୁଡ଼ାରେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାପାଳ;ବାଣ୍ଟିଲେ ଜମିପଟ୍ଟା, ବିଜୁ ପକ୍କାଘର କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ

ନୂଆ ରାଇଗୁଡ଼ାରେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାପାଳ;ବାଣ୍ଟିଲେ ଜମିପଟ୍ଟା, ବିଜୁ ପକ୍କାଘର କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ

ବନ୍ତଳା,୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ କୋର ଅଞ୍ଚଳରୁ ରାଇଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ବିସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ନୂଆକ୍ଷେତା ସାରୁଆଳି ନିକଟସ୍ଥ ନୂଆ ରାଇଗୁଡ଼ାରେ ଥଇଥାନ କରାଯାଇଛି। ବୁଧବାର ଜିଲାପାଳ ଅନିଲ କୁମାର ସାମଲ ଓ ଆରକ୍ଷୀ ଅଧୀକ୍ଷକ ବ୍ରିଜେଶ କୁମାର ରାୟ ନୂଆ ରାଇଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମ ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇ ଅସ୍ଥାୟୀ ଗୃହଗୁଡ଼ିକରେ ରହୁଥିବା ବିସ୍ଥାପିତ ୭୮ଟି ପରିବାରଙ୍କ ଅଭାବ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ। ଆସନ୍ତା ୬ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ପରିବାରଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥାୟୀ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ସହ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଜିଲାପାଳ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ଓଭରହେଡ ଟାଙ୍କି ମାଧ୍ୟମରେ ପାଇପ୍‌ ଯୋଗେ ପାନୀୟଜଳ ଯୋଗାଣ, ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ନିର୍ମାଣ, ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂଯୋଗ, ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ, ଚେକ୍‌ ଡ୍ୟାମ୍‌ ନିର୍ମାଣ ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟର ଅବଗତି ସମ୍ପର୍କରେ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ସଭାରେ ଜିଲାପାଳ ଯୋଗଦେଇ ସମସ୍ତ ପରିବାରଙ୍କୁ ୪ ଡେସିମିଲ ଲେଖାଏଁ ଜମିପଟ୍ଟା ଓ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବଣ୍ଟନ କରିବା ସହ ଗ୍ରାମକୁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ଗ୍ରାମରେ ପରିଣତ କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ଗ୍ରାମକୁ ପିଚୁ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ, ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା, ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି, ଶ୍ମଶାନ, ପୁଷ୍କରିଣୀ ଓ ଖେଳପଡ଼ିଆ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୀଘ୍ର କରାଯିବ ବୋଲି ଜିଲାପାଳ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଏହାଛଡ଼ା ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ଛେଳି ଓ କୁକୁଡ଼ା ପାଳନ, ଭାଗଚାଷ ମାଧ୍ୟମରେ ମୁଗ, ବିରି, ବାଦାମ ଓ ପନିପରିବା ଚାଷ କରିବାକୁ ଜିଲାପାଳ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ମାଗଣାରେ ଯୁବତୀଯୁବକଙ୍କୁ ଆଇଟିଆଇ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ସହ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ, ବିଧବା ଓ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଭତ୍ତା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଜିଲାପାଳ କହିଥିଲେ। ନିଯୁକ୍ତ ଗ୍ରାମସେବକ ନିୟମିତ ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ପରିଦର୍ଶନରେ ଆସି ଲୋକମାନଙ୍କ ଅଭାବ ଅସୁବିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଓ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରିବାକୁ ଜିଲାପାଳ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାଛଡ଼ା ଏକ ଡାକ୍ତରୀଦଳ ମାଧ୍ୟମରେ ନିୟମିତ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଜିଲାପାଳ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଡା. ଗୌରୀଶଙ୍କର ବଳଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି କ୍ରମେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପନ୍ନ ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିବା ଡିଏଫଓ (ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ) ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଡିଟି ରହମାନ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଶିମିଳିପାଳ ବିସ୍ଥାପିତ କଲୋନୀଠାରୁ ଏଠାରେ ଉନ୍ନତମାନର ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ଜିଲାପାଳଙ୍କ ପରିଦର୍ଶନ ସମୟରେ ଅନୁଗୋଳ ବନଖଣ୍ଡ ଅଧିକାରୀ ଭି. କାର୍ତ୍ତିକ, ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥାର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅତୁଲ୍ୟ କୁମାର ଚମ୍ପତିରାୟ, ଅନୁଗୋଳ ଉପଜିଲାପାଳ ସରୋଜକାନ୍ତ ମହାନ୍ତି, ତହସିଲଦାର ସରିତା ପ୍ରଧାନ, ଜିଲା ଜଳ ଓ ପରିମଳ ମିଶନର ନିର୍ବାହୀଯନ୍ତ୍ରୀ ବିକାଶ ଦାସଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ହାତୀ ଆତଙ୍କ: ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ବନଖଣ୍ଡ ଛେଣ୍ତିପଦା ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଙ୍କୁରପାଳ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ସୋମବାର ସକାଳେ ୨ଟି ହାତୀ ଚଳପ୍ରଚଳ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ତେଣୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟକୁ ନ ଯିବା ଲାଗି ବନବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ତିପଦା ବନାଞ୍ଚଳରେ ସୋମବାର କଣଲୋଇ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ କନୁ ମାଝୀ(୫୦)। କୌଣସି କାରଣରୁ ସେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ।

କାର୍ଯ୍ୟରତ ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ

ବଅଁରପାଳ,୨୩।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନାଲ୍‌କୋ ସିପିପି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପରିସରରେ ସୋମବାର ସକାଳେ ଜଣେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ସାହୁ(୪୦)।

କାନ୍ଥ ପଡ଼ି ମା’, ୩ ଶିଶୁ ଗୁରୁତର

କାନ୍ଥ ପଡ଼ି ମା’, ୩ ଶିଶୁ ଗୁରୁତର

ପାଲଲହଡା,୨୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ପାଲଲହଡ଼ା ବ୍ଲକ ମୁଣ୍ଡରିବେଡା ପଞ୍ଚାୟତ ବାଞ୍ଝମୁଣ୍ଡା ଗ୍ରାମରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କାନ୍ଥ ଭୁସୁଡ଼ି ଏକ ପରିବାରର ୪ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଲଗାଣ ବର୍ଷା ପରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ଚିନ୍ତା , ହୀରାକୁଦ ଛାଡ଼ିଲେ ଆଠମଲ୍ଲିକରେ ପଶିପାରେ ପାଣି

ଲଗାଣ ବର୍ଷା ପରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ଚିନ୍ତା , ହୀରାକୁଦ ଛାଡ଼ିଲେ ଆଠମଲ୍ଲିକରେ ପଶିପାରେ ପାଣି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୨୩ା୭ ଲଘୁଚାପଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଖାଲୁଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଣି ଭରିଯାଇଛି। ଜିଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୦୫.୮ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ଆଠମଲ୍ଲିକରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି।

ଶିକ୍ଷିତ ବୋଲି ବୁଝିଛି ଶିକ୍ଷାର ମୂଲ୍ୟ

ସେତେବେଳେ ୧୦ମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢ଼ିଥିଲି। ଅଧିକ ପଢ଼ିବାର ଇଚ୍ଛା ଥିଲେ ବି ଆର୍ଥତ୍କ ଅନଟନରେ ଥିବା ମା’ ବାପା ଏ ନେଇ ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ପରେ ରୋଜଗାର ଆଶାରେ ୧୯୮୧ରେ କେରଳରୁ ଚାଲିଆସିଥିଲି କଟକ।

ଭୁବନ ରଥଯାତ୍ରାରେ ଅଘଟଣ , ଅଧାରୁ ଭାଙ୍ଗିଲା ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥ

ଭୁବନ, ୨୩ା୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ରଥଯାତ୍ରାରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ରଥଟଣାବେଳେ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥ ବ୍ରାହ୍ମଣୀଦେବୀ ଛକ ନିକଟରେ ଅଧାରୁ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି। ଫଳରେ ଭଙ୍ଗାରଥରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଟଣା ହୋଇ ଆସିଥିଲେ।

ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ବଢ଼ାଇଛି ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି (ରାଜକୁମାର ପ୍ରଧାନ)

ଭାପୁର, ୨୩ା୭ ରାସ୍ତା କଲେ। ଭୁଲିଗଲେ ଡ୍ରେନ୍‌ ନିର୍ମାଣ। ଏବେ ଏହାର ଫଳ ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ବ୍ଲକ ବାଲ୍ୟାମ୍ବା ଗ୍ରାମବାସୀ। ସନ୍ତସନ୍ତିଆ ପରିବେଶ ସାଙ୍ଗକୁ ନର୍ଦ୍ଦମା ଜଳ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଦୁର୍ବିଷହ କରି ପକାଇଲାଣି। ବାରମ୍ବାର ଦାବି ସତ୍ତ୍ୱେ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି ପ୍ରଶାସନ।

ବର୍ଷାଜଳ ପ୍ରବାହରେ ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ ବାଧକ , ଜଳବନ୍ଦୀ ଆଶଙ୍କାରେ ମୃଦଙ୍ଗାପଲ୍ଲିବାସୀ

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୨୩।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଦୁଇଦିନ ଧରି ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଫୁଲିଉଠିଛି ଓଡ଼ାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ବଳରାମପ୍ରସାଦ ଦେଇ ପ୍ରବାହିତ ବଡ଼ଯୋର। ବର୍ଷାପାଣି ପ୍ରବାହରେ ବାଧକ ସାଜିଛି ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଚେକ୍‌ଡ୍ୟାମ୍‌। ଫଳରେ ନାଳରେ ପ୍ରବାହିତ ବର୍ଷାପାଣି ରବିବାର ମୃଦଙ୍ଗାପଲ୍ଲି ଗଁା ଆଡ଼କୁ ମୁହଁାଇଛି।

ସବର୍ଣ୍ଣ-ଅସବର୍ଣ୍ଣ ବିବାଦ , ଭାରରେ ବୁହାହେଲେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୩।୭ (ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ବ୍ଲକ କମ୍ପସଲା ପଞ୍ଚାୟତରେ ବାହୁଡା ଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ରଥଟଣାକୁ ନେଇ ସବର୍ଣ୍ଣ-ଅସବର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଯୋଗୁ ଯାତ୍ରାରେ ବିଭ୍ରାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା।

ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଅଣଦେଖା : ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଖୋଲା, ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ତାଲା

ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଅଣଦେଖା : ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଖୋଲା, ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ତାଲା

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୩ା୭ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷାଜନିତ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶନିବାର ସଚିବାଳୟରେ ଏକ ଜରୁରୀ ବୈଠକ କରି ରବିବାର ସମସ୍ତ ଅଫିସ ଖୋଲା ରଖିବାକୁ ଜିଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଶର୍ଟସର୍କିଟରୁ ଜଳିଗଲା ୨ ବଖରା

ଶର୍ଟସର୍କିଟରୁ ଜଳିଗଲା ୨ ବଖରା

ଭୁବନ, ୨୨ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଭୁବନ ଏନ୍‌ଏସି ୧୫ନଂ. ଓ୍ବାର୍ଡ ମଠସାହିରେ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଶର୍ଟସର୍କିଟରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ପ୍ରକାଶ ଦାସ ଏବଂ ଗୀତାଞ୍ଜଳି ଦାସଙ୍କ ବଖରାଏ ଲେଖାଏଁ ଜଳିଯାଇଛି। ପରିବାର ଲୋକେ ଶୋଇଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍‌ ନିଆଁ ଲାଗି ଚାରିଆଡ଼କୁ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା। ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ୍‌ ସେବା ବିଭ୍ରାଟ ଯୋଗୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଦମକଳବାହିନୀକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା।

Watch Live Broadcast of Rath Yatra Puri, Odisha Here

Model This Week

ଚିଣ୍ଟୁ