ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପାରାଦୀପରେ ଜମିଲାଣି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼

ପାରାଦୀପରେ ଜମିଲାଣି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ଼
ପାରାଦୀପ,୧୩।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ପାରାଦୀପରେ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା, ବିସ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ବେଳାଭୂମି, ଜାହାଜ, ମହାନଦୀ ମୁହାଣ, ପଥରବନ୍ଧ, ମାଛଧରା ବନ୍ଦର, ଡପୁଲାର ରାଡାର, ବତିଘର ଭଳି ଅନେକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଯାହାକୁ ଦେଖିବା ଲାଗି ଶୀତ ଦିନେ ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ସମ୍ପ୍ରତି ଇଂରାଜୀ ନୂତନ ବର୍ଷ ପାଖେଇ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଧୀରେଧୀରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଶେଷକରି ନେହେରୁ ବଙ୍ଗଳାର ମହାନଦୀ ମୁହାଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଆକର୍ଷଣ ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମୁହାଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ଯୁବକ ରାଜ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ବିଭାଗରୁ ସ୍ବୀକୃତି ଆଣି ବୋଟିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗତ ମାସେ ହେଲା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଏକ ଫାଇଭର ବୋଟରେ ବସି ମହାନଦୀ ଓ କାଉଡ଼ିଆ ନଦୀରେ ବୁଲିବା ସହ ମାଛଧରା ବନ୍ଦର ଏବଂ ହେନ୍ତାଳବଣ ଦେଖିପାରିବେ। ସେହି ବୋଟିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଧିକ ଚାହିଦା ହେବା ପରେ ସେହି ଯୁବକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ବେଳାଭୂମି ପରି ଅସ୍ଥାୟୀ ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଘର ବୁଧବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ମହାନଦୀର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବିସ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ବେଳାଭୂମି ଓ ଜଙ୍ଗଲ ପାଖରେ ଏହିଭଳି ଅସ୍ଥାୟୀ ଟେଣ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ଏତଦ୍‌ବ୍ୟତୀତ ମୁହାଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ମନ୍ମଦ ଉଦ୍ୟାନରେ ମଧ୍ୟ ଘର ହୋଇଛି। ୧୦ଜଣ ବସି ଭୋଜି କରିବା ଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଦୀଘା, ଗୋଆ ଭଳି ବେଳାଭୂମିରେ ଯେମିତି ଆକର୍ଷଣ ହୋଇଛି ସେହିଭଳି ପାରାଦୀପକୁ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛୁ ବୋଲି କୁହନ୍ତି, ବୋଟିଂ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ପ୍ରଦୀପ ସାହୁ। ଉକ୍ତ ବ୍ୟବସାୟ ସୀମିତ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ତାହା ଦୂରରେ କଥା, କିନ୍ତୁ ଏବେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଲାଗୁଛି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଶି ଫୁଡ(ସମୁଦ୍ର ମାଛ ଖାଦ୍ୟ) ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଦୀପ କହିଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ୨ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମୁହାଣ ଅଶାନ୍ତ ଥିଲା ତାହା ପୋତି ହୋଇଯିବା ଯୋଗୁ ଏବେ ସେଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ବୁଲିଲେଣି। ସବୁଠାରୁ ବଡ଼କଥା ହେଲା ନେହେରୁ ବଙ୍ଗଳାକୁ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଓ ପ୍ରଦୂଷଣ ଉଭା ହୋଇଛି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମାର୍ଶାଘାଇରେ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାର୍ଶାଘାଇରେ ମୁଁ ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୧୮।୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଜୁ ଜୁବ ବାହିନୀ ପକ୍ଷରୁ ମୁଁ  ହିରୋ ମୁଁ ଓଡ଼ିଶା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶାଳ କାଠ ସହ ୨ ସାଇକେଲ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଶାଳ କାଠ ସହ ୨ ସାଇକେଲ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଓଡ଼ଗାଁ,୧୮।୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ନୟାଗଡ଼ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ବନାଞ୍ଚଳ କର୍ମଚାରୀ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବାଘୁଆ ଛକ ନିକଟରୁ ୨ ଚୋରା କାଠ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛନ୍ତିି। ସେମାନେ ହେଲେ ରୋହିବାଙ୍କ ପଞ୍ଚାୟତ ହଲନ୍ଦାପଲୀ ଗ୍ରାମର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ନାହାକ(୩୨) ଓ ପ୍ରତାପ ନାୟକ(୪୫)।

ହାଜତରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ଘଟଣା: ୨ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନିଲମ୍ବିତ

ହାଜତରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ଘଟଣା: ୨ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନିଲମ୍ବିତ

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୧୮ା୯: ଗତ ୧୨ ତାରିଖରେ ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓଡ଼ିଶୋ ପଞ୍ଚାୟତ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗାଳିଗୁଲଜ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। 

କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା କାରଣରୁ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା କାରଣରୁ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ନିଲମ୍ବିତ

ଓଡ଼ଗାଁ,୧୮ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ଓଡ଼ଗାଁ ବ୍ଲକ ପାଣ୍ଡେରୀପଡା ଶତ୍ରୁଘ୍ନ ନୋଡାଲ ହାଇସ୍କୁଲ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ନବ କିଶୋର ସାହୁଙ୍କୁ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା କାରଣରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରାଯାଇଛି। 

କୋରମ ଅଭାବରୁ ୪ର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ପରିଚାଳନା କମିଟି ବୈଠକ ବାତିଲ

ଭାପୁର,୧୮ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଭାପୁର ବଜାରରେ ଥିବା ଭାପୁର ନୋଡାଲ ୟୁପି ସ୍କୁଲର ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ ହେବା ପାଇଁ ସୋମବାର ହେବାକୁ ଥିବା ସଭା କୋରମ ଅଭାବରୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି। 

ଶ୍ରୀରଘୁନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ରାଧାଷ୍ଟମୀ

ଶ୍ରୀରଘୁନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ରାଧାଷ୍ଟମୀ

ଓଡ଼ଗାଁ,୧୮ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଓଡ଼ଗାଁରେ ବିଜେ ଶ୍ରୀରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କ ପୀଠରେ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ବପର୍ବାଣି ମଧ୍ୟରୁ ରାଧାଷ୍ଟମୀ ଅନ୍ୟତମ ା ସୋମବାର ଭାଦ୍ରବ ଶୁକ୍ଳ ଅଷ୍ଟମୀ ତଥା କନ୍ୟା ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତିରେ ରଘୁନାଥଜୀଉଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୦ଟାରେ ଶ୍ରୀରାଧାଙ୍କ ଜନ୍ମ ନୀତି ପାଳନ କରାଯାଇଛି ା 

୧ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଲଡୁ ପ୍ରସାଦ ନିଲାମ

୧ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଲଡୁ ପ୍ରସାଦ ନିଲାମ

ରାଜନଗର, ୧୮ା୯(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)ରାଜନଗର ବ୍ଲକ ଓସ୍ତିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଲିକଣା ଗାଁର ମା’ ଜୟଦୁର୍ଗା କ୍ଲବ ପକ୍ଷରୁ ଏକାଦଶତମ ଗଣେଶ ପୂଜା ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଶ୍ରୀଗଣେଶଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରସାଦ ରୂପେ ୭ କିଲୋଗ୍ରାମର ଲଡୁ ସମର୍ପଣ କରାଯାଇଥିଲା। 

୩ ଗ୍ରାମକୁ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଦାବି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଲେ ଓଏଚ୍‌ଆର୍‌ସି

୩ ଗ୍ରାମକୁ ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଦାବି ତଦନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଲେ ଓଏଚ୍‌ଆର୍‌ସି

ଆଳି, ୧୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)
ଆଳି ବ୍ଲକ ଏକମାଣିଆ ପଞ୍ଚୟତର ଏକମାଣିଆ, ଦକ୍ଷିଣଡିହା ଓ ନଳପାହି ଗ୍ରାମବାସୀ ମୌଳିକ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚତ୍ତ ହୋଇରହିଛନ୍ତି। 

ଫେରାର ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା :ନ୍ୟାୟ ଦାବିରେ କ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ୍‌, ୧୮।୯
ମହାକାଳପଡା ଥାନା ହାଜତରୁ ଫେରାର ଯୁବକ ଅବିନାଶ ପାଇଟାଳ ଓରଫ ମୂଷା(୨୩) ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ଶ୍ୟାମଘନ ବେହେରାଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବି କରି ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଗତ ବୁଧବାରଠାରୁ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦେଲା ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା : ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକକୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା ଦାବି

ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଦେଲା ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା : ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକକୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା ଦାବି

ଡେରାବିଶ, ୧୮।୯ (ସ୍ବ.ପ୍ର.)
ଗତ ଲଘୁଚାପଜନିତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଡେରାବିଶ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଘଟାଇଥିବା ବେଳେ କ୍ଷେତରେ ପାଣି ଜମି ରହିବା ଯୋଗୁ ଫସଲ ହାନିର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ମାତ୍ର ରବିବାରଠାରୁ କେତେଜ ଚାଷ ଜମିରୁ ପାଣି ଛାଡ଼ିବା ପରେ ଚାଷୀମାନେ ହତାଶ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି। 

ମା’ମନଷା ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ

ମା’ମନଷା ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ

ମହାକାଳପଡା,୧୮।୯ (ଡି.ଏନ.ଏ.)
ମହାକାଳପଡ଼ା ବ୍ଲକ ପେଟ୍‌ଛେଲା ପଞ୍ଚାୟତର ପେଟ୍‌ଛେଲା ଗ୍ରାମର ଗଳିଆ ନଦୀ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସୋମବାରଠାରୁ  ମା’ ମନଷା ଦେବୀଙ୍କ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ବଙ୍ଗୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପକ୍ଷରୁ ୩ଦିନ ଧରି ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ସୁସଜ୍ଜିତ କଦଳୀ ଭେଳାରେ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। 

ତୋରଣ, ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସୁଛି ପାରାଦୀପ

ତୋରଣ, ଆଲୋକମାଳାରେ ଝଲସୁଛି ପାରାଦୀପ

ପାରାଦୀପ,୧୮ା୯(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ନଗରୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଗଣପର୍ବ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ପୂଜା ସୋମବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।  ସପ୍ତାହବ୍ୟାପୀ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ପୂଜାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଆଖି ଝଲସିବା ଭଳି ସାଜସଜା ହୋଇଛି।