ବ୍ରହ୍ମପୁର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଜାନୁୟାରୀ ୨ରେ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଜାନୁୟାରୀ ୨ରେ

ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ହେବେ ଗଞ୍ଜାମର ୨ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ବିଶିଷ୍ଟ ପରିବେଶବିତ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମନ୍ତରା ଭୂମିହୀନ ଆଦିବାସୀ ଓ ଦଳିତଙ୍କ ମାନବିକ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ବିକାଶ ନାମରେ ଟେକି ଦିଆଯାଉଥିବା ଜଙ୍ଗଲ ଓ ମୂଲ୍ୟବାନ ଜମି ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରୁଥିବା ବିଶିଷ୍ଟ ପରିବେଶବିତ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ସାମନ୍ତରା। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ବାସିନ୍ଦା ସାମନ୍ତରାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରେ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ସାମନ୍ତରା ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅର୍ଥନୀତି ବିଭାଗର ପୁରାତନ ଛାତ୍ର। ନବେ ଦଶକର ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାଗରେ ଟାଟା କମ୍ପାନୀର ଗୋପାଳପୁର ବନ୍ଦର ଭିତ୍ତିକ ମେଗା ଇସ୍ପାତ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଅଧିଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ମୂଲ୍ୟବାନ ଜମିକୁ ବିରୋଧ କରି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବୃହତ୍‌ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମନ୍ତରା ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ବିସ୍ତାବିତ ପରିବାରଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ତୀବ୍ର ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦେଶର ଖ୍ୟାତନାମା ପରିବେଶବିତ୍‌ ମେଧା ପାଟକରଙ୍କର ସେ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ। ଦେଶରେ ହେଉଥିବା ମେଧାଙ୍କ ବିିଭିନ୍ନ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ନିୟମଗିରି ଡଙ୍ଗରିଆ କନ୍ଧଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ମଧ୍ୟ ବହୁବାର ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ନଜିର ରହିଛି। ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ସଂଗ୍ରାମ ଅବ୍ୟାହତ ରଖିଥିବା ସାମନ୍ତରା ଦେଶ ବିଦେଶରେ ପରିଚିତ। ସବୁଜ ନବେଲ୍‌ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ଗୋଲ୍‌ଡମ୍ୟାନ୍‌ ଏନ୍‌ଭରମେଣ୍ଟାଲ୍‌ ପ୍ରାଇଜ ହାସଲ କରିବା ସହ ବ୍ରିଟେନ ଓ ଆମେରିକାରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି। ସାମନ୍ତରା ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୧୯୭୫ମସିହାରେ ଆଇନ୍‌ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିଥିଲେ। ଏବେ ସେହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରାଯିବ। ଲୋକନୃତ୍ୟ ଘୁଡୁକି ଓ ସଖୀ ନାଚର ପୁରୋଧା ନୀଳକଣ୍ଠ ତରେଇ ସେହିପରି ଅନ୍ୟଜଣେ ସୁନାମଧନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ହେଉଛନ୍ତି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ବ୍ଲକ ଭାଟକୁମରଡ଼ାର ବରିଷ୍ଠ ଲୋକନୃତ୍ୟ କଳାକାର ନୀଳକଣ୍ଠ ତରେଇ । ୧୯୫୪ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ୫ରେ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ବ୍ଲକ ସମା ପଞ୍ଚାୟତ ସିଙ୍ଗିପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ନୀଳକଣ୍ଠ ନିଜ ବାପା ସ୍ବର୍ଗତ ପ୍ରାଣବନ୍ଧୁ ତରେଇଙ୍କଠାରୁ ଘୁଡ଼ୁକି ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରିଥିଲେ । ଲୋକନୃତ୍ୟକୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହି ନୃତ୍ୟକୁ ଏକାଧାରରେ ନିଶା ଓ ପେଶା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରି ନେଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ୧୦ମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢ଼ିଥିବା ବେଳେ ସମୟର କରାଘାତରେ ଆଉ ଅଧିକା ପାଠ ପଢ଼ି ପାରିନାହାନ୍ତି ସେ । ମାତ୍ର ଏହି ନୃତ୍ୟକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ପ୍ରାଣ ପଣେ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଏମବିଏ ଓ ଇଞ୍ଜିନିୟର ପାଠ ପଢ଼ୁଥିବା ପିଲାଙ୍କୁ ଡ଼ାକି ନୃତ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଝାଇ ଲୋକକଳାକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଲାଗି ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛନ୍ତି । ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନୃତ୍ୟକୁ ପରିବେଷଣ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଏପରି ପ୍ରାୟ ୧୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଶିଷ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ନୃତ୍ୟକୁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାରେ ପରିବେଷଣ କରିବା ସହ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତ, ଦିଲ୍ଲୀ, ବମ୍ବେ, ମାଡ୍ରାସ ଓ କଲିକତାରେ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଓ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପରିବେଷଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏପରିକି କଲିକତାର ଇଷ୍ଟର୍ନ ଜୋନାଲ କଲଚୁରାଲ ସେଣ୍ଟର ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁଶିଷ୍ୟ ପରମ୍ପରା ହିସାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷାଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ୱେଷ୍ଟବେଙ୍ଗଲର ଭାଗଲପୁରକୁ ନେଇ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନୃତ୍ୟକୁ ବେସ୍‌ ଚମକତ୍ାର ଭାବେ ପରିବେଷଣ କରି ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ଜିଣି ପାରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ସରକାରଙ୍କ ଏଚଆଇଭି ଏଡ୍‌ସ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବୋର୍ଡର ରିସୋର୍ସ ପର୍ସନ ଭାବେ ରହିଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ବିିଭିନ୍ନ ଜନ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ଏହି ଲୋକନୃତ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜନ ସଚେତନତା କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ସେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନୃତ୍ୟ ପରିବେଷଣ କରି ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସ୍ଥାନରୁ ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତେବେ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ଓଡିଶା ଲୋକ ସଂସ୍କୃତି ସମ୍ମାନ ଏହି ଲୋକନୃତ୍ୟ ପାଇଁ ଅନନ୍ୟ ସମ୍ମାନ ବୋଲି ତରେଇ କହିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଓ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳି ପାରିଲେ ଘୁଡ଼ିକି ଓ ଶଖୀନୃତ୍ୟ ଭଳି ହଜିଯାଉଥିବା ଲୋକନୃତ୍ୟ ପୁଣି ଜୀବନ୍ତ ହୋଇଉଠିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ବ୍ରହ୍ମପୁର

ପୋଷ୍ୟରେ ଦିଆଗଲା ୯୨ ସ୍କୁଲ

ପୋଷ୍ୟରେ ଦିଆଗଲା ୯୨ ସ୍କୁଲ

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ୍‌,୨୦ା୭: ବ୍ରହ୍ମପୁର ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଗୁରୁବାର ‘ଆମ ସ୍କୁଲ’ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଉପଜିଲାପାଳ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଶଙ୍କର ସ୍ବାଇଁ, ବିଏମ୍‌ସି କମିଶନର୍‌ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ସିଂ ରାଠୋର, ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ସନାତନ ପଣ୍ଡା ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ସ୍କୁଲର ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନ ତରଫରୁ ସହାୟତା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ସହରର ୯୨ ସ୍କୁଲକୁ ୬ଟି କ୍ଲଷ୍ଟର୍‌ରେ ଭାଗ କରାଯାଇଛି। ସୁବୁଦ୍ଧିଦେବୀ କ୍ଲଷ୍ଟର୍‌ରେ ୧୩ ସ୍କୁଲ ରହିଥିବା ବେଳେ ଚାଚା ନେହେରୁ କ୍ଲଷ୍ଟର୍‌ରେ ୧୭, କରଣସାହି କ୍ଲଷ୍ଟର୍‌ରେ ୧୫, ଆଙ୍କୁଲି କ୍ଲଷ୍ଟର୍‌ରେ ୧୭, ଉତ୍କଳମଣି କ୍ଲଷ୍ଟର୍‌ରେ ୧୫ ଏବଂ ଗୋଇଲୁଣ୍ଡି କ୍ଲଷ୍ଟର୍‌ରେ ୧୫ ସ୍କୁଲ ରହିଛି।

ନର୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସବ, ଡାକ୍ତର କଲେ ରେଫର୍‌

ପାତ୍ରପୁର, ୨୦ା୭(ଡ଼ିଏନ୍‌ଏ):ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲା ପାତ୍ରପୁର ବ୍ଲକର ପାତ୍ରପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ବହୁ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ଏଠାରେ ଡାକ୍ତର ନ ଥିବାବେଳେ ବୁଧବାର ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଆଶାକର୍ମୀ ଓ ନର୍ସ ମିଶି ପ୍ରସବ କରାଇଥିବାବେଳେ ଖାରିଆଗୁଡାରୁ ଡାକ୍ତର ପହଞ୍ଚତ୍ ତାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ବୁଧବାର ପାତ୍ରପୁର ସାଗର ବ୍ରାହ୍ମଣ ସାହିର ରୀନା ମହାପାତ୍ର (୩୨) ପ୍ରସବ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାରୁ ପାତ୍ରପୁର ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ଡାକ୍ତର ନ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ନର୍ସ, ଆଶାକର୍ମୀ ପ୍ରମୁଖ ମିଶି ପ୍ରସବ କରାଇଥିଲେ। ମହିଳା ଜଣକ ଏକ କନ୍ୟାସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରସବ ପରେ ଖାରିଆଗୁଡ଼ା ଡ଼ାକ୍ତର ପହଞ୍ଚି ତାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ। ଏନେଇ ରୀନାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ର ନର୍ସ ପ୍ରସବ କରାଇଥିବା ସ୍ବୀକାର କରିଥିଲେ। ମେଡ଼ିକାଲକୁ ତୁରନ୍ତ ଡ଼ାକ୍ତର ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହୋଇଛି।

ପୁଅ ସମ୍ମୁଖରେ ବାପାଙ୍କୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା

ଶଙ୍କରାଖୋଲା,୨୦ା୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.):କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଚଳାପାଦ ଥାନା ଚାହାଳି ପଞ୍ଚାୟତ ବନ୍ଦରସାହି ଲିଆଗଡ଼ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଟ୍ରାକ୍ଟରର ବ୍ୟାଟେରୀ ଓ ଡିଜେଲ ମାଗିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ପୁଅ ଆଗରେ ବାପାକୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଲେ ଭଞ୍ଜନଗର ତାରସିଂ ଥାନା ସୀତାରାମପୁର ଗ୍ରାମର ରଙ୍କନିଧି ପ୍ରଧାନ। ଚକାପଦା ଥାନାଧିକାରୀ ହରିବନ୍ଧୁ ପରିଡ଼ାଙ୍କ ସୂଚନା ପ୍ରକାରେ, ସୀତାରାମପୁର ଗ୍ରାମର ରଙ୍କନିଧିଙ୍କର ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଥିଲା। ସେ ପୁଅ ଦୀପକ ସହ ପ୍ରାୟ ୧୨ବର୍ଷ ହେଲା ଚକାପାଦ ଆସି ବିଭିନ୍ନ ଚାଷୀଙ୍କ ଜମିରେ ହଳ କରୁଥିଲେ। ଚଳିତବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖରୁ ସେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ହଳ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ। ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ବନ୍ଦରସାହି ଲିଆଗଡ ଗ୍ରାମର ଜଣକ ଘରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ରଖି ବାପା ଓ ପୁଅ ନିଜ ଗ୍ରାମକୁ ଫେରିଥିଲେ।

ବସ୍‌ ମାଡିଯାଇ ଜଣେ ଗୁରୁତର

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ, ୧୯।୭(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ)- ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ବସ୍‌ଷ୍ଟପ ନିକଟରେ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଏକ ଘରୋଇ ବସ୍‌ ମାଡିଯିବାରୁ ଜଣେ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଧରାକୋଟ ଗ୍ରାମର ସନ୍ତୋଷ ଗୌଡ। ସନ୍ତୋଷ ତାଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ କଲେଜରେ ସ୍ପଟ ଆଡ଼ମିଶନ କରିବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ। କଲେଜ କାମ ସାରି ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ଅସ୍ଥାୟୀ ବସ୍‌ଷ୍ଟପରେ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଧରାକୋଟ ଯିବାକୁ ଏକ ଘରୋଇ ବସରେ ଚଢୁଥିବାବେଳେ ଖସିପଡିବାରୁ ବସ୍‌ ଚକା ୨ ଗୋଡ ଉପରେ ମାଡି ଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଉଦ୍ଧାର କରି ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ। ସେଠାରୁ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡ଼ ଡ଼ାକ୍ତରଖାନା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ହିଞ୍ଜିଳି ପୋଲିସ ବସକୁ ଜବତ କରି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଚଳାଇଥିବାବେଳେ ବସ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛି।

ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ

ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ଯୁବକ ଗିରଫ

ହିଞ୍ଜିଳିକାଟୁ, ୧୯।୭(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ)- ଜଣେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତିର ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗରେ ଗୁରୁବାର ହିଞ୍ଜିଳି ପୋଲିସ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଗିରଫ ଯୁବକ ଜଣକ ବ୍ରହ୍ମପୁର ସଦର ଥାନା କାଉଖତ ଗ୍ରାମର ନିପୁ ବରଡ଼(୨୦)।

ଉଜ୍ଜଳ, ଉତ୍‌ଥାନ ସମୀକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧା ହେଲାଣି, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିନି ବହି

ଉଜ୍ଜଳ, ଉତ୍‌ଥାନ ସମୀକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧା ହେଲାଣି, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିନି ବହି

ଭଞ୍ଜନଗର,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ଭଞ୍ଜନଗର ଓ ବେଲଗୁଣ୍ଠା ବ୍ଲକରେ ଚାଲିଥିବା ଉଜ୍ଜଳ ଓ ଉତ୍‌ଥାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ଗୁରୁବାର ସ୍ଥାନୀୟ ବିଇଓ ଅଫିସରେ ଭଞ୍ଜନଗର ବ୍ଲକ ସିଆରସିସିମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଜିଲା ସଂଯୋଜକ ଏସ୍‌.କେ.ପଣ୍ଡା ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଭାରପ୍ରାସ୍ତ ବିଇଓ ଭାସ୍କର ଲେଙ୍କା, ଏବିଇଓ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାୟକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଚିନିଶିଳ୍ପ ପରିଚାଳନା ପରିଷଦର ବୈଠକ

ଚିନିଶିଳ୍ପ ପରିଚାଳନା ପରିଷଦର ବୈଠକ

ଆସିକା,୧୯।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଆସିକା ସମବାୟ ଚିନିଶିଳ୍ପ ପରିଚାଳନା ପରିଷଦର ବୈଠକ ସଭାଗୃହରେ ଗୁରୁବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଚିନିଶିଳ୍ପର ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ୨ ଯୁବକଙ୍କ  ମୃତ୍ୟୁ

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ୨ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ପାତ୍ରପୁର(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)/କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର,୧୯।୭- ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲାର ପାତ୍ରପୁର ଓ କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ୨ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ବୁଧବାର ରାତିରେ ଏହି ଅଘଟଣ ଘଟିଛି। ମୃତକମାନେ ହେଲେ ପାତ୍ରପୁର ଥାନା ମହାଦେଇପୁର ଗ୍ରାମର ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ସେଠୀ ଓ କବିସୂର୍ଯ୍ୟନଗର ଥାନା ଓସିଙ୍ଗି ଗ୍ରାମର ସୁରଜ ରାଉତ। ଇନ୍ଦ୍ରମଣି ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ସାପ କାମୁଡ଼ି ଦେଇଥିଲା।

୨୯୫ ଲିଟର ମଦ ଜବତ, ୭ ମହିଳା ଗିରଫ

୨୯୫ ଲିଟର ମଦ ଜବତ, ୭ ମହିଳା ଗିରଫ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି,୧୯।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇ ୨୯୫ ଲିଟର ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ କରାଛି। ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମହୁଲ ପୋଚ୍‌କୁ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।

ରାଜ୍ୟରେ ଖୋଲିବ ୬୪ ଇ-ମଣ୍ଡି: ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର

ରାଜ୍ୟରେ ଖୋଲିବ ୬୪ ଇ-ମଣ୍ଡି: ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣ ପାତ୍ର

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୯।୭: ବ୍ରହ୍ମପୁର ଉମା ଚରଣ ପଟ୍ଟନାୟକ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସ୍କୁଲରେ କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳର ବ୍ୟବହାର ସମ୍ପର୍କରେ ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର ଗୁରୁବାର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ରାସ୍ତା ନାହିଁ: ଜଙ୍ଗଲ ବୁଦାରେ ଯାତାୟାତ କରୁଛନ୍ତି ଶିଶୁ

ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ରାସ୍ତା ନାହିଁ: ଜଙ୍ଗଲ ବୁଦାରେ ଯାତାୟାତ କରୁଛନ୍ତି ଶିଶୁ

ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି/ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁ,୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.): କନ୍ଧମାଳ ଜିଲା ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ ବ୍ରାହ୍ମଣୀଗାଁର ୪ ନଂ. ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଗତି କରୁଛି। କେନ୍ଦ୍ରରେ ୬ ଶିଶୁକନ୍ୟା ରହିଥିବା ବେଳେ ୫ ପୁଅ ରହିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯିବାଆସିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ନାହିଁ।

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଗଣଧାରଣା

ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସ,୧୯।୭: ବିଭିନ୍ନ ଦାବିନେଇ ବ୍ରହ୍ମପୁର ଫାର୍ମାସୁଟିକାଲ ଓ୍ବାର୍କର୍ସ ୟୁନିୟନ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଜିଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିରେ ବହୁ କର୍ମଚାରୀ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

Model This Week

ରୂପେଶ