ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ରାଜସ୍ବ ମାନଚିତ୍ରରେ ନଁ। ନ ଥିବା ଗ୍ରାମ ଖଣ୍ଡାହତା

ରାଜସ୍ବ ମାନଚିତ୍ରରେ ନଁ।  ନ ଥିବା ଗ୍ରାମ ଖଣ୍ଡାହତା
ଯାଜପୁର ରୋଡ଼, ୧୨।୧୨(ନି.ପ୍ର.) ସ୍ବାଧୀନତାର ଦୀର୍ଘ ୭୦ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଏମିତି ଅନେକ ଗ୍ରାମ ରହିଛି ଯାହାକି ନିଜର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ପାଇଁ ରାହା ଖୋଜୁଛି। ଏଭଳି ଏକ ଗ୍ରାମ ହେଉଛି ଯାଜପୁର ଜିଲା ବ୍ୟାସନଗର ପାୈରପରିଷଦ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖଣ୍ଡାହତା। ଏହା ଏଯାବତ୍‌ ରାଜସ୍ବ ଗ୍ରାମର ମାନ୍ୟତା ପାଇପାରି ନାହିଁ। ଏପରି କି ଏହି ମାୈଜାର ନକ୍ସା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇନାହିଁ। ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ପରେ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ଖଣ୍ଡାହତା ଗାଁ ବନ୍ଦୋବସ୍ତରେ ସାମିଲ ନ ହେବା ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଉକ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଘରଡିହର ସରକାରୀ ପଟ୍ଟା ନ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ସରକାରୀ ମାୈଳିକ ସୁବିଧାର ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ଗ୍ରାମଟି ପାୈରପରିଷଦର ୨୬ନଂ ୱାର୍ଡ଼ରେ ଅବସ୍ଥିତ। ପାୈରପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ପାନୀୟ ଜଳ ଓ ବିଦ୍ୟୁତ ଲାଇଟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ। ଏପରିକି ବିଲବାଡ଼ି ଓ ଛାଷଜମି ବିକ୍ରି କରିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅସମ୍ଭବ ହୋଇପଡ଼ିଛି। ସରକାରୀ ରେକର୍ଡ଼ରେ ନ ଥିବାରୁ କେହି କିଣିବା ପାଇଁ ରାଜି ହେଉ ନାହାନ୍ତି। କେବଳ ଗ୍ରାମବାସୀମାନେ ଜମି ଓ ଢିହ ଦଖଲ କରି ରହିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ ପଟ୍ଟା ନ ଥିବା ହେତୁ ସରକାରୀ ମତେ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ଯଥା ଆବାସିକ ସ୍ଥାୟୀ ବାସିନ୍ଦା ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଆୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର, ଜାତିଗତ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଫଳରେ ସେମାନେ କୌଣସି ସରକାରୀ ସୁବିଧା ପାଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଏନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ ବହୁବାର ଜିଲାପାଳ, ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାୈଣସି ସୁଫଳ ମିଳୁନାହିଁ। ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଖଣ୍ଡାହତା ଗ୍ରାମଟି କେନ୍ଦୁଝର ରାଜାଙ୍କ ଅଧିନରେ ଥିଲା। ପରେ ସୁକିନ୍ଦା ରାଜାଙ୍କ ଅଧିନକୁ ଏହା ଆସିଥିଲା। ସୁକିନ୍ଦା ରାଜା ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ତାଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ଦାନପତ୍ର ହିସାବରେ ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ଲୋକକଥା ରହିଛି। ସ୍ବାଧୀନତା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟ ୧୯୫୬ରେ ଜମିଦାରୀ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ସରକାର ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ଅନ୍ତର୍ଗତ କରିବା କଥା। ମାତ୍ର ସୁକିନ୍ଦା ରାଜାଙ୍କ କେତେକ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କଥାରେ ପଡ଼ି ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଅଧିନସ୍ଥ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। ଏପରି କି ୧୯୮୦ରେ ହାଲ୍‌ ବନ୍ଦୋବସ୍ତରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ରାଜସ୍ବ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା। ଏହି ଗ୍ରାମର ନକ୍ସା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ୧୯୩୦ମସିହା ଶାବକ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ମତେ ଗ୍ରାମଟିର ନାମ ଖଣ୍ଡାହତା ରହିଛି। ଯଦ୍ୱାରାକି ଏହି ଗ୍ରାମର ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରମାନେ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ଓ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଚାଷୀର ଜମି ଅଛି ଘର ଅଛି ହେଲେ ପଟ୍ଟା ନାହିଁ। ପୂର୍ବ ଆଇନମତେ ଜମିଦାରୀ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ମଧ୍ୟ ରାଜାଙ୍କ ନାମରେ ଜମି ପଟ୍ଟା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏଥିପ୍ରତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ତଥା ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଏହି ଗ୍ରାମର ଜନସାଧାରଣ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ବ୍ୟାସନଗର ପାୈରପରିଷଦରେ ବିଭିନ୍ନ ୱାର୍ଡ଼ରେ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି। ଖଣ୍ଡାହତା ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇଥିବା ରାସ୍ତାର ରେକର୍ଡ଼ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପାୈରପରିଷଦରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କିପରି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛି ତାହା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ପାୈରପରିଷଦ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗାଁକୁ ରାଜସ୍ବ ଅଧିନରେ ରଖିବା ପାଇଁ କାୈଣସି ପାୈରପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଆଗତ ହୋଇନାହିଁ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଖଣ୍ଡାହତା ଗ୍ରାମର ରାହାସ ବିହାରୀ ରାଉତ (୮୦)ଙ୍କ କହିବା ହେଲା ଯେ, ତାଙ୍କ ଘର ଅଛି , କୋଠ ବି କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଅନ୍ତେ ଉକ୍ତ ଘର ଜାଗା କାହାର ହେବ ସେନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି ସେ। ଚିଲ ସାମଲଙ୍କ କହିବା ହେଲା ଯେ, ସେ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି, ଚାଷୀଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବହୁ ସୁବିଧା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମିଳୁଛି ମାତ୍ର ତାଙ୍କର ଜମିର କାଗଜାଦି ନ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ସୁବିଧା ମିଳୁନାହିଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବ୍ୟାସନଗର ତହସିଲଦାର ସପନ କୁମାର ନନ୍ଦଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ଖଣ୍ଡାହତା ଗ୍ରାମକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦୋବସ୍ତରେ ସାମିଲ କରାଯିବାକୁ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ସଚିବ, ରାଜସ୍ବ ସଦସ୍ୟ ଓ ରାଜସ୍ବ ଆୟୁକ୍ତଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖାଯାଇଛି। ପତ୍ର ଆସିଲାପରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଚାର କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।
All Right Reserved By

ଉପକୂଳ ଓଡିଶା

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ମୃତ

ଚଣ୍ଡୀଖୋଲ, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ବାଲିକନ୍ଦରପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପତରାଜପୁର ଗାଁର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସେନାପତିଙ୍କ ପୁଅ ସୂର୍ଯ୍ୟକାନ୍ତ ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। 

ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂସଦର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ

ମାର୍ଶାଘାଇ, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ମାର୍ଶାଘାଇ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ମାର୍ଶଘାଇ ସ୍କୁଲ ପରିସରରେ ଗୁରୁବାର ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂସଦର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପରି ଚଳିତ ବର୍ଷ ନବମୀ ତଥିରେ ନିରଞ୍ଜନ ବସ୍ତିଆଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। 

ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣିଲାନି , ନର୍ଦ୍ଦମା ସଫାକଲେ ଯୁବକ

ପ୍ରଶାସନ ଶୁଣିଲାନି , ନର୍ଦ୍ଦମା ସଫାକଲେ ଯୁବକ

ଏରସମା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଏରସମା ବ୍ଲକ ସଦର ମହକୁମାଠାର ମାତ୍ର କିଛି ବାଟ ଦୂରରେ ଥିବା ଏକ ଢଳାଇ ରାସ୍ତା ଉପରେ ଥିବା ଡ୍ରେନ୍‌ ପାଣି ଯୋଗୁ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସୀନ୍ଦା ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ।

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ  ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଛି

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଛି

ପାଟକୁରା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଗରଦପୁର ହାଟ ପଡିଆରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ନବମୀ ପୂଜା ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ଙ୍କ ମୃଣ୍ମୟ ମୁର୍ତ୍ତିଗୁଡକ ସୁ ସର୍ଜିତ ଆଲୋକ ମାଳାରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ହୋଇଉଠିଛି।

ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ବୁଲିଲେ ବିଧାୟକ

ପୂଜା ମଣ୍ଡପ ବୁଲିଲେ ବିଧାୟକ

ପାଟକୁରା, ୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପାଟକୁରା ବିଧାୟକ ବେଦ ପ୍ରକାଶ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କ ସହ ଗୁରୁବାର ବିଭିନ୍ନ ଦୁର୍ଗା ମଣ୍ଡପ ବୁଲି ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାରଣ୍ଡାରେ ଗଦା ହୋଇଛି ଲୁଣ ବସ୍ତା

ବିଦ୍ୟାଳୟ ବାରଣ୍ଡାରେ ଗଦା ହୋଇଛି ଲୁଣ ବସ୍ତା

ମହାକାଳପଡା, ୧୮ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ମହାକାଳପଡା ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଚିଙ୍ଗୁଡିଘେରି ମାଲିକମାନେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଖୁଲମଖୁଲା ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି। 

ନିଗରାଣି କମିଟି ଗଠିତ

ନିଗରାଣି କମିଟି ଗଠିତ

ପାଟକୁରା,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ବେଡାରି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ବାହ୍ୟ ପରିମଳ ମୁକ୍ତ ଗଢି ତୋଳିବା ପାଇଁ ସ୍ବଛ ଭାରତ ମିଶନ ପକ୍ଷରୁ  ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସରପଞ୍ଚ ଗୋକୁଳା ନନ୍ଦ ବେହେରାଙ୍କ ସଭାପତିତ୍ୱରେ ଏହି ବୈଠକରେ ନିଗରାଣି କମିଟି ଗଠିତ ହୋଇଛି। 

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରେ ଚଢ଼ାଉ

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରେ ଚଢ଼ାଉ

ଆଳି,୧୮।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ପୂଜା ବଜାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲା ଫୁଡ୍‌ ଆଣ୍ଡ ସେଫ୍ଟି ଓ ଆଳି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ମିଳିତ ଉଦ୍ୟମରେ ଗୁରୁବାର ବଜାରର ବିଭିନ୍ନ ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି। ନୂଆ ବଜାର, ନିଆଳ ହାଟ, ରାଜବାଟୀ ରୋଡ ଓ ଆଳି ମେଡିକାଲ ରୋଡରେ ଥିବା ଫାଷ୍ଟଫୁଡ ଷ୍ଟଲ୍‌ ଓ ଜଳଖିଆ ଦୋକାନରେ ଚଢାଉ କରାଯାଇଛି।

ଷ୍ଟାଡିୟମ ପୁନଃକ୍ଷମ ପାଇଁ ଦାବି

ଷ୍ଟାଡିୟମ ପୁନଃକ୍ଷମ ପାଇଁ ଦାବି

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଅଫିସ, ୧୮।୧୦- ସହରର ସାରଙ୍ଗଠାରେ ଗତ ୧୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କ୍ରୀଡ଼ା ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା। ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ।

ବରୀରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା

ବରୀରେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା

ବରୀ, ୧୮ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)- ମା’ଙ୍କ ଆଗମନ ନେଇ ବରୀ ଅଞ୍ଚଳ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ହୋଇ ଉଠିଛି।    ନବମୀରେ ପୂଜା କମିଟି ପକ୍ଷରୁ ମା’ଙ୍କ ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପୂଜା ପଣ୍ଡପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼

ନବମୀରେ ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ପୂଜା ପଣ୍ଡପରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼

ଚଢେଇଧରା, ୧୮ା୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଧର୍ମଶାଳା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଆରୁଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଆରୁହା ବଜାର ପୂଜା ମଣ୍ଡପରେ ମା’ ଜଗଜ୍ଜନନୀଙ୍କ ପୂଜା ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ବାର୍‌ହା ପଲଙ୍କ ଉପଦ୍ରବରେ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

ବାର୍‌ହା ପଲଙ୍କ ଉପଦ୍ରବରେ ଧାନଫସଲ ନଷ୍ଟ

ଗଣିଆ,୧୮ା୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.)-ମହାନଦୀ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ବନଖଣ୍ଡ ନୟାଗଡ ଜିଲା ଛାମୁଣ୍ଡିଆ ବନାଞ୍ଚଳ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଛାମୁଣ୍ଡିଆ ଓ ବଡ଼ଶିଲିଙ୍ଗା ପଞ୍ଚାୟତରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ଧାନ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି।