ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ଅର୍ଥଶକ୍ତିର ସୁବିନିଯୋଗ

ଅର୍ଥଶକ୍ତିର ସୁବିନିଯୋଗ
ସୁଧିରାଜ ରାଉତ ପୁରୀ ମନ୍ଦିରରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଭ୍ୟାନିଟି ବ୍ୟାଗ୍‌କୁ ମାଙ୍କଡ଼ ନେଇ ପଳାଇଲା। ପରେ ବ୍ୟାଗ୍‌ରୁ ସବୁ ଜିନିଷ ଏବଂ ବ୍ୟାଗ୍‌ଟିକୁ ଫିଙ୍ଗିଦେଲା ସତ, ଏଟିଏମ୍‌ କାର୍ଡଟିକୁ ଆଉ ଫିଙ୍ଗିଲା ନାହିଁ। ଇଆଡ଼େ ସିଆଡ଼େ ଡେଉଁଥାଏ, ଆମମାନଙ୍କୁ ଓ ଏଟିଏମ୍‌ କାର୍ଡକୁ ଦେଖୁଥାଏ। ୧୫-୨୦ ମିନିଟ୍‌ ପରେ ସେ କାର୍ଡଟିକୁ ଫିଙ୍ଗିଲା, ମହିଳା ଆଶ୍ୱସ୍ତ ହେଲେ। ପତିତପାବନ ଉଡୁଥାଏ। ଠାକୁର ବୋଧହୁଏ କହୁଥିଲେ, ”୧୫-୨୦ ମିନିଟ୍‌ରେ ମାଙ୍କଡ ବୁଝିଗଲା, ଆଉ ତୁମେ ମଣିଷଗୁଡ଼ା ମଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ଥଟା ସବୁକିଛି ନୁହଁ ବୋଲି ବୁଝିପାରୁନ?“ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ମଣିଷ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ପରିମାଣ କେତେ? ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ସୁଖ ଓ ସମ୍ପର୍କକୁ ବଳି ଦେଇ ଆଜି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଯେଭଳି ଅର୍ଥ ପଛରେ ଗୋଡାଉଛୁ, ସମଗ୍ର ମାନବଜାତି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ପାଇଁ ଯେପରି ପାଗଳ ହୋଇ ଧାଉଁଛି, ଏହା ପଛରେ କିଛି ଗୁପ୍ତ ରହସ୍ୟ ଅଛି କି? ମଣିଷର ଏହି ସ୍ବଭାବ ପଛରେ ମନୋବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ କ’ଣ ଥାଇପାରେ? ଉତ୍ତର ସହଜ ନୁହେଁ। ସାତତାଳ ପାଣି, ସାତତାଳ ପଙ୍କ, ତା’ ତଳେ ଫରୁଆ, ଫରୁଆ ମଧ୍ୟରେ ବୁଢ଼ୀ ଅସୁରୁଣୀର ଜୀବନ। ଜଣେ ସୁନ୍ଦର, ସୁଶୀଳ ଯୁବକ ଏମ୍‌ଏ ପଢି ଘରୋଇ ସ୍କୁଲରେ ପାଠ ପଢ଼ାଉଛନ୍ତି, ଆଉ ଜଣେ ଦଶମ ପଢି ସରକାରୀ କିରାଣି ହୋଇଛନ୍ତି। ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଝିଅକୁ କାହାକୁ ବିବାହ ଦେବେ? ଝିଅ କାହାକୁ ନିର୍ବାଚିତ କରିବ? ସରଳ ଉତ୍ତର- ବିବାହ ପରେ ପିଲା ହେବେ, ସେମାନେ ଚଳିବା ପାଇଁ, ଭଲ ସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକ। ତେଣୁ ଅର୍ଥରେ ଯିଏ ଅଧିକ ସକ୍ଷମ ତାକୁ ବାହାଦେବୁ ବା ହେବୁ। ଡାରୱିନ ଏହି କଥା ଲେଖିଛନ୍ତି- ଯୋଗ୍ୟତମର ବିବର୍ତ୍ତନ। କୁକୁର ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁ କୁକୁର ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ଅନ୍ୟ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଲଢ଼େଇରେ ହରାଇ ପାରୁଛି, ତାକୁ ମାଈକୁକୁର ମିଳନ ପାଇଁ ବାଛିଥାଏ। ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଲଢୁଆ ଜୀବକୋଷ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢିକୁ ଏହି ରୂପରେ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଅର୍ଥଶକ୍ତିରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆମେ ତାକୁ ବିବାହ ପାଇଁ ବାଛୁଚୁ, ଅର୍ଥ ଆମର ବୈବାହିକ ଜୀବନ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢ଼ିର ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରୁଛି। ଏହା ଜୀବନର ଅତୀବ ଗଭୀର କଥା। ଏଇଥିପାଇଁ ଆମେସବୁ ଅର୍ଥ ପଛରେ ଗୋଡାଉ ନାହୁଁ ତ? ବିଶିଷ୍ଟ ମନୋବିଜ୍ଞାନୀ ଫ୍ରୟେଡ଼ ଏହି କଥା କହୁଛନ୍ତି- ”ମଣିଷ ଯାହା କରୁଛି, ତାହା କାହିଁକି କରୁଛି ବୋଲି ଯଦି ଠିକ୍‌ ଉତ୍ତର ପାଉନାହିଁ, ବୁଝିବାକୁ ହେବ କାମ ପ୍ରବୃତ୍ତି ଏହା ପଛରେ ଲୁଚିରହିଛି। ପୁରାତନ ଗୁହ୍ୟଜ୍ଞାନୀମାନେ ଅର୍ଥ ଓ କାମ ମଧ୍ୟରେ ଗଭୀର ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି ବୋଲି ବୁଝିଥିଲେ। ଋଷି ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ଲେଖିଛନ୍ତି- ଅର୍ଥ, କାମ ଓ କ୍ଷମତା ପରସ୍ପର ସହ ଜଡ଼ିତ। ଅର୍ଥ କିଭଳି ଆମ କାମକେନ୍ଦ୍ରକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ କୋଟିପତି ସନ୍ଥ ଜେଲରେ ରହିବା। ଭାରତ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଭ୍ୟତାର ପୂର୍ବଜମାନେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଉଚ୍ଚତର ଜୀବନ ପାଇଁ ବ୍ରହ୍ମଚର୍ଯ୍ୟ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ, ଅର୍ଥାତ୍‌ କାମଶକ୍ତିର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ସୁତରାଂ ଅର୍ଥଶକ୍ତିର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ।“ ଆଉ ଏକ ଦିଗକୁ ବିଚାରକୁ ନେବା। ଜୀବନର ଦୁଇଟି ଗତି ରହିଛି, ଗୋଟିଏ ହେଉଛି- ଜୀବନ ସଂଭୋଗ ମଧ୍ୟ ଦେଇ ସେଇ ଜୀବନକୁ ବଞ୍ଚେଇ ରଖୁଛି। ଅନ୍ୟଟି ଲୁକ୍କାୟିତ ଭାବେ ଜୀବନକୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱାରୋହଣ କରୁଛି। ଉଦାହରଣ- ପ୍ରଥମ ଜୀବ ଏମିବା, ସେ ନିଜକୁ ବଞ୍ଚେଇ ରଖିବା ସହ ସେ ହିଁ ବିବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇ ମଣିଷ ହୋଇଛି। ଏମିବା ବିବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇ ମଣିଷ ହେବା ଜୀବନର ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱାରୋହଣ। ମଣିଷ ଏଠି ନିଜକୁ ବଞ୍ଚେଇ ରଖିବା ସହ ଆଉ କୁଆଡ଼େ ବିବର୍ତ୍ତିତ ବା ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱାରୋହଣ କରୁଛି କି? ପ୍ରକୃତି ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ବହୁ ଜୀବକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛି। ଡାଏନୋସର, ମାମଥ ପ୍ରଭୃତି, କିନ୍ତୁ ତା’ର ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱାରୋହଣ କେବେ ବନ୍ଦ କରିନି। ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ କହନ୍ତି- ମଣିଷର ସଚେତନ ସହଯୋଗରେ ମଣିଷକୁ ଦେବତା କରି ଗଢିତୋଳିବାକୁ ପ୍ରକୃତି ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ନିତ୍‌ସେ, ତାଓ ମଧ୍ୟ ଏହି କଥାଟିକୁ ଟିକେ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ରୂପେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସଚେତନ ସହଯୋଗ କ’ଣ? ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଶକ୍ତି ମଦ ଦୋକାନକୁ ଆଲୋକିତ କରୁଛି, ମନ୍ଦିରକୁ ବି କରୁଛି। ଶକ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ନୁହେଁ, ଶକ୍ତିକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବା ଚେତନା ମୁଖ୍ୟ। ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ଅର୍ଥଶକ୍ତି ଆମର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି। ଆମେ ଏହାକୁ ଆମର କାମନା, ବାସନା ଚରିତାର୍ଥ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ନା ଏକ ଦିବ୍ୟଜୀବନ, ଦିବ୍ୟପୃଥିବୀ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବା, ଏହା ଆମ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ମୋର ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କଲେ ମୁଁ ଚୋର। ଶ୍ରୀଅରବିନ୍ଦ ଏହା କହିଥିଲେ ଏବଂ ସେହିପରି ବଞ୍ଚିଥିଲେ। କଲାମ ସାହାବ ଆଟାଚିଟିଏ ଧରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ, ପାଞ୍ଚବର୍ଷ ପରେ ସେଇ ଆଟାଚିଟି ଧରି ବାହାରି ଆସିଲେ। ଯେତିକି ଆବଶ୍ୟକ ସେତିକି ହିଁ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ- ଯଦି ଏହା ସମ୍ଭବ ହୁଏ ତେବେ ପୃଥିବୀର କେଉଁ କୋଣରେ କେହି ଭୋକରେ ମରିବେ ନାହିଁ; ରହିବା, ପଢିବା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କେଉଁଥିରେ ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ। କେବଳ ପରମାଣୁ ବୋମା ତିଆରିରେ ଯେତିକି ଅର୍ଥ ପୃଥିବୀରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ମୁଣ୍ଡ ପିଛା ତାହା ୧୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହେବ। ଅର୍ଥର ଅଭାବ ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ। ତାହାର ଯଥାର୍ଥ ବିନିଯୋଗ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ବାୟୁ, ଜଳ ଦୂଷିତ ହେଲେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ। ତେବେ ଦୂଷିତ ଅର୍ଥ ବା କଳାଧନ? ବାୟୁ, ଜଳକୁ ଆବନ୍ଧ କରି ରଖିଲେ ତାହା ଦୂଷିତ ହୋଇଥାଏ, ଅର୍ଥକୁ ଆବଦ୍ଧ କରି ରଖିଲେ? ଆଧୁନିକ ମନୋବିଜ୍ଞାନ ଏହା ପ୍ରମାଣ କଲାଣି- କଳାଧନ ଏବଂ ଆବନ୍ଧ ଅର୍ଥ ବଡ଼ ବଡ଼ ରୋଗର କାରଣ। ଏହି ଅର୍ଥ ସବୁର ଆହୁରି ଅନେକ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରହିଛି। ତୁମ ପାଖକୁ ଯାହା ଅର୍ଥ ଆସୁଛି ନିଜର ଯଥାର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଖର୍ଚ୍ଚ କର, ବଳକା ଅର୍ଥକୁ ସଞ୍ଚୟ କର ଅବା ବିନିଯୋଗ କର ଜୀବନ ଓ ଜଗତକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ। ପ୍ରକୃତରେ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରକୃତି ଓ ଅର୍ଥଶକ୍ତି ଆମଠାରୁ ଏହି ଆଶା ରଖୁଛି। ଇନ୍ଦ୍ରାବତୀ, ନବରଙ୍ଗପୁର, ମୋ-୯୮୬୧୯୬୯୬୭୮, sudhirajrout15@gmail.com
All Right Reserved By

ସମ୍ପାଦକୀୟ |

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଲାଟରାଲିଟି

ପରିବେଶ ପରିଚିନ୍ତା/ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ

ଏ ପୃଥିବୀର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କଠାରୁ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଅଲଗା ଭାବେ। କିନ୍ତୁ ସମୟକ୍ରମେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରମାଣ କଲେଣି ଯେ, ଯେଉଁସବୁ ବିଶେଷ ଗୁଣ ଓ ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତାକୁ ନେଇ ମଣିଷ ନିଜକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଭାବୁଛି, ସେସବୁ ଗୁଣ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଉଦାହରଣସ୍ବରୂପ କୀଟପତଙ୍ଗ, ମାଛ, କୁଆ ଓ ବଣମଣିଷ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଉପକରଣର ଉପଯୋଗ କରନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟି..

 ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରେ ପ୍ରତାରଣା

ଡ. ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ପାତ୍ର

ଜାତୀୟ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଯାହାହେଉ ଆପାତତଃ ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ସ୍ଥିତି ଦେଖିଲେ ଜଣାଯାଏ, ଏଠାରେ ଶୈକ୍ଷିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚିନ୍ତା କେବଳ ଉଚ୍ଚାକାଂକ୍ଷାକୈନ୍ଦ୍ରିକ। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାକୁ କିପରି ଜାତୀୟ ଅବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ନିଆଯାଇଛି ଏବଂ ସେହି କ୍ରମରେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପଦକ୍ଷେପ ହିସାବରେ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର କିପରି ବୈପ୍ଳବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମନରେ ବିଶ୍ୱାସ ଜନ୍ମେଇବା ପାଇଁ ସେ କଥାର ବହୁଳ ପ୍ରଚାର କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ତା’ ପଛରେ ଲୁକ୍କାୟିତ ବିଫଳତାର କରୁଣ କାହାଣୀ ..

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଆଧୁନିକ ଶିକ୍ଷା ଓ ସମାଜ

ଲଲାଟ କେଶରୀ ନାୟକ

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ତାଙ୍କର ଶିକାଗୋ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଥିଲେ, କୋଟି କୋଟି ଅଦୃଶ୍ୟ ଶିଶିରବିନ୍ଦୁ ଯେମିତି ରାଶି ରାଶି ଗୋଲାପ କଢ଼ିକୁ ପ୍ରସ୍ଫୁଟିତ କରେ, ଠିକ୍‌ ସେହିଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତା ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନର ମୂଳମନ୍ତ୍ର ହୋଇଥାଏ। ଆଇନଶୃଙ୍ଖଳାରେ ଯେତେ ବି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉ ନା କାହିଁକି ବା ଶାସନ ଖସଡା ଯେତେ କଠୋର ହେଉ ନା କାହିଁକି, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ ହୋଇଛି ତେବେ ବିକାଶଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ଗଠନ ଅସମ୍ଭବ। ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଭାଇ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣତଃ ସ୍ନେହ ମମତା ଅତୁଟ ଥାଏ। ଗୋଟିଏ ମା’ର ସନ୍ତାନ ହୋଇଥିବାରୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ମନୋଭାବ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ଏକାପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏକ ଘଟକ୍ରମରେ ଭାଇ ଭଉଣୀ ଗୋଟିଏ ଘରେ ଏକତ୍ର ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବା ଘଟଣା ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଲୋକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଛି। ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ନାଗପୁରର ତାନ୍ତ୍ୟା ଟୋପେ ନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ। ମୋହନ ଓଟଓ୍ବାନି ଏବଂ ..

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ସେହି ପୁରୁଣା ଖେଳ

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ସେହି ପୁରୁଣା ଖେଳ

ଗତ ଶତାବ୍ଦୀର ଷାଠିଏ-ସତୁରି ଦଶକରେ ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ‘ଆୟାରାମ ଗୟାରାମ’ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଥିଲା। କୌଣସି ନିର୍ବାଚିତ ସରକାରକୁ ଗଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଘୋଡ଼ାବେପାର ପ୍ରମୁଖ ଅସ୍ତ୍ର ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା। ଧୀରେ ଧୀରେ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ସେହି ମାନସିକତା ଲୋପ ପାଇଆସୁଥିଲା। ଭାଜପା ଜାତୀୟ ଦଳ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଏବେ ପୁନର୍ଜନ୍ମ ଦେବା ଭଳି ମନେହେଉଛି। ଏହାର ସଦ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ କର୍ନାଟକରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଚ୍‌.ଡି. କୁମାରସ୍ବାମୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ୭ ମାସ ପୁରୁଣା ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଜନତା ଦଳ (ଜେଡିଏସ୍‌)-କଂଗ୍ରେସ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ୧୫ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୯ରେ ୨ ଜଣ ସ୍ବାଧୀନ ବିଧାୟକ ସରକାରରୁ ସମର୍ଥନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ଭାଜପା ଆଡ଼କୁ ଢଳିଛନ୍ତି। ୨୨୪ ସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ କର୍ନାଟକ ..

 ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ବିଭାବନା

ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ବିଭାବନା

ଅରୁଣ କୁମାର ପଣ୍ଡା

ପରିବର୍ତ୍ତନ ହିଁ ସଂସାରର ଅପରିବର୍ତ୍ତନୀୟ ନିୟମ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜୀବ ଏବଂ ବସ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ପୁରୁଣା ହୁଅନ୍ତି। ବୟସ ବଢ଼ିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ମଣିଷ ଦେହରେ ଏହାର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଚିହ୍ନ ଦେଖାଯାଏ। ଜନ୍ମଠାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେପରି ଆୟୁ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ସେହି ଅନୁସାରେ ବାଲ୍ୟାବସ୍ଥା, ଯୁବାବସ୍ଥା, ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ଇତ୍ୟାଦିର ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରକଟ ହୁଏ। ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ଏପରି ଏକ ଦିନ ଆସେ ଯେତେବେଳେ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ, ଅଙ୍ଗ ଶିଥିଳ ଏବଂ ମନ ଉତ୍ସାହହୀନ ହୋଇଯାଏ ତଥା ମନୁଷ୍ୟ ଥୁଣ୍ଟା ବରଗଛ ପରି ପଡ଼ି ରହେ। ନିଜ ସମୟର ଖୁ..

ଭାରତୀୟ ଜନଜୀବନ ଓ ବିଳମ୍ବ

ଭାରତୀୟ ଜନଜୀବନ ଓ ବିଳମ୍ବ

ରୁଦ୍ର ପ୍ରସନ୍ନ ରଥ

ପିଲାଦିନେ ଗୁରୁଜନମାନେ ଆମକୁ ଉପଦେଶ ଦେଲାବେଳେ ସବୁବେଳେ କର୍ମଠ ଆଉ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତୀ ହେବାକୁ କହିଥାନ୍ତି। ବଡ଼ ହେଲା ପରେ ଅଫିସ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଆମକୁ ଆମ ଅଫିସର ଠିକ୍‌ ସମୟରେ ଆସିବା ପାଇଁ ତାଗିଦ କରିଥାନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏହି ସାମାନ୍ୟ ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତିତା ଗୁଣର ଅଭାବ ଯୋଗୁ ଆମେ ଅନେକ ସମୟରେ ହଇରାଣରେ ପଡିଥାଉ। କେତେବେଳେ ଆମେ ଶ୍ରେଣୀ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ବିସ୍ମୟ ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି। ସେମାନେ କିଛି ଅସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବା ସହିତ ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଯାଆନ୍ତି। ଏପରି ଜଣେ ବିରଳ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଅଧିକାରୀ ହେଉଛନ୍ତି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମୈନା ଗଁାର କୈଳାସ। ସଭିଏଁ ତାଙ୍କୁ ବିଷପୁରୁଷ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିଥାଆନ୍ତି। କୈଳାସ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦ଟି ଝିଟିପିଟି ଖାଆନ୍ତି। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଘୃଣାର ବିଷୟ ହୋଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ସେ ଏଗୁଡିକୁ ଆନନ୍ଦରେ ଭକ୍ଷଣ କରିଥାଆନ୍ତି। ଏହା ତାଙ୍କର ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ ହୋଇଗଲାଣି। ଘରେ ବାହାରେ ଯେଉଁଠି ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଝିଟିପିଟି ଦେଖିଲେ ସେ ଏହାକୁ ଧରି ଅତି ଆନନ୍ଦରେ ଖାଇଥାଆନ୍ତି। ଗତ ୨୦ବର୍ଷ ଧରି ସେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଜାରି ରଖିଆସିଛନ୍ତି। ସେ ଇତିମଧ୍ୟରେ ୬୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତିର ବିଷାକ୍ତ ପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ଖାଇ ସାରିଲେଣି। ଯେଉଁଦିନ ସେ କୌଣସି ବିଷାକ୍ତ ଜୀବ ନ ଖାଆନ୍ତି ତାଙ୍କ ମନରେ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଅନୁଭବ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ବୋଲି କୈଳାସ କହିଥାଆନ୍ତି। ଗଁାରେ କାହାକୁ ସାପ କାମୁଡ଼ିଲେ ଏଥିପାଇଁ ଚିନ୍ତା ନ ଥାଏ। କୈଳାସକୁ ତୁରନ୍ତ ଡକାଯାଏ। କାମୁଡା ଅଂଶରେ ସେ ପାଟି ଲଗାଇ ବିଷ ଶୋଷି ବାହାର କରିଥାଆନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଗଁା ଲୋକେ କୈଳାସଙ୍କ ଏପରି ଅଭ୍ୟାସକୁ ନିନ୍ଦା ନ କରି ବରଂ ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ କୈଳାସ ବିରଳ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ।


ସିକ୍ରି ବିକ୍ରି

ସିକ୍ରି ବିକ୍ରି

ସମ୍ପାଦକୀୟ/ତଥାଗତ ସତପଥୀ

ଗତବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀ ୧୨ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ୪ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ବିଚାରପତି ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଦୀପକ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସଙ୍ଗିନ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ। ସେହି ଅଭିଯୋଗକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଜିର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇ ଥିଲେ ଅନ୍ୟତମ। ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଖୋଲାଖୋଲି ବିଦ୍ରୋହକୁ ନେଇ ସେତେବେଳେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଚହଳ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲା। ଏହାର ଠିକ୍‌ ବର୍ଷେ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୧୩ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୯ରେ ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ଚରିତ୍ର ଉପରେ ପୁଣି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ବିଚାରପତି ଅର୍ଜନ କୁମାର ସିକ୍ରିଙ୍କୁ କମନ୍‌ଓ୍ବେଲ୍‌ଥ ସେକ୍ରେଟାରିଏଟ୍‌ ଆର୍ବିଟ୍ରାରି ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ (ସିଏସ୍‌ଏଟି)କୁ ..

ଆମ ଭିଆଇପି ସଂସ୍କୃତି

ଆମ ଭିଆଇପି ସଂସ୍କୃତି

ବୈକୁଣ୍ଠ ନାଥ ମିଶ୍ର

ଭାରତ ସ୍ବାଧୀନ ହେବା ସହ ଏ ଦେଶରୁ ରାଜତନ୍ତ୍ରର ବିଲୋପ ଘଟି ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ୧୯୫୦ ଜାନୁୟାରୀ ୨୬ ତାରିଖଠାରୁ ଏଯାବତ୍‌ ସାତ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଭାରତୀୟ ଜନତା ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କରି ଆସୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଅର୍ଥ ଓ ବାସ୍ତବତା ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବ୍ୟବଧାନ ଭାରତୀୟ ଜନଗଣଙ୍କୁ ବିସ୍ମିତ କରିଛି ଯେ ଏ କ’ଣ ସେହି ଶାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଯାହାର ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ଏତେ ସଂଗ୍ରାମ ଓ ରକ୍ତଦାନ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା? କାରାଗାରର ଅନ୍ଧକାରାଚ୍ଛନ୍ନ କୋଠରିରେ ଜିଅନ୍ତା ଶବର ଅନୁଭୂତି ନେଇ ବିଦେଶୀ ..

ଭାଷା ବଞ୍ଚିବ ବ୍ୟବହାରରେ

ଭାଷା ବଞ୍ଚିବ ବ୍ୟବହାରରେ

ଅରୁଣ ଦାସ

କଥାରେ ଅଛି- ସମସ୍ତେ କାନ୍ଦୁଛନ୍ତି, ହେଲେ କାହା ଆଖିରେ ଲୁହ ନାହିଁ। ସେହିପରି କିଛି ଶିକ୍ଷିତ ଓଡ଼ିଆ ମାତୃଭାଷା ସୁରକ୍ଷା, ଭାଷା ବଞ୍ଚାଅ ପରି ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ସଭାସମିତିରେ ଆବେଗପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଷଣ ଦେଇ ଗଳା ଫଟାଉଛନ୍ତି। ହେଲେ ଅସଲରେ ‘କହି ଦେଉଥାଏ ପରକୁ, ବୁଦ୍ଧି ନ ଦିଶଇ ଘରକୁ’ ଭଳି ଆମ ନିଜ ଘରେ ହିଁ ସବୁଯାକ ଅଶୁଦ୍ଧି। ଅଧିକାଂଶ ଘରେ ପିଲା ବାପା, ବୋଉ ବଦଳରେ ଡାଡି, ମମି ବା ଡାଡ୍‌, ମମ୍‌ ଶବ୍ଦ ଉଚ୍ଚାରଣ କରୁଛନ୍ତି। ମଉସା, ମାଉସୀ, ମାମୁ, ମାଈଁ, କକା, ଖୁଡ଼ୀ ଆଦି ଶବ୍ଦର ସ୍ଥାନ ..

ଏଇ ଭାରତରେ

ଏଇ ଭାରତରେ

ଚିତାବାଘ ଏକ ମାଂସାଶୀ ଓ ଶିକାରୀ ପ୍ରାଣୀ। ଏହା କୁକୁର ଭଳି ନିରୀହ ପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ମାରି ଖାଏ। କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ପ୍ରାଣୀ ମଧ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ-ଖାଦକ ସମ୍ପର୍କ ଥିଲେ ବି ବିପଦରେ ପଡିଲେ ଖାଦକ ପ୍ରାଣୀ ଆଉ ଶିକାର ନ କରି ଦୟାବାନ୍‌ ପାଲଟିଯାଏ। ଏପରି ଏକ ଉଦାହରଣ ..