ସମ୍ବଲପୁର

ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରୁଛି ଚିତ୍ରକଳା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ:ଶିଶୁ ବିଭାଗରେ ୫୦୦, ସିନିୟରରେ ୮୦ କଳାକୃତୀ

ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରୁଛି ଚିତ୍ରକଳା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ:ଶିଶୁ ବିଭାଗରେ ୫୦୦, ସିନିୟରରେ  ୮୦ କଳାକୃତୀ

ସମ୍ବଲପୁର, ୧୨।୧୨ (ବ୍ୟୁରୋ)- ସମ୍ବଲପୁର ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୭ରେ ଚିତ୍ରକଳା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ। ତେଣୁ ମହୋତ୍ସବ ଗୁଡିକରେ ନବୀନ ଓ ପ୍ରବୀଣ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀଙ୍କ କଳାକୃତି ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିସହ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଚାଷ ସମ୍ପର୍କିତ ଉପକରଣକୁ ନେଇ କଳାଗ୍ରାମ ରହିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଅଇଁଠାପାଲି ବିର୍ସା ମଇଦାନ (ପିଏଚଡି) ପଡିଆ ପରିସରରେ ଡ. ଦିଲୀପ କୁମାର ପାଢ଼ୀଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଚିତ୍ରକଳା ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଶିଶୁ ବିଭାଗରେ ୫୦୦, ସିନିୟର ବର୍ଗରେ ୮୦ କଳାକୃତୀ ସ୍ଥାନୀତ ହୋଇଛି। ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଲୋକ ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରା, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ପର୍ବପର୍ବାଣୀକୁ ନେଇ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀମାନେ ରଙ୍ଗ ଓ ତୁଳୀ ସ୍ପର୍ଶରେ କାନଭାସ ଜୀବନ୍ତ କରିଛନ୍ତ। ଦର୍ଶକମାନଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଦେଖିବା ପାଇଁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିଛି ଏହି ଚିତ୍ରକଳା ପଦର୍ଶନୀ। ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ନବ ବିବାହିତା ସ୍ତ୍ରୀଟି ସ୍ବାମୀ ପଥକୁ ଅପେକ୍ଷା, ରଙ୍ଗବତୀ ରଙ୍ଗବତୀରେ....ନୃତ୍ୟ, ସମ୍ବଲପୁରୀ ଝିଅ ମହାନଦୀରୁ ମାଠିଆରେ ପାଣି ଆଣୁଥିବା ଦୃଶ୍ୟ, ସୌରା ଆର୍ଟ, ନିଶାନ ବାଦ୍ୟ, ସହର ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶୁଛନ୍ତି ହାତୀ ପଲ, କେଉଁଟୁଣି ଓ ଚୁଲିରେ ମୁଢ଼ି ଭାଜିବା ଦୃଶ୍ୟ, ବଏଲ ଯାତ୍ରା, ମୋର ସମ୍ବଲପୁର ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁରୀ ନୃତ୍ୟ ବେଶ ଚିତାକର୍ଷକ ହୋଇଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ନାଁକରା ରଙ୍ଗବତୀ ଗାୟକ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ହରିପାଲ, ଡ. କ୍ରିଷ୍ଣା ପଟେଲ, କବି ସତ୍ୟନାରାୟଣ ବହିଦାର, ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ହଳଧର ନାଗଙ୍କ ପ୍ରୋଟ୍ରେଟ୍‌ ପ୍ରଦର୍ଶନୀର ଆକର୍ଷଣକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିଛି।
ଲୁକାୟିତ ପ୍ରତିଭାର ପରିପ୍ରକାଶ: ସମ୍ବଲପୁର ମହୋତ୍ସବ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୁକାୟିତ ପ୍ରତିଭାର ପରିପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି। ସେହିପରି ନବୀନ ଓ ପ୍ରବୀଣ ଚିତ୍ରଶିଳ୍ପୀମାନଙ୍କୁ ସହଶ୍ରାଧିକ ଜନସାଧାରଣ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି। ସମ୍ବଲପୁର ସମେତ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ଭିତରେ ଉଚ୍ଚ କୋଟିର ଚିତ୍ରକରମାନେ ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ କଳାକୃତୀ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିପାରୁନାହିଁ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମହୋତ୍ସବ କମିଟି ଚିତ୍ରକଳା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି। ଏହା ୮ଦିନ ବ୍ୟାପି ଚାଲିବ ବୋଲି କହନ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଆବାହିକା ଜୟଶ୍ରୀ ପୁରୋହିତ।
କଳା ଗ୍ରାମରେ ଚାଷ ଉପକରଣ
କଳା ଗ୍ରାମରେ ଚାଷ ଉପକରଣ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଚାଷୀ ଘରର ଢ଼େଙ୍କି, ଧାନ ମାଡେନ୍‌, ଶଗଡ ଗାଡି, ଶିକା ଭାର, ଦା କୁଏଡ, ପୁଆଲ୍‌ ଗୁର୍ଡ୍ଡା, ଧାନ ଖରି ପ୍ରଭୃତି ରହିିଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ମହୋତ୍ସବରେ ଗ୍ରାମର ପରିବେଶ ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସେହିପରି ସହରାଞ୍ଚଳ ଯୁବତୀ ଯୁବକ, ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଏବଂ ମହିଳା ପୁରୁଷମାନେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାର ଚାଷ ଉପକରଣ ବିଷୟରେ ଜାଣି ପାରୁଛନ୍ତି। ଅପରପଟେ ଯୁବପିଢ଼ି ଏହାର ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ କରିପାରିବେ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କଳା ଗ୍ରାମର ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଆବାହକ ରାଜେଶ କୁମାର ଚୟନୀ କହିଛନ୍ତି।

All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ସମସିଆ ଘେର୍‌ରେ କନ୍ଦାଜୁରୀ ଗାଁ ବାସୀ

ଲୋଇସିଂହା,୨୩।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ଲୋଇସିଂହା ବ୍ଲକ୍‌ ଅଧୀନ୍‌ କନ୍ଦାଜୁରୀ ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ର ସଦର ଗାଁବାସୀ ଏହେଦେ ଗୁଟେ ଅସ୍‌କଟିଆ ପରିବେଶରେ ଜୀବନ୍‌ ବିତଉଛନ୍‌। ଗାଁର ଲୋକ୍‌ ବେଭାର କରୁଥିବାର ତଲିବଁଧ୍‌ର ପାଏନ୍‌ ଏହେଦେ ଦୂଷିତ୍‌ ହେଇଯାଇଛେ। ଇ ବଁଧର ପାଏନ୍‌ ବେଭାର କରି ଲୋକ୍‌ ନାନା ସମସିଆରେ ପଡ଼ୁଛନ୍‌। ଏହେଦେ ବର୍‌ଷା ଲାଗି ଗାଁର ରାସ୍‌ତାର ଅବସ୍‌ତା ବି ଖରାପ୍‌ ହେଇଯାଇଛେ। ଗାଁବାସୀ ଯାଆସ କର୍‌ବାରେ ଅସ୍‌ବିଧା ହେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ୍‌ କରିଛନ୍‌। କନ୍ଦାଜୁରୀ ପଁନ୍‌ଚେତ୍‌ ସଦର ଗଁା ୮ଟା ଓ୍ବାର୍ଡରେ ୪ ହଜାର୍‌ରୁ ଅଧ୍‌କା ଲୋକ୍‌ ରହୁଛନ୍‌। ଗାଁରେ ଛୋଟ୍‌ବଡ଼ କରି ୪ଟା ବଁଧ୍‌ ଅଛେ। ଗଁାର ବଡ଼ଭାଗି ଲୋକ୍‌ ଗଧାବୁଡ଼ା ଲାଗି ତଲିବଁଧ୍‌କେ ବେଭାର କର୍‌ସନ୍‌। ହେଲେ ୨୦ ବଛର୍‌ ହେଲା ଇ ବଁଧ୍‌ର ମାଏଟ୍‌ କାମ୍‌ ନାଇଁହେଇ। ବଛର୍‌ ବଛର୍‌ ଧରି ବଁଧର ମାଏଟ୍‌ କାମ୍‌ ନାଇଁ ହେବାର ଲାଗି ପାଏନ୍‌ ଦୂଷିତ୍‌ ହେଇଯାଇଛେ। ଗାଁବାସୀକର ଅଲଗ୍‌ ଉପେ ନାଇଁନ, ଯେନ୍‌ଥିର୍‌ଲାଗି ଲୋକ୍‌ ବାଧ୍ୟ ହେଇ ବଁଧର ପାଏନ୍‌ ବେଭାର କରୁଥିବାର ଗାଁର ପିଲେ ଅଭିଯୋଗ୍‌ କରିଛନ୍‌।

ଗରମ୍‌ରେ ସଁତ୍‌ଲି ହେଉଛନ୍‌ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର: କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ୍‌ପଢ଼ାକେ ନେଇ ଅସନ୍‌ତୋଷ

ବୁର୍ଲା,୨୩। ୬(ଡି.ଏନ.ଏ)- ଏହେଦ୍‌କାର ପରିସ୍‌ଥିତିରେ ଖରା ତାତିକେ ନଜର୍‌ରେ ରଖି ରାଏଜର ସବୁ ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍‌ଠାନ୍‌ ବଂଦ୍‌ ରଖ୍‌ବାକେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ନିର୍‌ଦେଶ ଦେଇଛନ୍‌। ହେଲେ ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲା ବୁର୍ଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଇତାର ଉଲ୍‌ଟିଆ ଦେଖ୍‌ବାକେ ମିଲୁଛେ। ଇଠାନେ ଜୁନ୍‌ ପହେଲାରୁ ପିଲାକର ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ଚାଲିଥିଲାବେଲେ, ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ତାତି ଆର୍‌ ଗୁଲ୍‌ଗୁଲିରେ ସଁତ୍‌ଲି ହେଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ୍‌ ହେଉଛେ।

ବୁର୍ଲା ଭୀମସାର ମେଡିକାଲ: ଅମରୁତ୍‌ଗଂଗାରୁ ବାହାରୁଛେ ତତଲା ପାଏନ୍‌

ବୁର୍ଲା ଭୀମସାର ମେଡିକାଲ: ଅମରୁତ୍‌ଗଂଗାରୁ ବାହାରୁଛେ ତତଲା ପାଏନ୍‌

ବୁର୍ଲା, ୨୩।୬ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ)- ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲାର ବୁର୍ଲା ଭୀମସାର ଡାକ୍‌ତରଖାନା ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାର ଜୀବନ୍‌ ରେଖା ବଏଲେ ଚଲ୍‌ବା। ଇନ୍‌କେ ଫିଦିନ୍‌ ବହୁତ୍‌ ଦୂରିଆରୁ ଲୋକ୍‌ ଦିହିପା ଦେଖାବାକେ ଆସୁଛନ୍‌। ରୁଗୀର ସଂଗେ ଝନେ କି ଦୁଇଝନ୍‌ ଦେଖାସୁନା କର୍‌ବାର ଲାଗି ବି ଆଏସନ୍‌। ହେଲେ ସମ୍‌କିରି ଗୁଟେ ଅଭିଯୋଗ୍‌ ଯେ, ପିଇଲା ପାଏନ୍‌ ଲାଗି ବଡ଼ା ଗୁଲ୍‌ଗୁଲା ହେବାକେ ହେଉଛେ।

ଭଂଗା କୁରିଆରେ ବିତୁଛେ ଦିନ୍‌: ଛୁଆକର ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ନେଇ ଚିନ୍‌ତାରେ ମା’

ଭଂଗା କୁରିଆରେ ବିତୁଛେ ଦିନ୍‌: ଛୁଆକର ପାଠ୍‌ପଢ଼ା ନେଇ ଚିନ୍‌ତାରେ ମା’

ଲଡୁଗାଁ,୨୩।୬(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ୍‌ ବରାଡ଼ଙ୍ଗା ଗାଁରେ ଗଲା ଦୁଇଦିନ୍‌ ତଲେ ହେଇଥିବାର କାଲ୍‌ବଇଶାଖୀରେ ଲୁକ୍‌କର ଘର, ଗଛ୍‌ଖୁଁଟ୍‌ ଭାଂଗିଯାଇଛେ। ସେନ୍‌ତା ଗାର ନିସାହା ବିଧବା କମଳା ରାଉତ(୩୦)କଁର ଘର୍‌ ଭାଂଗିଯାଇଛେ। ଯେନ୍‌ଥିର୍‌ଲାଗି ଇ ପରିବାର୍‌ର ଚାଏର୍‌ ପରାନି ଭଂଗା ଘରେ ରହୁଛନ୍‌। ସୂଚ୍‌ନା ହିସାବେ ଗଲା ୨ବଛର୍‌ ହେଲା ଭଂଗା ଦଦ୍‌ରା ମାଏଟ୍‌ କୁରିଆରେ ବଡ଼ା ଗୁଲ୍‌ଗୁଲା ହେଇ ପୁଓ ଚନ୍ଦନ, ତୁଲସି ଆର୍‌ ଝି ଦହନା ରହିଆସୁଥିଲେ। ହେଲେ ଗଲା ଦୁଇଦିନ୍‌ ତଲେ ହେଇଥିବାର ଧୁକାଗରେଲ୍‌, ବର୍‌ଷାରେ ତାକର ଘର୍‌ଟା ଭାଂଗିଯାଇଛେ।

ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ମାନ୍ଦା

ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ମାନ୍ଦା

ବୀରମହାରାଜପୁର, ୨୨ା୬(ଡି.ଏନ.ଏ) ମିଲର୍ସଙ୍କ ବେଖାତିର ମନୋଭାବ ସାଙ୍ଗକୁ ପ୍ରଶାସନିକ ଉଦାସୀନତା ଯୋଗୁଁ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡରେ ରବି ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ଚରମ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଇ ଗତି କରୁଛି ।

ବେଲପାହାଡ ପୌର ପରିଷଦ: ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା

ବେଲପାହାଡ ପୌର ପରିଷଦ: ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା

ବେଲପାହାଡ଼,୨୨ା୬(ଡ଼ି.ଏନ୍‌.ଏ.) ପୌର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଠିକାଦାର ପ୍ରୀତି ଯୋଗୁ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲା ବେଲପାହାଡ଼ ପୌରପରିଷଦର ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଟବଣା ହୋଇଯାଇଛି ା ଏବେ ପରିଷଦର ସଫେଇ କାମ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଲୁନାହିଁ।

ଅଧାରୁ କାମ ଛାଡି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ବିଡିଓଙ୍କଠାରେ ଫେରାଦ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଅଧାରୁ କାମ ଛାଡି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ବିଡିଓଙ୍କଠାରେ ଫେରାଦ ହେଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଜୁନାଗଡ,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.)- କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକ ତଳମଲା ପଞ୍ଚାୟତ ମସିଗଁାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ବାଗଡିସର ପୋଲ କାମ ଅଧାପନ୍ତରିଆ କରି ଠିକାଦାର ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ରାଜେନ୍ଦ୍ର କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରେ ଏଆଇଡିଏସ୍‌ଓ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ରାଜେନ୍ଦ୍ର କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରେ ଏଆଇଡିଏସ୍‌ଓ ପକ୍ଷରୁ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ,୨୨। ୬: ବଲାଙ୍ଗୀର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବୟଂଶାସିତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଲ୍‌ଇଣ୍ଡିଆ ଡେମୋକ୍ରେଟିକ୍‌ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟସ୍‌ ଅର୍ଗାନାଇଜେଶନ୍‌ (ଏଆଇଡିଏସ୍‌ଓ) ତରଫରୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ପ୍ରିଜର୍‌ଭେସନ୍‌ ବାବଦ ଫି’କୁ ବିରୋଧ କରି ଶୁକ୍ରବାର ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି ।

ଆରଏସପି ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମିଳୁନି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଦରମା

ରାଉରକେଲା ଅଫିସ,୨୨।୬: ଆରଏସପିରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଠିକା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବେତନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉନି। ଏ ନେଇ ରହିଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି।

ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ରତ୍ନମୁଦ ମହୋତ୍ସବ

ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ରତ୍ନମୁଦ ମହୋତ୍ସବ

ସୋହେଲା,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ସୋହେଲା ବ୍ଲକ ଟଙ୍ଗିବନ୍ଧଲୀ ଗ୍ରାମସ୍ଥିତ ଗିରି ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପାହାଡ଼ ତଳେ ନବ ନିର୍ମିତ ସଙ୍କଟମୋଚନ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରର ରତ୍ନମୁଦ ମହୋତ୍ସବ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ହୀରାକୁଦ ରୟାଲ ଉଦ୍‌ଘାଟିତ

ହୀରାକୁଦ,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ହୀରାକୁଦ ଲାୟନ୍ସ କ୍ଲବ ରୟଲ ନାମରେ ଏକ ନୂତନ କ୍ଲବର ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଡ୍ରିଷ୍ଟିକ୍‌ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଲାୟନ୍ସ ବ୍ରଜମୋହନ ଅଗ୍ରୱାଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ବଲପୁର ହୋଟେଲ କାବେରୀରେ ଶୁକ୍ରବାର ସମ୍ପାଦିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ବଡଗଁ। ଆଇଟିସି ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ

ବଡଗଁ। ଆଇଟିସି ପକ୍ଷରୁ ବିଶ୍ୱ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ

ବଡଗଁ।,୨୨।୬(ଡି.ଏନ.ଏ.): ବଡଗଁ। ସ୍ଥିତ ବେସରକାରୀ ଶିଳ୍ପ ତାଲିମ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ବିଶ୍ୱ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଆଇଟିସିର ସ୍କାଉଟ୍‌, ଗାଇଡ ଓ ଲିଓ କ୍ଲବ, ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରଙ୍କ ସହିତ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।

Model This Week

ପ୍ରଭାତ