ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସରକାରୀ ବସ୍‌ ବନ୍ଦ

 ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସରକାରୀ ବସ୍‌ ବନ୍ଦ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୪ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୫ ପଞ୍ଚାୟତ ରହିଛି। ୨୦୧୧ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅନୁସାରେ ଲୋକସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୧ ହଜାର ବୋଲି ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଅଞ୍ଚଳର ଦୁର୍ଗମ ପଞ୍ଚାୟତ ଭାବେ କାଟିଙ୍ଗିଆ ସମେତ ହାତୀମୁଣ୍ଡା, ସରାମୂଳି, ତାଜୁଙ୍ଗିଆ, ବୁଡାଗୁଡ଼ା, ଗୁମିକିଆ, ପର୍ତ୍ତମାହା, ସିର୍କାବର୍ଗ, ଭ୍ରମରବାଡ଼ି ଓ କୁମ୍ଭାରୀଗାଁ ଆଦି ରହିଛି।
କେବଳ କାଟିଙ୍ଗିଆକୁ ଫୁଲବାଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରୀ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ କରୁଛି। କିନ୍ତୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସରାମୂଳିରୁ ଫୁଲବାଣୀ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବା ବେଳେ ଫୁଲବାଣୀରୁ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିକୁ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ କରୁଥିଲା। ତାକୁ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେଲା ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଥିବାରୁ ଲୋକେ ଯାତାୟାତ କରିବାକୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଫୁଲବାଣୀରୁ ତିଲୋରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ବୁଡାଗୁଡ଼ା ଓ ଗୁମିକିଆକୁ ସରକାରୀ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ କରାଯିବା ପାଇଁ ତିଲୋରୀ ସରପଞ୍ଚ ବିଷ୍ଣୁ ଚରଣ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସମେତ ବୁଡାଗୁଡ଼ା ଓ ଗୁମିକିଆ ସରପଞ୍ଚ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଲିଖିତଭାବେ ଜଣାଇଥିବା ତିଲୋରୀ ସରପଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ସିର୍କାବର୍ଗ ସମେତ ଦନେକବାଡ଼ି, ଭ୍ରମରବାଡ଼ି, କେରୁବାଡ଼ି, ହାତୀମୁଣ୍ଡା ଓ ସରାମୂଳି ଆଦି ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସରକାରୀ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ଦାବି ହୋଇଛି। ଏନେଇ ଲୋକ ସଂଗଠକ ଜୀବିକା ସୁରକ୍ଷା ମଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ଦାବି କରାଯାଉଥିବା ଜିଲା ସଂଯୋଜକ ମାନସ ସୌରଭ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ସରାମୂଳି ଓ ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିକୁ ଚାଲୁଥିବା ବସ୍‌କୁ ବନ୍ଦକରି ଦିଆଯାଇଛି। ତାକୁ ଶୀଘ୍ର ଚଳାଚଳ କରାଯିବା ସହ ଯେଉଁସବୁ ଦୁର୍ଗମ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ କରୁନାହିଁ ସେସବୁକୁ ଶୀଘ୍ର ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି। ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ଲୋକେ ଅଟୋକୁ ଭରସା କରି ଚଳୁଥିବା ବେଳେ ପାହାଡ଼ିଆ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ଅଟୋରେ ସବୁବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଥିବା ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଲୋକଙ୍କ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ସହ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ କେବଳ ସରକାରୀ ବସ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହୋଇଛି। ଏନେଇ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାପାଳ ଡ଼ ବୃନ୍ଦା ଡିଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯିବାରୁ କେଉଁ ରାସ୍ତାରେ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ କରିବ ସେନେଇ ସେ ଆରଟିଓ ଙ୍କ ସହ ଏବଂ ଘରୋଇ ବସ୍‌ ମାଲିକ ସଂଘ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ସେହି ସବୁ ରାସ୍ତେରେ ବସ୍‌ ଚଳାଚଳ କରାଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ଟ୍ରେନରେ କଟି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ଟ୍ରେନରେ କଟି ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୮। ୬: ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଆରପି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖୋଡାସିଙ୍ଗି ହନୁମାନ ମନ୍ଦିର ପଛପାର୍ଶ୍ୱ ରେଳ ଲାଇନ୍‌ରେ ରବିବାର ସକାଳେ ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କ ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ଶରୀର ପଡିଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଦେଖିବା ପରେ ପୋଲିସକୁ ଖବର ଦେଇଥିଲେ ।

ନାବାଳିକା ଉଦ୍ଧାର, ନାବାଳକ ଅଟକ

ଫୁଲବାଣୀ ଅଫିସ, ୧୮ା୬- ଜଣେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଫୁଲବାଣୀ ଟାଉନ ଥାନା ପୋଲିସ ସମ୍ପୃକ୍ତ ନାବାଳକଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି। ଏଥିସହ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି।

ଛତ୍ରପୁରରେ ଶୀତଳଷ୍ଠୀ

ଛତ୍ରପୁରରେ ଶୀତଳଷ୍ଠୀ

ଛତ୍ରପୁର,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ) ଛତ୍ରପୁର ସହର ଓ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ରବିବାର ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ତଥା ଶିବ-ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ଉସତ୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ବିଶେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରେ ଶିବ ବିବାହ ପାଇଁ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ବାଟ ବରଣ ହୋଇଥିଲା ।

ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ବନରକ୍ଷୀ ଆହତ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ତାରସିଂ ରେଞ୍ଜ ମଣ୍ଡାପଥର ବିଟ୍‌ ବନରକ୍ଷୀ ଏ.ସାମି ଶନିବାର ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଆହତ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ସେ ଶନିବାର ରାତିରେ ତାରସିଂ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ପୋଲିସ ଏତଲା ରଖି ଘଟଣାର ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଛି।

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ, ଯୁବକ ଗିରଫ

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ, ଯୁବକ ଗିରଫ

କ.ନୂଆଗଁା/ବାଲିଗୁଡା,୧୮ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) - କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା କ.ନୂଆଗଁା ବ୍ଲକ ସାରଙ୍ଗଗଡ ଥାନାରେ ଜଣେ କଲେଜ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏନେଇ ପୋଲିସ ନଂ.୫୨/୧୮ରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁକରି ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଦୁର୍ଗନ୍ଧରେ ଫାଟି ପଡ଼ୁଛି ଋଷିକୁଲ୍ୟା ବେଳାଭୂମି

ଦୁର୍ଗନ୍ଧରେ ଫାଟି ପଡ଼ୁଛି ଋଷିକୁଲ୍ୟା ବେଳାଭୂମି

ଗଞ୍ଜାମ,୧୮ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଗଞ୍ଜାମ ସହର ପୁରୁଣାବନ୍ଧ ନିକଟସ୍ଥ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ବେଳାଭୂମି କିଛିଦିନ ହେଲା ଅପରିଷ୍କାର ହୋଇ ପଡ଼ିରହିଛି। ଅଲିଭ ରିଡେଲଙ୍କ ଅନ୍ତୁଡ଼ିଶାଳ ଭାବେ ପରିଚିତ ଏହି ବେଳାଭୂମି ପ୍ରତି ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଏକାଠି ନମାଜ ପଢ଼ିବାକୁ ଆହ୍ବାନ

ଏକାଠି ନମାଜ ପଢ଼ିବାକୁ ଆହ୍ବାନ

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୮।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଭଞ୍ଜନଗର ମୁସଲିମ୍‌ ସମାଜ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଗୋଷ୍ଠୀ ନାହିଁ। ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ଅଛୁ। କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଅପପ୍ରଚାର କରି ଗୋଷ୍ଠୀ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

ବିଏମ୍‌ସିରୁ ଆଉଟସୋର୍ସିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଚ୍ଛେଦ ହେଉ

ବିଏମ୍‌ସିରୁ ଆଉଟସୋର୍ସିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉଚ୍ଛେଦ ହେଉ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୮ା୬ ଓଡ଼ିଶା ଆଉଟସୋର୍ସିଂ କର୍ମଚାରୀ ମହାସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସମାବେଶ ରବିବାର ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଆଉଟସୋର୍ସିଂ ମ୍ୟୁନିସିପାଲ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ସମାବେଶରେ ରବି କୁମାର ସାହାଣୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ହୋମଗାର୍ଡଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା

ହୋମଗାର୍ଡଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ମାମଲା

ଜି.ଉଦୟଗିରି,୧୮ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ.):ଜି.ଉଦୟଗିରିଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ମହିଳା ହୋମଗାର୍ଡଙ୍କୁ ଯବାନଙ୍କ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗ ରବିବାର ନୂଆମୋଡ଼ ନେଇଛି। ଆପୋଷ ସମାଧାନ ପରେ ମହିଳା ଗୃହରକ୍ଷୀଙ୍କ ସହ ଯବାନଙ୍କର ଜି.ଉଦୟଗିରି ତାରିଣୀ ମନ୍ଦିରରେ ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି।

ବଜ୍ରପାତରେ ମହିଳା ମୃତ, ୨ ଆହତ

ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର,୧୮ା୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ସ୍ତ୍ରୀର ମୃତଦେହକୁ ଦାନ ମାଝୀ କାନ୍ଧରେ ବୋହିବା ଘଟଣା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ସରକାରୀ ଯୋଜନା ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଅଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରିଥିଲା। ପରେ ସରକାର ମୃତଦେହ ନେବା ପାଇଁ ମହାପ୍ରୟାଣ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିଥିଲେ।

ଗଞ୍ଜାମ ପୋଲିସ ଜିଲା ଅପରାଧ ସମୀକ୍ଷା

ଗଞ୍ଜାମ ପୋଲିସ ଜିଲା ଅପରାଧ ସମୀକ୍ଷା

ଛତ୍ରପୁର,୧୭।୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଗଞ୍ଜାମ ପୋଲିସ ଜିଲାର ଅପରାଧ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଛତ୍ରପୁରସ୍ଥିତ ଏସପିଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ରବିବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଗଞ୍ଜାମ ଏସ୍‌ପି ବ୍ରିଜେଶ କୁମାର ରଏ ଯୋଗଦେଇ ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ଦିନ ତମାମ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଚାଲିଥିଲା ।

ଦୁଇ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଚଢ଼ାଉ, ୭ ଗିରଫ

ଦୁଇ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଚଢ଼ାଉ, ୭ ଗିରଫ

ଆସିକା,୧୭।୬ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଇଲାକାର ବଡବୋରସିଙ୍ଗି ଓ ପାଲକଷଣ୍ଢା ଗ୍ରାମରେ ଚାଲିଥିବା ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଶନିବାର ରାତିରେ ପୋଲିସ ଚଢାଉ କରି ୭ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି । ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ୨୫ହଜାର ୮ଶହ ଟଙ୍କା, ୪ ବାଇକ ଓ ୬ ମୋବାଇଲ ଜବତ କରାଯାଇଛି ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ