Dharitri News
ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଅଧାରେ ଅଟକିଛି ଇକୋ ଟୁରିଜମ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର

ଅଧାରେ ଅଟକିଛି ଇକୋ ଟୁରିଜମ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୧୪।୧୨ କଳା, ସଂସ୍କୃତି, ଶିକ୍ଷା ଆଦି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁରର ସୁନାମ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଜିଲାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ସେଭଳି ଆନ୍ତରିକତା ପ୍ରକାଶ ପାଉନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ଜିଲାକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଆଗମନ କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ଧଳତଙ୍ଗଗଡ଼, ସିଆଳି, କୁଞ୍ଜବିହାରୀ ମଠ, ରଘୁନାଥଜୀଉ ମନ୍ଦିର, ଗାରୋଇ, ଧ୍ୟାନକୁଦ, ବନ୍ଦର ଆଦିର ଉନ୍ନତୀକରଣ ପାଇଁ ବର୍ଷାଧିକ କାଳ ହେବ ଦାବି ହୋଇଆସୁଛି। ଏନେଇ ଜିଲା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଏକାଧିକବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଉଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ତାହା ବିଭାଗ ଫାଇଲ ତଳେ ଲୁଚିଯାଉଛି। ସରକାର ଏଥିପ୍ରତି ଦାୟିତ୍ୱବାନ ହେବାକୁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହୋଇଛି। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରୁ ୧୫ କିଲୋମିଟର ଦୂର ଧଳତଙ୍ଗଗଡ଼ ଜଙ୍ଗଲକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶୀତଦିନେ ଏହି ଜଙ୍ଗଲକୁ ଜିଲା ତଥା ବାହାରୁ ଶହସ୍ରାଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥାନ୍ତି। ହରିଣମାନଙ୍କ ଯୋଗୁ ଧଳତଙ୍ଗଗଡ଼ ଜଙ୍ଗଲର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ଅଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଧଳତଙ୍ଗଗଡ଼ ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଠେକୁଆ, ହେଟା ବାଘ, ଝିଙ୍କ, ସାଳିଆପତନି, କଟାସ, ବିଲୁଆ ଏବଂ ସରିସୃପ ଆଦି ଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ। କେନ୍ଦୁ, କୁଚିଆ ଏବଂ କଣ୍ଟା ବାଉଁଶ ଆଦି ଗଛ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଜାମୁ, ଆମ୍ବ, ବଉଳ, କରଞ୍ଜ, ସୁନାରୀ, ପେସ୍ତା କାଜୁ, ଅଶୋକ, ଲିମ୍ବ ବୃକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ରହିଛି। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଜଙ୍ଗଲ ପରିସର ପରିବେଶ ବେସ୍‌ ମନୋରମ। ଧ୍ରୂବ ତପସ୍ୟାସ୍ଥଳ ଧଉଳୀକୁଦ ଆଉ ଏକ ଆକର୍ଷଣ। ସେଠାରେ ଦିବାରାତ୍ର ଅଖଣ୍ଡ ଧୋନି ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏହା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବନ ଦୁର୍ଗା ମନ୍ଦିର ରହିଛି। ଏସବୁର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ନିଆରା। ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ମନୋରଞ୍ଜନ ପାଇଁ ୨୦୧୫ ଫେବୃୟାରୀରୁ ୨୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ବରାଦରେ ଏକ ଇକୋ ଟୁରିଜିମ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ପ୍ରାୟ ୨ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିଲା। ୧ ଏକର ଜମିରେ ୨ଟି ବିଶ୍ରାମ କକ୍ଷ, ୧୦ ଚେୟାର, ୧୧ ପିଣ୍ଡି, ଭିତର ରାସ୍ତା, ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପୁରୁଷ ପରିଶ୍ରାଗାର, ୨ଟି ରୋଷଘର କାମ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିସହ ଘାସ ଗାଲିଚା, ୨ଟି ହରିଣ ମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ଫୁଲ କୁଣ୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଥିଲା। ଗାଡି ରଖିବା ପାଇଁ କେବଳ ପାର୍କିଂ ଏବଂ ପିଣ୍ଡି ଆଦି କରାଯିବା ବାକି ଥିଲା। ଇକୋ ଟୁରିଜିମ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର ଆରମ୍ଭ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବେସ୍‌ ଖୁସି ଲାଗିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହି ଖୁସି ଏବେ ମଉଳି ଯାଇଛି। ୩ବର୍ଷ ବିତିବାକୁ ବସିଥିବାବେଳେ ଏହା ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହୋଇପାରୁନି। ସେହିପରି ଝଙ୍କଡ଼ସ୍ଥିତ ମା’ ସାରଳା ପୀଠ, ପାରାଦୀପ ସି ବିଚ୍‌, ସି ହାବୋର, ଗଡ଼କୁଜଙ୍ଗସ୍ଥିତ କୁଞ୍ଜବିହାରୀ ମଠ, ସିଆଳି ସି ବିଚ୍‌, ଚାନ୍ଦପୁର ରଘୁନାଥଜୀଉ ମନ୍ଦିର, ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଆଦିକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କୁଞ୍ଜବିହାରୀ ମଠ ପରିସରରେ ଥିବା ବିରାଟ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଜିଲାର ଏକ ଆକର୍ଷଣ ସାଜିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏହାର ଉନ୍ନତୀକରଣ କରାଯାଉନାହିଁ। ସେହିପରି ସିଆଳି ସି ବିଚ୍‌କୁ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଯାଉଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ରାତି ରହଣି ପାଇଁ ପାନ୍ଥଶାଳା ନାହିଁ। ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏକ ଫାଣ୍ଡି ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ରଘୁନାଥଜୀଉ ମନ୍ଦିରର ଅନୁପମ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ। ଏଠାରେ ରାମ, ସୀତା, ଲକ୍ଷ୍ମଣ, ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରଙ୍କ ସୁନ୍ଦର ମୂର୍ତ୍ତି ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯାନବାହାନ ରଖିବା ପାଇଁ ସେଠାରେ ପାର୍କିଂ ସମସ୍ୟା ରହିଛି। ଏହାର ଉନ୍ନତୀକରଣ ସମେତ ବିବାହ ମଣ୍ଡପ, ଛୋଟ ଛୋଟ ଦୋକାନ ଆଦି କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ସୋମନାଥ ମନ୍ଦିର ସହ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଏସବୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳଗୁଡିକୁ ଯିବା ନିମନ୍ତେ ଦୂରତା ଆଦି ଜାଣିବା ପାଇଁ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ୱେ ଇଣ୍ଡିକେଟର ଆବଶ୍ୟକ ଥିବାବେଳେ ତାହା ହୋଇନାହିଁ। ଏହାବାଦ୍‌ ମାଛଗାଁ ଗାରେଇ ଚନ୍ଦନ ପୋଖରୀର ଉନ୍ନତୀକରଣ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ପରିସରରେ ପାର୍କିଂ, ଭୋଜନ ପାଇଁ ଆନନ୍ଦ ବଜାର କରାଯିବା ଦରକାର। ପଞ୍ଚଶଖା ଧ୍ୟାନକୁଦରେ ପାର୍କିଂ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରାଚୀର, ଲୋକଙ୍କ ଭୋଜନ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପାଇଁ ଭାସିନିଟି ସେଣ୍ଟର, ପରିଶ୍ରାଗାର ବିଭାଗ ଆଦିର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ମରିଚିପୁର ବନ୍ଦରର ଉନ୍ନତୀକରଣ ପାଇଁ ପୂର୍ବତନ ଜିଲାପାଳ ସତ୍ୟରଞ୍ଜନ ମଲିକ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ସମୁଦ୍ର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ପଥର ବନ୍ଧ, ସିମେଣ୍ଟ କଂକ୍ରିଟ ରାସ୍ତା, ଡଙ୍ଗା ଆଦିରେ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ଜେଟି, ବନ୍ଦରାଇ ଠାକୁରାଣୀ ମନ୍ଦିରର ଉନ୍ନତୀକରଣ, ପାଚେରୀ, ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ପୋର୍ଟର ଭଗ୍ନାବଶେଷର ଉନ୍ନତୀକରଣ ଆଦି କରାଯିବାକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା ନାହିଁ। ବାଲିଆ ଗୋପୀନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ପୁରୁଣା କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ରହିଛି। ଏହାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଏଏସ୍‌ଆଇ ବହନ କରୁଛି। ଗୋରେଖନାଥ, ବାଇଶି ମଉଜାର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର, ଶାଳିଜଙ୍ଗା ମଠ, ପଞ୍ଚୁପଲ୍ଲୀ, ଯଶୋବନ୍ତପୀଠ ଆଦିରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କିଛି କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି। ଧଳତଙ୍ଗଗଡ଼ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ବନଖଣ୍ଡ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଅଧିକାରୀ ସୁଦର୍ଶନ ବେହେରାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଲେ ଯେ ପୂର୍ବତନ ଡିଏଫ୍‌ଓଙ୍କ ସମୟରେ ଇକୋ ଟୁରିଜିମ୍‌ କେନ୍ଦ୍ର କାମ ଆରମ୍ଭ ଓ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ କାମ କରିଥିବା ଠିକାଦାର ଏବେ ତାଙ୍କ ବିଲ୍‌ ବାକି ଥିବା କହି ବାଧକ ସାଜୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ତାହା ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହୋଇପାରୁନି।

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମିଳିମିଳା ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ କର୍ମଶାଳା

ରାଜନଗର, ୨୪।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ରାଜନଗର ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ମିଳିମିଳା ଓ ଜର୍ମାନ ମିଳିମିଳାର ନିରକରଣ ପାଇଁ ଏକ ଟିକାକରଣ କର୍ମଶାଳା ବୁଧବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର ପାଇଲେ ମମତା

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁରସ୍କାର ପାଇଲେ ମମତା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ/ରାଜନଗର,(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ୨୪।୧- ବଡ଼ ଭଉଣୀକୁ କୁମ୍ଭୀର ମୁହଁରୁ ବଞ୍ଚାଇ ସାହସିକତା ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲେ ରାଜନଗରର କୁନି ଝିଅ ମମତା ଦଳାଇ। ଏ ନେଇ ତାଙ୍କୁ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ଜାତୀୟ ସାହସିକତା ପୁରସ୍କାର ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ମମତା ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କଠାରୁ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ରାଜନଗରରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବନ୍ଦ ପାଳନ

ରାଜନଗରରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବନ୍ଦ ପାଳନ

ରାଜନଗର, ୨୪।୧ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କୁନ୍ଦୁଲି ଗଣ ବଳାତ୍କାର ପୀଡ଼ିତାଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବା ଦାବିରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଉଛି।

ଏପଟେ ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ବଣଭୋଜି

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ,୨୩।୧: କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡିତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଭାଜପା ଓ କଂଗ୍ରେସ ଶାସକ ବିଜେଡିକୁ ଘେରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଭାପତି ପ୍ରସାଦ ହରିଚନ୍ଦନଙ୍କ ଡାକରାରେ ବୁଧବାର ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଛି। ତେଣୁ ବନ୍ଦକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ତରଫରୁ ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ବିଶେଷକରି ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ସହରରେ ବନ୍ଦ ଯେପରି ଶତପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ ସେନେଇ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ବିପ୍ଳବ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶତାଧିକ ଯୁବକ ଖସଡା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟପଟେ ଯୁବ ଓ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଧଳତଙ୍ଗଗଡ଼ ଜଙ୍ଗଲରେ ବଣଭୋଜି କରାଯିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ କୁନ୍ଦୁଲି ପୀଡିତାଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଯୋଗୁ କଂଗ୍ରେସ ଦୁଃଖପ୍ରକାଶ କରିବା ସହ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଉଛି ବୋଲି କହୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ଦଳର ଯୁବ ଓ ଛାତ୍ର ବାହିନୀ ବନ୍ଧୁମିଳନ କରିବା କେତେଦୂର ସମୀଚିନ ତାହାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। ଯେହେତୁ ପୂର୍ବରୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ବିଧାୟକ ଓ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି କାରଣରୁ ବ୍ୟବଧାନ ବଢିଯାଇଛି, ସେ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର କଂଗ୍ରେସ ରାଜନୀତି ଦୋଛକିରେ ଥିବା ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ତେଣୁ ବଣଭୋଜିରେ ପୌରାଧ୍ୟକ୍ଷ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଛି ।

ବିଶୋଧନାଗାରକୁ ଜମି ଦେଇ ନିଜେ ରାସ୍ତାରେ

ବିଶୋଧନାଗାରକୁ ଜମି ଦେଇ ନିଜେ ରାସ୍ତାରେ

ପାରାଦୀପ,୨୩।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପାରାଦୀପ ଭଳି ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଜମି ଖଣ୍ଡିଏ ଥିଲା। ନିଜେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ୫ ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବଙ୍କୁ ଚଳାଇ ନେଉଥିଲେ। ହେଲେ ସରକାର ବିକାଶର ଯେଉଁ ଲମ୍ବା ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖାଇଲେ, ତାହାରି ମଧ୍ୟରେ ସବୁ ସୁଖ କେଉଁଆଡେ ନିଶ୍ଚିହ୍ନ ହୋଇଗଲା। ଅନେକ ଆଶା ଓ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିର ପାହାଡ଼ ଉପରେ ଛିଡ଼ା କରାଇ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ତାଙ୍କ ଜମି ନେଇଗଲା। ଏବେ ନିଜ ଜମି ଖଣ୍ଡକ ଟେକି ଦେଇ ସେ ପରିବାର ସହ ରାସ୍ତାରେ। ଏହା ହେଉଛି ପାରାଦୀପ ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର ଦ୍ୱାରା ଜମି ହରାଇଥିବା ପ୍ରଶାନ୍ତ ସାହୁଙ୍କ କଥା। ବର୍ତ୍ତମାନର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସବୁବେଳେ ବିକାଶର ସ୍ବପ୍ନ ବାଣ୍ଟି ଚାଲିଛନ୍ତି। ୨୦୧୬ ଫେବୃୟାରୀ ୭ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପାରାଦୀପ ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର ଲୋକାର୍ପଣ ଅବସରରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ହେଉଛି ପୂର୍ବ ଭାରତର ବିକାଶର ପଥ। ୩୩୪୪ ଏକର ଜାଗାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ୩୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ପାରାଦୀପ ହେବ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ର। ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ। ଅଞ୍ଚଳର ମାନଚିତ୍ର ବଦଳିଯିବ ଆଦି ଏମିତି ଅନେକ କଥା। ୨୦୧୬ରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ମଧ୍ୟ ସମାନ କଥାକୁ ଦୋହରାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ବିକାଶ ହେଲା। ଯେଉଁ ବିକାଶ ହେଲା ତାହା ବିଶୋଧନାଗାର ଦ୍ୱାରା ଜମିହରାଙ୍କର ନୁହେଁ, ବରଂ ପ୍ରଶାନ୍ତଙ୍କ ଭଳି ଅନେକ ଜମିହରାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଶୋଧନାଗାରର। କାରଣ ତୈଳ ବିଶୋଧନାଗାର ପାଇଁ ଜମି ହରାଇଥିବା ୧୭୫୨ ପରିବାର ଓ ୧୪୩ ବିସ୍ଥାପିତଙ୍କୁ ଅଦ୍ୟାବଧି କର୍ମ ସଂସ୍ଥାନ ମିଳିନାହିଁ। ଯେଉଁ କେତେଜଣଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଠିକା ସଂସ୍ଥା ଅଧୀନରେ କାମ ମିଳିଥିଲା, ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ଦର୍ଶାଇ କାମରୁ ବାହାର କରାଯାଉଛି।

ପାଉଣା ପାଇଁ ୧୮ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଲା ମୃତଦେହ

ପାଉଣା ପାଇଁ ୧୮ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଲା ମୃତଦେହ

କଳିଙ୍ଗନଗର,୨୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଟାଟା ମେଡିକାରେ ୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୭ରୁ ୩୧ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣାରେ ୨ମାସ ଧରି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯିବ। ଏନେଇ ଗତ ନଭେମ୍ବର ମାସର ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ସହରଠାରୁ ଗାଁ ଗହଳି ସବୁ ଯାଗାରେ ପୋଷ୍ଟର ଛାଇଗଲା। ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର କିନ୍ତୁ ଭିନ୍ନ। ବ୍ୟବସାୟ ନାମରେ ଟାଟା ମେଡିକା କିଭଳି ଲୁଟୁଛି ତାର ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମଙ୍ଗଳବାର ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସରରେ। ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଜଣେ ଗରିବ ଦିନ ମଜୁରିଆଙ୍କ ଶବକୁ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ବାବଦରେ ୧ଲକ୍ଷ ୩୮ହଜାର ୮ଶହ ଟଙ୍କା ଦାବି କରି ୧୮ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଧା ରଖିଲେ ମେଡିକା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ। ଏହା ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧି ଜାଣି ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ପରେ ମାଗଣାରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ନାମରେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଖୋଲି ଲାଭଖୋର ବ୍ୟବସାୟର ଗୁମର ଫିଟିଛି। ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ପଇଠ ଦାବି କରି ମୃତଦେହ ଅଟକ ରଖାଯାଇଥିବା ଖବର ପାଇ କଳିଙ୍ଗନଗରର ଧରିତ୍ରୀ ପ୍ରତିନିଧି ଡୁବୁରୀସ୍ଥିତ ମେଡିକା ହସପିଟାଲରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଏନେଇ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ମୃତଦେହ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପାଉଣା ପାଇଁ ୧୮ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଲା ମୃତଦେହ

ପାଉଣା ପାଇଁ ୧୮ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଲା ମୃତଦେହ

କଳିଙ୍ଗନଗର,୨୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଟାଟା ମେଡିକାରେ ୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୭ରୁ ୩୧ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣାରେ ୨ମାସ ଧରି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯିବ। ଏନେଇ ଗତ ନଭେମ୍ବର ମାସର ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ସହରଠାରୁ ଗାଁ ଗହଳି ସବୁ ଯାଗାରେ ପୋଷ୍ଟର ଛାଇଗଲା। ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର କିନ୍ତୁ ଭିନ୍ନ। ବ୍ୟବସାୟ ନାମରେ ଟାଟା ମେଡିକା କିଭଳି ଲୁଟୁଛି ତାର ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମଙ୍ଗଳବାର ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସରରେ। ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଜଣେ ଗରିବ ଦିନ ମଜୁରିଆଙ୍କ ଶବକୁ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ବାବଦରେ ୧ଲକ୍ଷ ୩୮ହଜାର ୮ଶହ ଟଙ୍କା ଦାବି କରି ୧୮ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଧା ରଖିଲେ ମେଡିକା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ। ଏହା ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧି ଜାଣି ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ପରେ ମାଗଣାରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ନାମରେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଖୋଲି ଲାଭଖୋର ବ୍ୟବସାୟର ଗୁମର ଫିଟିଛି। ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ପଇଠ ଦାବି କରି ମୃତଦେହ ଅଟକ ରଖାଯାଇଥିବା ଖବର ପାଇ କଳିଙ୍ଗନଗରର ଧରିତ୍ରୀ ପ୍ରତିନିଧି ଡୁବୁରୀସ୍ଥିତ ମେଡିକା ହସପିଟାଲରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଏନେଇ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ମୃତଦେହ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ପାଉଣା ପାଇଁ ୧୮ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଲା ମୃତଦେହ

ପାଉଣା ପାଇଁ ୧୮ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଧା ପଡ଼ିଲା ମୃତଦେହ

କଳିଙ୍ଗନଗର,୨୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଟାଟା ମେଡିକାରେ ୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୭ରୁ ୩୧ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣାରେ ୨ମାସ ଧରି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯିବ। ଏନେଇ ଗତ ନଭେମ୍ବର ମାସର ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ସହରଠାରୁ ଗାଁ ଗହଳି ସବୁ ଯାଗାରେ ପୋଷ୍ଟର ଛାଇଗଲା। ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର କିନ୍ତୁ ଭିନ୍ନ। ବ୍ୟବସାୟ ନାମରେ ଟାଟା ମେଡିକା କିଭଳି ଲୁଟୁଛି ତାର ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମଙ୍ଗଳବାର ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସରରେ। ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଜଣେ ଗରିବ ଦିନ ମଜୁରିଆଙ୍କ ଶବକୁ ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ବାବଦରେ ୧ଲକ୍ଷ ୩୮ହଜାର ୮ଶହ ଟଙ୍କା ଦାବି କରି ୧୮ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଧା ରଖିଲେ ମେଡିକା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ। ଏହା ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧି ଜାଣି ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ପରେ ମାଗଣାରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ନାମରେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଖୋଲି ଲାଭଖୋର ବ୍ୟବସାୟର ଗୁମର ଫିଟିଛି। ଚିକିତ୍ସା ଖର୍ଚ୍ଚ ପଇଠ ଦାବି କରି ମୃତଦେହ ଅଟକ ରଖାଯାଇଥିବା ଖବର ପାଇ କଳିଙ୍ଗନଗରର ଧରିତ୍ରୀ ପ୍ରତିନିଧି ଡୁବୁରୀସ୍ଥିତ ମେଡିକା ହସପିଟାଲରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ। ଏନେଇ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ମୃତଦେହ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

ଡକାୟତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ପରିବାରର ୩ ସଦସ୍ୟ ଗୁରୁତର

ଡକାୟତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ପରିବାରର ୩ ସଦସ୍ୟ ଗୁରୁତର

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୨୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ବିଞ୍ଝାରପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଘଣ୍ଟିଆଳି ପଞ୍ଚାୟତ ବଣିଆପାଳ ଗ୍ରାମରେ ଡକାୟତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ତାପସ ରଞ୍ଜନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରିବାରର ୩ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଘଣ୍ଟିଆଳି ଅନତୀ ଦୂରରେ କଡ଼ା ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟରେ ବରୁଣେଶ୍ୱର ମେଳା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ୫ଜଣ ଡକାୟତ ଡକାୟତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ତାପସ ରଞନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଛାତ ସିଡିଘର କବାଟ ଭାଙ୍ଗି ଘରେ ପଶିଥିଲେ। ଡକାୟତମାନେ ସିଡିଘର ଭାଙ୍ଗୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରିବାର ପାଟି କରିବାରୁ ଡକାୟତମାନେ ତାପସ ପ୍ରଧାନ (୪୫) ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ନମିତା ପ୍ରଧାନ ଓ ତାଙ୍କ ମା’ କଳ୍ପନା ପ୍ରଧାନ (୬୨)ଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ସହ ଲୁଟପାଟ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରିବାର ଡକାୟତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଆହତ ହୋଇ ଚିକତ୍ସାର କଜନ ଆସିବାରୁ ଡକାୟତମାନେ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ।

ରବୀନ୍ଦ୍ର ହତ୍ୟା ଘଟଣାର ଖୋଲୁଛି ଗୁମର

ବିରଜାକ୍ଷେତ୍ର, ୨୪।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ସରସ୍ବତୀ ପୂଜା ପ୍ରାତଃରୁ ଯାଜପୁର ବ୍ଲକ୍‌ ସିମିଳିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ମଇଦପୁର ଛକ ତଥା ଯାଜପୁର-ବରୁଆଁ ରାସ୍ତାର ମଇଦପୁର ଛକର ଡାହାଣପଟେ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଅଳିଆ ଗଦାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ଅବସ୍ଥାରେ ମରି ପଡ଼ିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ଖବର ପାଇ ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିଥିଲା। ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହର ଅନତି ଦୂରରେ ପଡ଼ିଥିବା ପ୍ୟାଣ୍ଟ, କପଡ଼ା ଓ ଚପଲକୁ ଦେଖିବା ପରେ ମୃତଦେହ ବିଚିତ୍ରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଅବଦଲପୁର ଗ୍ରାମର ରବୀନ୍ଦ୍ର ନାୟକଙ୍କ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ରକ୍ତ ପଡ଼ିଥିବା ଦେଖି ପରିବାର ଏହାକୁ ଏକ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ହତ୍ୟା ପରେ ପୋଡ଼ି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ପୋଲିସ ପ୍ରାଥମିକ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବାବେଳେ ସିମିଳିଆ ଗ୍ରାମର ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ଦୀପକ କୁମାର ପତିଙ୍କ ଅଟୋରେ ରବିବାର ରାତ୍ର ୧୧ଟାରେ ରବୀନ୍ଦ୍ର ବୁଲୁଥିବା ଅବଦଲପୁର ଓ ସାନତ୍ରିଲୋଚନପୁର ଗ୍ରାମର କେତେକ ଲୋକ ଦେଖିଥିବା ପୋଲିସକୁ ଜଣାଇଥିଲେ। ଏହା ଶୁଣିବା ପରେ ପୋଲିସ ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ଦୀପକଙ୍କୁ ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା ଜାରି ରଖିଥିଲା।

ମିଳୁନାହିଁ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ୨୫ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନ ସଂରକ୍ଷଣ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୪।୧ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନରେ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୁର୍ବଳ ଏବଂ ଅନଗ୍ରସର ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାଇଭେଟ ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ସିଟ ସଂରକ୍ଷଣ ରଖିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି ୨୦୧୨ ଏପ୍ରିଲ ୧୨ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯାଜପୁର ଜିଲାରେ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନଗ୍ରସର ପିଲାମାନେ ଏହି ନିୟମ ଅନୁସାରେ କୌଣସି ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଉ ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନ ଏହି ଜିଲାରେ ଏକ ପ୍ରକାର ପ୍ରହସନ ପାଲଟିଛି ବୋଲି ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। କେବଳ ବ୍ୟବସାୟକୁ ମାଧ୍ୟମ କରୁଥିବାରୁ ବେସରକାରୀ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାର ଆଇନକୁ ଉଲଂଘନ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ଏନେଇ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ନାହିଁ । ଫଳରେ ଆର୍ଥିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୁର୍ବଳ ଥିବା ମେଧାବୀ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଗୁଣାମତ୍କ ଶିକ୍ଷା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ରହୁଛନ୍ତି।

ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ

ଯାଜପୁରରୋଡ,୨୩।୧(ନି.ପ୍ର.)- ଯାଜପୁର ସଦରଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୋଲପଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ସୋମବାର ଯାଜପୁର ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଏନେଇ ସଦରଥାନା ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।