ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଚାଷୀର ଆୟ, ଚାଷୀର ସୁରକ୍ଷା

ଚାଷୀର ଆୟ, ଚାଷୀର ସୁରକ୍ଷା
ବିଚିତ୍ର ବିଶ୍ୱାଳ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟକୁ ଦୁଇଗୁଣ କରିବା ହେଉଛି ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଘୋଷଣା। ନୀତି ଆୟୋଗ, କୃଷି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଓ ଏପରି କି ଚାଷବାସ ସହିତ ଆଦୌ ସଂପର୍କ ନ ଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବି ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟକୁ ଦୁଇଗୁଣ କରିବାର ଉପାୟ ବିଷୟରେ କଥା ହେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବଡ଼ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର ବିଷୟ ଯେ, ଯେଉଁ ଉପାୟରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କର ଆୟକୁ ଦୁଇଗୁଣ କରିବା ପାଇଁ ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଧାରକମାନେ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ସେଥିରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କର ଆୟ କେବେ ବି ଦୁଇଗୁଣ ହୋଇପାରିବ ନାହଁି। ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଆୟକୁ ଦୁଇଗୁଣ କରିବା ଘୋଷଣାଟି ସିନା ନୂଆ, ହେଲେ ସେଥିପାଇଁ ଯେଉଁ ଉପାୟ ସବୁ ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଉଛି, ତାହା ସେହି ପୁରୁଣାକାଳିଆ। ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଧାରକଙ୍କଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ, ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞମାନଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଚାଷୀର ଉପତ୍ାଦନ ବଢ଼ାଇବା, ଜଳସେଚନ ପରିସର ବୃଦ୍ଧି କରିବା, ଫସଲ ବୀମା ଓ ଚାଷୀ ପାଇଁ ସ୍ଥାୟୀ ବଜାର ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଉପରେ ହଁି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି। କେହି ବି ଅସଲ କଥାକୁ ଯାଉନାହାନ୍ତି। ଯେଉଁ ବଡ଼ବଡ଼ ଅଧିକାରୀମାନେ ଚାଷୀକୁ ଉପତ୍ାଦନ ବଢ଼ାଇ ଆୟ ଦୁଇଗୁଣ କରିବାକୁ ଉପଦେଶ ଦେଉଛନ୍ତି, ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ମାସକୁ ମାସ ନିରାପଦ ଦରମା ପାଇ ନିଜର ଆୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି ଓ ଅୟେସ୍‌ ଆରାମ୍‌ରେ କାଳ କାଟୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଚାଷୀ ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାୟୀ ରୋଜଗାର ସୁରକ୍ଷା କଥା ନ କହି କେବଳ ଉପତ୍ାଦନ ବଢ଼ାଇବା, ଜଳସେଚନ ପରିସର ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଓ ଫସଲ ବୀମା ଆଦି ବିଷୟରେ କହୁଛନ୍ତି। ଅସଲ କଥା ହେଉଛି, ଗତ କୋଡ଼ିଏ ପଚିଶ ବର୍ଷର କୃଷି ନୀତି ଓ ତାହାର ପରିଣାମସ୍ବରୂପ ଚାଷୀମାନଙ୍କର ବାସ୍ତବ ପରିସ୍ଥିତିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ଚାଷୀମାନଙ୍କର ଆୟ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ରୋଜଗାର ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଦେବା ଉଚିତ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ମାସିକ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣର ସୁରକ୍ଷା ଭତ୍ତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହାଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପରି ସମ୍ମାନର ସହ ବଞ୍ଚତ୍ପାରିବେ। ଯଦି ଉପତ୍ାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜାବ ଚାଷୀମାନଙ୍କର ରୋଜଗାର ସୁରକ୍ଷାର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଉପାୟ ହୋଇଥାନ୍ତା, ତା’ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଜି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ପଡ଼ି ନ ଥାନ୍ତା। ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟାରେ ପଞ୍ଜାବ ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ କି ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ନ ଥାନ୍ତା। ପଞ୍ଜାବରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କର ଉପତ୍ାଦନ ହାର ଆମ ଦେଶରେ ଅଧିକ। ସେଠାରେ ଚାଷୀମାନେ ଏକ ହେକ୍ଟର ଜମିରୁ ପ୍ରାୟତଃ ୪୫ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗହମ ଓ ୬୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଧାନ ଅମଳ କରୁଛନ୍ତି। ଜଳସେଚନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବି ପଞ୍ଜାବର ଚାଷୀମାନେ ଯଥେଷ୍ଟ ଆଗରେ। ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ ୯୮ ପ୍ରତିଶତ ଜମି ଜଳସେଚିତ। ତା’ହେଲେ ତ ସେଠାକାର ଚାଷୀମାନେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି କାହିଁକି? ବାସ୍ତବ କଥା ହେଉଛି, ପଞ୍ଜାବର ଚାଷୀମାନେ ବି ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଂକଟଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ଗତି କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସେଠାରେ ଜଣେ ଚାଷୀ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛି। ଋଣ ଭାର, ରୋଜଗାରର ସଂକଟ ଆଦି ସମସ୍ୟା ପଞ୍ଜାବର ଚାଷୀମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଖଣ୍ଡା ହୋଇ ଝୁଲୁଛି। ତେଣୁ କେବଳ ଉପତ୍ାଦନ ବା ଜଳସେଚନ ବଢ଼ାଇବା ଦ୍ୱାରା ଚାଷୀମାନଙ୍କର ଆୟ ଦୁଇଗୁଣ ହେବ ନାହଁି। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ କେବଳ ଧାନ ଓ ଗହମର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ାଇଦେଲେ ବି ଚାଷୀମାନଙ୍କର ଆୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବ ନାହଁି। କାରଣ ଆମ ଦେଶରେ ମାତ୍ର ୬% ଚାଷୀ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟରେ ଧାନ ଓ ଗହମ ବିକିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାନ୍ତି। ବାକି ୯୪% ଚାଷୀ ଖୋଲା ବଜାରରେ ନିଜ ଉପତ୍ାଦନ ବିକ୍ରି କରି ପ୍ରଚୁର ଶୋଷଣର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି। ତେଣୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ବି ଭାରତ ପରି ଦେଶରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କର ରୋଜଗାର ଦୁଇଗୁଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ ନାହଁି। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପ୍ରାୟ ୯୪% ଚାଷୀ ଲାଭ ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ରହିଯିବେ। ଅବଶ୍ୟ ଚାଷୀମାନଙ୍କର ଉପତ୍ାଦନର ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ନ୍ୟାୟପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଉଚିତ। କିନ୍ତୁ କେବଳ ଏତିକି କରି ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇ ହେବ ନାହଁି। ବିଶିଷ୍ଟ କୃଷିବିତ୍‌ ତଥା ଖାଦ୍ୟ ନୀତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦେବୀନ୍ଦର ଶର୍ମାଙ୍କ ମତରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାସିକ ଏକ ରୋଜଗାର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବା ଉଚିତ। ନଚେତ୍‌ ଆଉ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବି ଚାଷୀମାନଙ୍କର ଆୟକୁ ଦୁଇଗୁଣ କରିହେବ ନାହଁି। ଶର୍ମା କୁହନ୍ତି, ଆଜିର ସମୟରେ ସମ୍ମାନର ସହ ବଞ୍ଚତ୍ବା ପାଇଁ ଯେତିକି ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକ ସେତିକି ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ମାସିକ ସୁରକ୍ଷା ଭତ୍ତା ଆକାରରେ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ। ତା’ହେଲେ ଆଜିର ଦରଦାମ୍‌ ବୃଦ୍ଧି ସମୟରେ ଚାଷୀଟିଏ ମଣିଷ ପରି ସମ୍ମାନର ସହ ବଞ୍ଚିପାରିବ। ସରକାରୀ ଚାକିରିଆମାନଙ୍କୁ ଯେପରି ମାସିକ ଦରମା ଦିଆଯାଇ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଜଗାରର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଚାଷୀ ତଥା ଅନ୍ନଦାତାଙ୍କ ପାଇଁ ସେପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି। ପ୍ରକୃତରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯେଉଁ ସବୁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି, ତା’ର ସୁଫଳ ସେମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅନ୍ୟମାନେ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ପାଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଚାଷୀକୁ ଆଉ ଉପତ୍ାଦନ ବୃଦ୍ଧିର ଦିବାସ୍ବପ୍ନ ନ ଦେଖାଇ ସିଧା ସିଧା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାସିକ ରୋଜଗାର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଉଚିତ। ଚାଷୀ ତା’ର ଆପେ ଆପେ ଉପତ୍ାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଭିରଙ୍ଗ, ତିରଣ, ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର, ମୋ -୯୪୩୮୪୬୮୪୭୪
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କ ପଥ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କ ପଥ

ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାଶନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ (ପିଏନ୍‌ବି) ସ୍କାମ୍‌ ପ୍ରାୟ ବର୍ଷେ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ନୀରବ ମୋଦି ଓ ତାଙ୍କ ମାମୁ ମେହୁଲ ଚୋକ୍‌ସିଙ୍କୁ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ କରାଯାଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଚୋକ୍‌ସି ଆଣ୍ଟିଗୁଆ ନାଗରିକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିସାରିଥିବାରୁ ୨୦୧୯ ଜାନୁୟାରୀ ୨୧ରେ ଭାରତୀୟ ପାସ୍‌ପୋର୍ଟ ସମର୍ପଣ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ନାଗରିକ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ..

ଆଚାରରେ ସକାରାତ୍ମକତା ପ୍ରକାଶର ସୁଯୋଗ

ଆଚାରରେ ସକାରାତ୍ମକତା ପ୍ରକାଶର ସୁଯୋଗ

ତତ୍ତ୍ୱ ଓ ତର୍କ/ ବିମଳ ପ୍ରସାଦ ପାଣ୍ଡିଆ

୨୦୧୯ ବର୍ଷର ଶେଷ ‘ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌’ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଥିଲେ ଯେ, ନକାରାତ୍ମକତାର ପ୍ରସାର କରିବା ଅତି ସହଜ କିନ୍ତୁ ଲୋକେ ସକାରାତ୍ମକତାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିବା ଦରକାର। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଳି ନେତୃସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଭଳି ସକାରାତ୍ମକତାର ବିଚାର ଦେବା ଅନେକ ଆଶା ଉଦ୍ରେକ କରାଏ। ଏହି ନିର୍ବାଚନୀ ଋତୁରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ‘ମନ୍‌ କି ବାତ୍‌’ରେ ରଖିଥିବା ବିଚାରକୁ ନିଜ ଆଚାରରେ ପରିଣତ କରିପାରିଲେ ତାହା ସକାରାତ୍ମକତାର ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟିକରିବ। ନିଜ ବିଚାରକୁ ଆଚାରରେ ପରିଣତ କରି ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଟାହିଟାପରା କରିବାର ପ୍ରବୃତ୍ତିରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ବା ବିରୋ..

ସଶସ୍ତ୍ର ମୁକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମର ମହାନାୟକ

ସଶସ୍ତ୍ର ମୁକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମର ମହାନାୟକ

ଡ. ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ କୁମାର ସାହୁ

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ଯେତେବେଳେ ଆଇସିଏସ୍‌ ଚାକିରି ଥିଲା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସଫଳତା, ସେତେବେଳେ ସୁଭାଷ ବୋଷ ଥିଲେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ, ଯିଏ ଆଇସିଏସ୍‌ ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳତା ଅର୍ଜନ କରି ମଧ୍ୟ ତାହାକୁ ପାଦରେ ଏଡ଼େଇ ଦେଇ କେମ୍ବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ସ୍ବଦେଶ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ଦେଶମାତୃକାକୁ ସ୍ବାଧୀନ କରିବାର ଦୃଢ଼ ସଂକଳ୍ପ ନେଇ। ସିଧାସଳଖ ବମ୍ବେରେ ମହାମତ୍ା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରି (୨୦ଜୁଲାଇ ୧୯୨୧) ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗଦେଲେ ଏବଂ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବିବାହକୁ ନେଇ ରହିଛି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା। ବିବାହ ବେଳେ କନ୍ୟା ଓ ବର ଅଗ୍ନିକୁ ସାକ୍ଷୀ ରଖି ସାରା ଜୀବନ ଲାଗି ସାଥୀ ହୋଇଥାଆନ୍ତି। ତେବେ ରାଜସ୍ଥାନର ଶ୍ରୀମାଲୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ବିଭାଘର ବେଳେ ବର କନ୍ୟାକୁ କୋଳରେ ଧରି ଅଗ୍ନି ଚାରିପାଖରେ ସାତଥର ପ୍ରଦକ୍ଷିଣ କରିଥାଆନ୍ତି। ପୁରାଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ରୁକ୍ମିଣୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ସମୟରେ ବିଘ୍ନ ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/କୃଷି ଆଗ

ଆଜିର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ୨୦୧୪ରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଆଦୌ ପୂରଣ କରିନାହାନ୍ତି। ଉଚ୍ଚାଙ୍ଗ ସ୍ବରରେ ‘ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ବିକାଶ’ କଥା କହୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ଫଳ ଶୂନ ହୋଇଛି। ବିଶେଷକରି ସାମାଜିକ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ଦିଗରୁ ତାଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ ଦେଶର ଅଧିକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଅସହିଷ୍ଣୁତା, ମିଛିମିଛିକା ଦେଶପ୍ରେମ ଓ ବିଭାଜନ ରାଜନୀତି ସାମାଜିକ ବାତାବରଣକୁ ଘୋର ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଏକ ଉତ୍ତମ ଶାସନ ଜରିଆରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନୂଆ ଦିଗ ଦେଖାଇଦିଆଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତା’ର ସୁଫଳ ଲୋକେ ପାଇପାରିନାହାନ୍ତି। ଏହା ଜଣାଶୁଣା ଯେ, ମୋଦିଙ୍କ ଶାସନ ସମୟରେ କର୍ପୋରେଟ ପ୍ରୀତି ବଢ଼ିଛି..

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି: ସୁଶାସନ ହିଁ ସମାଧାନ

ସହଦେବ ସାହୁ

ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଓ କୃଷି ସଂସ୍ଥା (ଏଫ୍‌ଏଓ) ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି ବିରୋଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂଗୋଷ୍ଠୀ (ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଆଲାଏନ୍ସ ଏଗେଁଷ୍ଟ ହଙ୍ଗର ଆଣ୍ଡ ମାଲନ୍ୟୁଟ୍ରିଶନ୍‌) କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତର ଅଭୂତପୂର୍ବ ବିକାଶକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛି। ୧୯୫୦-୫୧ରେ ଭାରତରେ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ଉପତ୍ାଦନ ପରିମାଣ ୫ କୋଟି ଟନ୍‌ ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୨୭ କୋଟି ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍‌ ହୋଇଛି, ପ୍ରାୟ ୫ଗୁଣ। ଲୋକସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଛି ୪ ଗୁଣ। ତେଣୁ ଖାଦ୍ୟ-ଅଭାବୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଭାରତ ଏକ ଖାଦ୍ୟ ରପ୍ତାନିକାରୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଗଲାଣି। ତଥାପି ଭାରତରେ କ୍ଷୁଧା ଓ କୁପୁଷ୍ଟି କାରଣରୁ ଏକଚତୁର୍ଥାଂଶ ଲୋକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁ ନାହା..

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି

ବ୍ରହ୍ମାନନ୍ଦ ପଣ୍ଡା

ଆଜିକାଲି ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଏଭଳି ଅଧୋଗତି ହୋଇଛି ଯେ, ପ୍ରାୟ ୬୦% ମାଧ୍ୟମିକ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଦରଖାସ୍ତଟିଏ ଲେଖିବାକୁ ବା ସାଧାରଣ ହିସାବଟିଏ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ। ଭାରତର ୭୫% ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଓ କାରିଗରି ଶିକ୍ଷାପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ନାତକ ଚାକିରି ପାଇବାକୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ବୋଲି ନିକଟ ଅତୀତରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ସାରା ଭାରତରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଛାତ୍ରସମାଜର ଆଜି ନୈତିକ ସ୍ଖଳନ ଘଟିଛି। ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ଅବକ୍ଷୟ ହେଉଛି। ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଲୋପ ପାଉଛି। ଆଜିର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟୟବହୁଳ ଏବଂ ଚାକିରିସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଜ୍ଞାନ ଓ ଗବେଷଣା ଅର୍ଥସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ସମାଜସେବା ପ୍ରଚାରସର୍ବସ୍ବ ହୋଇଛି। ଯଦି ସ୍ନାତକ ଓ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ପିଅନ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

କାହିଁ କେଉଁ ଆଦିମ କାଳରୁ କୁକୁର ହେଉଛି ମଣିଷର ସାଥୀ। ଏହି ପ୍ରାଣୀ ମଣିଷର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଭୃତ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ଏପରି କି ମାଲିକର ଲୁଣ ଖାଇବାରୁ ତା’ର ଗୁଣ ଗାଏ। ମାଲିକର ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଯାଇ ଦରକାର ପଡ଼ିଲେ ନିଜ ଜୀବନ ହାରିଦିଏ। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଜୟପୁରରେ। ରାଜସ୍ଥାନର ଜୟପୁରରେ ବାସ କରୁଥିବା ପୂର୍ବତନ ରଣଜୀ ଖେଳାଳି ସଞ୍ଜୀବ ଓହଲାନ୍‌ଙ୍କ ବାସଭବନରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇଥିଲା। ତଳ ମହଲାରେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ, ପୁଅ ଓ ଚାକରକୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଯୋଗୁ ସଞ୍ଜୀବ..

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ମୋଦି: ସବୁଥିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି

ସ।ଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଯେତେ ନିକଟତର ହେଉଛି, ରାଜନୈତିକ ଉଷ୍ମତା ସେତେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲାଣି। ଜାନୁୟାରୀ ୧୯ରେ କୋଲକାତାରେ  ବିରୋଧୀଙ୍କ ରାଲିର କଳେବର ଦେଖିଲେ ମହାଗଠବନ୍ଧନ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଉଥିବା ମନେହେଉଛି। 

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

ସବୁଜ ପରିବହନ ବ୍ୟବସ୍ଥା

 ବିଶ୍ୱ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାର ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଏ ଯେ, ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ସହର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ। ଏପରି କି ପୃଥିବୀର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପନ୍ଦରଟି ସହର ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ଚଉଦଟି ସହର ଅଛି। ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଦୂଷିତ ସହର ହେଉଛି କାନପୁର। 

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ବାସିପାଣିରେ ପଚରା

ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ବାସିପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ଚିହ୍ନା ଲୋକଟିଏ, ଆପଣାର ମଣିଷଟିଏ ଆମକୁ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ହତାଦର କରିବାର ଅନୁଭବ କଲେ ଆମେ ଏ ରୂଢିଟିର ପ୍ରୟୋଗ କରିଥାଉ! ଏଠାରେ ବାସିପାଣିକୁ ନିକୃଷ୍ଟ ଅର୍ଥରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ନଚେତ୍‌ ଆମେ କହୁଥାନ୍ତେ- ହଇରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ସଜପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ନଚେତ୍‌ କହିଥାନ୍ତେ- କିରେ ମୋତେ କ’ଣ ଆଉ ମଦପାଣିରେ ପଚାରୁନୁ? ମାନେ ବାସିପାଣିଟି ପଚାରିବା ବା ବନ୍ଧୁ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିବା ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ।

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭଲ ପାଇବାର ହୃଦୟଟିଏ ଥିଲେ କେତେକ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଅତିକ୍ରାନ୍ତ ବୟସରେ ବି ଭଲପାଇ ବସନ୍ତି। ତେବେ ଭଲ ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳା ଏକ ଅଭିନବ ପନ୍ଥା ଆପଣାଇଥିଲେ।