ମେଟ୍ରୋ |

ସ୍ପେଶ୍‌ ମାର୍କେଟରେ ଭାରତର ସହଭାଗିତା ନାହିଁ: ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି

ସ୍ପେଶ୍‌ ମାର୍କେଟରେ ଭାରତର ସହଭାଗିତା ନାହିଁ:  ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୩।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ସ୍ପେସ୍‌ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଓ ସ୍ପେସ୍‌ ସାଇନ୍ସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଣେ ପରିଚିତ ଚେହେରା ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି। ସ୍ପେସ୍‌ଶିପ୍‌ ଡିଜାଇନର୍‌, ସ୍ପେସ୍‌ ଆର୍କିଟେକ୍ଟ ଏବଂ ସ୍ପେସ୍‌ ଏଣ୍ଟରପ୍ରିନ୍ୟୁୟର୍‌ ଭାବେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ଏହି ମହିଳା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ସ୍ପେସ୍‌ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍‌ ସଂସ୍ଥା ‘ଆର୍ଥ ଟୁ ଅରବିଟ୍‌’ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ। ଆମେରିକା, ଜାପାନ୍‌, ୟୁରୋପ, ରୁଷ ଭଳି ରାଷ୍ଟ୍ରର ମହାକାଶ ସଂସ୍ଥା ସହ କାମ କରିଥିବା ସୁସ୍ମିତା ଏକାଧିକ ଡିଗ୍ରୀ ସହ କାର୍ଲିଫର୍ନିଆର ଇଣ୍ଟନ୍ୟାଶନାଲ ସ୍ପେସ୍‌ ଷ୍ଟେଶନ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ନାସାର ଜନସନ୍‌ ସ୍ପେସ୍‌ ସେଣ୍ଟରରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିବାର ଦକ୍ଷତା ରଖିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ‘ବିଗ୍‌ ଡାଟା ଆନାଲିସିସ୍‌’ ଜରିଆରେ ସେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନରୁ ବିଶ୍ୱକୁ ରକ୍ଷା କରିବାର ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି। ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ୟଙ୍ଗ୍‌ ଆଷ୍ଟାନୋମର୍‌ ଟ୍ୟାଲେଣ୍ଟ ସର୍ଚ୍ଚ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଓଡ଼ିଶା ଆସିଥିବା ଅବସରରେ ତାଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତକାର। ପ୍ର- ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ କ’ଣ ରହୁଛି? ଉ- ୩ଟି ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ରହିଛି। ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଦୂଷଣ କରୁଥିବା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ହେଲା ତୈଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି। ଦ୍ୱିତୀୟରେ ଫ୍ୟାଶନ୍‌ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି। ଶସ୍ତା ପୋଷାକର ଲାଇଫ୍‌ସାଇକଲ୍‌କୁ ଦେଖିଲେ ଜଣାପଡେ ଏହା ବହୁଳଭାବେ ପରିବେଶ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ହେଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ ଚିନ୍ତାଜନକ ହେଉଛି ଇ-କମର୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି। ଇ-କମର୍ସ ମାଧ୍ୟମରେ ଯେତେବେଳେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ପରିବେଶକୁ ସର୍ବାଧିକ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ପଲିଥିନ୍‌ ପ୍ୟାକେଜିଂ ଯୋଗୁ ଯେଉଁମାତ୍ରାରେ ସଲିଡ୍‌ ଓ୍ବେଷ୍ଟ ବାହାରୁଛି ତାହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ। ଏବେଠାରୁ ନ ସୁଧୁରିଲେ ପରିସ୍ଥିତି ଭୟଙ୍କର ହେବ। ପ୍ର- ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ରୋକିବା ଦିଗରେ ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନର କ’ଣ ଭୂମିକା ରହୁଛି? ଉ- ୨ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପ୍ୟାରିସ୍‌ ଜଳବାୟୁ ଚୁକ୍ତିରେ ବିଶ୍ୱର ତାପମାତ୍ରାକୁ ୨ଡିଗ୍ରୀ କମେଇବାକୁ ସବୁରାଷ୍ଟ୍ର ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ କରିବେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ୨୦୧୬ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରର ମହାକାଶ ଏଜେନ୍ସିମାନଙ୍କର ଏକ ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ଇସ୍ରୋ ସମେତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଏଜେନ୍ସି ମୁଖ୍ୟମାନେ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ରୋକିବାକୁ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ହୋଇ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ପେସ୍‌ ‌କ୍ରାଫ୍ଟ ଲଞ୍ଚ୍‌ କରି ଏକ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ପ୍ର- ପିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣ ଅଧିକ କାମ କରିଛନ୍ତି? ଏହା ପଛରେ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାରଣ ରହିଛି କି? ଉ- ୧୯୯୯ରୁ ୨୦୦୮ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ୟୁରୋପ ପିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭି ବା ରିମୋଟ ସେନ୍ସିଂ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ ଲଞ୍ଚ କରୁଥିଲା। ଜିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭିର ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଥିଲା। ହେଲେ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠର ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ହାସଲ ପାଇଁ ପିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭିର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିଲା। ତେଣୁ ମୋ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ପିଏସ୍‌ଏଲ୍‌ଭିକୁ ଅଧିକ ଲୋକପ୍ରିୟ କରାଇବା। ପ୍ର- ଯେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ମଙ୍ଗଳ ଓ ଚନ୍ଦ୍ର ଅଭିଯାନ କଥା ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ପୃଥିବୀ ଉପରେ କ’ଣ ପାଇଁ ଫୋକସ୍‌ କରୁଛନ୍ତି? ଉ- ଗତ ଜୁଲାଇରେ ‘ଲାର୍ସେନ୍‌ ସି’ ଆଇସ୍‌ବର୍ଗରୁ ୧ ଟ୍ରିଲିୟନ୍‌ ଟନ୍‌ ଆଇସବର୍ଗ ତରଳିଯାଇ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଇଥିଲା। କେବଳ ଲାର୍ସେନ୍‌ ସି ନୁହେଁ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ଆଣ୍ଟାର୍କାଟିକା, ପାଥାଗୋନିଆ, ହିମାଳୟ, ଗ୍ରୀନ୍‌ଲାଣ୍ଡ ସବୁଠାରେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରହିଛି। ପରିସ୍ଥିତି ଏଭଳି ହେଲାଣି ଯେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢିଙ୍କୁ ଆଇସ୍‌ବର୍ଗ ଦେଖାଇବାକୁ ଆଉ ନ ଥିବ। ତେଣୁ ଏବେଠାରୁ ଆଇସ୍‌ବର୍ଗର ଏକ ଡିଜିଟାଲ ମ୍ୟୁଜିୟମ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଏହା ମୋତେ ବିଚଳିତ କରିଛି। ତେଣୁ ବିଗ୍‌ ଡାଟା ଆନାଲିସିସ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ପୃଥିବୀ ପାଇଁ କିଛି କରିବାକୁ ଭାବିଥିଲି। ପ୍ର- ବିଗ୍‌ ଡାଟା ଆନାଲିସିସ୍‌ କ’ଣ ଓ ଏହା କିଭଳି ବିଶ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରିବ? ଉ- ରିମୋଟ ସେନ୍ସିଂ ସ୍ୟାଟେଲାଇଟ୍‌ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ଫଟୋକୁ ଆଧାରକରି ଆମେ ବିଭିନ୍ନ ଡିଜାଇନ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛୁ। ୪୦ବର୍ଷର ତଥ୍ୟକୁ ତୁଳନା କରି ଭବିଷ୍ୟତରେ କ’ଣ ହୋଇପାରିବ ଓ କ’ଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ତାହାର ଆକଳନ କରୁଛୁ। କୃଷି, ପାଣିପାଗ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଉପରେ ଫୋକସ୍‌ କରୁଛୁ। କ୍ଲାଉଡ୍‌ କମ୍ପ୍ୟୁଟିଂ ସହ ଆର୍ଥ ଅବ୍‌ଜରଭେଶନ ଡାଟା ଏବଂ ଯେଉଁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ତାହାକୁ ମିଶାଇ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯାଉଛି। ଏହାକୁ ପ୍ରେଡିକ୍ଟିଭ୍‌ ଆନାଲିସିସ୍‌ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ପ୍ର- ଭାରତରେ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣଙ୍କ କମ୍ପାନୀ କାମ କରୁଛି? ଉ- ସୋଲାର ଏନର୍ଜି, ଜଳ, ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଏବଂ କୃଷି ଭଳି ୪ଟି ବିଭାଗରେ ଆମେ କାମକରୁଛୁ। ସରକାର ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବେଶରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସହ ମିଶି କିଭଳି ପରିବେଶ ଉପଯୋଗୀ କାମ କରାଯାଇପାରିବ ସେଥିପାଇଁ ନୂଆ ଦିଶା ଦେଉଛୁ। ପ୍ର- ସ୍ପେସ୍‌ ଏଣ୍ଟରପ୍ରିନ୍ୟୁୟରଶିପ୍‌ରେ ଭାରତର ସ୍ଥିତି ଏବେ କିଭଳି ରହିଛି। ଆଗାମୀ ୧୦ବର୍ଷରେ ଏହା କେତେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ବୋଲି ଭାବୁଛନ୍ତି? ଉ- ସ୍ପେସ୍‌ ଏଣ୍ଟରପ୍ରିନ୍ୟୁୟରଶିପ୍‌ ପାଇଁ ନାସା ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ଖର୍ଚ୍ଚକରୁଛି। ୟୁରୋପୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ହେଲେ ଭାରତରେ ଟଙ୍କାଏ ବି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉନି। ମୋ ଭଳି ଜଣେ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ପାଇଁ ଏଠାରେ ତିଷ୍ଠିବା କଷ୍ଟକର। ବିଶ୍ୱ ସ୍ପେସ୍‌ ମାର୍କେଟ୍‌ ୩୪୦ ବିଲିୟନ୍‌ ଡଲାର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଭାରତର ୧% ବି ଅଂଶନାହିଁ। ଆସନ୍ତା ୧୦ବର୍ଷରେ ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାଭଳି ଲାଗୁନି। ପ୍ର- ସ୍ପେସ୍‌ ଆର୍କିଟେକ୍ଟ କନ୍‌ସେପ୍ଟ କ’ଣ? ଏହା ଏକ ଇନ୍‌ଭେଣ୍ଟେଡ୍‌ କନ୍‌ସେପ୍ଟ। ସେଭଳି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କନ୍‌ସେପ୍ଟ ନାହିଁ। ସ୍ପେସ୍‌ ହାବିଟାଟ୍‌, ପ୍ରଡକ୍ଟ ଏବଂ ସିଷ୍ଟମ ଡିଜାଇନ୍‌ କରିବା ହେଉଛି ସ୍ପେସ୍‌ ଆର୍କିଟେକ୍ଟ। ହେଲେ ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ସ୍ପେସ୍‌କ୍ରାଫ୍ଟ ଡିଜାଇନ୍‌ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ର- ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ସହ କୌଣସି ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି କି? ଉ- ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଥାହୋଇନି। କିନ୍ତୁ ବିଗ୍‌ ଡାଟା ଆନାଲିସିସ୍‌ ଦ୍ୱାରା ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଅନେକ କିଛି କରିହେବ। ସବୁଠାରୁ ବଡକଥା ହେଲା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇପାରିବ। ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଡାଟାକୁ ସ୍ପେସ୍‌ ଡାଟା ସହ ତୁଳନା କରି ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶା କିଭଳି ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ବାତ୍ୟା, ବନ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇହେବ, ତାହାଉପରେ କାମ କରାଯାଇପାରିବ।   ରିପୋର୍ଟ: ସସ୍ମିତା ପାଇକରାୟ
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ନକଲି ଚାପତି ବ୍ୟବସାୟୀ ଗିରଫ

ନକଲି ଚାପତି ବ୍ୟବସାୟୀ ଗିରଫ

ବାରଙ୍ଗ,୧୯।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନକଲି ଚାପତି ପ୍ୟାକେଟକରି ବିକ୍ରି କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଶନିବାର ନନ୍ଦନକାନନ ଥାନା ପୋଲିସ ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗିରଫକରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। 

ପିସିରେ ପେଷି ହେଉଛି ପକ୍କାଘର, ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ସଂଖ୍ୟା ବି ଛୁଇଁପାରିଲେନି ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ପିସିରେ ପେଷି ହେଉଛି ପକ୍କାଘର, ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ସଂଖ୍ୟା ବି ଛୁଇଁପାରିଲେନି ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୧(ସୁନିତ୍‌ ମିଶ୍ର): ୨୦୧୯ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ କଚ୍ଚା ଘରକୁ ପକ୍କା ଘର କରାଯିବ। ୨୦୧୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ବିଜେଡି ନିଜ ନିର୍ବାଚନୀ ଇସ୍ତାହାରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲା।

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୯।୧: ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀ ଲାଲ ଶନିବାର ପୁରୀ ଜିଲାର ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ସର୍କିଟ ହାଉସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ମୁଖ୍ୟତଃ ୪ଟି ଯୋଜନା ଉପରେ ଫୋକସ୍‌ କରିଥିଲେ। ଶିକ୍ଷା, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାନୀୟ ଜଳ  ଏକ ଆବାସ ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକ କିପରି ଠିକ୍‌ ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ତା’ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ।

ରାସ୍ତା ପାଇଁ ରାସ୍ତାରେ ବସିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ରାସ୍ତା ପାଇଁ ରାସ୍ତାରେ ବସିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି,୧୯।୧(ସ୍ବ.ପ୍ର.): କଟକ ଜିଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ତହସିଲ ଅଧୀନସ୍ଥ  ରାମକୃଷ୍ଣପୁର ଗ୍ରାମର ମଳିକସହିକୁ ରାସ୍ତା ନଥିବାରୁ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ ଶନିବାର ଗ୍ରାମବାସୀ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖ ରାସ୍ତାରେ ଧାରଣାରେ ବସିଛନ୍ତି । 

ଝାରପଡ଼ାରେ ୩ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

ଝାରପଡ଼ାରେ ୩ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର

କଟକ ରୋଡ଼, ୧୯।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ଥାନା ଅଧୀନ ଝାରପଡ଼ା ଶାନ୍ତିନଗର ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଗ୍ୟାସ ରିଫିଲିଂ ଦୋକାନରେ ଶନିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି। ଏଥିରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ହେଲେ ଲକ୍ଷ୍ମୀସାଗର ମଣ୍ଡପସାହିର ପ୍ରଭାକର ବାରିକ। ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। 

ବଢ଼ିଲା ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା : ୨ଶହ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧିନେଇ ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ବଢ଼ିଲା ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା : ୨ଶହ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧିନେଇ ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅବସରରେ ଶନିବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ୩୦୦ ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ପାଉଥିବା ହିତାଧିକାରୀ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ। ସେହିପରି ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ହିତାଧିକାରୀ ୭ଶହ ଟଙ୍କା ପାଇବେ। 

ପିଠା ସ୍ଥଳୀରେ ମାର୍‌ପିଟ: ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବାଣ୍ଟିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ

ପିଠା ସ୍ଥଳୀରେ ମାର୍‌ପିଟ: ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବାଣ୍ଟିଲେ ମନ୍ତ୍ରୀ

କଟକସଦର, ୧୯।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): କଟକସଦର ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗତିରାଉତପାଟଣା ପଞ୍ଚାୟତର ପିଠା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥଳରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ୨ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ  ମାର୍‌ପିଟ୍‌ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ସରପଞ୍ଚ ଗୋଷ୍ଠୀର ୨ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିବା  ଜଣାପଡିଛି। 

୨୦ ଗ୍ରାମ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

୨୦ ଗ୍ରାମ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଜବତ, ୨ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଭୁବନେଶ୍ୱର ଖଣ୍ଡଗିରି ଛକ ନିକଟରୁ ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନା ପୋଲିସ ଓ କ୍ୟୁଏଟି ମିଳିତ ଭାବେ ଚଢ଼ାଉକରି ୨ ବ୍ରାଉନ୍‌ ସୁଗାର ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଶନିବାର ସକାଳେ ଗିରଫ କରିଛି। ସେମାନଙ୍କ ପରିଚୟ ଏଯାବତ୍‌ ମିଳିପାରି ନାହିଁ। ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ୨୦ ଗ୍ରାମର ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଓ ଏକ କାର ଜବତ କରାଯାଇଛି। 

ଦେହରେ କିରୋସିନ ଢ଼ାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇ ସ୍ବାମୀ,  ସ୍ତ୍ରୀ, ଝିଅ ଗୁରୁତର

ଦେହରେ କିରୋସିନ ଢ଼ାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇ ସ୍ବାମୀ, ସ୍ତ୍ରୀ, ଝିଅ ଗୁରୁତର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଲିଙ୍ଗରାଜ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କପିଳେଶ୍ୱର ନଗର କେନାଲବନ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶନିବାର ସକାଳେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ପାରିବାରିକ କଳହକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦମ୍ପତ୍ତି ଦେହରେ କିରୋସିନ ଢ଼ାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ସ୍ବାମୀ ଅଜୟ ଦାସ(୪୦), ସ୍ତ୍ରୀ ଜାନକୀ ଦାସ। ଏଥିରେ ସେମାନଙ୍କ ୩ ବର୍ଷିୟା ଝିଅ ମଧ୍ୟ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ରାଜଧାନୀରେ ଘନ କୁହୁଡ଼ି: ଯାତାୟାତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ, ବିମାନ ସେବା ବିଳମ୍ବ

ରାଜଧାନୀରେ ଘନ କୁହୁଡ଼ି: ଯାତାୟାତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ, ବିମାନ ସେବା ବିଳମ୍ବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୧: ଘନ କୁହୁଡ଼ିର ଆସ୍ତରଣ ମଧ୍ୟରେ ରାଜଧାନୀ ଭୂବନେଶ୍ୱର। ଶନିବାର ସକାଳେ ରାଜଧାନୀ ସମେତ କଟକରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବଳ କୁହୁଡ଼ି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଫଳରେ ଜନଜୀବନ ସାଧାରଣ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। 

ପଶ୍ଚିମ  ଓଡିଶାରେ ଶୀତର ପ୍ରକୋପ ଜାରି: ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ୧୦ ସହର

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ଶୀତର ପ୍ରକୋପ ଜାରି: ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ୧୦ ସହର

 ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୯।୧(ବ୍ୟୁରୋ)-ପଶ୍ଚିମ  ଓଡିଶାରେ ଶୀତର ପ୍ରକୋପ ଜାରି ରହିଛି। ଆସନ୍ତା ୪୮ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁଗୋଳ, ବୌଦ୍ଧ, ସୋନପୁର ଏବଂ ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲାରେ ଶୀତ ଲହରି ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପାରଦ ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ରହିବ।  କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ର ଆହୁରି ତଳକୁ ଖସିବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି। 

ପିସିରେ ପେଷି ହେଉଛି ପକ୍କାଘର, ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ସଂଖ୍ୟା ବି ଛୁଇଁପାରିଲେନି  ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ପିସିରେ ପେଷି ହେଉଛି ପକ୍କାଘର, ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ସଂଖ୍ୟା ବି ଛୁଇଁପାରିଲେନି ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୧(ସୁନିତ୍‌ ମିଶ୍ର): ୨୦୧୯ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ କଚ୍ଚା ଘରକୁ ପକ୍କା ଘର କରାଯିବ। ୨୦୧୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇ ବିଜେଡି ନିଜ ନିର୍ବାଚନୀ ଇସ୍ତାହାରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲା। ଲୋକମାନଙ୍କ ବିପୁଳ ସମର୍ଥନ ପାଇ ୪ର୍ଥ ଥର ଲାଗି ବିଜେଡି କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିଥିଲା। ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦୧୯ ସୁଦ୍ଧା ୨୫ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଗାଇ ଦେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲେ।