ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ହାଟ ହଟେଇବାକୁ ପ୍ରଶାସନର ଯୋଜନା

ହାଟ ହଟେଇବାକୁ ପ୍ରଶାସନର ଯୋଜନା

ବରୀ,୧୩।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-

ଯାଜପୁର ଜିଲା ବରୀ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳର ସର୍ବ ପୁରାତନ ହାଟ ଭାବେ ବରୀ-ମାଉଣ୍ଡ ସାପ୍ତାହିକ ହାଟ ପରିଚିତ। ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବରୀ-ମାଉଣ୍ଡରେ ଏହି ହାଟ ବସି ଆସୁଛି। ମାତ୍ର ଏହାକୁ ଏବେ ପ୍ରଶାସନ ବନ୍ଦ କରିଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ କ୍ଷୋଭର ସହ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସୋମବାର ଓ ଗୁରୁବାର ୨ଦିନ ହାଟ ବସେ। ସୋମବାର ହାଟ ଚାଲୁଥିଲା ବେଳେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ନାନା ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ହାଟକୁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀ ଓ ଚାଷୀମାନେ ବସିବା ପାଇଁ ନାନା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ସ୍ବାଧୀନତା ପୂର୍ବରୁ ଗୋପବନ୍ଧୁ, ରାମାଦେବୀ, ଚୁନି ଅପା ଭଳି ମହାନ ସଂଗ୍ରାମୀମାନେ ବରୀ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆସି ଦୀନଦୁଃଖୀଙ୍କ ସେବା କରୁଥିଲେ। ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ବନ୍ୟା ପୀଡିତ ଥିବାରୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଜମିଦାରଙ୍କଠାରୁ ଜମି ଆଣି ଗୋପବନ୍ଧୁ ମାଟି ପକାଇ ଉଚ୍ଚା କରିଥିଲେ। ଏହାର ନାମ ସେହିଦିନଠାରୁ ବରୀ ମାଉଣ୍ଡ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଛି। ବନ୍ୟା ହେଲେ ଆଖ ପାଖର ଲୋକେ ଉକ୍ତ ମାଉଣ୍ଡରେ ଆଶ୍ରୟ ନେଉଥିଲେ। ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଚାଷୀମାନେ ପନିପରିବା, ବିରି, ମୁଗ, କୋଳଥ, ମାଣ୍ଡିଆ, ବାଦାମ ଆଦି କିଣା ବିକା ପାଇଁ ହାଟ ବସାଇଥିଲେ। ସେହିଦିନଠାରୁ ଏହି ନିଷ୍କର ହାଟ ବରୀ-ମାଉଣ୍ଡରେ ଚାଲି ଆସୁଛି। କାଳକ୍ରମେ ଏହି ମାଉଣ୍ଡ ପଡ଼ିଆ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ହାତକୁ ଚାଲିଯିବାରୁ ତହସିଲର ନିଜସ୍ବ କାଯର୍‌ୟାଳୟ ଏଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ତହସିଲ ସମ୍ମୁଖକୁ ବାଲି ଢାଳି ତାର ବାଡ଼ ଘେରେଇ ଦିଆଯିବା ଦିନଠାରୁ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ ବସାଇ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ। ଫଳରେ ହାଟକୁ ଆସୁଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ନାନା ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି। ଏବେ ପୂର୍ତ୍ତ ବିଭାଗ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ହାଟ ଚାଲୁଛି। ଫଳରେ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଏବେ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଯାଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଭଳି ପୁରାତନ ହାଟକୁ ପ୍ରଶାସନ ଅଣଦେଖା କରୁଛି। ହାଟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହଟେଇ ଦେବାକୁ ପ୍ରଶାସନର ଭିତିରି ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହାକୁ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ନାପସନ୍ଦ କରାଯାଇଛି। ଏହି ବଜାରରେ ଏବେ ୨ଶହରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସ୍ଥାୟୀ ଦୋକାନୀ ଘରୋଇ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଛନ୍ତି। ଶହେ ବର୍ଷର ବରୀ-ମାଉଣ୍ଡ ଓ ବର୍ତ୍ତମାନର ବରୀ ମାଉଣ୍ଡ ଭିତରେ ବହୁ ତାରତମ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହାର ଭୌଗୋଳିକ ଚିତ୍ର ବଦଳି ଯାଇଥିଲା ବେଳେ ହାଟରେ ଏବେ ଶୌଚାଳୟଟିଏ ନ ଥିବାରୁ ସାଧାରଣରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଅପରାହ୍ନରେ କେତେଜଣ ପରିବା ବ୍ୟବସାୟୀ ଜବରଦସ୍ତ ତହସିଲ ସମ୍ମୁଖ ତାର ବାଡ଼ କଡ଼ରେ ବସିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ତହସିଦାର ପରମାନନ୍ଦ ବେହେରା କୁହନ୍ତି, ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ କାଯର୍‌ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରୁ ଉଠା ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ଉଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ହାଟୁଆମାନେ ଏଠାରେ ବସିପାରିବେ ନାହିଁ, ଏ ନେଇ କଡ଼ା ନଜର ଦିଆଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ବିଜୟ କିଶୋର ସାହାଣି କୁହନ୍ତି, ତହସିଲଦାରଙ୍କ ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ବ୍ୟାଘାତ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଜରୁରୀ ଆଲୋଚନାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ଅଶୋକ କୁମାର ଦାସ କୁହନ୍ତି, ସ୍ଥାନୀୟ ଜମିଦାର ଯେଉଁ ମହତ୍‌ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜମି ଦାନ କରିଥିଲେ ତାହାକୁ ପ୍ରଶାସନ ସଫଳ କରାଇ ଦେଉନାହିଁ। ତହସିଲଦାର ଗରିବଙ୍କ ପେଟକୁ ଲାତ ମାରି ରାଜନୀତି କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ଦାସ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡ଼ି ବାଛୁରୀ ମୃତ

ମାହାଙ୍ଗା,୨୨ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର): ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଲାଗି ରହିଥିବା ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ମାହାଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ବ୍ଲକର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଘରଭାଙ୍ଗି ପଡ଼ିଥିବାବେଳେ ବହୁ ପନିପରିବା ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମଉଦା ଗ୍ରାମରେ ଗତ ଶନିବାର ରାତିରେ କୈଳାସ ଚନ୍ଦ୍ର ରାଉତଙ୍କ ମାଟି କାନ୍ଥ ପଡି ଏକ ବାଛୁରୀର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେହିପରି ଗ୍ରାମର ଦାମୋଦର ପରିଡ଼ା ଓ ଗୌର ପାଢ଼ୀ ପ୍ରମୁଖଙ୍କ ଘର କାନ୍ଥ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡିଛି। ଚାଷଜମିରେ ଅଧିକ ପାଣି ରହିବାରୁ ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ଧାନ ତଳି ବୁଡି ରହିଛି। ରବିବାର ଅଞ୍ଚଳରେ ୫୫ ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଥିବା ବ୍ଲକ୍‌ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି। ବର୍ଷାଯୋଗୁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହୋଇଛି।

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁରରେ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ପ୍ରଥମ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଅଦାଲତ, ସମାଧାନ ହେଲା ୨୮ ମାମଲା

ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଅଫିସ, ୨୨ା୭: ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜିଲା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏକାଡେମୀ ପରିସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ପ୍ରଥମ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଅଦାଲତ। ଏଥିରେ ମୋଟ ୧୦୩ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଫଏସଲା ହୋଇଥିଲା ମାତ୍ର ୨୮ଟି। ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଫଏସଲା କମ୍‌ ହୋଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଯଥାଶୀଘ୍ର ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଭିଯୋଗ ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତା ୧ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୫୦ ମାମଲା ଫଏସଲା ହେବ। ଏଭଳି ଏକ ଅଦାଲତ ଦ୍ୱାରା ମାମଲା ସମାଧାନ ହୋଇ ପାରିଥିବାରୁ ଅନେକଙ୍କ ମନରେ ହସ ଫୁଟିଛି।

ପାଇଖାନା ଟାଙ୍କିରେ ବୁଡ଼ି ଶିଶୁପୁତ୍ର ମୃତ

ପାଇଖାନା ଟାଙ୍କିରେ ବୁଡ଼ି ଶିଶୁପୁତ୍ର ମୃତ

ନୟାଗଡ଼ ଅଫିସ,୨୨।୭: ନୟାଗଡ଼ ଏନ୍‌ଏସି ୧୧ନଂ ଓ୍ବାର୍ଡ ଯଯାଙ୍ଗି ସାହିରେ ପାଇଖାନା ଟାଙ୍କିରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ପ୍ରମୋଦ ପାତ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ସାଇକ୍ରିଷ୍ଣା ପାତ୍ର(୪)।

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ୧୦୮ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରେ ୧୦୮ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ମାର୍ଶାଘାଇ,୨୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୫ନଂ(କ) ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବଉଦ ଅଫିସଠାରୁ ଟିକରପଙ୍ଗା ଛକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୪ କିମି ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରବିବାର ବୃକ୍ଷରୋପଣ କରାଯାଇଛି।

ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଘରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଘରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର: ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ

ଯାଜପୁର ଅଫିସ,୨୨।୭: ଯାଜପୁର ଜିଲା ପାଣିକୋଇଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜହ୍ନା ଗ୍ରାମର ଏକ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଘରୁ ପୋଲିସ ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୧୧ ଟାରେ ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଗୁରୁବାରିପାଟ ପିଙ୍ଗୁଆ(୪୫) ।

ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା: ଫେରିଘାଟ ବନ୍ଦ

ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା: ଫେରିଘାଟ ବନ୍ଦ

ମହାକାଳପଡ଼ା,୨୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟ ଲଘୁଚାପ ଓ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀବାୟୁ ପ୍ରଭାବରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବାବେଳେ ସମୁଦ୍ର ଅଶାନ୍ତ ରହିଛି। ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ବର୍ଷା ହେବା ଯୋଗୁ ମହାନଦୀର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପରିସର ସଫେଇ

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପରିସର ସଫେଇ

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି,୨୨।୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କଟକ ଜିଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ପରିସର ଗତ ୩ ଦିନ ଧରି ହେଉଥିବା ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଫଳରେ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ମାଉସୀ ମା’ ମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀଜୀଉଙ୍କ ସନ୍ଧ୍ୟା ଦର୍ଶନ ଶେଷ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୨।୭- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହରର ଇଚ୍ଛାପୁରସ୍ଥିତ ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ଆଡପମଣ୍ଡପରେ ଶନିବାର ତୁଳସୀ କ୍ଷେତ୍ରାଧିପତି ଶ୍ରୀ ବଳଦେବଜୀଉଙ୍କ ସନ୍ଧ୍ୟା ଦର୍ଶନ ଶେଷ ହୋଇଛି।

ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହର ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୨।୭- ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ଯୋଗୁ ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ବର୍ଷା ଲାଗିରହିଛି। ଫଳରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହରର ନିମ୍ନଭାଗରେ ପାଣି ଜମି ରହିଛି।

ରଥ ତଳେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା: ପୋଲିସ,ପ୍ରଶାସନର ଅବହେଳାରୁ ବଢୁଛି ଅପରାଧ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୨।୭: କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହରର ଇଚ୍ଛାପୁରସ୍ଥିତ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଥିବା ଶ୍ରୀ ବଳଦେବଜୀଉଙ୍କ ବ୍ରହ୍ମ ତାଳଧ୍ୱଜ ରଥର ଚାରମାଳ ତଳେ ଗୁରୁବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଜଣେ ୯ ବର୍ଷୀୟ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ।

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ରାଜନଗର ବେହାଲ

ରାଜନଗର,୨୨।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ୩ଦିନ ହେବ ଲଘୁଚାପଜନିତ ବର୍ଷା ଲାଗିରହିବା ଯୋଗୁ ରାଜନଗର ବ୍ଲକର ବଗପାଟିଆ ଥଇଥାନସ୍ଥଳୀ ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ ହୋଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଏଠକାର ପ୍ରାୟ ୮ ପରିବାରରେ ପାଣି ପଶିଥିବା ବେଳେ ଶନିବାର ୧୨ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ପରିବାରରେ ପାଣି ପଶିଯାଇଛି।

ଟିଟୋ ଗିରଫ ପରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି ପିଲାଙ୍କ ଘୋଡାଚଢା

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୨।୭- ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଟିଟୋ ଓରଫ ସୟଦ ଉସମାନ ଅଲ୍ଲୀଙ୍କୁ ଗତ ଜୁନ ୩୦ରେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଗିରଫ କରିଛି। ଏବେ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କ ଆପରାଧିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ସହଯୋଗୀ ଓ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଖୋଳତାଡ ଚାଲିଛି।

Model This Week

ଚିଣ୍ଟୁ