ମନୋରଞ୍ଜନ |

ଅପେରା ହାଲ୍‌ଚାଲ: ଲୋକେ ହସିଲେ ମୋତେ ଭଲ ଲାଗେ

ଅପେରା ହାଲ୍‌ଚାଲ: ଲୋକେ ହସିଲେ ମୋତେ ଭଲ ଲାଗେ
ଅପେରା ନାଟକ ‘ଅନ୍ଧ ଦେଶେ ଗଲି ଦର୍ପଣ ବିକି, ମହାଭାରତ ପରେ, କଉଡ଼ି ଖେଳ, କହଲୋ ବଉଳ କିଏ ତୋ ବର’ ଆଦି ଶତାଧିକ ନାଟକ ତାଙ୍କ ଅଭିନୟ ଦକ୍ଷତାର ପରିଚୟ ବହନ କରେ। ଦୀର୍ଘ ୬୦ ବର୍ଷର ଅଭିନୟ କ୍ୟାରିୟରରେ ସେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ହସେଇ ହସେଇ ବେଦମ କରିଛନ୍ତି। ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ, ଡାଏଲଗ ଡେଲିଭରି ଶୈଳୀର ସ୍ବତନ୍ତ୍ରତା ତାଙ୍କୁ ଦେଇଛି ନିଆରା ପରିଚୟ। ସେ ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ଅପେରା ଜଗତର ଜଣେ ନାମୀ ହାସ୍ୟାଭିନେତା ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ତଥା ନିକଟରେ ଯାତ୍ରାରୁ ସନ୍ନ୍ୟାସ ନେଇଥିବା ଜଗନ୍ନାଥ ରାଉତ ଓରଫ ଜଗା। -ଇରେ ତୁ କି କାମ କରିବୁ, ଷ୍ଟେପିନ୍‌ ଖୋଲୁ ଖୋଲୁ ଦଶଥର ପଡିଯାଉଛୁ। ଭେଣ୍ଡା ଟୋକାଟା। ଆରେ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ତୋ ବୟସର ହୋଇଥିଲି ସେତେବେଳେ ଦଶ କିଲୋ ମେଣ୍ଢା ମାଉଁସ ଖାଉଥିଲି। -କେଉଁଦିନ ମୋତେ ଦେଲ ଯେ ମୁଁ ଫୋପାଡିଦେଲି। -ଆରେ ମୁଁ ଦେଖୁଛି ତୁ ଦିନକ କାମକୁ ମାସେ ଲଗାଇବୁ। ମୋ ଗ୍ୟାରେଜ ଡୁବେଇ ଦେବୁ। କେବଳ ଧର୍ମକୁ ଚାହିଁକରି ତୋତେ ପଇସା ଦେଉଛି..।’ କୋଣାର୍କ ଗଣନାଟ୍ୟ ପରିବେଷିତ ସୁପରହିଟ୍‌ ନାଟକ ‘କଉଡ଼ି ଖେଳ’(ରଚନା-ହର ବାରିକ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା-ମୀନକେତନ)ର ଏକ କମେଡି ସିନ୍‌ର କୀୟଦଂଶ ହେଉଛି ଜଣେ ଗ୍ୟାରେଜ ମାଲିକ ଏବଂ ଫିଟର ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା। ସେହି ଗ୍ୟାରେଜ ମାଲିକ ଚରିତ୍ରକୁ ଜଗା ରାଉତ ଏଭଳି ଫୁଟାଇବାରେ ଦକ୍ଷ ଥିଲେ, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଦର୍ଶକଙ୍କ ନିକଟତର କରାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା। - ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ମୋର ଅଭିନୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଗୀତିନାଟ୍ୟ ‘ଜଳନ୍ଧର ବଧ’(୧୯୫୮) ପରେ ପାଖାପାଖି ୧୦ବର୍ଷ ଏହି ଧାରା ଜାରି ରହିଲା। ତା’ପରେ ସାତଶଙ୍ଖ ଅପେରାରେ କଟିଗଲା ୪୦ବର୍ଷ । ‘ମଧୁପାର୍ବଣ, ଶହୀଦ ପୃଥୀରାଜ, ଅନ୍ଧ ଦେଶେ ଗଲି ଦର୍ପଣ ବିକି, ଆକାଶ କଇଁଆ ଚିଲିକା ମାଛ’ ପରି ଅପେରା ନାଟକରେ ତାଙ୍କର କମେଡି ଅଭିନୟକୁ ଯେତେ ପ୍ରଶଂସା କରାଯିବ କମ୍‌ ହେବ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କୋଣାର୍କ ଗଣନାଟ୍ୟ (୨୦୦୨-୨୦୦୮)ର ‘କଉଡ଼ି ଖେଳ, କହଲୋ ବଉଳ କିଏ ତୋ ବର, ନ କହିଲେ କୁଳ ଭାସିଯାଉଛି’ ଆଦି ନାଟକରେ ମୋ ଅଭିନୟ କେତେ ସଫଳ ତାହା ଦର୍ଶକ ହିଁ କହିବେ।’ କମେଡିକୁ କାହିଁକି ବାଛିନେଲେ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସେ କହନ୍ତି, ‘ଦର୍ଶକ ହସିଲେ ମୋତେ ଭଲ ଲାଗେ। କାରଣ ମୁଁ ଯେଉଁ ଭୂମିକାଗୁଡିକରେ ସେମାନଙ୍କ ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସିଥିଲି ସେଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କମେଡିର ସ୍ବାଦ ଥିଲା ନିଆରା। ତା’ପରେ ମୋଠାରେ ସତେଯେମିତି କମେଡି ଷ୍ଟାମ୍ପ୍‌ ଲାଗିଗଲା। ଗତ କିଛିବର୍ଷ କଳିଙ୍ଗ ଗଣନାଟ୍ୟରେ ଅଭିନୟ କରିବା ପରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥାରେ ଅବନତି ଯୋଗୁ ଅଭିନୟ ଛାଡ଼ିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲି।’-ଶୁଭ୍ର ମହାପାତ୍ର
All Right Reserved By

ମନୋରଞ୍ଜନ |

କାନ୍ଦିଲେ ସଲମାନ ଖାନ୍‌

କାନ୍ଦିଲେ ସଲମାନ ଖାନ୍‌

ବଲିଉଡ୍‌ର ଦବଙ୍ଗ ଷ୍ଟାର୍‌ ସଲମାନ ଖାନ୍‌ଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ! ରିଲ୍‌ରେ ନୁହେଁ, ରିୟଲ୍‌ ଲାଇଫରେ। ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ସଲମାନଙ୍କ ହୃଦୟ ବେଶ୍‌ ଉଦାର।

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉ ଯାଉ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚତ୍ଥିଲି

ନାଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉ ଯାଉ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚତ୍ଥିଲି

ଧାରାବାହିକ ‘ତୁଳସୀ’ରେ କ୍ରିଷ୍ଣା ଚରିତ୍ରରେ ପ୍ରଥମ କରି  ପରଦାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ ଅଭିନେତା ଶୁଭାଶିଷ୍‌ ଶର୍ମା (ଡାକ ନାମ ମଣ୍ଟୁ)। ପରେ ସେ ‘ଅପା’, ‘ଆଇନା’ ଭଳି ଅନେକ ଧାରାବାହିକରେ ନିଜ ଅଭିନୟର ଯାଦୁ ଦେଖାଇବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ।

ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମୋ ରିଲେଶନ୍‌ଶିପ୍‌ ଗୋଲ୍‌

ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ମୋ ରିଲେଶନ୍‌ଶିପ୍‌ ଗୋଲ୍‌

୮୦ଟି ଫିଲ୍ମ, ୫୦୦ ଆଲବମ୍‌ ଓ ୧୫ଟି ଟେଲି ସିରିଏଲ୍‌ର ଟାଇଟଲ ଟ୍ରାକ୍‌। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ୮୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମ୍ୟୁଜିକ୍‌ ଭିଡିଓରେ କଣ୍ଠଦାନ କରିଛନ୍ତି ଅନ୍ତରା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ। 

ଗୋଟିଏ ସିନେମା, ଦୁଇଟି ଇଣ୍ଟରଭାଲ

ଗୋଟିଏ ସିନେମା, ଦୁଇଟି ଇଣ୍ଟରଭାଲ

ସାଧାରଣତଃ ଗୋଟିଏ ସିନେମାରେ ଗୋଟିଏ ହିଁ ଇଣ୍ଟରଭାଲ ଥାଏ। କାହାଣୀ ଏକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ମୋଡରେ ଗତି କରୁଥିବା ବେଳେ ହଠାତ୍‌ ପରଦା ଉପରେ ଲେଖି ହୋଇଯାଏ ‘ଇଣ୍ଟରଭାଲ’। 

ଟାଇଗର ଶ୍ରଫ

ଟାଇଗର ଶ୍ରଫ

ବଲଉଡ୍‌ର ‘ଲଙ୍ଗ୍‌ ରେସ୍‌ର ଘୋଡା’ ଭାବରେ ତାଙ୍କୁ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାରେ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରୁ କରୁ ସେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମନ ଜିଣିବାରେ ସମର୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ସିନେମା ‘ହେରୋପନ୍ଥୀ’ ବ୍ୟତୀତ ୧୦୦କୋଟି କ୍ଲବରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିବା ‘ବାଗୀ’, ‘ଏ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ଜ୍ୟାଟ୍‌’, ‘ବାଗୀ-୨’କୁ ତାଙ୍କ ଅଭିନୟ ଦକ୍ଷତାର ମାପକାଠି ଭାବରେ ନିଆଯାଇପାରେ। ସେ ହେଲେ ଅନ୍ୟତମ ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଭିନେତା ଜ୍ୟାକି ଶ୍ରଫଙ୍କ ସୁପୁତ୍ର ଟାଇଗର।

ଷ୍ଟାଇଲିଶ୍‌ ସିଙ୍ଗରଙ୍କ ଅକୁହା କଥା

ଷ୍ଟାଇଲିଶ୍‌ ସିଙ୍ଗରଙ୍କ ଅକୁହା କଥା

ଜଲିଉଡ୍‌ର ଷ୍ଟାଇଲିଶ୍‌ ସିଙ୍ଗର ଦିନେଶ। ତାଙ୍କର ଷ୍ଟାଇଲ୍‌ ଆଉ ସିଙ୍ଗିଙ୍ଗ ନିଆରା। ତେବେ ତାଙ୍କର ଯାତ୍ରାକୁ ଆସିବାର କାହାଣୀ ଯେତିକି ନାଟକୀୟ; ସେତିକି ରୋମାଞ୍ଚକର। 

ଆଶାରେ ଏଲସା

ଆଶାରେ ଏଲସା

ବଙ୍ଗୀୟ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଏଲସା ଘୋଷ। କେବଳ ଓଡିଆ ନୁହେଁ, ଛତିଶଗଡି, ତେଲୁଗୁ ସିନେମାରେ ଅଭିନୟ କରିବା ପରେ ଏବେ ତାଙ୍କୁ ବଲିଉଡ୍‌ରେ ସୁଯୋଗ ମିଳିଛି।  ଓଡ଼ିଆ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଦିପୁ : ଦି ଡ୍ୟାନ୍ସିଙ୍ଗ ବୟ’ରେ। ତା’ପରେ ଛତିଶଗଡି ଫିଲ୍ମ ‘ମାୟାରୁ ଗଙ୍ଗା’ରେ ନିଜ ଅଭିନୟ ଦକ୍ଷତାର ପ୍ରମାଣ ଦେଇଥିଲେ ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀ। 

ମୌନ ଅବତାର

ମୌନ ଅବତାର

ଦୀପିକା ପାଦୁକୋନଙ୍କୁ ଏବେ ନୂଆ ଅବତାରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। କାହା ସହ ଅଧିକ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁନାହାନ୍ତି। କାହା ସହ କଥା ହେଲେ ମାପିଚୁପି କଥା ହେଉଛନ୍ତି। ହେଲେ ହଠାତ୍‌ ତାଙ୍କର ଏଭଳି ମୌନ ଅବତାର କାହିଁକି ?

ଯେତିକି ଖୁସି ସେତିକି ଦୁଃଖୀ

ଯେତିକି ଖୁସି ସେତିକି ଦୁଃଖୀ

ଅନୁଷ୍କା ଶର୍ମାଙ୍କ ମନ ଏବେ ଭଲ ନାହିଁ। ବଲିଉଡ୍‌ରେ ଏଣ୍ଟ୍ରି କଲେ। କେତୋଟି ସିନେମାରେ ଆକ୍ଟିଂ କରିବା ପରେ ନିଜେ ପ୍ରଯୋଜିକା ସିଟ୍‌ରେ ବସିଲେ।

କାହାକୁ ବାହାହେବେ ରିୟା

କାହାକୁ ବାହାହେବେ ରିୟା

ଅଭିନେତ୍ରୀ ରିୟା କାହା ହାତ ଧରି ଘର ସଂସାର କରିବେ। ଏହାକୁ ନେଇ ସେ ଗୋଲକ ଧନ୍ଦାରେ ପଡିଯାଇଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ସେ ଖୁସି ହେବେ କ’ଣ ତାଙ୍କର ଟେନସନ ବଢ଼ିଯାଇଛି।

ଡରିଗଲେ ସଲମାନ

ଡରିଗଲେ ସଲମାନ

ଏମିତି ତ ବଲିଉଡର ଭାଇଜାନ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କୁ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ସମସ୍ତେ ଡରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଥର ସଲୁ ନିଜେ ଡରିଯାଇଛନ୍ତି। ଲାଗୁଛି କୋର୍ଟ କଚେରି ମାମଲା ସଲୁଙ୍କ ପିଛା ଛାଡୁନି।

ମହିଳାମାନେ ନିଜ ଅଧିକାର ପାଇଁ ସ୍ବର ଉଠାନ୍ତୁ: ସନ୍ନି ଲିଓନ୍‌

ମହିଳାମାନେ ନିଜ ଅଧିକାର ପାଇଁ ସ୍ବର ଉଠାନ୍ତୁ: ସନ୍ନି ଲିଓନ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମହିଳାମାନେ ନିଜ ଅଧିକାର ହାସଲ ପାଇଁ ସ୍ବର ଉଠାନ୍ତୁ ବୋଲି ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ସନ୍ନି ଲିଓନ୍‌ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ତରୁଣ ନ ହେଲେ ବି ପ୍ରାପ୍ତ ବୟସରେ ବଲିଉଡ୍‌ ଫିଲ୍ମରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରୁଥିବା ସନ୍ନି ନିଜ ଅଧିକାର ହାସଲ ପାଇଁ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ଛିଡା ହେବାକୁ ସେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ନିଜ ଜୀବନରେ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦେଇ ଗତିକରିଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।