ସମ୍ବଲପୁର

ଦର୍ଲିପାଲି ଗ୍ରାମ ଚାଷଜମିକୁ ଅକ୍ତିଆର କଲା ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌: ବିରୋଧ କରି ୬୬ ଗ୍ରାମବାସୀ ଗିରଫ

ଦର୍ଲିପାଲି ଗ୍ରାମ ଚାଷଜମିକୁ ଅକ୍ତିଆର କଲା ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌: ବିରୋଧ କରି ୬୬ ଗ୍ରାମବାସୀ ଗିରଫ

ଲଖନପୁର,୧୪।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମହାନଦୀ କୋଲ୍‌ ଫିଲ୍‌ଡ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌) ଲଖନପୁର କୋଇଲାକ୍ଷେତ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଖଣି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଗୁରୁବାର ଦର୍ଲିପାଲି ଗ୍ରାମ ଚାଷଜମିକୁ ବୁଲ୍‌ଡୋଜର ଲଗାଇ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅକ୍ତିଆର କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିବାରୁ ପୋଲିସ ଗ୍ରାମର ୬୬ଜଣ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଗିରଫ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁଦାମ ପ୍ରଧାନ, ଦଶରଥ ପଟେଲ, କୁଶ ବୁଡ଼ା, ବେଣୁ ସାଗର ସା, ବୁଦ୍ଧରାମ ସା, ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସା ପ୍ରମୁଖ ରହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ଗିରଫ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ବନ୍ଧବାହାଲ ଇନ୍ଦ୍ରଧନୁଷ୍‌ କ୍ଲବ୍‌ରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ପରେ ବନହରପାଲି ଥାନାକୁ ଅଣାଯାଇଛି। ସେମାନଙ୍କୁ ଥାନାରେ ନ ରଖି କୋର୍ଟ ଚାଲଣ କରିବାକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅଡ଼ିବସିଛନ୍ତି। ଯାହାକି ପୋଲିସ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ହୋଇଛି। ଏ ନେଇ ଗ୍ରାମରେ ଚାପା ଉତ୍ତେଜନା ଲାଗିରହିଛି। ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅପରେଶନ୍‌ରେ ଉପଜିଲାପାଳ ଅଜୟ ଜେନା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍‌ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ସାଢ଼େ ୬ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଅପରେଶନ୍‌ ଚାଲିଥିଲା। ଲଖନପୁର ତହସିଲଦାର ହେମସାଗର ଭୋଇ ଏସ୍‌ଡିପିଓ ନୃପଚରଣ ଦଣ୍ଡସେନା, ବନହରପାଲି ଥାନା ଆଇଆଇସି ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଭୋଇ, ବେଲପାହାଡ଼ ଥାନା ଆଇଆଇସି ସୁରେଶ ସାହୁ, ଲଖନପୁର ଥାନା ଆଇଆଇସି ବୈକୁଣ୍ଠନାଥ ସେଠ, ରେଙ୍ଗାଲି ଥାନା ଆଇଆଇସି ପ୍ରତାପ ରଣା ପ୍ରମୁଖ ୪ ପ୍ଲାଟୁନ୍‌ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ବାହିନୀ ସହିତ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଜିଏମ୍‌ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଗୁପ୍ତା, ପିଓ ଏମ୍‌.ଏସ୍‌.ଏସ୍‌. ରେଡ୍ଡୀ, ମ୍ୟାନେଜର୍‌ ଏସ୍‌.ବି. ବାରିକ, ଏସ୍‌.ଜେ. ଜେନୋ ଓ ଦଶରଥ ମିଶ୍ର ପ୍ରମୁଖ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଖବର ପାଇ ସରଣ୍ଡାମାଲ ସରପଞ୍ଚ ପାର୍ବତୀ ବେହେରା, ସମିତିସଭ୍ୟ ଦେବାନନ୍ଦ ପ୍ରଧାନ, ବାସୁଦେବ ଭୋଇ, ସାଲେଗ୍ରାମ ନାୟକ ପ୍ରମୁଖ ଜନପ୍ରତିନିଧି ଓ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଉପଜିଲାପାଳଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ଉପଜିଲାପାଳ ଜେନା କହିଛନ୍ତି, ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ କୋଇଲା ଖଣି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ୧୯୯୫ ମସିହାରେ ୨୫୭ ଏକର ରୟତ ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୫୭ ଏକର ରୟତ ଜମିରେ ଖଣି ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଚାଲିଛି। ଅବଶିଷ୍ଟ ଶହେ ଏକର ଜମି ମଧ୍ୟରେ ଚାଷଜମି ଓ ଗ୍ରାମର ବସ୍ତି ରହିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଏବେ ୫୭ଏକର ରୟତ ଚାଷଜମିକୁ କମ୍ପାନୀ ନିଜ ଅକ୍ତିଆରକୁ ନେଇଛି। ଏହି ଚାଷଜମି ଗ୍ରାମ ନିକଟରୁ ୫୦ମିଟର ଦୂରରେ ରହିଛି। ଗ୍ରାମ ବିସ୍ଥାପିତ ହେବାପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବେ ଖଣି ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ସମୟରେ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ଉପଜିଲାପାଳ ଜେନା କହିଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଜମି ମାଲିକଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦ ୧୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। କେତେକ ଜମି ମାଲିକ କ୍ଷତିପୂରଣ ଅର୍ଥ ଗ୍ରହଣ କରି ନ ଥିବାରୁ ଏ ବାବଦରେ ୧୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବେ ମଧ୍ୟ ଜମା ରହିଛି। ଏ ନେଇ ଜମି ମାଲିକଙ୍କୁ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବାରମ୍ବାର ନୋଟିସ୍‌ ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ କେହି ଶୁଣୁନାହାନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି, କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ କ୍ଷତିପୂରଣ, ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି, ଅନ୍ୟତ୍ର ଥଇଥାନ ପାଇଁ ଘରଡିହ ଜମି ଆଦି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇନାହିଁ। ଗ୍ରାମବାସୀ ଦୀର୍ଘ ୨୨ ବର୍ଷ ହେଲା କମ୍ପାନୀ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼େଇ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଗ୍ରାମବାସୀ କୋର୍ଟର ଆଶ୍ରୟ ମଧ୍ୟ ନେଇଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ କମ୍ପାନୀ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି। ଫଳରେ ଖଣି ସମ୍ପ୍ରସାରଣରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟିହୋଇ କୋଇଲା ଉପତ୍ାଦନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଥିପାଇଁ କମ୍ପାନୀର ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ବଢ଼ିଯାଇଛି।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ସମ୍ବଲପୁର

ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଭଲିବଲ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌

ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଭଲିବଲ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌

ସମ୍ବଲପୁର,୨୨।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ୭୫ତମ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସ ଭଲିବଲ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌-୨୦୧୮ର ୬ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ରବିବାର ସକାଳେ ସମ୍ବଲପୁର ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ ପଡ଼ିଆସ୍ଥିତ ୩ଟି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ କୋରାପୁଟ, କମିଶନରରେଟ୍‌ ପୋଲିସ-ବି, ବାଲେଶ୍ୱର, ରାଉରକେଲା ଓଏସ୍‌ଏପି, ବୌଦ୍ଧ ଓ ବୁର୍ଲା ବିଜୟୀ ହୋଇ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ

ଗ୍ରାମରକ୍ଷୀଙ୍କ ସମେତ ୪ ଅପହୃତଙ୍କୁ ଛାଡ଼ିଲେ ମାଓବାଦୀ

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗତ ୧୯ ତାରିଖ ରାତି ପ୍ରାୟ ୮ଟାରେ ଲାଞ୍ଜିଗଡ଼ ବ୍ଲକ ତ୍ରିଲୋଚନପୁର ଗ୍ରାମରୁ ମାଓବାଦୀମାନେ ଅପହରଣ କରି ନେଇଥିବା ଜଣେ ଗ୍ରାମରକ୍ଷୀଙ୍କ ସମେତ ୪ ଜଣଙ୍କୁ ରବିବାର ସକାଳେ ଛାଡ଼ିଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଗ୍ରାମରକ୍ଷୀ କ୍ଷେତ୍ର ହରିଜନ, ବାବୁଲା ନାଏକ, ବିଶିକେଶନ ନାଏକ ଓ ରାଜୁ ହରିଜନ। ଏହି ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମାଓବାଦୀମାନେ

ଅଶୁଂଘାତରେ ଶିକ୍ଷକ ଅସୁସ୍ଥ

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲାରେ ତାପମାତ୍ରା ଏବେ ଢେର୍‌ ଅଧିକ ରହିଥିବାବେଳେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ରୌଦ୍ରତାପରେ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକରେ ଚାଲିଛି ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ତାଲିମ। ସକାଳ ୯ ଟାରୁ ସଂଧ୍ୟା ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି। ଫଳରେ ତାଲିମ ନେଉଥିବା ଶିକ୍ଷାୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦୁର୍ବିସହ ହୋଇପଡୁଛି। ତାଲିମ ସମୟରେ କର୍ଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକର ଜଣେ

କାର୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା, ବର୍ତ୍ତିଲେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କ ପରିବାର

କାର୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା, ବର୍ତ୍ତିଲେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କ ପରିବାର

ଭବାନୀପାଟଣା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଭବାନୀପାଟଣା ସଦରଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବଳରାମପୁରଠାରେ ଶନିବାର ସଂଧ୍ୟାରେ ଏକ କାର୍‌ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ତେବେ ଏଥିରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ରାୟଗଡ଼ା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର କଳାବତୀ ବାଗ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟମାନେ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି। ଓଡି ୧୦-ସି୫୮୫୮ନଂ କାର୍‌ରେ ବାଗଙ୍କ ପରିବାର ଶନିବାର

ଧାନ ଅମଳ ଆରମ୍ଭ, ଖୋଲିନି ମଣ୍ଡି: ଚାଷୀଙ୍କୁ ଘାରୁଛି ବର୍ଷା ଭୟ

ଧାନ ଅମଳ ଆରମ୍ଭ, ଖୋଲିନି ମଣ୍ଡି: ଚାଷୀଙ୍କୁ ଘାରୁଛି ବର୍ଷା ଭୟ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୨୨।୪-ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ରବିଋତୁ ଧାନ ଅମଳ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଗଲାଣି। ଜିଲାର ଜଳସେଚିତ ଅତାବିରା ଓ ଭେଡ଼େନ ବ୍ଲକର ଚାଷୀମାନେ ଧାନ ଅମଳ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାନ ମଣ୍ଡି ଖୋଲି ନ ଥିବାରୁ ଚାଷୀମାନେ ନିଜ ଅମଳ ଧାନକୁ କିଭଳି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖି ବିକ୍ରି କରିବେ, ସେନେଇ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ପଡ଼ିଛନ୍ତି। କିଛିଦିନ ତଳେ କାଳବୈଶାଖୀ

ନବବଧୂଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ଥାନାରେ ମାମଲା

ନବବଧୂଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ, ଥାନାରେ ମାମଲା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌/ବିଜେପୁର,(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)୨୨।୪-ବରଗଡ଼ ଜିଲା ବିଜେପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଦିପାଲି ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ନବବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହକୁ ରବିବାର ପୋଲିସ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ମୃତା ମହିଳା ଜଣକ ହେଲେ, ଦଶମୀ ବାରିକ ଓରଫ ଗାୟତ୍ରୀ। ଅପରପକ୍ଷେ ଦୁଇମାସ ତଳେ ବିବାହ କରିଥିବା ତାଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ଯୌତୁକ ପାଇଁ ଶାଶୁଘର ଲୋକେ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ମୃତା

ସ୍ବଚ୍ଛ ମହାନଦୀ, ସବୁଜ ସମ୍ବଲପୁର ବାର୍ତ୍ତା, ମିନି ମାରାଥନରେ ଦୌଡ଼ିଲେ ୩,୬୨୫

ସ୍ବଚ୍ଛ ମହାନଦୀ, ସବୁଜ ସମ୍ବଲପୁର ବାର୍ତ୍ତା, ମିନି ମାରାଥନରେ ଦୌଡ଼ିଲେ ୩,୬୨୫

ସମ୍ବଲପୁର,୨୨।୪(ବ୍ୟୁରୋ)- ଓଡ଼ିଶାର ଜୀବନରେଖା ମହାନଦୀ ସମ୍ବଲପୁରରେ ପ୍ରଦୂଷିତ। ସ୍ବଚ୍ଛ ମହାନଦୀ, ସବୁଜ ସମ୍ବଲପୁର ବାର୍ତ୍ତାରେ ରବିବାର ସକାଳେ ମିନି ମାରାଥନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ୩ହଜାର ୬୨୫ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇ ଦୌଡ଼ିଥିଲେ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୭ଶହ ମହିଳା, ବାଳିକା ଓ ଛାତ୍ରୀ ରହିଥିଲେ। ସମସ୍ତେ ସ୍ବଚ୍ଛ ମହାନଦୀ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇ

ଏନ୍‌ଟିପିସି ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର

ହେମଗିରି,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଏନ୍‌ଟିପିସିର ତୁଲିଙ୍ଗା କୋଇଲା ଖଣି ପ୍ରକଳ୍ପ ପକ୍ଷରୁ କଲାମେଘାଠାରେ ଏକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ହେମଗିରି ବିଡିଓ ପ୍ରଦୀପ ଡାଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଶିବିରକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ରେବତୀ ଛତ୍ରିଆ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରକଳ୍ପର ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ଚିତ୍ତରଞ୍ଜନ

ଏଟିଏମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ: ଗ୍ରାହକ ହନ୍ତସନ୍ତ

ଏଟିଏମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ: ଗ୍ରାହକ ହନ୍ତସନ୍ତ

ପଦ୍ମପୁର,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପଦ୍ମପୁର ସହରରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏଟିଏମ୍‌ରେ ଟଙ୍କା ମିଳୁନାହିଁ। ଗ୍ରାହକମାନେ ବାରମ୍ଭାର ଟଙ୍କା ନ ପାଇ ନିରାଶ ହୋଇ ଫେରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିବାହ, ବ୍ରତ ତଥା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ତଥା ନାମଲେଖା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା ରଖିଥିବା ନିଜ ଟଙ୍କା ପାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ

ମାଫିଆଙ୍କ ଯୋଗୁ ବାଲିଚୁଆ ନିଶ୍ଚିହ୍ନ

ମାଫିଆଙ୍କ ଯୋଗୁ ବାଲିଚୁଆ ନିଶ୍ଚିହ୍ନ

ପଦ୍ମପୁର,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନଦୀନାଳ କୂଳରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ସମୟରେ ପାନୀୟ ଜଳ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ପ୍ରାୟତଃ ନଦୀରେ ଥିବା ବାଲିଚୁଆ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି। ଗ୍ରାମର ମହିଳା ଓ ଶିଶୁମାନେ ମାଠିଆ ଧରି ଚୁଆ ପାଖରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରି ପାଣି ସଂଗ୍ରହ କରିଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଲି ମାଫିଆମାନେ ଏହି ନଦୀଗୁଡ଼ିକରୁ ବ୍ୟବସାୟ

ବିବାହ ପରଦିନ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

କୁଆଁରମୁଣ୍ଡା,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପରିବାରର ସ୍ବୀକୃତିକ୍ରମେ ଜନୈକା ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରି ପରଦିନ (ଶନିବାର) ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ ଅପରାହ୍ନରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଯୁବକ ନିଜ ରୁମ୍‌ରେ ଏକ ପିନ୍ଧା ଲୁଗାରେ ଫାଶୀ ଦେଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ଘଟଣା ଶନିବାର ବୀରମିତ୍ରପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁଃଖର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଖବର ପାଇ ବୀରମିତ୍ରପୁର ପୋଲିସ ସ୍ଥାନୀୟ ରେଲୱେ କଲୋନୀ

୨୪ରେ ଏୟାରଟେଲ ମୋବାଇଲ ସେବା ବିରୋଧରେ ଆନ୍ଦୋଳନ

ବୋଡ଼େନ,୨୨।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ସମସ୍ତ ସେବାକୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍‌ଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଜନାର ସୁଫଳ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ଉପରେ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଅନ୍‌ଲାଇନ ସହ ଓତଃପ୍ରୋତ ଭାବେ ଜଡ଼ିତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ତେବେ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲାର ପଛୁଆ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳ