ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ମଞ୍ଚ ନାଟକର ଅନନ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ଅଭିରାମ

ମଞ୍ଚ ନାଟକର ଅନନ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ଅଭିରାମ
ବରୀ,୧୩।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ମଞ୍ଚ ନାଟକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିବା ଅନନ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ହେଉଛନ୍ତି ଅଭିରାମ ଶତପଥୀ। ସେ ୧୯୪୬ ଡିସେମ୍ବର ୨୫ ତାରିଖରେ ବରୀ ବ୍ଲକ ଚନ୍ଦନପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ଚନ୍ଦନପୁର ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଜୀବନର ଅପରାହ୍ନରେ ଏବେ ବି ମଞ୍ଚକଳା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ପେସା ନୁହେଁ ନିଶା ପାଲଟିଛି । ଦୀର୍ଘ ୫୦ ବର୍ଷର କଳାକାର ଜୀବନରେ କେବଳ ଯାଜପୁର ଜିଲା ନୁହେଁ ସାରା ଓଡ଼ିଶାର ବହୁ ନାମୀଦାମୀ କଳାକାରଙ୍କ ସହିତ ଅଭିନୟ କରିବା ସହିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭୂମିକା ରହିଛି। ଅଦ୍ୟାବଧି ୨୧୪ଟି ମଞ୍ଚ ନାଟକରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବାବେଳେ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ନାଟକରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି ଅଭିରାମ। କଳାକ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଅବଦାନକୁ ସତେ ଯେମିତି ବରୀ ଅଞ୍ଚଳ ସବୁବେଳେ ମନେ ପକାଇଥାଏ । ବୟସର ଅପରାହ୍ନରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ହେଉ କିମ୍ବା ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜା ପଡ଼ିଥାଏ। ସେ ନିଜ କଳାକାର ଜୀବନ ମଧ୍ୟରେ ବିରଜା ଗଣନାଟ୍ୟ (ବରୀ), ଭାରତ ଗଣନାଟ୍ୟ (କାଏମା), କଳିଙ୍ଗ ଗଣନାଟ୍ୟ(ଜାରକା), ନିଉ ଓଡ଼ିଶା (ମଙ୍ଗଳପୁର), ହରଗୌରୀ ଅପେରା (ଢେଙ୍କାନାଳ), ବାଣିଶ୍ରୀ ଅପେରା (ଅଲିଆବାଦ), ପଞ୍ଚପୁଷ୍ପ ଅପେରା (ବନମାଳିପୁର), ଓଳାଶୁଣୀ ଅପେରା (ଅଲିଆବାଦ) ସମେତ ପ୍ରାୟ ୧୧ଟି ନାଟ୍ୟ ସଂସ୍ଥାରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇ ମଞ୍ଚ ନାଟକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେ ନିଜର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିଛନ୍ତିି। ସେହି ଅନନ୍ୟ ପ୍ରତିଭା ନିଜର ଅଭିନୟକୁ ନେଇ ତତ୍‌କାଳୀନ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଠାରୁ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିଲେ। ମଞ୍ଚ ଅଭିନୟରେ ନିଜର ନିପୁଣତା ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ପାରଦର୍ଶିତା ବର୍ତ୍ତମାନ ମଞ୍ଚ ଅଭିନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ । ଯାଜପୁର ଜିଲାର ନବଜ୍ୟୋତି ନାଟ୍ୟ ସଂସଦ, ଜନକଲ୍ୟାଣ ନାଟ୍ୟ ସଂସଦ (ରନତ୍ଗିରି) ସାଂସ୍କୃତିକ ପରିଷଦ, ବକୁଳ ବନ ଯୁବ ପରିଷଦ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଆଞ୍ଚଳିକ ଯୁବସଂସ୍ଥା, କୋରାପୁଟ ସମେତ ଅନେକ ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂସ୍ଥା ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନିତ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏହି ୫୦ ବର୍ଷର କଳାକାର ଜୀବନ ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ମିଳୁଥିବା ୧୨ ଶହ ଟଙ୍କାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ଗାଈଚରା କେନାଲ ବନ୍ଧରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ

ଗାଈଚରା କେନାଲ ବନ୍ଧରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ

ବିରିଡ଼ି,୨୩ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଜଗତ୍‌ସିଂହପୁର ଜଳସେଚନ ଡିଭିଜନ ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିଲୁଆଖାଇ କେନାଲ ସବଡିଭିଜନ ବାଲିଆ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଶଙ୍ଖାରୀସାହି ସେକ୍ସନର ଗାଈଚରା କେନାଲର ବାମପଟ ବନ୍ଧରାସ୍ତା ଶୋଚନୀୟ ହୋଇପଡିଛି। 

ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର

ନିରାକାରପୁର, ୨୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲା ନିରାକାରପୁର ପଞ୍ଚାୟତ  ଚିତ୍ରକୁଟ ପାହାଡ଼ ପାଦଦେଶରେ ଥିବା ଖଣି ଭିତରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। ତାଙ୍କ ପରିଚୟ ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ। ତେବେ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୁହଁକୁ କେହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତ ପଥରରେ ଛେଚି କ୍ଷତବିକ୍ଷତ କରି 

ମଣିଶ୍ରୀ ଡାଇଗ୍ନୋସିସ୍‌ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ

ମଣିଶ୍ରୀ ଡାଇଗ୍ନୋସିସ୍‌ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ

ଯାଜପୁର ରୋଡ଼, ୨୩।୧୦(ନି.ପ୍ର.): ଯାଜପୁର ଜିଲା ଯାଜପୁର ରୋଡ କହ୍ନେଇପୁରରେ ଥିବା ମଣିଶ୍ରୀ ଡାଇଗ୍ନୋସିସ୍‌ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ  ଓ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଭାବେ ମଙ୍ଗଳବାର ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ମଣିଶ୍ରୀ ଡାଇଗ୍ନୋସିସ୍‌ରେ ରକ୍ତ, ମଳ, ମୂତ୍ର, କଫ, ଧାତୁ ଅଲ୍‌ଟ୍ରାସାଉଣ୍ଟ ପ୍ରଭୃତି ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ପରୀକ୍ଷଣ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ବହୁବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। 

ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଶିଶୁ ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଶିଶୁ ମୃତ

ମହାକାଳପଡା, ୨୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକର ସୁନିତି ପଞ୍ଚାୟତର ସୁନିତି ଖୋକନ ମାନାଙ୍କ ଦୁଇ ବର୍ଷର ପୁଅ ରାମ(୨ବର୍ଷ) ନିକଟସ୍ଥ ଗାଡିଆ ପାଖରେ ଖେଳୁଥିବାବେଳେ ଅସାବଧାନତାବଶତଃ ପୋଖରୀରେ ବୁଡିଯାଇଥିଲେ।

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରୁ ଗଳିତ ଶବ ଉଦ୍ଧାର

ଜାତୀୟ ରାଜପଥ କଡ଼ରୁ ଗଳିତ ଶବ ଉଦ୍ଧାର

ଚଣ୍ଡିଖୋଲ, ୨୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଯାଜପୁର ଜିଲା ବାଲିଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନଂ. ୫(କ)ର ଭାକୁଡ଼ ଛକ ନିକଟରୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଗଳିତ ଶବ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛି। 

ଶିବ ମନ୍ଦିରରୁ  ଚୋରି

ଶିବ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି

ରଣପୁର, ୨୩।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ନୟାଗଡ ଜିଲା ରଣପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ନରସିଂହପୁର ପଞ୍ଚାୟତର ନରସିଂହପୁର ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ବାଲୁଙ୍କେଶ୍ୱର ଦେବ ଶିବ ମନ୍ଦିରରୁ ରବିବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରରେ ଚୋରି ହୋଇଛି। 

‘ଶିକ୍ଷା ହିଁ ବିକାଶର ଚାବିକାଠି’

‘ଶିକ୍ଷା ହିଁ ବିକାଶର ଚାବିକାଠି’

ଖଣ୍ଡପଡା,୨୩ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ଶିକ୍ଷା ହିଁ ବିକାଶର ଚାବିକାଠି। ପୁରପଲ୍ଲୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସହର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ ।  

 ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଆଶାକର୍ମୀ ସଂଘର ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଆଶାକର୍ମୀ ସଂଘର ପ୍ରତିବାଦ ସଭା

ରାଜକନିକା,୨୩ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନିଖିଳ ଓଡ଼ିଶା ଆଶାକର୍ମୀ ସଂଘ, ରାଜକନିକା ସିଏଚ୍‌ସି କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ସୋମବାର ରାଜକନିକା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଆଗରେ ଏକ ପ୍ରତିବାଦ ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଜିଲା ମହିଳା ଭାଜପାର ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ:ମହିଳାଙ୍କୁ ଅବହେଳା କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ

ଜିଲା ମହିଳା ଭାଜପାର ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ:ମହିଳାଙ୍କୁ ଅବହେଳା କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୨୩ା୧୦- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ସହରର ଗୋପସ୍ଥିତ ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜିଲା ମହିଳା ଭାଜପା ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ସୋମବାର ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି ା

ମହିଳା ସଶକ୍ତୀକରଣ ରାଜ୍ୟକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିଛି

ମହିଳା ସଶକ୍ତୀକରଣ ରାଜ୍ୟକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିଛି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଅଫିସ, ୨୩ା୧୦- ରାଜ୍ୟର ବିଜେଡି ସରକାର ମହିଳାଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛି ା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରି ମହିଳାଙ୍କୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ କରିଛି ା ଏହା ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟ ସମୃଦ୍ଧ ହୋଇଥିବା କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ବିଧାନସଭା ମଣ୍ଡଳୀସ୍ତରୀୟ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ା

ଅବଧି ପରେ ମଧ୍ୟ ସରୁନି ରାସ୍ତା କାମ:ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଚେତାବନୀ

ଅବଧି ପରେ ମଧ୍ୟ ସରୁନି ରାସ୍ତା କାମ:ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ଚେତାବନୀ

ଡୁବୁରୀ,୨୩ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମଙ୍ଗରାଜପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡ଼କ ଯୋଜନାରେ ନିର୍ମିତ ରାସ୍ତା ଅଧାପନ୍ତରିଆ ହୋଇ ପଡିରହିଛି ା ଏକ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ହେବ ରାସ୍ତା କାମର ଅବଧି ପୂରିଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା ଓ କଲର୍ଭଟ ନିର୍ମାଣ କାମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ପାରି ନାହଁି।

ବଜ୍ରପଲ୍ଲୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ବଜ୍ରପଲ୍ଲୀ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଉଦ୍‌ଯାପିତ

ଡୁବୁରୀ, ୨୩ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଜୟ ମା’ ଦୁର୍ଗା ଆଦିବାସୀ କ୍ଲବ ଓ ବଜ୍ରପଲ୍ଲୀ କ୍ଲବ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍କୁଲ ଖେଳ ପଡ଼ିଆରେ ଆୟୋଜିତ ୨୬ତମ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ରବିବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି ା