ଜାତୀୟ |

ଏନ୍‌ଜିଟିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ: ଅମରନାଥରେ ପାଟି ଖୋଲିବା ମନା

ଏନ୍‌ଜିଟିଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ: ଅମରନାଥରେ ପାଟି ଖୋଲିବା ମନା
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୩।୧୨(ପି.ଟି.): ଦକ୍ଷିଣ କଶ୍ମୀର ହିମାଳୟରେ ଥିବା ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୈବପୀଠ ଅମରନାଥରେ ଆଉ ‘ବମ୍‌ ବମ୍‌ ଭୋଲେ’, ‘ଓଁ ନମଃ ଶିବାୟ’ ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଏଠାରେ କେହି ପାଟି ଖୋଲିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏନେଇ ବୁଧବାର ଜାତୀୟ ଗ୍ରୀନ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ (ଏନ୍‌ଜିଟି) ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଧର୍ମୀୟ ସ୍ଥଳୀକୁ ‘ସାଇଲେନ୍ସ ଜୋନ୍‌’ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ। ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ, ପ୍ରବେଶ ସ୍ଥାନ ନିକଟରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନଙ୍କ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଭକ୍ତମାନେ ଯେପରି ଭଲଭାବେ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ, ସେଥିନିମନ୍ତେ ସୁବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଏନ୍‌ଜିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଷ୍ଟିସ୍‌ ସ୍ବତନ୍ତର କୁମାରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଅମରନାଥ ସ୍ରାଇନ୍‌ ବୋର୍ଡକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଅମରନାଥ ଗୁମ୍ପାକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଯେଉଁଠି ପାହାଚ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସେଠାରୁ କିଛି ଜିନିଷ ଭିତରକୁ କେହି ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଗୁମ୍ଫା ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ନିକଟରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ଯାଞ୍ଚ ହେବ। ପାହାଚ ଆରମ୍ଭରୁ ଅମରନାଥ ଲିଙ୍ଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନେ ନୀରବତା ରକ୍ଷା କରିବେ। ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ‘ସାଇଲେନ୍ସ ଜୋନ୍‌’ ଅର୍ଥାତ୍‌ ନୀରବ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବା ଦ୍ୱାରା ହିମସ୍ଖଳନ ଆଶଙ୍କା କମିବ। ଶାନ୍ତ ପରିବେଶ ଯୋଗୁ ଏହି ପୀଠର ପ୍ରାଚୀନ ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଅନେକ ଗୁଣା ବଢ଼ିଯିବ ବୋଲି ଏନ୍‌ଜିଟି କହିଛନ୍ତି। ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନଙ୍କ ଦର୍ଶନ ନିମନ୍ତେ ବରଫ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଆଗରେ ଥିବା ଲୁହା ଗ୍ରିଲ୍‌କୁ ହଟାଇଦେବାକୁ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଣିକି ଶେଷ ଚେକ୍‌ ପଏଣ୍ଟରୁ ଆଉ ଆଗକୁ କେହି ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସାମଗ୍ରୀ ନେଇଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ କେଉଁସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି ତାହାର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ତିନି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଦେବାକୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟିକୁ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ କହିଛନ୍ତି। ପରିବେଶ ଓ ଜଙ୍ଗଲ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ଅତିରିକ୍ତ ସଚିବ ଉକ୍ତ କମିଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରୁଛନ୍ତି। ପରିବେଶ କର୍ମୀ ଗୌରୀ ମୌଲେଖିଙ୍କ ଆବେଦନକ୍ରମେ ଏନ୍‌ଜିଟି ଏହି ନୂଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲଙ୍କ ରାୟକୁ ସେ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଜାତୀୟ |

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ କେସିଆର୍‌

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ କେସିଆର୍‌

ହାଇଦ୍ରାବାଦ,୧୩।୧୨: ତେଲେଙ୍ଗାନା ରାଷ୍ଟ୍ର ସମିଥି(ଟିଆର୍‌ଏସ୍‌) ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କେ ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ରାଓ(କେସିଆର୍‌) ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଲାଗି ତେଲେଙ୍ଗାନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଗୁରୁବାର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

୨୬ କୋଟି କୃଷକଙ୍କ ୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଋଣଛାଡ କରିପାରନ୍ତି ମୋଦି ସରକାର

୨୬ କୋଟି କୃଷକଙ୍କ ୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଋଣଛାଡ କରିପାରନ୍ତି ମୋଦି ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩।୧୨: ସମ୍ପ୍ରତି ଶେଷ ହୋଇଥିବା ୫ଟି ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଭାଜପା ଖରାପ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦେଶରର ୨୬.୩କୋଟି  କୃଷକଙ୍କର ପ୍ରାୟ ୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣଛାଡ ଯୋଜନା କରୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ଆନ୍ଧ୍ର ଉପକୂଳରେ ବାତ୍ୟା ସମ୍ଭାବନା

ଆନ୍ଧ୍ର ଉପକୂଳରେ ବାତ୍ୟା ସମ୍ଭାବନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩।୧୨: ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଲଘୁଚାପ ଫଳରେ ଆନ୍ଧ୍ର ଉପକୂରେ ବାତ୍ୟା ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିବାରୁ ଏକ  ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। 

ଅନ୍‌ ଲାଇନରେ ବିକ୍ରି ହେବନି ଔଷଧ

ଅନ୍‌ ଲାଇନରେ ବିକ୍ରି ହେବନି ଔଷଧ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩। ୧୨: ଏବେ ଆଉ ଅନ୍‌ ଲାଇନରେ ବିକ୍ରି ହେବନାହିଁ ଔଷଧ। ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏହାସହ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓ କେଜରିଓ୍ବାଲ ସରକାରଙ୍କୁ ଏହାକୁ ଶୀଘ୍ର ଲାଗୁ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।

ଭାଜପା ଏମ୍‌ପିଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା ବିନା ଟିକେଟରେ ଯାତ୍ରା

ଭାଜପା ଏମ୍‌ପିଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା ବିନା ଟିକେଟରେ ଯାତ୍ରା

ଆହ୍ଲାବାଦ,୧୩।୧୨: ଆଗ୍ରାର ଭାଜପା ଏମ୍‌ପି ରାମ ଶଙ୍କର କଠେରିଆଙ୍କ ନାଁରେ ଏକ ସ୍ପେଶାଲ କୋର୍ଟ ଆରେଷ୍ଟ ଓ୍ବାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ବିନା ଟିକେଟରେ ରାମ ଶଙ୍କର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି। 

 ଜରୀନ୍‌ ଖାଁଙ୍କ କାର୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ: ଜଣେ ମୃତ

ଜରୀନ୍‌ ଖାଁଙ୍କ କାର୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ: ଜଣେ ମୃତ

ପାନାଜୀ,୧୩।୧୨: ବଲିଉଡ଼ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଜରୀନ୍‌ ଖାଁଙ୍କ କାର୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଗୋଆରେ ଜରୀନ୍‌ଙ୍କ କାର୍‌ ଜଣେ ବାଇକ୍‌ ଚାଳକଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା।

୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ: ଭାଜପାର ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବେ ୫ ବଡ଼ ରାଜ୍ୟ

୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ: ଭାଜପାର ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବେ ୫ ବଡ଼ ରାଜ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩।୧୨: ସମ୍ପ୍ରତି ଶେଷ ହୋଇଥିବା ୫ ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକ ଆସନ୍ତା ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନର ସେମିଫାଇନାଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ବିହାର ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁ ଆଦି ୫ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟ ଭାଜପାର ଭାଗ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। 

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆସନ କାହାର?

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆସନ କାହାର?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩।୧୨: ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଓ ଛତିଶଗଡ଼ରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଗଠନ କରିବ। ତିନି ରାଜ୍ୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ନେଇ ଆଶାୟୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଦୌଡ଼।

ସ୍ମିତା ପାଟିଲଙ୍କୁ ଶୁଆଇ ମେକ୍‌ଅପ୍‌ କରିଥିଲେ ଦୀପକ

ସ୍ମିତା ପାଟିଲଙ୍କୁ ଶୁଆଇ ମେକ୍‌ଅପ୍‌ କରିଥିଲେ ଦୀପକ

ମୁମ୍ବାଇ, ୧୩।୧୨: ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ସ୍ମିତା ପାଟିଲଙ୍କ ୩୨ତମ ପୁଣ୍ୟ ତିଥି ଗୁରୁବାର ପାଳିତ ହେଉଛି। ସ୍ମିତା ୧୯୫୫ ଅକ୍ଟୋବର ୧୭ରେ ପୁଣେଠାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। 

ଯୋଗୀ ସବୁ ଭଗବାନଙ୍କ ଜାତି କହିଦେଲେ ଆମ ପାଇଁ ସୁବିଧା ହୁଅନ୍ତା: ଅଖିଳେଶ

ଯୋଗୀ ସବୁ ଭଗବାନଙ୍କ ଜାତି କହିଦେଲେ ଆମ ପାଇଁ ସୁବିଧା ହୁଅନ୍ତା: ଅଖିଳେଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩।୧୨: ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ କିଛିଦିନ ପୂର୍ବେ ଏକ ନିର୍ବାଚନ ରାଲିରେ କହିଥିଲେ ହନୁମାନ ହେଉଛନ୍ତି ଦଳିତ ଆଦିବାସୀ। ଏବେ ନିର୍ବାଚନ ସରି ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ପୁଣିଥରେ ଯୋଗୀଙ୍କର ଏହି କଥାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ।

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇ ବିଦେଶରେ ବାସ କରୁଥିବା ୩୩ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ରଦ୍ଦ

ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇ ବିଦେଶରେ ବାସ କରୁଥିବା ୩୩ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ରଦ୍ଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୩।୧୨: ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧୋକା ଦେଇ ବିଦେଶରେ ବାସ କରୁଥିବା ୩୩ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାସପୋର୍ଟ ଭାରତ ସରକାର ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। 

ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ତୁଷାରପାତ: ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବନ୍ଦ

ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ତୁଷାରପାତ: ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବନ୍ଦ

ଶ୍ରୀନଗର,୧୩।୧୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ପ୍ରବଳ ତୁଷାରପାତ। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ତାପମାତ୍ରା ଶୂନ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଚାଲିଯାଇଛି।