ସମ୍ବଲପୁର

ଚଚରାଝରନ ଗାଁ: ଗରିବଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର ସ୍ବପ୍ନ

ଚଚରାଝରନ ଗାଁ: ଗରିବଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର ସ୍ବପ୍ନ



ନୂଆପଡା ଅଫିସ,୧୩।୧୨-ସରକାର ଗାଁଗୁଡିକରେ ସମସ୍ତ ଗରିବ ଶ୍ରେଣୀର ପରିବାରକୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଯୋଜନା ରଖିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଗତ ଏସଇସିସି (ସୋସିଆଲି ଇକୋନମିକାଲି କାଷ୍ଟ ସେନସସ୍‌)ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନା ଗ୍ରାମୀଣ ଘର ଯୋଗାଇ ଦେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ନୂଆପଡା ଜିଲାରେ ଏମିତି ବି ଗାଁ ରହିଛି ସେଠାକୁ ଏହି ଯୋଜନା ପହଞ୍ଚି ପାରିନାହିଁ । ସେଠିକାର ଲୋକଙ୍କୁ ଆଜିକୁ ୩ ବର୍ଷ ହେବ ଆବାସ ମିଳିପାରିନାହିଁ । ଗାଁର ବହୁ ଲୋକ ଭଙ୍ଗା ଦଦରା ଘରେ ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି। କେବେ ସରକାରୀ ଘର ନିଜ ଭାଗ୍ୟରେ ଜୁଟିବ ତାହା ଲୋକେ ଚାହିଁ ରହିଛନ୍ତି।
ଜିଲା ସଦର ମହକୁମାଠାରୁ ୨୦କିମି ଦୂର ସିଲଭା ପଞ୍ଚାୟତର ଚଚରାଝରନ ଗାଁ । ଏଠାରେ ମୋଟ ୧୫୦ ପରିବାର ବସବାସ କରନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଅଶୀ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଗରିବ ଏବଂ ଖଟିଖିଆ ଶ୍ରେଣୀର। ଏମାନେ ବର୍ଷର ୪ ମାସ କୃଷି ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାମ କରି ପେଟ ପୋଷନ୍ତି। ବାକି ଦିନମାନଙ୍କରେ କାମଧନ୍ଦା ଅଭାବରୁ ରାଜ୍ୟବାହାରକୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି। ଏହି ଗାଁରେ ୫୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଝାଟିମାଟିର ଘର ରହିଛି। ୫୦ଟି ଖପର ଘର। ବାକି ପରିବାର ଲୋକ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ଘର ତିଆରି କରି ରହୁଛନ୍ତି। ବର୍ଷାଦିନେ ଲୋକଙ୍କ ଘରୁ ପାଣି ଗଳୁଛି। ରାତିରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଦିନରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଛି । ଗରିବ ପରିବାର ଲୋକ ପକ୍କା ଘରଟିଏ ପାଇବାକୁ ଦିନ ଗଣୁଥିବାବେଳେ ତାହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାତ ସପନ ହୋଇଛି । ଘର ପାଇବାକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଗ୍ରାସଭାରେ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇଥାଏ । ହେଲେ ବର୍ଷ ପରେ ବର୍ଷ ଗଡିଯାଏ ସିନା କାହାରିକୁ ଘର ମିଳି ନ ଥାଏ । ଆଜିକୁ ୩ ବର୍ଷ ହେବ ଗାଁବାସୀଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ଘର ମିଳିନାହିଁ । ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଆଗରୁ ଗ୍ରାମସଭା ତାଲିକା ଅନୁଯାୟୀ ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ଘର ମିଳୁଥିଲା । ହେଲେ ଆଜିକୁ ୩ ବର୍ଷ ହେଲା ଏସଇସିସି ତାଲିକାକୁ ଭିତ୍ତି କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । ଏହି ତାଲିକାରେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ନାଁ ରହିଛି ସେମାନଙ୍କୁ ଘର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଖବର ନେବାରେ ଏହି ଗାଁ ଏହି ତାଲିକାରୁ ବାଦ ପଡିଛି । ହେଲେ ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ଅଧିକାରୀ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉ ନ ଥିବା ଗ୍ରାବାସୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ଗାଁର ଶଙ୍କର ନାଗ କହନ୍ତି ତାଙ୍କର ୪ କୁଟୁମ୍ବ ଏକ ଭଙ୍ଗା କୁଡିଆରେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେବ ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ବହୁ ଅଧିକାରୀ ଦେଖି ଗଲେଣି । ହେଲେ ଘରଟିକକ ମିଳୁ ନ ଥିବାରୁ ହତାଶାରେ ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି। ଏହିଭଳି ଗାଁର ରୁଦନୀ ନାଗ, ଖିର ନାଗ, ଜଣ ନାଗ ଭଙ୍ଗା ଘରେ ଦିନ କାଟୁଛନ୍ତି। ଏଥିପ୍ରତି ସରକାର ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ ବିଚାର କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ କୋମନା ବିଡିଓ ଦେବଶିଷ ସିହ୍ନାଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ସେ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଗରମ୍‌ରେ ସଁତ୍‌ଲି ହେଉଛନ୍‌ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର: କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ୍‌ପଢ଼ାକେ ନେଇ ଅସନ୍‌ତୋଷ

ବୁର୍ଲା,୨୩। ୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଏହେଦ୍‌କାର ପରିସ୍‌ଥିତିରେ ଖରା ତାତିକେ ନଜର୍‌ରେ ରଖି ରାଏଜର ସବୁ ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍‌ଠାନ୍‌ ବଂଦ୍‌ ରଖ୍‌ବାକେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିର୍‌ଦେଶ ଦେଇଛନ୍‌। ହେଲେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବୁର୍ଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଇତାର ଉଲ୍‌ଟିଆ ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲୁଛେ। ଇଠାନେ ଜୁନ୍‌ ପହେଲାରୁ ପିଲାକର ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ଚାଲିଥିଲାବେଲେ, ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ତାତି ଆର୍‌ ଗୁଲ୍‌ଗୁଲିରେ ସଁତ୍‌ଲି ହେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ୍‌ ହେଉଛେ।

ବୁର୍ଲା ଭୀମସାର ମେଡିକାଲ: ଅମରୁତ୍‌ଗଂଗାରୁ ବାହାରୁଛେ ତତଲା ପାଏନ୍‌

ବୁର୍ଲା ଭୀମସାର ମେଡିକାଲ: ଅମରୁତ୍‌ଗଂଗାରୁ ବାହାରୁଛେ ତତଲା ପାଏନ୍‌

ବୁର୍ଲା, ୨୩।୬ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାର ବୁର୍ଲା ଭୀମସାର ଡାକ୍‌ତରଖାନା ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ଜୀବନ୍‌ ରେଖା ବଏଲେ ଚଲ୍‌ବା। ଇନ୍‌କେ ଫିଦିନ୍‌ ବହୁତ୍‌ ଦୂରିଆରୁ ଲୋକ୍‌ ଦିହିପା ଦେଖାବାକେ ଆସୁଛନ୍‌। ରୁଗୀର ସଂଗେ ଝନେ କି ଦୁଇଝନ୍‌ ଦେଖାସୁନା କର୍‌ବାର ଲାଗି ବି ଆଏସନ୍‌। ହେଲେ ସମ୍‌କିରି ଗୁଟେ ଅଭିଯୋଗ୍‌ ଯେ, ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ଲାଗି ବଡ଼ା ଗୁଲ୍‌ଗୁଲା ହେବାକେ ହେଉଛେ।

ଭଂଗା କୁରିଆରେ ବିତୁଛେ ଦିନ୍‌: ଛୁଆକର ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ନେଇ ଚିନ୍‌ତାରେ ମା’

ଭଂଗା କୁରିଆରେ ବିତୁଛେ ଦିନ୍‌: ଛୁଆକର ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ନେଇ ଚିନ୍‌ତାରେ ମା’

ଲଡୁଗାଁ,୨୩।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ୍‌ ବରାଡ଼ଙ୍ଗା ଗାଁରେ ଗଲା ଦୁଇଦିନ୍‌ ତଲେ ହେଇଥିବାର କାଲ୍‌ବଇଶାଖୀରେ ଲୁକ୍‌କର ଘର, ଗଛ୍‌ଖୁଁଟ୍‌ ଭାଂଗିଯାଇଛେ। ସେନ୍‌ତା ଗାର ନିସାହା ବିଧବା କମଳା ରାଉତ(୩୦)କଁର ଘର୍‌ ଭାଂଗିଯାଇଛେ। ଯେନ୍‌ଥିର୍‌ଲାଗି ଇ ପରିବାର୍‌ର ଚାଏର୍‌ ପରାନି ଭଂଗା ଘରେ ରହୁଛନ୍‌। ସୂଚ୍‌ନା ହିସାବେ ଗଲା ୨ବଛର୍‌ ହେଲା ଭଂଗା ଦଦ୍‌ରା ମାଏଟ୍‌ କୁରିଆରେ ବଡ଼ା ଗୁଲ୍‌ଗୁଲା ହେଇ ପୁଓ ଚନ୍ଦନ, ତୁଲସି ଆର୍‌ ଝି ଦହନା ରହିଆସୁଥିଲେ। ହେଲେ ଗଲା ଦୁଇଦିନ୍‌ ତଲେ ହେଇଥିବାର ଧୁକାଗରେଲ୍‌, ବର୍‌ଷାରେ ତାକର ଘର୍‌ଟା ଭାଂଗିଯାଇଛେ।

ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ମାନ୍ଦା

ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ମାନ୍ଦା

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୨ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ) ମିଲର୍ସଙ୍କ ବେଖାତିର ମନୋଭାବ ସାଙ୍ଗକୁ ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତା ଯୋଗୁଁ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡରେ ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଚରମ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ।

ବେଲପାହାଡ ପୌର ପରିଷଦ: ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା

ବେଲପାହାଡ ପୌର ପରିଷଦ: ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା

ବେଲପାହାଡ଼,୨୨ା୬(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.) ପୌର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଠିକାଦାର ପ୍ରୀତି ଯୋଗୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବେଲପାହାଡ଼ ପୌରପରିଷଦର ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା ହୋଇଯାଇଛି ା ଏବେ ପରିଷଦର ସଫେଇ କାମ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଲୁନାହିଁ।

ଅଧାରୁ କାମ ଛାଡି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ବିଡିଓଙ୍କଠାରେ ଫେରାଦ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଅଧାରୁ କାମ ଛାଡି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ବିଡିଓଙ୍କଠାରେ ଫେରାଦ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଜୁନାଗଡ,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ତଳମଲା ପଞ୍ଚାୟତ ମସିଗଁାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ବାଗଡିସର ପୋଲ କାମ ଅଧାପନ୍ତରିଆ କରି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ରାଜେନ୍ଦ୍ର କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରେ ଏଆଇଡିଏସ୍‌ଓ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ରାଜେନ୍ଦ୍ର କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରେ ଏଆଇଡିଏସ୍‌ଓ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୨। ୬: ବଲାଙ୍ଗୀର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଲ୍‌ଇଣ୍ଡିଆ ଡେମୋକ୍ରେଟିକ୍‌ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟସ୍‌ ଅର୍ଗାନାଇଜେଶନ୍‌ (ଏଆଇଡିଏସ୍‌ଓ) ତରଫରୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ପ୍ରିଜର୍‌ଭେସନ୍‌ ବାବଦ ଫି’କୁ ବିରୋଧ କରି ଶୁକ୍ରବାର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି ।

ଆରଏସପି ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମିଳୁନି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଦରମା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨।୬: ଆରଏସପିରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବେତନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉନି। ଏ ନେଇ ରହିଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି।

ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ରତ୍ନମୁଦ ମହୋତ୍ସବ

ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ରତ୍ନମୁଦ ମହୋତ୍ସବ

ସୋହେଲା,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୋହେଲା ବ୍ଲକ ଟଙ୍ଗିବନ୍ଧଲୀ ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଗିରି ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପାହାଡ଼ ତଳେ ନବ ନିର୍ମିତ ସଙ୍କଟମୋଚନ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ରତ୍ନମୁଦ ମହୋତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ହୀରାକୁଦ ରୟାଲ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ହୀରାକୁଦ,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ହୀରାକୁଦ ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ରୟଲ ନାମରେ ଏକ ନୂତନ କ୍ଲବର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଡ୍ରିଷ୍ଟିକ୍‌ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଲାୟନ୍ସ ବ୍ରଜମୋହନ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ବଲପୁର ହୋଟେଲ କାବେରୀରେ ଶୁକ୍ରବାର ସମ୍ପାଦିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବଡଗଁ। ଆଇଟିସି ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ

ବଡଗଁ। ଆଇଟିସି ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ

ବଡଗଁ।,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଡଗଁ। ସ୍ଥିତ ବେସରକାରୀ ଶିଳ୍ପ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ବିଶ୍ୱ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଆଇଟିସିର ସ୍କାଉଟ୍‌, ଗାଇଡ ଓ ଲିଓ କ୍ଲବ, ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସହିତ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।

ଅଧ୍ୟାପକ ପଦ ଖାଲି ନେଇ ଉଦ୍‌ବେଗ

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨। ୬: ରାଉରକେଲା ସମେତ ସମଗ୍ର ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲାରେ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟାପକ ପଦ ଖାଲି ପଡିଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ନାହିଁ ନ ଥିବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ