ବାଣିଜ୍ୟ |

ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିସରକୁ ଆସିପାରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌, ରିୟଲ ଇଷ୍ଟେଟ୍‌

ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିସରକୁ ଆସିପାରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌, ରିୟଲ ଇଷ୍ଟେଟ୍‌
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୪-୧୨(ପି.ଟି.) ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିଷଦ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ସମେତ ଅନ୍ୟ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିସରକୁ ଆଣିବାକୁ ବିଚାର କରିବ। ଏ ନେଇ ବିହାର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶୀଲ ମୋଦି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟୁତ୍‌, ରିୟଲ ଇଷ୍ଟେଟ, ଷ୍ଟାମ୍ପ ଡ୍ୟୁଟି ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିସରକୁ ଆସିବା ଉଚିତ। ଏଗୁଡିକୁ ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିସରକୁ ଆଣିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଥିବା ଉଦ୍ୟୋଗ ସଂଘ ଫିକିର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏହା କେତେ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହେବ ସେ ନେଇ କୌଣସି ସମୟ ସୀମା ସମ୍ପର୍କରେ ସୁଶୀଲ ସୂଚନା ଦେଇନାହାନ୍ତି। ଯଦି ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିସରକୁ ଆସେ ତେବେ ଏହାକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଟିକସ ସ୍ଲାବରେ ରଖାଯିବ। ଏହା ଉପରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସେସ୍‌ ଲାଗୁ କରିବାର ସ୍ବାଧୀନତା ପାଇବେ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ରାଜସ୍ବକୁ କେତେକ ମାତ୍ରାରେ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ତଥା ରାଜ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ରାଜସ୍ବର ୪୦% ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍‌ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରୁ ଲାଭ କରୁଛନ୍ତି। ଅପରପକ୍ଷରେ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହରେ ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା ଆସିଲେ ସ୍ଲାବ ହ୍ରାସ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଟିକସ ସ୍ଲାବ ୨୮% ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ୨୫% ଏବଂ ୧୨ ଓ ୧୮% ସ୍ଲାବକୁ ଏକତ୍ର କରାଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବା ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସୁଶୀଲ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଜିଏସ୍‌ଟି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଇନ୍‌ଫୋସିସର ସଫ୍ଟଓ୍ବେରକୁ ନେଇ କିଛିଦିନ ତଳେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ମାତ୍ର ଆମେ ଏଥିଲାଗି ଇନ୍‌ଫୋସିସ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରିବା ସହ କମ୍ପାନୀର କାର୍ଯ୍ୟଧାରାକୁ ଭରସା କରୁଛୁ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଜିଏସ୍‌ଟି ନେଟଓ୍ବର୍କ ଠିକ୍‌ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ଲାଗି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ୩୦% କ୍ଷମତାର ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି ବୋଲି ସେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ଜିଏସ୍‌ଟିଏନ୍‌ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ନେଇ ପରିଷଦ ସାମ୍ନାରେ ମତାମତ ରଖୁ ବୋଲି ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ହାସିବ ଦ୍ରାବୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଗତ ୪ ମାସରେ ଏଥିରେ ୩.୨୦ ଲକ୍ଷ ରିଟର୍ନ ଫାଇଲ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଫର୍ମକୁ ସରଳୀକରଣ କରାଯାଇଛି। ଟିକସ ଫାଇଲ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ସରଳୀକରଣ ଦିଗରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ରିଫଣ୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା ତଥା ଇନ୍‌ପୁଟ ଟିକସ କ୍ରେଡିଟ୍‌ ଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯାଇଛି। ଭାଟ୍‌ ଭଳି ଜିଏସଟି ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହେବ। ଆଗାମୀ ୨-୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ କେନ୍ଦ୍ରଠାରୁ କୌଣସି କ୍ଷତିପୂରଣ ଆଶା କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଆଶା ରହିଥିବା ସୁଶୀଲ କହିଛନ୍ତି। ଜିଏସ୍‌ଟି ଲାଗୁଜନିତ କ୍ଷତିର ଭରଣା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ଆଗାମୀ ୫ ବର୍ଷ ଯାଏ କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ କରିବ।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ହୋଣ୍ଡାର ନୂଆ ସିବିୟୁ ଆମଦାନୀ ବାଇକର ବୁକିଂ ଆରମ୍ଭ

ହୋଣ୍ଡାର ନୂଆ ସିବିୟୁ ଆମଦାନୀ ବାଇକର ବୁକିଂ ଆରମ୍ଭ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨-୧୨: ହୋଣ୍ଡା ମୋଟର ସାଇକେଲ ଆଣ୍ଡ ସ୍କୁଟର ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ ପକ୍ଷରୁ ଆମଦାନି ହେବାକୁ ଥିବା ଏହାର ୨୦୧୯ କମ୍ପ୍ଲିଟ ବିଲ୍‌ଟ ୟୁନିଟ (ସିବିୟୁ) ବାଇକଗୁଡ଼ିକର ବୁକିଙ୍ଗ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। 

ଆଲୁମିନିୟମ ବିଲେଟ ଉତ୍ପାଦନ କଲା ନାଲକୋ

ଆଲୁମିନିୟମ ବିଲେଟ ଉତ୍ପାଦନ କଲା ନାଲକୋ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨-୧୨: ନାଲକୋ ପକ୍ଷରୁ ନୂତନ ଉତ୍ପାଦ ଷ୍ଟ୍ରୋଣ୍ଟିୟମ ସଂଶୋଧିତ ଆଲୁମିନିୟମ ବିଲେଟ ସିଏଚ୍‌-୯୧ ଗ୍ରେଡ ବଜାରକୁ ଆସିଛି। 

ବ୍ରାଣ୍ଡ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଫ୍ରି ସପିଂ ଓ୍ବିକେଣ୍ଡ ଆଜିଠାରୁ

ବ୍ରାଣ୍ଡ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଫ୍ରି ସପିଂ ଓ୍ବିକେଣ୍ଡ ଆଜିଠାରୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨-୧୨: ଫ୍ୟୁଚର ଲାଇଫ ଷ୍ଟାଇଲ ଫ୍ୟାଶନ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ବ୍ରାଣ୍ଡ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଫ୍ରି ସପିଂ ଓ୍ବିକେଣ୍ଡ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା ଚଳିତ ମାସ ୧୨ରୁ ୧୬ ଯାଏ ଚାଲିବ। 

ମୂଲ୍ୟ ବଢାଇବ ରେନୋ ଇଣ୍ଡିଆ

ମୂଲ୍ୟ ବଢାଇବ ରେନୋ ଇଣ୍ଡିଆ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨-୧୨: ପ୍ରମୁଖ କାର ନିର୍ମାତା ରେନୋ ଇଣ୍ଡିଆ ପକ୍ଷରୁ ଜାନୁୟାରୀରେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରିଛି। କମ୍ପାନୀ ଏହାର ବିିଭିନ୍ନ ମଡେଲଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୧.୫% ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି। 

ଏଏସ୍‌ବିଏମ୍‌ର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ଏଏସ୍‌ବିଏମ୍‌ର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨-୧୨: ଏସିଆନ ସ୍କୁଲ ଅଫ୍‌ ବିଜନେସ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ(ଏଏସ୍‌ବିଏମ୍‌) ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ଦ୍ୱାଦଶ ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ରକ୍ତଦାନ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ନର ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା, ପ୍ରତିଟି ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ

ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ନର ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା, ପ୍ରତିଟି ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଓଡ଼ିଆ ଆଇଏଏସ୍‌ ଅଫିସର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ଗଭର୍ନର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଓଡ଼ିଆ ହୋଇଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟର ବହୁବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଜନସାଧାରଣ ତାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କ ଯାତ୍ରା; ନର୍ଥ ବ୍ଲକରୁ ମିଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍‌

ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କ ଯାତ୍ରା; ନର୍ଥ ବ୍ଲକରୁ ମିଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୧୨: ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ମଙ୍ଗ ଧରିଛନ୍ତି ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଓଡିଆ ଆଇଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ। ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱଠାରୁ ଦୂରରେ ରହି ସମାଧାନ ଲାଗି ସହମତି ଉପରେ ଜୋର ଦେଉଥିବା ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଜଣେ ବ୍ୟୁରୋକ୍ରାଟ୍‌ ଭାବେ ନର୍ଥ ବ୍ଲକରୁ ମିଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରିଟରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। 

ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ଆର୍‌ବିଆଇ ମଙ୍ଗ

ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ଆର୍‌ବିଆଇ ମଙ୍ଗ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨।୧୨: ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ଗଭର୍ନର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କର ମଙ୍ଗ ଧରିଛନ୍ତି ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ ଓଡିଆ ଆଇଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ। କ୍ୟାବିନେଟର ନିଯୁକ୍ତି କମିଟି ମଙ୍ଗଳବାର ତାଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛି। 

ଆର୍‌ବିଆଇ ପ୍ରତି ଭରସା ସୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କ ଲାଗି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

ଆର୍‌ବିଆଇ ପ୍ରତି ଭରସା ସୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିକାନ୍ତଙ୍କ ଲାଗି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୧୨:  ତାମିଲନାଡୁ କ୍ୟାଡରର ଓଡ଼ିଆ ଆଏଏସ୍‌ ଅଧିକାରୀ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ)ର ନୂଆ ଗଭର୍ନର ରୂପେ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଛି। ନୂଆ ଦାୟିତ୍ୱ ସହ ତାଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବହୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ।

ସିଏଜି ରାଜୀବ ମେହରିସି ୟୁଏନ୍‌ ଅଡିଟର କମିଟିର ଭାଇସ ଚେୟାର

ସିଏଜି ରାଜୀବ ମେହରିସି ୟୁଏନ୍‌ ଅଡିଟର କମିଟିର ଭାଇସ ଚେୟାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୧୨:  କମ୍ପଟ୍ରୋଲର  ଆଣ୍ଡ ଅଡିଟର ଜେନେରାଲ  ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ(ସିଏଜି) ରାଜୀବ ମେହରିସି ୟୁଏନ ଅଡିଟର କମିଟିର ଭାଇସ ଚେୟାର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଜାତିସଂଘ ଅଡିଟର କମିିଟିରେ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ତଥା ଜାତିସଂଘର ଅଡିଟର ମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଏ।

ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ବିଦେଶୀ ନିବେଶ ୩୫% ହ୍ରାସ

ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ବିଦେଶୀ ନିବେଶ ୩୫% ହ୍ରାସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୧୨:  ନଭେମ୍ବରରେ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଙ୍କ ବିଦେଶୀ ନିବେଶ ୩୫% ହ୍ରାସ ପାଇ ୧.୦୫ ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି। 

ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଆର୍‌ବିଆଇର ନୂଆ ଗଭର୍ନର

ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଆର୍‌ବିଆଇର ନୂଆ ଗଭର୍ନର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨-୧୨:  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟୁରୋକ୍ରାଟ୍‌ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ୨୫ ତମ ଗଭର୍ନର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱରେ ରହିବେ। ଉର୍ଜିତ ପଟେଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ଏହି ପଦଟି ଖାଲି ପଡିଥିଲା।