ମେଟ୍ରୋ |

ସ୍ପେଶ୍‌ ମାର୍କେଟରେ ଭାରତର ସହଭାଗିତା ନାହିଁ: ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି

ସ୍ପେଶ୍‌ ମାର୍କେଟରେ ଭାରତର ସହଭାଗିତା ନାହିଁ:  ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୩।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ସ୍ପେସ୍‌ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଓ ସ୍ପେସ୍‌ ସାଇନ୍ସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଣେ ପରିଚିତ ଚେହେରା ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି। ସ୍ପେସ୍‌ଶିପ୍‌ ଡିଜାଇନର୍‌, ସ୍ପେସ୍‌ ଆର୍କିଟେକ୍ଟ ଏବଂ ସ୍ପେସ୍‌ ଏଣ୍ଟରପ୍ରିନ୍ୟୁୟର୍‌ ଭାବେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ଏହି ମହିଳା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ସ୍ପେସ୍‌ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ସଂସ୍ଥା ‘ଆର୍ଥ ଟୁ ଅରବିଟ୍‌’ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ। ଆମେରିକା, ଜାପାନ୍‌, ୟୁରୋପ, ରୁଷ ଭଳି ରାଷ୍ଟ୍ରର ମହାକାଶ ସଂସ୍ଥା ସହ କାମ କରିଥିବା ସୁସ୍ମିତା ଏକାଧିକ ଡିଗ୍ରୀ ସହ କାର୍ଲିଫର୍ନିଆର ଇଣ୍ଟନ୍ୟାଶନାଲ ସ୍ପେସ୍‌ ଷ୍ଟେଶନ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ନାସାର ଜନସନ୍‌ ସ୍ପେସ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିବାର ଦକ୍ଷତା ରଖିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ‘ବିଗ୍‌ ଡାଟା ଆନାଲିସିସ୍‌’ ଜରିଆରେ ସେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନରୁ ବିଶ୍ୱକୁ ରକ୍ଷା କରିବାର ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି। ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ୟଙ୍ଗ୍‌ ଆଷ୍ଟାନୋମର୍‌ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ସର୍ଚ୍ଚ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ଆସିଥିବା ଅବସରରେ ତାଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତକାର।
ପ୍ର- ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ କ’ଣ ରହୁଛି?
ଉ- ୩ଟି ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ରହିଛି। ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଦୂଷଣ କରୁଥିବା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ହେଲା ତୈଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି। ଦ୍ୱିତୀୟରେ ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି। ଶସ୍ତା ପୋଷାକର ଲାଇଫ୍‌ସାଇକଲ୍‌କୁ ଦେଖିଲେ ଜଣାପଡେ ଏହା ବହୁଳଭାବେ ପରିବେଶ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ ଚିନ୍ତାଜନକ ହେଉଛି ଇ-କମର୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି। ଇ-କମର୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଯେତେବେଳେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ପରିବେଶକୁ ସର୍ବାଧିକ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ପଲିଥିନ୍‌ ପ୍ୟାକେଜିଂ ଯୋଗୁ ଯେଉଁମାତ୍ରାରେ ସଲିଡ୍‌ ଓ୍ବେଷ୍ଟ ବାହାରୁଛି ତାହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ। ଏବେଠାରୁ ନ ସୁଧୁରିଲେ ପରିସ୍ଥିତି ଭୟଙ୍କର ହେବ।
ପ୍ର- ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ରୋକିବା ଦିଗରେ ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନର କ’ଣ ଭୂମିକା ରହୁଛି?
ଉ- ୨ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପ୍ୟାରିସ୍‌ ଜଳବାୟୁ ଚୁକ୍ତିରେ ବିଶ୍ୱର ତାପମାତ୍ରାକୁ ୨ଡିଗ୍ରୀ କମେଇବାକୁ ସବୁରାଷ୍ଟ୍ର ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ କରିବେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ୨୦୧୬ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରର ମହାକାଶ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କର ଏକ ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ଇସ୍ରୋ ସମେତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଏଜେନ୍ସି ମୁଖ୍ୟମାନେ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ରୋକିବାକୁ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ହୋଇ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ପେସ୍‌ ‌କ୍ରାଫ୍ଟ ଲଞ୍ଚ୍‌ କରି ଏକ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା।
ପ୍ର- ପିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣ ଅଧିକ କାମ କରିଛନ୍ତି? ଏହା ପଛରେ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାରଣ ରହିଛି କି?
ଉ- ୧୯୯୯ରୁ ୨୦୦୮ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ୟୁରୋପ ପିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭି ବା ରିମୋଟ ସେନ୍ସିଂ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ ଲଞ୍ଚ କରୁଥିଲା। ଜିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭିର ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଥିଲା। ହେଲେ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠର ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ହାସଲ ପାଇଁ ପିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭିର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିଲା। ତେଣୁ ମୋ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ପିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭିକୁ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ କରାଇବା।
ପ୍ର- ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ମଙ୍ଗଳ ଓ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଭିଯାନ କଥା ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ପୃଥିବୀ ଉପରେ କ’ଣ ପାଇଁ ଫୋକସ୍‌ କରୁଛନ୍ତି?
ଉ- ଗତ ଜୁଲାଇରେ ‘ଲାର୍ସେନ୍‌ ସି’ ଆଇସ୍‌ବର୍ଗରୁ ୧ ଟ୍ରିଲିୟନ୍‌ ଟନ୍‌ ଆଇସବର୍ଗ ତରଳିଯାଇ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଇଥିଲା। କେବଳ ଲାର୍ସେନ୍‌ ସି ନୁହେଁ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ଆଣ୍ଟାର୍କାଟିକା, ପାଥାଗୋନିଆ, ହିମାଳୟ, ଗ୍ରୀନ୍‌ଲାଣ୍ଡ ସବୁଠାରେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରହିଛି। ପରିସ୍ଥିତି ଏଭଳି ହେଲାଣି ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢିଙ୍କୁ ଆଇସ୍‌ବର୍ଗ ଦେଖାଇବାକୁ ଆଉ ନ ଥିବ। ତେଣୁ ଏବେଠାରୁ ଆଇସ୍‌ବର୍ଗର ଏକ ଡିଜିଟାଲ ମ୍ୟୁଜିୟମ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଏହା ମୋତେ ବିଚଳିତ କରିଛି। ତେଣୁ ବିଗ୍‌ ଡାଟା ଆନାଲିସିସ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ପୃଥିବୀ ପାଇଁ କିଛି କରିବାକୁ ଭାବିଥିଲି।
ପ୍ର- ବିଗ୍‌ ଡାଟା ଆନାଲିସିସ୍‌ କ’ଣ ଓ ଏହା କିଭଳି ବିଶ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରିବ?
ଉ- ରିମୋଟ ସେନ୍ସିଂ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ଫଟୋକୁ ଆଧାରକରି ଆମେ ବିଭିନ୍ନ ଡିଜାଇନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛୁ। ୪୦ବର୍ଷର ତଥ୍ୟକୁ ତୁଳନା କରି ଭବିଷ୍ୟତରେ କ’ଣ ହୋଇପାରିବ ଓ କ’ଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ତାହାର ଆକଳନ କରୁଛୁ। କୃଷି, ପାଣିପାଗ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଉପରେ ଫୋକସ୍‌ କରୁଛୁ। କ୍ଲାଉଡ୍‌ କମ୍ପ୍ୟୁଟିଂ ସହ ଆର୍ଥ ଅବ୍‌ଜରଭେଶନ ଡାଟା ଏବଂ ଯେଉଁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ତାହାକୁ ମିଶାଇ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ପ୍ରେଡିକ୍ଟିଭ୍‌ ଆନାଲିସିସ୍‌ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।
ପ୍ର- ଭାରତରେ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପାନୀ କାମ କରୁଛି?
ଉ- ସୋଲାର ଏନର୍ଜି, ଜଳ, ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଏବଂ କୃଷି ଭଳି ୪ଟି ବିଭାଗରେ ଆମେ କାମକରୁଛୁ। ସରକାର ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବେଶରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସହ ମିଶି କିଭଳି ପରିବେଶ ଉପଯୋଗୀ କାମ କରାଯାଇପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ନୂଆ ଦିଶା ଦେଉଛୁ।
ପ୍ର- ସ୍ପେସ୍‌ ଏଣ୍ଟରପ୍ରିନ୍ୟୁୟରଶିପ୍‌ରେ ଭାରତର ସ୍ଥିତି ଏବେ କିଭଳି ରହିଛି। ଆଗାମୀ ୧୦ବର୍ଷରେ ଏହା କେତେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ବୋଲି ଭାବୁଛନ୍ତି?
ଉ- ସ୍ପେସ୍‌ ଏଣ୍ଟରପ୍ରିନ୍ୟୁୟରଶିପ୍‌ ପାଇଁ ନାସା ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚକରୁଛି। ୟୁରୋପୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଭାରତରେ ଟଙ୍କାଏ ବି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉନି। ମୋ ଭଳି ଜଣେ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ପାଇଁ ଏଠାରେ ତିଷ୍ଠିବା କଷ୍ଟକର। ବିଶ୍ୱ ସ୍ପେସ୍‌ ମାର୍କେଟ୍‌ ୩୪୦ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଭାରତର ୧% ବି ଅଂଶନାହିଁ। ଆସନ୍ତା ୧୦ବର୍ଷରେ ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାଭଳି ଲାଗୁନି।
ପ୍ର- ସ୍ପେସ୍‌ ଆର୍କିଟେକ୍ଟ କନ୍‌ସେପ୍ଟ କ’ଣ?
ଏହା ଏକ ଇନ୍‌ଭେଣ୍ଟେଡ୍‌ କନ୍‌ସେପ୍ଟ। ସେଭଳି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କନ୍‌ସେପ୍ଟ ନାହିଁ। ସ୍ପେସ୍‌ ହାବିଟାଟ୍‌, ପ୍ରଡକ୍ଟ ଏବଂ ସିଷ୍ଟମ ଡିଜାଇନ୍‌ କରିବା ହେଉଛି ସ୍ପେସ୍‌ ଆର୍କିଟେକ୍ଟ। ହେଲେ ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ସ୍ପେସ୍‌କ୍ରାଫ୍ଟ ଡିଜାଇନ୍‌ କରୁଛନ୍ତି।
ପ୍ର- ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ସହ କୌଣସି ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି କି?
ଉ- ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଥାହୋଇନି। କିନ୍ତୁ ବିଗ୍‌ ଡାଟା ଆନାଲିସିସ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଅନେକ କିଛି କରିହେବ। ସବୁଠାରୁ ବଡକଥା ହେଲା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇପାରିବ। ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଡାଟାକୁ ସ୍ପେସ୍‌ ଡାଟା ସହ ତୁଳନା କରି ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶା କିଭଳି ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ବାତ୍ୟା, ବନ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇହେବ, ତାହାଉପରେ କାମ କରାଯାଇପାରିବ।
 
ରିପୋର୍ଟ: ସସ୍ମିତା ପାଇକରାୟ

All Right Reserved By

Model This Week

Model This Week

ମେଟ୍ରୋ |

ପାଟଣାଗଡ଼ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ: ପୁଞ୍ଜିଲାଲଙ୍କୁ ରିମାଣ୍ଡରେ ଆଣିବ ପୋଲିସ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୫।୪- ଚର୍ଚ୍ଚିତ ବଲାଙ୍ଗୀର ପାଟଣାଗଡ଼ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତ ପୁଞ୍ଜିଲାଲ ମେହେରଙ୍କୁ ଅଧିକ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ରିମାଣ୍ଡରେ ଅଣାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବୁଧବାର ଡିଜିପି ଆର୍‌.ପି. ଶର୍ମା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବାରିପଦାରେ ସାଇକେଲ ଯୋଗାଣ ମାମଲା: ସାନି ଟେଣ୍ଡର ହାଇକୋର୍ଟରେ ରଦ୍ଦ

ବାରିପଦାରେ ସାଇକେଲ ଯୋଗାଣ ମାମଲା: ସାନି ଟେଣ୍ଡର ହାଇକୋର୍ଟରେ ରଦ୍ଦ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୫।୪- ବାରିପଦା ଜିଲାରେ ସାଇକେଲ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ସାନି ଟେଣ୍ଡରକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଅବୈଧ ଘୋଷଣା କରିବା ସହ ତାହାକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ଜିଲା ଶ୍ରମ ଅଧିକାରୀ ସ୍ଥାନୀୟ ସାଇକେଲ ଷ୍ଟୋରଗୁଡ଼ିକରୁ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ସାଇକେଲ ଯୋଗାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ବିନୀତ ସରନ ଓ ବିଚାରପତି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ରଞ୍ଜନ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଉପରୋକ୍ତ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଜ୍ୟୋତି ଏଗ୍ରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଜାମିନ ଖାରଜ

ଜ୍ୟୋତି ଏଗ୍ରି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଜାମିନ ଖାରଜ

କଟକ ଅଫିସ, ୨୫।୪- ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ୍‌ ଠକେଇ ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜ୍ୟୋତି ଏଗ୍ରି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମାଧବାନନ୍ଦ ସାହୁଙ୍କ ପୁନଃ ଜାମିନ ଆବେଦନକୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ କୋର୍ଟ ବୁଧବାର ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

‘ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗକୁ ରେଡ୍‌ଫ୍ଲାଗ୍‌ ମାମଲାଭୁକ୍ତ କର’

‘ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ଅଭିଯୋଗକୁ ରେଡ୍‌ଫ୍ଲାଗ୍‌ ମାମଲାଭୁକ୍ତ କର’

କଟକ ଅଫିସ, ୨୫।୪- ରାଜ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଶିଶୁକନ୍ୟା ଓ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା। ଏହାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟରେ ତୁମ୍ବିତୋଫାନ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ନିଜ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଡିଜିପି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀ ଡକାଇ ନିକଟରେ ଘଟିଥିବା ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଲେ, ଶିଶୁକନ୍ୟା ଓ ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ଘଟଣାକୁ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ମାମଲା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି।

ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ଆଦିବାସୀ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିରେ ୪ ଓଡ଼ିଆ

ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ଆଦିବାସୀ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିରେ ୪ ଓଡ଼ିଆ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫।୪(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶାର ୪ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସର୍ବ ଭାରତୀୟ ଆଦିବାସୀ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ଶ୍ୟମସୁନ୍ଦର ହାଁସଦା, ହେମାନନ୍ଦ ବିଶ୍ୱାଳ, ସୁଶୀଲ ତିରିଆ ଓ ପ୍ରଦୀପ ମାଝି।

ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ

ମ୍ୟାଲେରିଆ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ: ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫।୪(ବ୍ୟୁରୋ): ମ୍ୟାଲେରିଆର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିରାକରଣ ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ବୁଧବାର ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଚେନ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଠାବ, ୨ ଗିରଫ, ୪ଟି ସୁନାଚେନ ଓ ମୋଟରସାଇକେଲ ଜବତ

ଚେନ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଠାବ, ୨ ଗିରଫ, ୪ଟି ସୁନାଚେନ ଓ ମୋଟରସାଇକେଲ ଜବତ

କଟକ ଅଫିସ,୨୫।୪: ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଉପରୁ ମହିଳାଙ୍କ ବେକରୁ ଚେନ ଲୁଟ କରୁଥିବା ଏକ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଥାନା ପୋଲିସ ବୁଧବାର ଠାବ କରିଛି।

ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ପୁଞ୍ଜିଲାଲଙ୍କୁ ୧୦ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଅଣାଯିବ: ଡିଜିପି

ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ପୁଞ୍ଜିଲାଲଙ୍କୁ ୧୦ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଅଣାଯିବ: ଡିଜିପି

କଟକ ଅଫିସ,୨୫।୪: ବଲାଙ୍ଗୀର ପାଟଣାଗଡ ପାର୍ସଲ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଅଧ୍ୟାପକ ପୁଞ୍ଜିଲାଲ ମେହେର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଘଟଣାର ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସ୍‌ଆଇଟିର ହସ୍ତଗତ ହୋଇଛି। ପୁଞ୍ଜିଲାଲ ବୋମା ତିଆରି କରି ରାୟପୁରରୁ ପାର୍ସଲ କରିଥିବା ତଦନ୍ତ ବେଳେ ଜଣାପଡିଥିବା ଡିଜିପି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା ଏଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏକ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପୁରୀ ଜିଲାକୁ ମ୍ୟାଲେରିଆମୁକ୍ତ ଲାଗି ଆହ୍ବାନ

ପୁରୀ ଜିଲାକୁ ମ୍ୟାଲେରିଆମୁକ୍ତ ଲାଗି ଆହ୍ବାନ

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୫।୪:ଜିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମିତି ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଦିବସ ବୁଧବାର ସିଡିଏମ୍‌ଓ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଜିଲା ପରିଷଦ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟ ଦଳାଇ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସେଲ୍‌ର ୪ର୍ଥ ବୈଠକ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦାବି

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସେଲ୍‌ର ୪ର୍ଥ ବୈଠକ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦାବି

ପୁରୀ ଅଫିସ,୨୫।୪: ପୁରୀ ଜିଲା ପୋଲିସ ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ସେଲ୍‌ର ୪ର୍ଥ ବୈଠକ ବୁଧବାର ରିଜର୍ଭ ପୋଲିସ ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୈଠକରେ ପୁରୀ ଏସ୍‌ପି ସାର୍ଥକ ଷଡଙ୍ଗୀ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଘଟଣା: ଜେଲ ଗଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ, ନିଲମ୍ବିତ ବି ହେଲେ

ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଘଟଣା: ଜେଲ ଗଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ, ନିଲମ୍ବିତ ବି ହେଲେ

କାକଟପୁର,୨୫।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନିଜ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୩ ଜଣ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ମାନସ ମିଶ୍ର ବୁଧବାର ଜେଲ ଯାଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ପୁରୀ ଜିଲା ଶିକ୍ଷାମଣ୍ଡଳାଧୀଶ ସଲୀଳା ସେଠୀ ଚାକିରିରୁ ନିଲମ୍ବିତ କରିଛନ୍ତି।

ସୁରକ୍ଷା ନ ପାଇଲେ ଯାତ୍ରାକୁ ଫେରିବି ନାହିଁ: ଉଷସୀ

ସୁରକ୍ଷା ନ ପାଇଲେ ଯାତ୍ରାକୁ ଫେରିବି ନାହିଁ: ଉଷସୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୫।୪(ବ୍ୟୁରୋ): ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାକୁ ୩ ଦିନ ବିତିଯାଇଛି। ହେଲେ ପୋଲିସ କେବଳ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ପୋଲିସ ପ୍ରଶାସନ ଉପରୁ ଭରସା ଉଠିଗଲାଣି। ତେବେ ଉପଯୁକ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ନ ପାଇଲେ ଯାତ୍ରାକୁ ଫେରିବି ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଏକ ହୋଟେଲରେ ବୁଧବାର ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଉଷସୀ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି।