ସମ୍ବଲପୁର

ଶିବିରରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଡାକ୍ତର, ମେଡିକାଲ ଖାଲି

ଶିବିରରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଡାକ୍ତର, ମେଡିକାଲ ଖାଲି
ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୧୩।୧୨-ରାଉରକେଲା ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା (ଆରଜିଏଚ୍‌) ରେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଭାବ ଗୁରୁତର ରୂପ ନେଇଛି । ଯେତିକି ଡାକ୍ତର ରହିବା କଥା ତାର ଅଧା ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛି । ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଯେତିକି ରୋଗୀ ଆସୁଛନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ଦୁଇଗୁଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ହେଲେ ସେହି ସଂଖ୍ୟାରେ ଡାକ୍ତର ନାହାନ୍ତି । ଉପରୋକ୍ତ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ରୋଗୀମାନେ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏବେ ଚାଲିଛି ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଶିବିର। ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଶିବିର ଆୟୋଜନ ହେଉଛି । ଉପରୋକ୍ତ ଶିବିରକୁ ୫ ଜଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର(ଚକ୍ଷୁ, ଇଏନ୍‌ଟି, ଅସ୍ଥିଶଲ୍ୟ, ମେଡିସିନ୍‌ ଓ ସର୍ଜରୀ)ଙ୍କୁ ସେଠାକୁ ପଠାଇବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଛି । ଫଳରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗୀ ସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଛି । ବୁଧବାର କୁଅଁାରେମୁଣ୍ଡାରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଶିବିର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ସେଠାକୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଯିବା ଫଳରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗୀସେବା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇ ପଡିଥିଲା। ତେଣୁ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସାମାନ୍ୟ ବ୍ୟାଣ୍ଡେଜ ପାଇଁ ୬ ଘଣ୍ଟା ମେଡିକାଲରେ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛ। କେବଳ ଜଣେ ରୋଗୀ ନୁହନ୍ତି, ତାଙ୍କ ପରି ଅନେକ ରୋଗୀ ବୁଧବାର ନାହିଁ ନ ଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ଖବର ନେବାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଉଦିତନଗର ଅଞ୍ଚଳର ହିମାଂଶୁ ନାୟକ ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସ୍କୁଟିରେ ଡେଲି ମାର୍କେଟ୍‌କୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବାମ ଗୋଡ କାଣି ଅଙ୍ଗୁଳି ଆଘାତପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ସେ ବୁଧବାର ସକାଳ ୯ଟାରେ ମେଡିକାଲ ବର୍ହି ବିଭାଗରେ ଟିକେଟ୍‌ କାଟିଥିଲେ । ହେଲେ ତାଙ୍କ ଆଘାତପ୍ରାପ୍ତ ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ବ୍ୟାଣ୍ଡେଜ କରିବା ପାଇଁ ୬ ଘଣ୍ଟା ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିଲା। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଦିନ ୨ଟାରେ ତାଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ବ୍ୟାଣ୍ଡେଜ୍‌ କରାଗଲା । ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କ ଏକ୍ସ-ରେ ରିପୋର୍ଟ ଡାକ୍ତର ଦେଖି ପାରିଲେ ନାହିଁ । ଏହାସହ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ଲେଖା ଯାଇ ପାରିଲା ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏକ ସାମାନ୍ୟ ବ୍ୟାଣ୍ଡେଜ ପାଇଁ ଯଦି ୬ଘଣ୍ଟା କାଳ ତାଙ୍କୁ ମେଡିକାଲରେ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିଲା ତାହା ହେଲେ ଗୁରୁତର ଓ ଅସହାୟ ରୋଗୀମାନେ କିପରି ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ପାଉଥିବେ ଏଥିରୁ ଅନୁମାନ କରି ହେଉଛି । ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ନାଚାର । କାରଣ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମାନି କାମ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ତେଣୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କିଛି ଉପାୟ ନ ପାଇ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ସେଠାକୁ ପଠାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି । କ’ଣ ପାଇଁ ରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ଏତେ ବିଳମ୍ବରେ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ହିମାଂଶୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଶିବିରକୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଯାଇଥିବାରୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଏ ନେଇ ହିମାଂଶୁ କୁହନ୍ତି ସରକାର ନିଜେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବା କଥା। ସରକାର ଆୟୋଜିତ କରୁଥିବା ଶିବିର ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଉଚିତ। ଏଥିପାଇଁ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ନିଅନ୍ତୁ । ଆରଜିଏଚ୍‌ ହେଉଛି ଜିଲାର ରେଫରାଲ ଡାକ୍ତରଖାନା । ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟରୁ ମଧ୍ୟ ରୋଗୀମାନେ ଏଠାକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆସନ୍ତି । ତେଣୁ ସେଠାରୁ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଶିବିର ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଥିବାରୁ ରୋଗୀସେବାରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମେଡିକାଲର ଡେପୁଟି ସିଏମ୍‌ଓ ଡା. ଏସ୍‌.କେ. କବି ଶତପଥୀ କହିଛନ୍ତି ବୁଧବାର କୁଅଁାରମୁଣ୍ଡାରେ ଏକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଶିବିର ଚାଲିଥିଲା। ତେଣୁ ସେଠାରୁ ୫ଜଣ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଏ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମିଳିଥିଲା। ଏପରି ୧୫ଟି ଶିବିର ଜିଲାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ହେବ। ସେଠାକୁ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ପଠାଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ମେଡିକାଲରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ଶିବିରକୁ ଡାକ୍ତର ଗଲେ ଆରଜିଏଚ୍‌ରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସେବା ଯୋଗାଇବା ସମ୍ଭବପର ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆରଜିଏଚ୍‌ର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ ୬୧ ଜଣ ଡାକ୍ତର ରହିବା କଥା । ଅଛନ୍ତି ୩୧ ଜଣ । ଆଜକୁ ୨୦ ବର୍ଷ ତଳର ରୋଗୀ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଭିତ୍ତି କରି ଏହି ୬୧ଟି ପଦବୀ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା । ଏବେ ରୋଗୀ ସଂଖ୍ୟା ୨ ଗୁଣ ବଢ଼ିଛି । ସେହି ଅନୁପାତରେ ସରକାର ଡାକ୍ତର ନିଯୁକ୍ତି କରି ନାହାନ୍ତି । ଯାହା ଫଳରେ ଅନେକ ସମୟରେ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିର ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗୀସେବା ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଥିବା ନଜରକୁ ଆସୁଛି ।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଏଡିଏମ୍‌ଓ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଏଡିଏମ୍‌ଓ

ଝାରସୁଗୁଡା ଅଫିସ,୧୮।୧୨: ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ଏଡିଏମ୍‌ଓ ଉଷାରାଣୀ ଦାଶ ମଙ୍ଗଳବାର ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରା ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ବିଲ୍‌ ପାସ୍‌ କରାଇଦେବା ପାଇଁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ବାରା ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି।

କ୍ରିକେଟ୍‌ ସଂସଦ ଗଠନ ଦାବି ତେଜିଲା:  ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଶତାଧିକ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରେମୀ

କ୍ରିକେଟ୍‌ ସଂସଦ ଗଠନ ଦାବି ତେଜିଲା: ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଶତାଧିକ କ୍ରିକେଟ ପ୍ରେମୀ

ବାଲେଶ୍ୱର ଅଫିସ,୧୮।୧୨- ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲାର କ୍ରୀଡ଼ା ସଂସଦରୁ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ଅଲଗା କରି ପୃଥକ୍‌ ଭାବେ କ୍ରିକେଟ୍‌ ସଂସଦ ଗଠନ ଦାବିରେ ସୋମବାର ଜିଲାର ଶତାଧିକ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଖେଳାଳୀ ପରମିଟ୍‌ ପଡ଼ିଆରୁ ଏକ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ବାହାରିଥିଲେ। ସେମାନେ ସହର ପରିକ୍ରମା କରିବା ପରେ ଜିଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ ସମ୍ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେବା ସହ ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ମିଳିତ ଜନ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣିରେ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। 

ଫେନ୍‌ ଫିରବା ସିଂଘବଜା, ମୁହୁରୀର ସୋର

ଫେନ୍‌ ଫିରବା ସିଂଘବଜା, ମୁହୁରୀର ସୋର

ଲୋଇସିଂହା,୧୮।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ୍‌ ଅଗଲାପାଲି ଗଁାର ସାମିଲ ବାଗ(୭୦)। ସେ ଝନେ ପଞ୍ଚବାଦ୍ୟ କଳାକାର। ପଞ୍ଚବାଦ୍ୟର ମୁହୁରୀଆ ହିସାବେ ସେ ଅଂଚଲରେ ନଁା କମେଇଛନ୍‌। ତାକରଠାନୁ ୮ ଝନ୍‌ ଚେଲା ଇ କଳାକେ ଶିଖିଛନ୍‌। 

ମର୍‌ଡି ପରେ ଅଦିନିଆ ଝଁକେର୍‌ : ଭିଜିଗଲାନ ଧାନ୍‌, ଚିନ୍ତାନେ ଚାଷୀ

ମର୍‌ଡି ପରେ ଅଦିନିଆ ଝଁକେର୍‌ : ଭିଜିଗଲାନ ଧାନ୍‌, ଚିନ୍ତାନେ ଚାଷୀ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୮ା୧୨ଚଳିତ ଖରିଫ୍‌ ଋତୁରେ ବର୍ଷାଭାବ ଯୋଗୁ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ଲକରେ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଥିଲା ା ସରକାର ଜିଲାର ୧୪ଟି ବ୍ଲକରୁ ୧୦ଟିରେ ଫସଲ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଘୋଷଣା କରି ମରୁଡି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ା

କୋସଲ ବନ୍ଦ: ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ବ୍ୟାହତ

କୋସଲ ବନ୍ଦ: ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ବ୍ୟାହତ

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୧୭ା୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): କୋସଲ ରାଏଜ୍‌ ସମନ୍ବୟ ସମିତି ଅହ୍ବାନ କ୍ରମେ ସୋମବାର ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଭଟଲିରେ ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା: ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ପଡ଼ିଛି ହଜାର ହଜାର ଧାନ ବସ୍ତା

ଭଟଲିରେ ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା: ଖୋଲା ଆକାଶ ତଳେ ପଡ଼ିଛି ହଜାର ହଜାର ଧାନ ବସ୍ତା

ଭଟଲି,୧୭।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ): ବରଗଡ଼ ଜିଲା ଭଟଲିଠାରେ ଅଦିନିଆ ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡରେ ଚଡ଼କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛିା ଚାଷୀମାନେ ଅମଳ ହୋଇଥିବା ଧାନକୁ ବିକ୍ରିପାଇଁ ମଣ୍ଡିରେ ପକାଇଥିଲୋ 

କୋଶଳ ରାଜ୍ୟ ଦାବିରେ କେସିଙ୍ଗାରେ ମହାବନ୍ଦ ପାଳନ

କୋଶଳ ରାଜ୍ୟ ଦାବିରେ କେସିଙ୍ଗାରେ ମହାବନ୍ଦ ପାଳନ

କେସିଙ୍ଗା,୧୭।୧୨(ଡି.ଲନ୍‌.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କେସିଙ୍ଗା ସହରରେ କୋଶଳ ରାଜ୍ୟ ଦାବିକୁ ନେଇ ସୋମବାର ସକାଳ ୭ରୁ ମହାବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯାଇଛି। 

ଦେବଗଡ଼ରେ କୋଶଳ ମହାବନ୍ଦ: ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍‌

ଦେବଗଡ଼ରେ କୋଶଳ ମହାବନ୍ଦ: ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍‌

ଦେବଗଡ଼,୧୭।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର.): ସମନ୍ବୟସମିତି ଦେବଗଡ଼ ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାକୁ  ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ଦାବିରେ ଦେବଗଡ଼   ଜିଲାରେ ସୋମବାର ମହାବନ୍ଦ ଡ଼ାକରା ଦିଆଯାଇଛି।

 କୋଶଳ ମହାବନ୍ଦ: ଗାଁଠୁ ସହର ପ୍ରଭାବିତ

କୋଶଳ ମହାବନ୍ଦ: ଗାଁଠୁ ସହର ପ୍ରଭାବିତ

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ୍‌,୧୭।୧୨-ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋସଲ ପ୍ରଦେଶ ଦାବିରେ ସୋମବାର କୋଶଳ ମହାବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଛି। କୋସଲ ରାଜ୍ୟ ସମନ୍ବୟ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏହି ଡାକରାକୁ ବରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ସ୍ବତଃସ୍ଫୂର୍ତ୍ତ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି।

ବତୀକଁର ଘରେ ଲିଭି ଲିଭି ଯାଉଛେ ବତୀ

ବତୀକଁର ଘରେ ଲିଭି ଲିଭି ଯାଉଛେ ବତୀ

ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୭ା୧୨: ସରକାର ସବୁବେଲେ ଗରିବ୍‌ଦୁଖିକର ଲାଗି ଯୋଜ୍‌ନା ଉପରେ ଯୋଜ୍‌ନା ତିଆର କରୁଛନ୍‌। କେହି ଯେନ୍‌ଥେଇ ବାସହୀନ ହେଇ ନାଇଁ ରହେବେ, ରୋଗ୍‌ରେ ନାଇଁ ମରବେ, ସେଥିରଲାଗି ଭିନେ ଭିନେ ଯୋଜ୍‌ନା କାଯ୍‌କାରୀ କରୁଛନ୍‌। ହେଲେ କେହେନ୍‌ସି ନାଇଁ କେହେନ୍‌ସି କାରନ୍‌ରୁ ଇ ଯୋଜ୍‌ନାର ସୁଫଲ ପାଏବାରୁ ଗରିବଦୁଖି ବଁଚିତ ହେଉଛନ୍‌। 

୬୦ରୁ ଅଧ୍‌କା ବୁଢ଼ାବୁଢ଼ୀ, ବିଧବା, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଭତାରୁ ବଁଚିତ୍‌

୬୦ରୁ ଅଧ୍‌କା ବୁଢ଼ାବୁଢ଼ୀ, ବିଧବା, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଭତାରୁ ବଁଚିତ୍‌

ଲୋଇସିଂହା, ୧୭।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): ୬୦ ବଛରରୁ ଅଧ୍‌କା ବୁଢ଼ାବୁଢ଼ୀ, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଆର ବିଧବାମାନକୁ ସରକାର ଭିନେ ଭିନେ ଯୋଜନାରେ ଭତା ଯୁଗେଇ ଦେବାର ବେବସ୍‌ତା କରିଛନ୍‌। ହେଲେ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ୍‌ର ମାଣ୍ଡିଆପଦର ଗାଁ ର ୬୦ରୁ ଅଧ୍‌କା ହକ୍‌ଦାର ଲୋକ୍‌ ଭତା ଯୋଜ୍‌ନାରୁ ବାଦ୍‌ ପଡ଼ିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ୍‌ ହେଇଛେ।

ଖୁଲାରେ ଚାଲିଛେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡିର ରଁଧାବଢ଼ା କାମ୍‌

ଖୁଲାରେ ଚାଲିଛେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡିର ରଁଧାବଢ଼ା କାମ୍‌

ଲାଠୋର, ୧୬ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.):  କେନ୍ଦ୍ର ଆର ରାଏଜ ସରକାର ଛୋଟ ଛୁଆକର ବୌଦ୍ଧିକ ବିକାଶ, ପୁଷ୍ଟିସାଧନ ଲାଗି କୋଟି କୋଟି ଟଁକା ଖରଚ କରି ଗାଁ ରୁ ସହର ତକ୍‌ ସବୁଠାନେ ଅଙ୍ଗନଓ୍ବାଡି କେନ୍ଦ୍ର ଖୁଲୁଛନ୍‌। ସେଠାନେ ଛୁଆକର ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ଘର, ରଁଧାଘର, ଶୌଚାଲୟ ଆଦିର ବେବସ୍‌ତା କରୁଛନ୍‌।