ବ୍ରହ୍ମପୁର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଜାନୁୟାରୀ ୨ରେ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଜାନୁୟାରୀ ୨ରେ

ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହେବେ ଗଞ୍ଜାମର ୨ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିଶିଷ୍ଟ ପରିବେଶବିତ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମନ୍ତରା ଭୂମିହୀନ ଆଦିବାସୀ ଓ ଦଳିତଙ୍କ ମାନବିକ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ନାମରେ ଟେକି ଦିଆଯାଉଥିବା ଜଙ୍ଗଲ ଓ ମୂଲ୍ୟବାନ ଜମି ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରୁଥିବା ବିଶିଷ୍ଟ ପରିବେଶବିତ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମନ୍ତରା। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବାସିନ୍ଦା ସାମନ୍ତରାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରେ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସାମନ୍ତରା ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅର୍ଥନୀତି ବିଭାଗର ପୁରାତନ ଛାତ୍ର। ନବେ ଦଶକର ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାଗରେ ଟାଟା କମ୍ପାନୀର ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦର ଭିତ୍ତିକ ମେଗା ଇସ୍ପାତ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଅଧିଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ମୂଲ୍ୟବାନ ଜମିକୁ ବିରୋଧ କରି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବୃହତ୍‌ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମନ୍ତରା ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ବିସ୍ତାବିତ ପରିବାରଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ତୀବ୍ର ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦେଶର ଖ୍ୟାତନାମା ପରିବେଶବିତ୍‌ ମେଧା ପାଟକରଙ୍କର ସେ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ। ଦେଶରେ ହେଉଥିବା ମେଧାଙ୍କ ବିିଭିନ୍ନ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ନିୟମଗିରି ଡଙ୍ଗରିଆ କନ୍ଧଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ମଧ୍ୟ ବହୁବାର ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ନଜିର ରହିଛି। ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ସଂଗ୍ରାମ ଅବ୍ୟାହତ ରଖିଥିବା ସାମନ୍ତରା ଦେଶ ବିଦେଶରେ ପରିଚିତ। ସବୁଜ ନବେଲ୍‌ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ଗୋଲ୍‌ଡମ୍ୟାନ୍‌ ଏନ୍‌ଭରମେଣ୍ଟାଲ୍‌ ପ୍ରାଇଜ ହାସଲ କରିବା ସହ ବ୍ରିଟେନ ଓ ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି। ସାମନ୍ତରା ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୧୯୭୫ମସିହାରେ ଆଇନ୍‌ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିଥିଲେ। ଏବେ ସେହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯିବ। ଲୋକନୃତ୍ୟ ଘୁଡୁକି ଓ ସଖୀ ନାଚର ପୁରୋଧା ନୀଳକଣ୍ଠ ତରେଇ ସେହିପରି ଅନ୍ୟଜଣେ ସୁନାମଧନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ହେଉଛନ୍ତି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ବ୍ଲକ ଭାଟକୁମରଡ଼ାର ବରିଷ୍ଠ ଲୋକନୃତ୍ୟ କଳାକାର ନୀଳକଣ୍ଠ ତରେଇ । ୧୯୫୪ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ୫ରେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ବ୍ଲକ ସମା ପଞ୍ଚାୟତ ସିଙ୍ଗିପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ନୀଳକଣ୍ଠ ନିଜ ବାପା ସ୍ବର୍ଗତ ପ୍ରାଣବନ୍ଧୁ ତରେଇଙ୍କଠାରୁ ଘୁଡ଼ୁକି ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରିଥିଲେ । ଲୋକନୃତ୍ୟକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ନୃତ୍ୟକୁ ଏକାଧାରରେ ନିଶା ଓ ପେଶା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରି ନେଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ୧୦ମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢ଼ିଥିବା ବେଳେ ସମୟର କରାଘାତରେ ଆଉ ଅଧିକା ପାଠ ପଢ଼ି ପାରିନାହାନ୍ତି ସେ । ମାତ୍ର ଏହି ନୃତ୍ୟକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ପ୍ରାଣ ପଣେ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଏମବିଏ ଓ ଇଞ୍ଜିନିୟର ପାଠ ପଢ଼ୁଥିବା ପିଲାଙ୍କୁ ଡ଼ାକି ନୃତ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଝାଇ ଲୋକକଳାକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଲାଗି ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି । ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନୃତ୍ୟକୁ ପରିବେଷଣ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଏପରି ପ୍ରାୟ ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶିଷ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ନୃତ୍ୟକୁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାରେ ପରିବେଷଣ କରିବା ସହ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତ, ଦିଲ୍ଲୀ, ବମ୍ବେ, ମାଡ୍ରାସ ଓ କଲିକତାରେ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପରିବେଷଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏପରିକି କଲିକତାର ଇଷ୍ଟର୍ନ ଜୋନାଲ କଲଚୁରାଲ ସେଣ୍ଟର ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରା ହିସାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷାଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ୱେଷ୍ଟବେଙ୍ଗଲର ଭାଗଲପୁରକୁ ନେଇ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନୃତ୍ୟକୁ ବେସ୍‌ ଚମକତ୍ାର ଭାବେ ପରିବେଷଣ କରି ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ଜିଣି ପାରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ସରକାରଙ୍କ ଏଚଆଇଭି ଏଡ୍‌ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡର ରିସୋର୍ସ ପର୍ସନ ଭାବେ ରହିଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ବିିଭିନ୍ନ ଜନ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ଏହି ଲୋକନୃତ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜନ ସଚେତନତା କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ସେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରି ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସ୍ଥାନରୁ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ଓଡିଶା ଲୋକ ସଂସ୍କୃତି ସମ୍ମାନ ଏହି ଲୋକନୃତ୍ୟ ପାଇଁ ଅନନ୍ୟ ସମ୍ମାନ ବୋଲି ତରେଇ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳି ପାରିଲେ ଘୁଡ଼ିକି ଓ ଶଖୀନୃତ୍ୟ ଭଳି ହଜିଯାଉଥିବା ଲୋକନୃତ୍ୟ ପୁଣି ଜୀବନ୍ତ ହୋଇଉଠିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ବ୍ରହ୍ମପୁର

୩ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ରୋକିଲା ପ୍ରଶାସନ

୩ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ରୋକିଲା ପ୍ରଶାସନ

ଆସିକା,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଆସିକା ବ୍ଲକ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା ଶନିବାର ଆସିକା ବ୍ଲକର ବାଲିସିରା ଗ୍ରାମରେ ୩ଟି ବାଲ୍ୟ ବିବାହକୁ ରୋକାଯାଇଛି।

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ଉଜ୍ଜଳ ଏବଂ ଉତ୍ଥାନ ତାଲିମ ଶିବିର

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ଉଜ୍ଜଳ ଏବଂ ଉତ୍ଥାନ ତାଲିମ ଶିବିର

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୨୧।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ିରେ ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ଲକର ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଉଜ୍ଜଳ ଏବଂ ଉତ୍ଥାନ ତାଲିମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଥମରୁ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢ଼ାଉଥିବା ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକ ଏହି ତାଲି ନେଉଥିବା ବେଳେ ଷଷ୍ଠରୁ ଅଷ୍ଟମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢ଼ାଉଥିବା ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକ ମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ଥାନ ଜରିଆରେ ତାଲିମ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି।

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ବେଆଇନ କେବୁଲ ବିଛାଇ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ହଟହଟା

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ବେଆଇନ କେବୁଲ ବିଛାଇ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ହଟହଟା

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ୫୯ନଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ବେଆଇନ ଭାବରେ ଏକ ଘରୋଇ ମୋବାଇଲ ସଂସ୍ଥା କେବୁଲ ବିିଛାଇ ହଟହଟା ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଗାତ ଖୋଳା ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଶନିବାର ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି ।

ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ବିଜେଡିର ବିକ୍ଷୋଭ

ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ବିଜେଡିର ବିକ୍ଷୋଭ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ଅଞ୍ଚଳର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ଶନିବାର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୩ ଗୁରୁତର

ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୩ ଗୁରୁତର

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ଦିଗପହଣ୍ଡି-ଚିକିଟି ମୁଖ୍ୟରାସ୍ତାର କଲ୍ୟାଣପୁର ନିକଟରେ ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଦୁଇ ବାଇକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହେବା ଫଳରେ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୩ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା

ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ୨ ଘଣ୍ଟିଆ ଧାରଣା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୨୧।୪: ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବିଜେଡି ପକ୍ଷରୁ ବ୍ରହ୍ମପୁରର ତିନୋଟି ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଶନିବାର ଦିନ ୧୦ ରୁ ୧୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ଥିବା ଏସବିଆଇ ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଏହି ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଝଡ଼, ବର୍ଷାରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ଝଡ଼, ବର୍ଷାରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ଭଞ୍ଜନଗର, ୨୧।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଭଞ୍ଜନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଝଡ଼ତୋଫାନ ସହ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଟିଣ ଓ ଚାଳ ଛପର ଘରଗୁଡିକ ବିଶେଷ ଭାବେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। କଣ୍ଢେଇପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରୀଡ୍‌ରୁ ସୋରଡା ଯାଇଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଲାଇନରେ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସେବା ସ୍ବାଭାବିକ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲା।

ବାଣ ନିଆଁରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜଳିଗଲା ୧୫ ବଖରା

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ସୁନାରି ସାହିରେ ବାଣ ନିଆଁରୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟି ୩ଟି ପରିବାରର ୧୫ ବଖରା ଜଳି ଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୫ଟାରେ ସାହିର କେତେକ ନାବାଳକ ବାଣ ଫୁଟାଉଥିଲେ। ବାଣ ନିଆଁ ପ୍ରଥମେ ବି. ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଘର ଉପରେ ପଡ଼ିଥିଲା। ପରେ ତାଙ୍କ ପଡ଼ୋଶୀ କେ. କୃଷ୍ଣମୂର୍ତ୍ତି ଆଚାରୀ ଏବଂ ଦଣ୍ଡପାଣି ରଣାଙ୍କ ଘରକୁ ବ୍ୟାପିଯାଇଥିଲା।

ବଜ୍ରପାତ : ୪ ଗାଈ ମୃତ, ଗାଈଆଳ ଆହତ

ଦିଗପହଣ୍ଡି,୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଦିଗପହଣ୍ଡି ବ୍ଲକ ସହଦେବ ଟିକରପଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ବାଲିପାଟ ଗ୍ରାମ ରାସ୍ତାରେ ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁ ଗାଈଆଳ ତ୍ରିନାଥ ଗୌଡ଼ ଆହତ ହେବା ସହ ତାଙ୍କର ୪ଟି ଗାଈ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୬ଟାରେ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା। ଫଳରେ ତ୍ରିନାଥ ଗାଈମାନଙ୍କୁ ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ ଥିବା ଗଛମୂଳେ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଥିଲେ। ସେହି ସମୟରେ ବଜ୍ରପାତ ହେବାରୁ ସେ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇପଡ଼ିଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀ ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରି ଭୀଷ୍ମଗିରି ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଛନ୍ତି।

ମାଣିକ୍ୟପୁରରେ ୧୦ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ମାଣିକ୍ୟପୁରରେ ୧୦ ବଖରା ଜଳିଗଲା

ଧରାକୋଟ,୨୦।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଧରାକୋଟ ନିକଟସ୍ଥ ମାଣିକ୍ୟପୁର ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଗ୍ରାମର କାହ୍ନୁଚରଣ ଗୌଡ, ଜିତୁ ସ୍ବାଇଁ, ଟୁଙ୍ଗୁରୁ ସ୍ବାଇଁ, କୁମାରୀ ପ୍ରଧାନ ଓ ବିଜୟ ଗୌଡଙ୍କର ୧୦ ବଖରା ଘର ପୋଡି ପାଉଁଶ ହୋଇଯାଇଛି। ଖବର ପାଇ ଶେରଗଡ ଦମକଳବାହିନୀ ପହଞ୍ଚତ୍ ନିଅଁାକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଥିଲା। ଏନେଇ ଧରାକୋଟ ତହସିଲଦାର ଗଦାଧର ପାତ୍ରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ରାଜସ୍ବ ନିରୀକ୍ଷକଙ୍କୁ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଆକଳନ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି, ରିପୋର୍ଟ ଆସିବାପରେ ସରକାରୀ ନିୟମ ପ୍ରକାରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ସ୍ଥାନୀୟ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ତରଫରୁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି।

୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ମୁହଁ।ମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସମେତ ୫ ଗୁରୁତର

୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ, ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ମୁହଁ।ମୁହିଁ ଧକ୍କା: ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସମେତ ୫ ଗୁରୁତର

ବାଲିପଡ଼ା,୨୦।୪- ସଦର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରଘୁନାଥପୁର ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୬ଟାରେ ଏକ ୧୦୨ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସହ ଏକ ମାକ୍ସ ପିକ୍‌ଅପ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସରେ ଥିବା ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସମେତ ୫ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଜି.ଉଦୟଗିରିରେ କାଳବୈଶାଖୀ, କୁଆପଥର ବର୍ଷା

ଜି.ଉଦୟଗିରିରେ କାଳବୈଶାଖୀ, କୁଆପଥର ବର୍ଷା

ଜି.ଉଦୟଗିରି,୨୦।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଜି.ଉଦୟଗିରି ସହର ତଥା ଆଖପାଖ ଗ୍ରାମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରୁ ୩ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ପବନ ଓ କୁଆପଥର ବର୍ଷା ହୋଇଯାଇଛି। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିଛି।