ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତା ତାଡିଲେ ଚାଷୀ

ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତା ତାଡିଲେ ଚାଷୀ
ନାଉଗଁ।,୧୪।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ନାଉଗଁ। ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି। ଧାନ ଓ ରବି ଜାତୀୟ ଫସଲ ଏଥିରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବ୍ଲକରେ କମ୍‌ ପରିମାଣର ବର୍ଷା ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ବ୍ଲକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ତାଲିକାରୁ ବାଦ୍‌ପଡିଛି। ଫଳରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ବ୍ଲକର ଶିଖରଘାଟ-ବାଲିଭଉଁରୀ ରାସ୍ତାର ପଶ୍ଚିମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ନାଉଗଁ।, ଅଲଣା, ବଛାଳୋ, ସାରେଇକୂଳ, ବିଲିପଡ଼ା ଆଦି ଗ୍ରାମର ୫ ଶହ ହେକ୍ଟରରୁ ଅଧିକ ଚାଷଜମି ରହିଛି। ଏହି ଚାଷଜମି ଚାରିପଟେ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତା ଘେରି ରହିଛି। ରାସ୍ତା ପ୍ରଶସ୍ତୀକରଣ ଓ ଉଚ୍ଚା କରାଯିବା ଦ୍ୱାରା ଜମିଗୁଡିକ ରାସ୍ତାଠାରୁ ନିଚ୍ଚା ରହିଛି। ଫଳରେ ରାସ୍ତା ପାଣି ସବୁ ଗଡ଼ି ଜମିରେ ପଶୁଛି। ଏସବୁ ଜମିରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ପାଇଁ କଲଭର୍ଟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇପାରୁନି। ସାରେଇକୂଳ ନିକଟରେ ଥିବା କଲଭର୍ଟ ପାଖରେ ଥିବା ଚାଷଜମି ପୋତାଯାଇଥିବାରୁ ଜଳ ନିଷ୍କାସନରେ ବାଧା ଉପୁଜୁଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯାଉ ନ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ଚାଷଜମିରୁ ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ହୋଇପାରୁନି। ତେଣୁ ଚାଷୀମାନେ ବାଧ୍ୟହୋଇ ବାଲି ଭଉଁରୀ-ଶିଖର ଘାଟ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତା ହାଣି ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଓ ମାଲବାହୀ ଗାଡି ଯିବା ଆସିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ କନିଷ୍ଠଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଚାଷୀମାନେ ଜଣାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। ଗୁରୁବାର ଯନ୍ତ୍ରୀ ଓ ତହସିଲଦାର ଚାଷଜମି ଦେଖିବାକୁ ଯାଇଥିବାବେଳେ ହର ପ୍ରସାଦ ନାୟକ, ନିରଞ୍ଜନ ବେହୁରା, ଭୀମସେନ ସ୍ବାଇଁ, ପ୍ରମୋଦ ପରିଡା, ବାମନ ନାୟକ, ନୃସିଂହ ନାୟକ, ପ୍ରଶାନ୍ତ ସାହୁ, ଲଳିତ ସ୍ବାଇଁ, ନବଘନ ଭୋଇ ପ୍ରମୁଖ ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ସେମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ କରିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ। ମଟର ପମ୍ପ ଯୋଗେ ପାଣି ନିଷ୍କାସନ କରିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ଅଧିକାରୀ କହିବାରୁ ଏତେ ପାଣି ନିଷ୍କାସନ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ କହିଥିଲେ। ଶେଷରେ କୌଣସି ଉପାୟ ନ ପାଇ ଚାଷୀମାନେ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତାକୁ କାଟି ଦେଇଥିଲେ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତହସିଲଦାର ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ନାୟକଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ କହିଲେ ଯେ ଜମିରେ ଯେତେ ପାଣି ରହିଛି ପମ୍ପ ଯୋଗେ ନିଷ୍କାସନ କରିବା କଷ୍ଟକର। ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ରାସ୍ତା କଟାଯାଇଛି। ବିଭାଗ ତରଫରୁ ହୋମ୍‌ ପାଇପ ଅଣାଯାଉଛି। ହୋମ ପାଇପ ଲଗାଇବା ପରେ ରାସ୍ତା ମରାମତି କରାଯିବ। ଫଳରେ ଯାତାୟାତ ସହିତ ଜଳ ନଷ୍କାସନ ହୋଇପାରିବ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

କଣ୍ଟିଲୋ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

କଣ୍ଟିଲୋ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ଖଣ୍ଡପଡା,୧୭ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ କଣ୍ଟିଲୋ ସରକାରୀ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର(ନୂତନ)ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି।

ପିମ୍ପଲ ପଞ୍ଚାୟତ ପରିସରରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ପିମ୍ପଲ ପଞ୍ଚାୟତ ପରିସରରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ରଣପୁର,୧୭।୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ବ୍ଲକ ପିମ୍ପଲ ପଞ୍ଚାୟତ ପରିସରରେ ବୁଧବାର ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସାନଭାଇ ଦଶାହକୁ ଆସି ବଡ଼ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ସାନଭାଇ ଦଶାହକୁ ଆସି ବଡ଼ଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଭାପୁର,୧୭ା୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ସାନଭାଇଙ୍କ ଦଶାହ କ୍ରିୟାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଆସିଥିବାବେଳେ ଗୁରୁବାର ବଡଭାଇଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏଭଳି ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଭାପୁର ବ୍ଲକ ବାଇଗୁଣିଆ ଗ୍ରାମର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। 

ଏରସମାରେ ଡେଙ୍ଗୁ ଆତଙ୍କ : ୩ ଦିନରେ ୨୦ ଚିହ୍ନଟ, ଭୟଭୀତ ନ ହେବାକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ

ଏରସମାରେ ଡେଙ୍ଗୁ ଆତଙ୍କ : ୩ ଦିନରେ ୨୦ ଚିହ୍ନଟ, ଭୟଭୀତ ନ ହେବାକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ

ଏରସମା,୧୭ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଏରସମା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁଞ୍ଜକୋଠି ପଞ୍ଚାୟତର କନାଗୁଳି ଗ୍ରାମରେ ଡେଙ୍ଗୁ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଗତ ୩ ଦିନରେ ଗ୍ରାମର ୩୭ ଜଣ ଜ୍ୱରରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ଜଣଙ୍କଠାରେ ଡେଙ୍ଗୁ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଭୟଭୀତ୍ତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। 

ପୁଣି ଥରେ ପାରାଦୀପରେ ଇଲିଶି ହାଉଯାଉ, ଦର ୧୨୦

ପୁଣି ଥରେ ପାରାଦୀପରେ ଇଲିଶି ହାଉଯାଉ, ଦର ୧୨୦

ପାରାଦୀପ,୧୭ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସମ୍ପ୍ରତି ଲଘୁଚାପଜନିତ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପାଇଁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ସମୁଦ୍ର ମୁହାଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରଚୁର ଇଲିଶି ମାଛ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

କୁଜଙ୍ଗ ଜୁଡିସିଆଲ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ଅପେକ୍ଷା : ଜମି ପାଇଁ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ଓକିଲ ସଂଘ

କୁଜଙ୍ଗ ଜୁଡିସିଆଲ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ଅପେକ୍ଷା : ଜମି ପାଇଁ ତହସିଲଦାରଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ଓକିଲ ସଂଘ

କୁଜଙ୍ଗ,୧୭ା୮(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ପରେ କୁଜଙ୍ଗକୁ ମିଳିଛି ବିଚାର ବିଭାଗ ଜିଲା ମାନ୍ୟତା। କୁଜଙ୍ଗରେ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରଥମଶ୍ରେଣୀ ବିଚାର ବିଭାଗ କୋଟ୍‌, ପରେ ସିଭିଲ୍‌ ଜଜ୍‌ ଜୁନିଅର ଓ ସିଭିଲ ଜଜ୍‌ ସିନିୟର ଡିଭିଜନ କୋଟ୍‌ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଥିଲା। 

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଲୋକାର୍ପଣ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଲୋକାର୍ପଣ

ନୂଆଗାଁ,୧୬।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ନୂଆଗାଁ ବ୍ଲକ ମହିପୁର ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଅଧୀନରେ ଥିବା ବାହାଡାଝୋଲା କଷ୍ଟି ଡାକୁଆ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବେ ବୁଧବାର ଲୋକାର୍ପଣ କରାଯାଇଛି। 

ବତୀଘର ପଞ୍ଚାୟତରେ ୨୦ ଫୁଟର ଘାଇ

ମହାକାଳପଡା,୧୬।୮(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ବୁଧବାର ସମୁଦ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ଜୁଆର ଆସିବା ଯୋଗୁ ବତୀଘର ପଞ୍ଚାୟତର ଟୁବିଘାଟ ଠାରୁ ଖୋଳା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥିବା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ରାସ୍ତାରେ ଘାଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

୧୫ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା: ଗରଦପୁରରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

୧୫ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା: ଗରଦପୁରରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର

ପାଟକୁରା,୧୬।୮(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗରଦପୁର ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହରେ ଗୁରୁବାର ବିଜୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କିତ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିର ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମଣ୍ଡଳ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ ଧରଣୀ ଧର ବେହେରାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଶିବିରରେ ବ୍ଲକର ୧୭୪ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରର କର୍ମୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

୧୦ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଭାପୁର, ୧୫।୮ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଭାପୁର ବ୍ଳକ ଭାପୁର ସେବା ସମବାୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ସମିତିର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ବୁଧବାର ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯାଇଛି। ସମବାୟ ସମିତି ପରିସରରେ ପତାକା ଉତ୍ତେଳନ ପରେ ଅତିଥିମାନେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଥିଲେ। 

ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଉପଲକ୍ଷେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୧୫।୮ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ବୁଧବାର ମାର୍ଶାଘାଇ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ଜାତୀୟ ସେବାବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି। 

ରାସ୍ତା ତାଡିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୧୫।୮ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ କରାଣ୍ଡିଆ ମାଇନର କେନାଲ ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାକୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ପୁଣି ତାଡି ଦେଇଛନ୍ତି।