ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ଜାନୁୟାରୀ ୧୪ରୁ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବ

 ଜାନୁୟାରୀ ୧୪ରୁ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବ


ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ,୧୨।୧୨- ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବ ଆସନ୍ତା ଜାନୁୟାରୀ ୧୪ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହା ୧୬ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଏହି ଅବସରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପଲ୍ଲିଶ୍ରୀ ମେଳା ୫ଦିନ ଧରି ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ମହୋତ୍ସବ ଶୁଭାରମ୍ଭ କାର୍ଯ୍ୟ ତଥା ମଶାଲ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଚଳିତ ମାସ ୨୨ ତାରିଖରେ ଜିଲାର ପ୍ରମୁଖ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଟିକରପଡ଼ା, ଆଠମଲ୍ଲିକର ଦେଉଳଝରୀ ଓ ପାଲଲହଡ଼ାର ଖୁଲୁଡ଼ିରୁ ଏକ ସମୟରେ ବାହାରିବ। ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦର ଏହି ଷଷ୍ଠ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବକୁ ସଫଳତାର ସହ ପାଳନ ନିମନ୍ତେ ମଙ୍ଗଳବାର ଜିଲାପାଳ ଅନିଲ କୁମାର ସାମଲଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଜିଲା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଗୃହରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଜିଲାର ଲୋକ କଳା ଓ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆଣିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ମହୋତ୍ସବକୁ ସଫଳତାର ସହ ଆୟୋଜନ ନିମନ୍ତେ ଜିଲାପାଳ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗ କାମନା କରିଥିଲେ।
ଜିଲାରେ ପାଇଲଟ ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଜୁ କନ୍ୟାରତ୍ନ ଯୋଜନାର ‘ଆମ କନ୍ୟା ଆମ ରତ୍ନ’କୁ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବର ବାର୍ତ୍ତା କରାଯିବାକୁ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା। ସ୍ଥାନୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମ ପଡ଼ିଆରେ ଏହି ମହୋତ୍ସବ ନିମନ୍ତେ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଭିନ୍ନ ଉପକମିଟିମାନ ଗଠନ କରାଯାଇ ଦାୟିତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ମହୋତ୍ସବ ଉପଲକ୍ଷେ ସ୍ମରଣିକା ପାଇଁ ଲେଖା ଦେବାର ସମୟ ସୀମାକୁ ଚଳିତ ମାସ ୨୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ାଯାଇଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ବ୍ଲକ, ପୌରପାଳିକା ଓ ବିଜ୍ଞାପିତ ଅଞ୍ଚଳ ପରିଷଦସ୍ତରରେ ମହୋତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିବେଚିତ ସାଂସ୍କୃତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକୁ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବକୁ ପ୍ରେରଣ କରାଯିବ। ମହୋତ୍ସବର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସଭାକାର୍ଯ୍ୟ ସହ ସାଂସ୍କୃତିକ ବିଚିତ୍ରାରେ ଜିଲା, ରାଜ୍ୟ ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଭାଗ ନେବେ। ତେଣୁ ଜିଲା ମହୋତ୍ସବକୁ ସଫଳ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର ଉପରେ ଜିଲାପାଳ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅନୁଯାୟୀ, ୩ଟି ସ୍ଥାନରୁ ମଶାଲ ଆସି ହିଙ୍ଗୁଳା ପୀଠରେ ଏକତ୍ରିତ ହେବାପରେ ଶୈଳଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ମହୋତ୍ସବ ଦିନ ସାଂସ୍କୃତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ସହରରେ ଶୋଭାଯାତ୍ରା କରି ମଶାଲ ସହ ଉତ୍ସବ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚତ୍ବେ। ଉତ୍ସବକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ପତଞ୍ଜଳି ଯୋଗ ସମିତି ଦ୍ୱାରା ଦୈନିକ ଯୋଗ ଓ ପ୍ରାଣାୟମ ଶିବିର କରାଯିବ। ଚିତ୍ରକଳା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ, କବି ଓ ଲେଖକ ସମ୍ମିଳନୀ, ଜିଲା ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହାଛଡ଼ା ବାଲୁକା କଳା ଓ ପୁସ୍ତକ ମେଳା ଉପରେ ମଣ୍ଡପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ। ପଲ୍ଲିଶ୍ରୀ ମେଳାରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରର କାରିଗରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଓ ବିକ୍ରିବଟା କରିବେ। ସେଥିପାଇଁ ୧୫୦ଟି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମଣ୍ଡପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ। ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଶ୍ରୀନିବାସ ବେହେରା ବୈଠକର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦର ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂଯୋଜିକା ଡ. ଇନ୍ଦିରା ଦାସ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ଅଧିକାରୀ ମହେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ବୈଠକରେ ଜିଲା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥାର ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅତୁଲ୍ୟ କୁମାର ଚମ୍ପତିରାୟ, ଉପଜିଲାପାଳ ସରୋଜକାନ୍ତ ମହାନ୍ତି, ଆଠମଲ୍ଲିକ ଉପଜିଲାପାଳ ସୁବାସ ଚନ୍ଦ୍ର ରାୟ, ଡିଏସ୍‌ପି (ଡିଆଇବି) ପ୍ରକାଶ ଚନ୍ଦ୍ର ପରିଡ଼ାଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀ, ସାଂସ୍କୃତିକ ଓ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନର କର୍ମକର୍ତ୍ତା, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଓ ଜିଲା ସଂସ୍କୃତି ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟାସଦସ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

All Right Reserved By

ଅନଗୁଳ-ଢେଙ୍କାନାଳ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କାନ୍ଥରେ ପୋଷ୍ଟରକୁ ନେଇ ବିବାଦ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର କାନ୍ଥରେ ପୋଷ୍ଟରକୁ ନେଇ ବିବାଦ

ଛେଣ୍ଡିପଦା,୧୯ା୭(ସ୍ବ.ପ୍ର.) ରଥ ଉପରେ ପୁରୀ ଗଜପତି ମହାରାଜଙ୍କ ଛେରାପହଁରାକୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ସହ ତୁଳନା କରାଯିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ତଥା ପ୍ରତିବାଦ ଥମି ନ ଥିବାବେଳେ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଛେଣ୍ଡିପଦା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଏକ ବୋର୍ଡକୁ ନେଇ ବିବାଦ ତେଜିଛି।

ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ୍‌

ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ୍‌

ବନ୍ତଳା/ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୯ା୭ (ଡି.ଏନ.ଏ.) ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଦୌରାଜଜ୍‌ ସଞ୍ଜୟ କେଶରୀ ସ୍ବାଇଁ ବୁଧବାର ଏକ ହତ୍ୟା ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଅନୁଗୋଳ ଥାନା ମଦନମୋହନପଡାର ସିଦ୍ଧେଶ ମୁଖି ଓରଫ୍‌ ସିଦ୍ଧେ(୨୯)ଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ସହ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି।

ବଅଁରପାଳରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ , ଡେଙ୍ଗୁକୁ କରାଯାଉଛି ଆମନ୍ତ୍ରଣ

ବଅଁରପାଳରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ , ଡେଙ୍ଗୁକୁ କରାଯାଉଛି ଆମନ୍ତ୍ରଣ

ବଅଁରପାଳ,୧୯ା୭ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ବଅଁରପାଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ସହ ପାଣି ଜମି ରହିଛି। ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା ଡ୍ରେନ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ସଫା ହେଉ ନ ଥିବାବେଳେ ପ୍ରାଣୀଧନ ଚିକିତ୍ସାଳୟ, ଥାନା କଲୋନୀ, ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଦି ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ଜିଲାପ୍ରଶାସନ ଉପରେ ଭରସା ନାହିଁ ଆର୍‌ସିସିଏଫ୍‌, ଡିଏଫ୍‌ଓଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ସିଧା ଚିଠି

ତାଳଚେର,୧୯ା୭ (ନି.ପ୍ର.) ତାଳଚେର ପରି ପ୍ରବଳ ପ୍ରଦୂଷଣ କବଳିତ ଓ ଉତ୍ତପ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାୟୋପାର୍କ ଭଳି ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ନିର୍ମାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଅବମାନନା କରାଯାଇଛି।

ଛାତ୍ରୀ ନିଖୋଜ ମାମଲା , ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତି ପାଇଁ ଅପହରଣ

ଓଡ଼ାପଡ଼ା, ୧୯।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା କଣ୍ଟାବଣିଆ ଥାନା କଣ୍ଟାବଣିଆ ଗ୍ରାମର ୭ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ମୋନାଲିସା ଭୋଇ ଓରଫ୍‌ ଇଟିଲି (୧୨)ଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ବୁଧବାର ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିଚି ଦାସ (୩୫) ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସୁମିତ୍ରା ଦାସଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି।

ଲୋକଙ୍କ ସେବାରେ ଆନନ୍ଦ

ଲୋକଙ୍କ ସେବାରେ ଆନନ୍ଦ

ଢେଙ୍କାନାଳ କଲେଜ ବାଇପାସ୍‌ ଛକରେ ରହିଛି ସଞ୍ଜୀବ ସାହୁଙ୍କ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନ। ସାନଭାଇ ରଣଜିତ୍‌ ସାହୁ ଜଳଖିଆ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦେବାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦୋକାନ ପରିଚାଳନାରେ କରିଥାନ୍ତି ସହଯୋଗ। ବ୍ୟ

ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଜମିଛି ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି , ଦେଢ଼ମାସ ହେବ ପଥଚାରୀ ହନ୍ତସନ୍ତ

ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଜମିଛି ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି , ଦେଢ଼ମାସ ହେବ ପଥଚାରୀ ହନ୍ତସନ୍ତ

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୯ା୭ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲା ଦେଇ ଯାଇଥିବା ୫୫ନଂ. ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ନାଲ୍‌କୋ ସିପିପି ଛକରେ ମାସେରୁ ଅଧିକ ହେବ ଆଣ୍ଡୁଏ ଉଚ୍ଚର ପାଣି ଜମିଛି। ଏହାକୁ ନିଷ୍କାସନ କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଓ ଖାଲ ଖମା ମରାମତି କରାଯାଉ ନ ଥିବାରୁ ଯାତାୟାତ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ିଛି।

ସିମେଣ୍ଟ ଦୋକାନରୁ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣା :୨ ଗିରଫ, ୮୫ ହଜାର ଉଦ୍ଧାର

ଆଠମଲ୍ଲିକ, ୧୯ା୭(ଡି.ଏନ.ଏ.) ଆଠମଲ୍ଲିକ ସହର ଗଙ୍ଗାରାମ ଛକ ନିକଟ ମହେଶ ଅଗ୍ରୱାଲାଙ୍କ ସିମେଣ୍ଟ ଛଡ ଦୋକାନରୁ ଗତ ଜୁନ୍‌ ୧୪ ତାରିଖରେ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍‌ ଘଟଣାରେ ଆଠମଲ୍ଲିକ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା ମିଳିଛି।

ଡକାୟତଙ୍କଠାରୁ ତଥ୍ୟ ଆଦାୟ , ଜୋରଦାର ରାଉରକେଲାରେ ଦେଖାଇଲେ ଡମି

ଅନୁଗୋଳ ଅଫିସ, ୧୯ା୭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ଅଭିଯୋଗରେ ବିହାରର ଗୟାରୁ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ୨ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଅନୁଗୋଳ ପୋଲିସ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ ତଥ୍ୟ ଆଦାୟକୁ ଜୋରଦାର କରିଛି।

ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ଢେଙ୍କାନାଳ ଅଫିସ, ୧୯।୭ ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମାନଚିତ୍ରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅକ୍ତିଆର କରିଛି ଢେଙ୍କାନାଳ। ହେଲେ ଜିଲା ପ୍ରଶାସନର ଅପାରଗତାରୁ ଏଯାଏ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରୁନାହିଁ ଜିଲା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ।

ଏନ୍‌ସିସି ପକ୍ଷରୁ ଚାରାରୋପଣ

ଏନ୍‌ସିସି ପକ୍ଷରୁ ଚାରାରୋପଣ

କାମାକ୍ଷାନଗର,୧୮।୭(ଡି.ଏନ.ଏ.)-କାମାକ୍ଷାନଗର ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଏନ୍‌ସିସି ଶାଖା ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର କଲେଜ ପରିସର ଏବଂ ପୋଷ୍ୟ ଗ୍ରାମ ଶରଧାପୁରରେ ଚାରାରୋପଣ କରାଯାଇଛି। କଲେଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅରବିନ୍ଦକାନ୍ତ ରାୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ଏହାକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। କ୍ୟାଡେଟ୍‌ମାନେ ଅନ୍ୟନ୍ତ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ଚାରା ରୋପଣ କରିବାକୁ ସେ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ।

କମୁନି ଉନ୍ମତ୍ତ ମାଙ୍କଡ଼ ଦୌରାତ୍ମ୍ୟ: ୧୫ଦିନରେ ୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗୁରୁତର

କମୁନି ଉନ୍ମତ୍ତ ମାଙ୍କଡ଼ ଦୌରାତ୍ମ୍ୟ: ୧୫ଦିନରେ ୩୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗୁରୁତର

ପରଜଙ୍ଗ, ୧୮।୭(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)-ପରଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ ଲୋଧଣୀ ପଞ୍ଚାୟତ ମେଣ୍ଢାପଦା ଗ୍ରାମରେ ୧୫ଦିନ ହେଲା ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଉନ୍ମତ୍ତ ହନୁ ମାଙ୍କଡ଼କୁ ଧରିବାକୁ ବନ ବିଭାଗ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ମହାବିରୋଡ ରେଞ୍ଜର ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ଫରେଷ୍ଟର ଅଜିତ କୁମାର ଦଳେଇ, ସାଆନ୍ଦା ବିଟ୍‌ ଗାର୍ଡ ମାନସ ପ୍ରଧାନ, କପିଳାସ ଚିଡ଼ିଆଖାନାର ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ୪ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମେତ ହାତୀ ସ୍କ୍ବାଡ୍‌କୁ ନେଇ ଏକ ଟିମ୍‌ ଗଠନ କରାଯାଇଛି।

Model This Week

ରୂପେଶ