ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଅବହେଳା ସତ୍ତ୍ୱେ ଥକିନାହାନ୍ତି ଗଣେଶ୍ୱର

ଅବହେଳା ସତ୍ତ୍ୱେ ଥକିନାହାନ୍ତି ଗଣେଶ୍ୱର

କାମାକ୍ଷାନଗର, ୧୨।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ଥରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗର ମୋହର ଲାଗିଗଲେ ଥକିପଡ଼େ ମଣିଷ। ଜୀବନ ଜଞ୍ଜାଳର ଗଣିତ କଷିବାକୁ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଜୁଟାଇପାରେନା। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ପାଲଟିଯାଏ ବୋଝ। ତଥାପି ଏପରି ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକେ ଦେଖାଇଥାନ୍ତି ଅଦମ୍ୟ ସାହସ। ନିଜର ଦୃଢ଼ମନା ମନୋଭାବକୁ ପୁଞ୍ଜିକରି ସେମାନେ ଜିଇଁଥାନ୍ତି ଆଦର୍ଶ ଜୀବନ। ପାଲଟିଯାଆନ୍ତି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା। ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ ପଣ୍ଡୁଆ ଅଞ୍ଚଳର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବକ ଗଣେଶ୍ୱର ନାଏକ(୪୦) ଏହାର ଏକ ଉଦାହରଣ। ବାରମ୍ବାର ଗୁହାରି କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କ ଭାଗ୍ୟରେ ଜୁଟିନାହିଁ ଏକ ଟ୍ରାଇ ସାଇକେଲ୍‌। ସରକାରୀ ଅବହେଳା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ଥକିପଡ଼ିନାହାନ୍ତି ବରଂ ଘରେ ଏକ ସିଲାଇ ମେଶିନ ପକାଇ ସେ ନିଜ ପାଇଁ ଦାନା ଯୋଗାଡ଼ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି।
ଜନ୍ମରୁ ପୋଲିଓ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଗଣେଶ୍ୱରଙ୍କ ଶୈଶବ ଥିଲା ବେଶ୍‌ ସଂଘର୍ଷମୟ। ପିଲାଦିନ କଟିଥିଲା ମା’ବାପାଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ଓ ସହଯୋଗରେ। ବୟସ ବଢ଼ିବା ସହିତ ଆବଶ୍ୟକତା ବି ବଢ଼ିଲା। ଏସବୁ ଭିତରେ ୭-୮ବର୍ଷ ତଳେ ପଛକୁ ପଛ ହୋଇ ମା’ବାପା ତାଙ୍କ ହାତ ଛାଡ଼ି ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେ। ଗଣେଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଘାରିଲା ପେଟ ଚିନ୍ତା। ଅଭାବୀ ପରିବାରର ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଇବାକୁ ସେ ଅଣ୍ଟାଭିଡ଼ିଲେ। ସେ ଏବେ ଘରେ ପୋଷାକ ସିଲାଇ ମେଶିନ ପକାଇଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ଗୋଡ଼ରେ ମେଶିନ ଚଳାଇ ସିଲେଇ କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ଏକ ବାଡ଼ି ସାଜିଛି ତାଙ୍କ ସାହାରା।
ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଗଣେଶ୍ୱର କୁହନ୍ତି, ବହୁବାର ଦୌଡ଼ିବା ପରେ ଦୁଇବର୍ଷ ହେଲା ତାଙ୍କୁ ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ମାସିକ ୩୦୦ ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ମିଳୁଛି। ଭତ୍ତା ଏବଂ ସିଲେଇ କରି ପାଉଥିବା ଟଙ୍କାରେ ସେ ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଉଛନ୍ତି। ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଅଦ୍ୟାବଧି ୩ଚକିଆ ସାଇକେଲ ମିଳୁନାହିଁ। ବାଡ଼ି ସହାୟତାରେ ଦୂରବାଟ ଯିବାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ସବୁଥର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ମିଳୁଛି କିନ୍ତୁ ସାଇକେଲ ମିଳୁନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ନିଜର ସମସ୍ୟା ନେଇ ସେ ଧାଇଁ ଆସିଥିଲେ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ପ୍ରକୋଷ୍ଠକୁ। ୩ଚକିଆ ସାଇକେଲଟିଏ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ସେ ଜିଲାପାଳଙ୍କୁ ଗୁହାରି କରିଥିଲେ। ଅଭିଯୋଗ ସମ୍ପର୍କରେ ଉଚିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଜିଲାପାଳ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ପୁନିଆ ବିଡିଓ ପୀତାମ୍ବର ସାମଲଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।
ଏ ନେଇ ବିଡିଓ କୁହନ୍ତି, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ମିଳୁଥିବା ସରଞ୍ଜାମ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ନିକଟରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଚିହ୍ନଟ ଶିବିରରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। କେତେଜଣ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସାଇକେଲ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଗଣେଶ୍ୱରଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ କିପରି ବ୍ୟତିକ୍ରମ ହୋଇଛି ତାହାର ତଦନ୍ତ ହେବ। ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସାଇକେଲ ପ୍ରଦାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ।

All Right Reserved By

Model This Week

ନିକିତା

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

କେନାଲ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଦାବିରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

କେନାଲ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଦାବିରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୪।୪: ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ବଅଁରପାଳ ବ୍ଲକ କୁଇଓ ଗ୍ରାମ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ଅନୁଗୋଳ-କଳମଛୁଇଁ ପିଡବ୍ଲ୍ୟୁଡି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ଉକ୍ତ ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା କେନାଲ ପୋତି ହୋଇଯାଇଛି।

ପାଣି ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୪।୪- ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଥିବା ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଭାଲିଆବୋଲକାଟେଣୀ ଦଳିତ ବସ୍ତିର ବାସିନ୍ଦା ସୋମବାର ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଓହ୍ଲାଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତିବାଦସ୍ବରୂପ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୮ଟାରେ ସେମାନେ ଭାପୁର ରାସ୍ତାର ଗୋହିରାଖାଲ ଛକରେ ରାସ୍ତାରୋକୋ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ଢେଙ୍କାନାଳ-ଭାପୁରକୁ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ ବ୍ୟାହତ ହୋଇଥିଲା।

ପୃଥକ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୪ ଗୁରୁତର

ଭୁବନ, ୨୪।୪(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ଭୁବନ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ସୋମବାର ପୃଥକ୍‌ ସ୍ଥାନରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ୪ଜଣ ଗୁରୁତର ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଲେ ବାରୁଆଁ ଗ୍ରାମର ଗଣେଶ୍ୱର ସେଠୀ (୧୮), ଆଶୁତୋଷ ନାୟକ (୨୧), ଯୁବରାଜ ବିନ୍ଧାଣୀ (୧୮) ଏବଂ ତୁମୁସିଙ୍ଗା ଥାନା ଶ୍ରୀରାମପୁର ଗ୍ରାମର ପ୍ରତାପ ନାୟକ (୪୨)। ଗଣେଶ୍ୱର, ଆଶୁତୋଷ ଏବଂ ଯୁବରାଜ ଏକ ବାଇକ୍‌ରେ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଶ୍ୟାମଳ ଛକ ନିକଟରେ ତାଳଚେର ପଟୁ ଆସୁଥିବା ଏକ କୋଇଲା ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍‌ (ଓଡି ୧୯ ଏଫ୍‌ ୫୨୪୭) ସେମାନଙ୍କୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲା।

୩ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିଲା ହାଇମାଷ୍ଟ୍‌

୩ ସ୍ଥାନରେ ଲାଗିଲା ହାଇମାଷ୍ଟ୍‌

ରାସୋଳ, ୨୪।୪(ଡି.ଏନ.ଏ)ହିନ୍ଦୋଳ ବ୍ଲକ ରାସୋଳ ପଞ୍ଚାୟତର ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ସୋମବାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଆଲୋକୀକରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା (ହାଇମାଷ୍ଟ୍‌) ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ବ୍ଲକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରିୟରଞ୍ଜନ ମାହୁନ୍ତ ମୁଖ୍ୟଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଲୋକାର୍ପିତ କରିଥିଲେ। ପଞ୍ଚାୟତ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବକ୍ରମେ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଗ୍ରାମୀଣ ଯୋଜନାରେ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ୩ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା। ଏହାଦ୍ୱାରା ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ନାଉକିଆରୀ ଛକ, ରାସୋଳ ହାଟ ପଡ଼ିଆ, ଗୋବର୍ଦ୍ଧନଗିରି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ଉପକୃତ ହେବେ।

ନ୍ୟାୟ ଦାବି କଲେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପରିବାର

କାମାକ୍ଷାନଗର,୨୪।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ ବାଇସିଙ୍ଗା ଗ୍ରାମରେ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରବିବାର ରାତିରେ ଚଢ଼ାଉବେଳେ ଅପ୍ରୀତିକର ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଆକ୍ରୋଶମୂଳକ ଭାବେ ଗ୍ରାମର ବିଜୟ ବେହେରାଙ୍କ ନାବାଳିକା ଝିଅ ରାନୀଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ଼ ମାରିଥିବା ଥାନାରେ ପରିବାର ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ଜିଲାପାଳଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ନ୍ୟାୟ ଦାବିରେ ପୀଡ଼ିତାଙ୍କ ପରିବାର ସୋମବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜନ ଅଭିଯୋଗ ଶୁଣାଣି ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ଜିଲାପାଳ ନିଖିଲ ପଓ୍ବନ କଲ୍ୟାଣଙ୍କୁ ଭେଟି ଫେରାଦ ହୋଇଛନ୍ତି।

୧ରୁ ହେଲମେଟ୍‌ ନିୟମ କଡ଼ାକଡ଼ି

୧ରୁ ହେଲମେଟ୍‌ ନିୟମ କଡ଼ାକଡ଼ି

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ୍‌, ୨୪।୪ ଢେଙ୍କାନାଳରେ ସୋମବାରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ୨୯ତମ ଜାତୀୟ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସପ୍ତାହ। ଶିଳ୍ପସମୃଦ୍ଧ ଜିଲାରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ପୂର୍ବାହ୍ନ ୯ଟାରେ ଜିଲାପାଳ ନିଖିଲ ପଓ୍ବନ କଲ୍ୟାଣ ଏକ ସଚେତନତା ରଥକୁ ପତାକା ଦେଖାଇ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଉକ୍ତ ରଥ ଜିଲାର ସମସ୍ତ ବ୍ଲକ ପରିକ୍ରମା କରି ଲୋକଙ୍କୁ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରାଇବ।

ଔଷଧ ଖାଉନି ଆହତ ହାତୀ

ଔଷଧ ଖାଉନି ଆହତ ହାତୀ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୨୪।୪ ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା ଝାରଗାଡ଼ିଆ ଫାଣ୍ଡି କାଉଁରିଆପାଳ ରେଳଧାରଣାରେ ମାଲ୍‌ବାହୀ ଟ୍ରେନ୍‌ ଧକ୍କାରେ ଆହତ ମାଈହାତୀ ଔଷଧର ପାଖ ମାଡ଼ୁନି। ସୋମବାର ମଧ୍ୟ ଔଷଧ ଦେବାକୁ ଯାଇ ନାକେଦମ୍‌ ହୋଇଛନ୍ତି କର୍ମଚାରୀ, ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛି ବନ ବିଭାଗ।

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ବାଳକ ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ବାଳକ ମୃତ

ବଅଁରପାଳ,୨୩।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ବଅଁରପାଳ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅରାହାଟ ଗ୍ରାମର ସ୍ବଦେଶ ରଞ୍ଜନ ସାମଲ(୧୭)ଙ୍କ ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ସୋମବାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସକାଳେ ସ୍ବଦେଶ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗ ସହ ନିକଟସ୍ଥ ପୋଖରୀକୁ ଗାଧୋଇବା ପାଇଁ ଯାଇ ଅଧିକ ପାଣି ଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ। ପହଁରା ଶିଖି ନ ଥିବାରୁ ସେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇ ସ୍ଥାନୀୟ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଅଣାଯାଇଥିବାବେଳେ ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ପୋଲିସ ଏକ ଅପମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି।

ରେଳଧାରଣାରୁ ଉଦ୍ଧାର ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ରେଳଧାରଣାରୁ ଉଦ୍ଧାର ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ତାଳଚେର,୨୪। ୪(ନି.ପ୍ର.)- ମୁର୍ମୂଷୁ ଅବସ୍ଥାରେ ରେଳଧାରଣା ନିକଟରେ ପଡ଼ିଥିବା ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ତାଳଚେର ଉପଖଣ୍ଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ପ୍ରକାଶ ଯେ, କୋଲିୟରୀ ଥାନା ତାଳଚେର ରେଲୱେ କଲୋନୀ ନିକଟସ୍ଥ ସାହିରେ ରହୁଥିବା ବିନୋଦ ବେହେରା (୨୩)ଙ୍କୁ ରବିବାର ଭୋର ସମୟରେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

ଭାଉଜଙ୍କୁ ମାଡ଼, ଦିଅର ଗିରଫ

ଭାଉଜଙ୍କୁ ମାଡ଼, ଦିଅର ଗିରଫ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୨୪।୪(ଡି.ଏନ.ଏ.)- ଭାଉଜଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଜରପଡ଼ା ଥାନା ପୋଲିସ ସାଆନ୍ତରାପୁର ଗ୍ରାମର ନାରଣ ସାହୁ(୨୭)ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ସୋମବାର କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ନଂ. ୭୧/୧୮ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

ଯାତ୍ରା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଉଷଶୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ

ଯାତ୍ରା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଉଷଶୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର ଅଭିଯୋଗ

ତାଳଚେର,୨୩।୪(ନି.ପ୍ର.)- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା କଣିହାଁ ଥାନା ଡେରଙ୍ଗ ଗ୍ରାମକୁ ଏକ ଅପେରା ଦଳରେ ଅଭିନୟ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ଯାତ୍ରା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଉଷଶୀ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ରବିବାର ରାତିରେ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିବା ସୋମବାର କଣିହାଁ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୋଗ ପାଇ ପୋଲିସ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବା ସହ ଜଣେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।

ଯୁବକଙ୍କୁ ବାସନ୍ଦ ଅଭିଯୋଗ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୨୩।୪- ଅନୁଗୋଳ ଥାନା ମୂଷାପାପୁଲି ଗ୍ରାମର ଭରତଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ଗ୍ରାମ କମିଟି ତରଫରୁ ବାସନ୍ଦ କରାଯାଇଥିବା ନେଇ ଥାନାରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଭରତ ଅଭିଯୋଗରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ, ଶନିବାର ସକାଳେ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଏକ ନୋଟିସ ଦେଇଥିଲେ।