ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତା ତାଡିଲେ ଚାଷୀ

ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତା ତାଡିଲେ ଚାଷୀ
ନାଉଗଁ।,୧୪।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ନାଉଗଁ। ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି। ଧାନ ଓ ରବି ଜାତୀୟ ଫସଲ ଏଥିରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବ୍ଲକରେ କମ୍‌ ପରିମାଣର ବର୍ଷା ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ବ୍ଲକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ତାଲିକାରୁ ବାଦ୍‌ପଡିଛି। ଫଳରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ବ୍ଲକର ଶିଖରଘାଟ-ବାଲିଭଉଁରୀ ରାସ୍ତାର ପଶ୍ଚିମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ନାଉଗଁ।, ଅଲଣା, ବଛାଳୋ, ସାରେଇକୂଳ, ବିଲିପଡ଼ା ଆଦି ଗ୍ରାମର ୫ ଶହ ହେକ୍ଟରରୁ ଅଧିକ ଚାଷଜମି ରହିଛି। ଏହି ଚାଷଜମି ଚାରିପଟେ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତା ଘେରି ରହିଛି। ରାସ୍ତା ପ୍ରଶସ୍ତୀକରଣ ଓ ଉଚ୍ଚା କରାଯିବା ଦ୍ୱାରା ଜମିଗୁଡିକ ରାସ୍ତାଠାରୁ ନିଚ୍ଚା ରହିଛି। ଫଳରେ ରାସ୍ତା ପାଣି ସବୁ ଗଡ଼ି ଜମିରେ ପଶୁଛି। ଏସବୁ ଜମିରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ କଲଭର୍ଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇପାରୁନି। ସାରେଇକୂଳ ନିକଟରେ ଥିବା କଲଭର୍ଟ ପାଖରେ ଥିବା ଚାଷଜମି ପୋତାଯାଇଥିବାରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନରେ ବାଧା ଉପୁଜୁଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯାଉ ନ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ଚାଷଜମିରୁ ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ହୋଇପାରୁନି। ତେଣୁ ଚାଷୀମାନେ ବାଧ୍ୟହୋଇ ବାଲି ଭଉଁରୀ-ଶିଖର ଘାଟ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ହାଣି ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଓ ମାଲବାହୀ ଗାଡି ଯିବା ଆସିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଚାଷୀମାନେ ଜଣାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। ଗୁରୁବାର ଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ ତହସିଲଦାର ଚାଷଜମି ଦେଖିବାକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ ହର ପ୍ରସାଦ ନାୟକ, ନିରଞ୍ଜନ ବେହୁରା, ଭୀମସେନ ସ୍ବାଇଁ, ପ୍ରମୋଦ ପରିଡା, ବାମନ ନାୟକ, ନୃସିଂହ ନାୟକ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ସାହୁ, ଲଳିତ ସ୍ବାଇଁ, ନବଘନ ଭୋଇ ପ୍ରମୁଖ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ସେମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ। ମଟର ପମ୍ପ ଯୋଗେ ପାଣି ନିଷ୍କାସନ କରିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ଅଧିକାରୀ କହିବାରୁ ଏତେ ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ କହିଥିଲେ। ଶେଷରେ କୌଣସି ଉପାୟ ନ ପାଇ ଚାଷୀମାନେ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତାକୁ କାଟି ଦେଇଥିଲେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତହସିଲଦାର ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ନାୟକଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଲେ ଯେ ଜମିରେ ଯେତେ ପାଣି ରହିଛି ପମ୍ପ ଯୋଗେ ନିଷ୍କାସନ କରିବା କଷ୍ଟକର। ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ରାସ୍ତା କଟାଯାଇଛି। ବିଭାଗ ତରଫରୁ ହୋମ୍‌ ପାଇପ ଅଣାଯାଉଛି। ହୋମ ପାଇପ ଲଗାଇବା ପରେ ରାସ୍ତା ମରାମତି କରାଯିବ। ଫଳରେ ଯାତାୟାତ ସହିତ ଜଳ ନଷ୍କାସନ ହୋଇପାରିବ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

‘ଶୁଦ୍ଧପୂତ ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା ହିଁ କାର୍ତ୍ତିକ ବ୍ରତର ପ୍ରେରଣା’: ପଞ୍ଚ ‘କ’ର ମହତ୍ତ୍ୱ ବୁଝିଲେ ମଣିଷ ହୁଏ ଚରିତ୍ରବାନ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୧ା୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କାର୍ତ୍ତିକ ବ୍ରତ ତଥା ଏହି ମାସର ମାହାମତ୍‌ୟ ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ରହିଛି| ସମଗ୍ର ବର୍ଷର ପୂଣ୍ୟ ଏହି ଗୋଟିଏ ମାସରେ ମିଳେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି| 

ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା

ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା

ବୋଲଗଡ଼,୨୧ା୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବୋଲଗଡ଼ ବ୍ଲକ୍‌ ପିଚୁକୁଳି ସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ଶ୍ରୀରଘୁନାଥଦେବ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ଓ କନିଷ୍ଠ ଉଭୟ ବିଭାଗରୁ ୪୫ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ରାସୋତ୍ସବ ଓ ପଞ୍ଚୁକ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ

ରାସୋତ୍ସବ ଓ ପଞ୍ଚୁକ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ

ଦଶପଲ୍ଲା,୨୧ା୧୧ (ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଦଶପଲ୍ଲା ସାତପାଟଣାସ୍ଥିତ ଗୋପୀନାଥ ଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ଶରତ ରାସୋତ୍ସବ ନଭେମ୍ବର ୧୭ରୁ ୨୩  ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଥିରେ କୁନି କୁନି କଳାକାରମାନେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଲୀଳା ଉତ୍ସବ କରିବେ। 

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗରେ ସ୍ବାମୀ କୋର୍ଟଚାଲାଣ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗରେ ସ୍ବାମୀ କୋର୍ଟଚାଲାଣ

କଳିଙ୍ଗନଗର, ୨୧|୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଘରୋଖ କଳହକୁ ନେଇ କଳିଙ୍ଗନଗର ଥାନା ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। 

୨ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଲୁଟେରା ଗିରଫ

୨ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଲୁଟେରା ଗିରଫ

ବିଞ୍ଝାରପୁର,୨୧|୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ)- ବିଞ୍ଝାରପୁର ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ୨ ଜଣ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି | ଗିରଫ ଦୁଇ ଜଣ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଆସିକା ଅଞ୍ଚଳର ଏମ୍‌.ଅଶୋକ (୩୦) ଓ ଦାନୀକର୍ଣ୍ଣ ରାଓ (୨୦)। ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ପୋଲିସ ଏକ କଳା ପଲସର ଓ ୨ଟି ମୋବାଇଲ ଜବତ କରିଛି । 

ସାହାଣୀ ଫୁଟବଲ୍‌ କପ୍‌; ଯାଜପୁର ଜିଲାରୁ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ ୧୦ ଜଣ ଖେଳାଳି

ସାହାଣୀ ଫୁଟବଲ୍‌ କପ୍‌; ଯାଜପୁର ଜିଲାରୁ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ ୧୦ ଜଣ ଖେଳାଳି

କାଳିଆପାଣି, ୨୧|୧୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସମ୍ବଲପୁରଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାହାଣୀ କପ୍‌ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଯାଜପୁର ଜିଲାର ୧୦ ଜଣ ଖେଳାଳି ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଟାଟାଷ୍ଟିଲ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ତିନିଦିନିଆ  ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। 

ବ୍ରହ୍ମବିଭ୍ରାଟର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କଲା ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ

ବ୍ରହ୍ମବିଭ୍ରାଟର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କଲା ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୦।୧୧- ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ନବକଳେବର ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ବ୍ରହ୍ମ ବିଭ୍ରାଟ, ଦାରୁ ଚୟନରେ ଫିକ୍ସିଂ, ବ୍ରହ୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଗୁପ୍ତନୀତି ଭଙ୍ଗ କରିବା ଆଦି ଘଟଣାର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛି  ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ। ମଙ୍ଗଳବାର ସହରର କେସି କ୍ଲବଠାରେ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ କରି ଏହି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଜିଲା କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରଣଜିତ୍‌ ଦାଶ। ଏହାକୁ ନେଇ ଡିସେମ୍ବର ୩ ତାରିଖରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରାଯିବ। ସେହିଭଳି ୫ ତାରିଖରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସିବିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ଧାରଣା ଓ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। 

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଡେରାବିଶ,୨୦।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ୫ନଂ. (କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥର କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବ୍ଲକ ଦୁହୁରିଆସ୍ଥିତ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିବହନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଏକ ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ପାଟକୁରା ଥାନା ପରକୁଳା ଗ୍ରାମର ଛବିନ୍ଦ୍ର ବେହେରା (୬୧)। ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଛବିନ୍ଦ୍ର କୌଣସି କାମରେ ଦୁହୁରିଆ ଆସିଥିଲେ। କାମସାରି ଫେରିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପଛପଟୁ ଏକ ଗାଡି ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା।

ଗରୁଡ ଗୋବିନ୍ଦ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ନୀଳମାଧବ ଜୀଉ

ଗରୁଡ ଗୋବିନ୍ଦ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଲେ ନୀଳମାଧବ ଜୀଉ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୦।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଅନ୍ୟ ଏକ ଆକର୍ଷଣ ପଞ୍ଚକ। କାର୍ତ୍ତିକ ଶୁକ୍ଳ ଏକାଦଶୀଠାରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ଦିନ ଧରି ଏହା ପାଳନ କରାଯାଏ । ସୋମବାର ପ୍ରଥମ ଦିବସରେ ଶ୍ରୀ ଜୀଉ ଲକ୍ଷ୍ମୀନାରାୟଣ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ 

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଗରୁଡ଼ ଗୋବିନ୍ଦ ବେଶ

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଗରୁଡ଼ ଗୋବିନ୍ଦ ବେଶ

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୦।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ସହରାଞ୍ଚଳସ୍ଥିତ ଏକକ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା ପାଉଥିବା ମହାପ୍ରଭୁ ପତିତପାବନ ଜୀଉଙ୍କ ପଞ୍ଚକ ଅବସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଗରୁଡ଼ ଗୋବିନ୍ଦ ବେଶ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

ଶିବିରରେ ୮୩ ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜୀକୃତ

ଶିବିରରେ ୮୩ ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜୀକୃତ

ଓଡ଼ଗାଁ, ୨୦।୧୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଓଡ଼ଗାଁ  ବ୍ଲକରେ  ନୟାଗଡ଼ ଜିଲାପାଳ ଡ. ଏନ ତିରୁମାଲା ନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱିମାସିକ ଜନଶୁଣାଣି ଶିବିର ସୋମବାର ବ୍ଲକ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

କଟକ ପୋଲିସର ଚଢ଼ାଉ: ୭ ଚୋରା ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର

କଟକ ପୋଲିସର ଚଢ଼ାଉ: ୭ ଚୋରା ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର

ବାଲୁଗଁ।,୨୦।୧୧(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଏକ ଚୋରା ବାଇକ୍‌ ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଠାବ କରିବାରେ କଟକ ପୋଲିସ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବୟାନକ୍ରମେ ବାଲୁଗଁା ଓ ବାଣପୁରର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ୭ଗୋଟି ଚୋରା ବାଇକ୍‌ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି ।