ମେଟ୍ରୋ |

ସ୍ପେଶ୍‌ ମାର୍କେଟରେ ଭାରତର ସହଭାଗିତା ନାହିଁ: ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି

ସ୍ପେଶ୍‌ ମାର୍କେଟରେ ଭାରତର ସହଭାଗିତା ନାହିଁ:  ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୩।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ସ୍ପେସ୍‌ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଓ ସ୍ପେସ୍‌ ସାଇନ୍ସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଣେ ପରିଚିତ ଚେହେରା ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି। ସ୍ପେସ୍‌ଶିପ୍‌ ଡିଜାଇନର୍‌, ସ୍ପେସ୍‌ ଆର୍କିଟେକ୍ଟ ଏବଂ ସ୍ପେସ୍‌ ଏଣ୍ଟରପ୍ରିନ୍ୟୁୟର୍‌ ଭାବେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ଏହି ମହିଳା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ସ୍ପେସ୍‌ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ସଂସ୍ଥା ‘ଆର୍ଥ ଟୁ ଅରବିଟ୍‌’ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ। ଆମେରିକା, ଜାପାନ୍‌, ୟୁରୋପ, ରୁଷ ଭଳି ରାଷ୍ଟ୍ରର ମହାକାଶ ସଂସ୍ଥା ସହ କାମ କରିଥିବା ସୁସ୍ମିତା ଏକାଧିକ ଡିଗ୍ରୀ ସହ କାର୍ଲିଫର୍ନିଆର ଇଣ୍ଟନ୍ୟାଶନାଲ ସ୍ପେସ୍‌ ଷ୍ଟେଶନ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ନାସାର ଜନସନ୍‌ ସ୍ପେସ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିବାର ଦକ୍ଷତା ରଖିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ‘ବିଗ୍‌ ଡାଟା ଆନାଲିସିସ୍‌’ ଜରିଆରେ ସେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନରୁ ବିଶ୍ୱକୁ ରକ୍ଷା କରିବାର ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି। ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ୟଙ୍ଗ୍‌ ଆଷ୍ଟାନୋମର୍‌ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ସର୍ଚ୍ଚ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ଆସିଥିବା ଅବସରରେ ତାଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତକାର। ପ୍ର- ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ କ’ଣ ରହୁଛି? ଉ- ୩ଟି ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ରହିଛି। ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଦୂଷଣ କରୁଥିବା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ହେଲା ତୈଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି। ଦ୍ୱିତୀୟରେ ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି। ଶସ୍ତା ପୋଷାକର ଲାଇଫ୍‌ସାଇକଲ୍‌କୁ ଦେଖିଲେ ଜଣାପଡେ ଏହା ବହୁଳଭାବେ ପରିବେଶ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ ଚିନ୍ତାଜନକ ହେଉଛି ଇ-କମର୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି। ଇ-କମର୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଯେତେବେଳେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ପରିବେଶକୁ ସର୍ବାଧିକ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ପଲିଥିନ୍‌ ପ୍ୟାକେଜିଂ ଯୋଗୁ ଯେଉଁମାତ୍ରାରେ ସଲିଡ୍‌ ଓ୍ବେଷ୍ଟ ବାହାରୁଛି ତାହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ। ଏବେଠାରୁ ନ ସୁଧୁରିଲେ ପରିସ୍ଥିତି ଭୟଙ୍କର ହେବ। ପ୍ର- ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ରୋକିବା ଦିଗରେ ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନର କ’ଣ ଭୂମିକା ରହୁଛି? ଉ- ୨ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପ୍ୟାରିସ୍‌ ଜଳବାୟୁ ଚୁକ୍ତିରେ ବିଶ୍ୱର ତାପମାତ୍ରାକୁ ୨ଡିଗ୍ରୀ କମେଇବାକୁ ସବୁରାଷ୍ଟ୍ର ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ କରିବେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ୨୦୧୬ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରର ମହାକାଶ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କର ଏକ ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ଇସ୍ରୋ ସମେତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଏଜେନ୍ସି ମୁଖ୍ୟମାନେ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ରୋକିବାକୁ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ହୋଇ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ପେସ୍‌ ‌କ୍ରାଫ୍ଟ ଲଞ୍ଚ୍‌ କରି ଏକ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ପ୍ର- ପିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣ ଅଧିକ କାମ କରିଛନ୍ତି? ଏହା ପଛରେ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାରଣ ରହିଛି କି? ଉ- ୧୯୯୯ରୁ ୨୦୦୮ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ୟୁରୋପ ପିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭି ବା ରିମୋଟ ସେନ୍ସିଂ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ ଲଞ୍ଚ କରୁଥିଲା। ଜିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭିର ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଥିଲା। ହେଲେ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠର ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ହାସଲ ପାଇଁ ପିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭିର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିଲା। ତେଣୁ ମୋ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ପିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭିକୁ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ କରାଇବା। ପ୍ର- ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ମଙ୍ଗଳ ଓ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଭିଯାନ କଥା ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ପୃଥିବୀ ଉପରେ କ’ଣ ପାଇଁ ଫୋକସ୍‌ କରୁଛନ୍ତି? ଉ- ଗତ ଜୁଲାଇରେ ‘ଲାର୍ସେନ୍‌ ସି’ ଆଇସ୍‌ବର୍ଗରୁ ୧ ଟ୍ରିଲିୟନ୍‌ ଟନ୍‌ ଆଇସବର୍ଗ ତରଳିଯାଇ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଇଥିଲା। କେବଳ ଲାର୍ସେନ୍‌ ସି ନୁହେଁ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ଆଣ୍ଟାର୍କାଟିକା, ପାଥାଗୋନିଆ, ହିମାଳୟ, ଗ୍ରୀନ୍‌ଲାଣ୍ଡ ସବୁଠାରେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରହିଛି। ପରିସ୍ଥିତି ଏଭଳି ହେଲାଣି ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢିଙ୍କୁ ଆଇସ୍‌ବର୍ଗ ଦେଖାଇବାକୁ ଆଉ ନ ଥିବ। ତେଣୁ ଏବେଠାରୁ ଆଇସ୍‌ବର୍ଗର ଏକ ଡିଜିଟାଲ ମ୍ୟୁଜିୟମ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଏହା ମୋତେ ବିଚଳିତ କରିଛି। ତେଣୁ ବିଗ୍‌ ଡାଟା ଆନାଲିସିସ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ପୃଥିବୀ ପାଇଁ କିଛି କରିବାକୁ ଭାବିଥିଲି। ପ୍ର- ବିଗ୍‌ ଡାଟା ଆନାଲିସିସ୍‌ କ’ଣ ଓ ଏହା କିଭଳି ବିଶ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରିବ? ଉ- ରିମୋଟ ସେନ୍ସିଂ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ଫଟୋକୁ ଆଧାରକରି ଆମେ ବିଭିନ୍ନ ଡିଜାଇନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛୁ। ୪୦ବର୍ଷର ତଥ୍ୟକୁ ତୁଳନା କରି ଭବିଷ୍ୟତରେ କ’ଣ ହୋଇପାରିବ ଓ କ’ଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ତାହାର ଆକଳନ କରୁଛୁ। କୃଷି, ପାଣିପାଗ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଉପରେ ଫୋକସ୍‌ କରୁଛୁ। କ୍ଲାଉଡ୍‌ କମ୍ପ୍ୟୁଟିଂ ସହ ଆର୍ଥ ଅବ୍‌ଜରଭେଶନ ଡାଟା ଏବଂ ଯେଉଁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ତାହାକୁ ମିଶାଇ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ପ୍ରେଡିକ୍ଟିଭ୍‌ ଆନାଲିସିସ୍‌ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ପ୍ର- ଭାରତରେ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପାନୀ କାମ କରୁଛି? ଉ- ସୋଲାର ଏନର୍ଜି, ଜଳ, ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଏବଂ କୃଷି ଭଳି ୪ଟି ବିଭାଗରେ ଆମେ କାମକରୁଛୁ। ସରକାର ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବେଶରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସହ ମିଶି କିଭଳି ପରିବେଶ ଉପଯୋଗୀ କାମ କରାଯାଇପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ନୂଆ ଦିଶା ଦେଉଛୁ। ପ୍ର- ସ୍ପେସ୍‌ ଏଣ୍ଟରପ୍ରିନ୍ୟୁୟରଶିପ୍‌ରେ ଭାରତର ସ୍ଥିତି ଏବେ କିଭଳି ରହିଛି। ଆଗାମୀ ୧୦ବର୍ଷରେ ଏହା କେତେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ବୋଲି ଭାବୁଛନ୍ତି? ଉ- ସ୍ପେସ୍‌ ଏଣ୍ଟରପ୍ରିନ୍ୟୁୟରଶିପ୍‌ ପାଇଁ ନାସା ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚକରୁଛି। ୟୁରୋପୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଭାରତରେ ଟଙ୍କାଏ ବି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉନି। ମୋ ଭଳି ଜଣେ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ପାଇଁ ଏଠାରେ ତିଷ୍ଠିବା କଷ୍ଟକର। ବିଶ୍ୱ ସ୍ପେସ୍‌ ମାର୍କେଟ୍‌ ୩୪୦ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଭାରତର ୧% ବି ଅଂଶନାହିଁ। ଆସନ୍ତା ୧୦ବର୍ଷରେ ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାଭଳି ଲାଗୁନି। ପ୍ର- ସ୍ପେସ୍‌ ଆର୍କିଟେକ୍ଟ କନ୍‌ସେପ୍ଟ କ’ଣ? ଏହା ଏକ ଇନ୍‌ଭେଣ୍ଟେଡ୍‌ କନ୍‌ସେପ୍ଟ। ସେଭଳି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କନ୍‌ସେପ୍ଟ ନାହିଁ। ସ୍ପେସ୍‌ ହାବିଟାଟ୍‌, ପ୍ରଡକ୍ଟ ଏବଂ ସିଷ୍ଟମ ଡିଜାଇନ୍‌ କରିବା ହେଉଛି ସ୍ପେସ୍‌ ଆର୍କିଟେକ୍ଟ। ହେଲେ ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ସ୍ପେସ୍‌କ୍ରାଫ୍ଟ ଡିଜାଇନ୍‌ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ର- ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ସହ କୌଣସି ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି କି? ଉ- ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଥାହୋଇନି। କିନ୍ତୁ ବିଗ୍‌ ଡାଟା ଆନାଲିସିସ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଅନେକ କିଛି କରିହେବ। ସବୁଠାରୁ ବଡକଥା ହେଲା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇପାରିବ। ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଡାଟାକୁ ସ୍ପେସ୍‌ ଡାଟା ସହ ତୁଳନା କରି ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶା କିଭଳି ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ବାତ୍ୟା, ବନ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇହେବ, ତାହାଉପରେ କାମ କରାଯାଇପାରିବ।   ରିପୋର୍ଟ: ସସ୍ମିତା ପାଇକରାୟ
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ପରେ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଗମନକୁ ଅପେକ୍ଷା

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୭।୧୦ ପାର୍ବଣ ଅବକାଶରେ ମା ଜଗତ୍‌ଜନନୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ପରେ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଗମନକୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧାବାସୀଙ୍କ ଚାହିଁ ବସିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହର ପୂଜା କମିଟି କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି।

ଭଗବତୀଙ୍କ ନବମୀ ପୂଜା

ଭଗବତୀଙ୍କ ନବମୀ ପୂଜା

ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଅଫିସ,୧୭।୧୦: ଶାରଦୀୟ ପାର୍ବଣ ପୂଜା ପାଇଁ ବାଣପୁର ଆରାଧ୍ୟ ଦେବୀ ମା’ ଭଗବତୀଙ୍କ ପୀଠ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇଉଠିଛି । 

ଏସିଆନ ପାରା ଆଥଲେଟ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କୁ ଜନ୍ମମାଟିରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ଏସିଆନ ପାରା ଆଥଲେଟ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କୁ ଜନ୍ମମାଟିରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା

ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ): ଏସିଆନ ପାରା ଆଥଲେଟିକ୍ସରେ ଭାଗନେଇ ରୌପ୍ୟ ଓ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ବିଜେତା ଜୟନ୍ତୀ ବେହେରାଙ୍କୁ  ତାଙ୍କ ଜନ୍ମମାଟି ପୁରୀ ଜିଲା ସତ୍ୟବାଦୀରେ ବିପୁଳ ସ୍ବାଗତ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦିଆଯାଇଛି। 

ବନ୍ଦ ଘରୁ ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର

କୋଣାର୍କ,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କୋଣାର୍କ ମାର୍କେଟ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ପରିସରରେ ଥିବା ଏକ ବନ୍ଦ ଘରୁୁ ବୁଧବାର ପୂର୍ବାହ୍ନ ୨ଟାରେ କୋଣାର୍କ ପୋଲିସ ଜଣେ ବଙ୍ଗୀୟ ଯୁବତୀଙ୍କୁ  ଉଦ୍ଧାର କରିଛି। 

୭୫୦ ବୋତଲ ମଦ ସହ କାର ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

୭୫୦ ବୋତଲ ମଦ ସହ କାର ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ବାଲିଅନ୍ତା,୧୭।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ବାଲିଅନ୍ତା ଥାନା ଅଧୀନ ପାହାଳ ଫାଣ୍ଡି ପୋଲିସ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ନଖରାଗଡ଼ ନିକଟରୁ ୭୫୦ ବୋତଲ(୩୦ ପେଟି) ଆସ୍କା ଫର୍ଟି ମଦ ସହ ଏକ କାର ଜବତ କରିଛି। 

ବାତ୍ୟା, ବନ୍ୟା ବର୍ଷାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୨କୁ ବୃଦ୍ଧି: ୨୨ ଶହ କୋଟି କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ବାତ୍ୟା, ବନ୍ୟା ବର୍ଷାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୨କୁ ବୃଦ୍ଧି: ୨୨ ଶହ କୋଟି କ୍ଷୟକ୍ଷତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ବାତ୍ୟା ଓ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଗଞ୍ଜାମ, ଗଜପତି ଓ ରାୟଗଡ଼ା ଜିଲା ଛାରଖାର ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଜିଲାଗୁଡିକରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୨ ଜଣଙ୍କର ଜୀବନ ହାନି ହୋଇଛି। ୨୨ ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ସଚିବାଳୟଠାରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଛି। 

ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲି, ବନ୍ୟା ମୃତକଙ୍କ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ବୃଦ୍ଧି: ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ୧୦ ଲକ୍ଷ

ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲି, ବନ୍ୟା ମୃତକଙ୍କ ଅନୁକମ୍ପା ରାଶି ବୃଦ୍ଧି: ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରକୁ ମିଳିବ ୧୦ ଲକ୍ଷ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ବାତ୍ୟା ତିତ୍‌ଲି ଓ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହାୟତା ରାଶିକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରବର୍ଗଙ୍କୁ ୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ସକାଶେ ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି।

ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଯାତ୍ରା କରି ଫସିଗଲି; ୨୨ରେ ଓଡ଼ିଶା ଯିବି: ଅଭିଜିତ୍‌

ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଯାତ୍ରା କରି ଫସିଗଲି; ୨୨ରେ ଓଡ଼ିଶା ଯିବି: ଅଭିଜିତ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶାର କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର ଓ ବିଧାୟକମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିବା ଅଭିଜିତ୍‌ ଆୟାର ମିତ୍ର ପୁଣି ଥରେ କ୍ଷମା ମାଗିଛନ୍ତି। ହେଲିକପ୍ଟର ବସି ସେ ଫସିଗଲେ ବୋଲି ବୁଧବାର ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଓଡ଼ିଶାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଯାତ୍ରା କରି ପଶ୍ଚାତାପ କରୁଛି। 

ମହାମାୟାଙ୍କ ମହାଷ୍ଟମୀ, ମହାଗୌରୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଦଶଭୂଜା

ମହାମାୟାଙ୍କ ମହାଷ୍ଟମୀ, ମହାଗୌରୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଦଶଭୂଜା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ପବିତ୍ର ଦୁର୍ଗାପୂଜାକୁ ନେଇ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ପୂରପଲ୍ଲୀ। ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରିଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗତିନାସିନୀ ମା’ ଦୁର୍ଗା। ମହାମାୟାଙ୍କୁ ନଅ ଦିନ ଧରି ଉପାସନା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ବୁଧବାର ମହାଷ୍ଟମୀ ଉପଲକ୍ଷେ ପୂଜା ମଣ୍ଡପଗୁଡ଼ିକ ଲୋକାରଣ୍ୟ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ତେବେ ପୀଠଗୁଡ଼ିକରେ ଆଜି ମା’ଙ୍କ ମହାନବମୀ ପୂଜା କରାଯାଉଛି। 

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଅଭିନନ୍ଦନର ସୁଅ, ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜୀବନବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଅଭିନନ୍ଦନର ସୁଅ, ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜୀବନବିନ୍ଦୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)-  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମଙ୍ଗଳବାର ନିଜ ୭୩ତମ ଜନ୍ମ ଦିବସକୁ ନିରାଡ଼ମ୍ବର ଭାବେ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅବସରରେ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟବ୍ୟକ୍ତି  ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଟୁଇଟ୍‌ କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ସରକାର ମାନିଲେ; ବାତ୍ୟା, ବନ୍ୟାରେ ୨୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, ୩ ଦିନରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ସରକାର ମାନିଲେ; ବାତ୍ୟା, ବନ୍ୟାରେ ୨୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, ୩ ଦିନରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)-ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ‘ତିତଲି’ ଓ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷାରେ ଘଟିଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ସରକାରୀ ଭାବେ ସୋମବାର ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୫ ଥିବାବେଳେ ୩ ଜଣ ନିଖୋଜ ଥିବା କୁହାଯାଇଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୨୬ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରେ ଗଜପତି ଜିଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

#ମିଟୂ: ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ଯତୀନ୍‌ ଦାସଙ୍କ ନାଁରେ ଅଭିଯୋଗ

#ମିଟୂ: ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ଯତୀନ୍‌ ଦାସଙ୍କ ନାଁରେ ଅଭିଯୋଗ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ସାରା ଦେଶରେ ଏବେ #ମିଟୂ ଅଭିଯାନ ଚହଳ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବାବେଳେ ଜଣକ ପରେ ଜଣେ ବିଶିଷ୍ଟ ଲୋକ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି। ନାନା ପାଟେକର, ଏମ୍‌.ଜେ. ଆକବର, ଚେତନ ଭଗତ, ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ଭଳି ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଚେହେରାଙ୍କ ପରେ ଏବେ ଓଡ଼ିଶା ଜନ୍ମିତ ବିଶିଷ୍ଟ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ଯତୀନ ଦାସଙ୍କ ନାଁରେ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଭଳି ସଙ୍ଗିନ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି।