ବାଣିଜ୍ୟ |

ଓଡ଼ିଶା ହୋଇପାରିବ ନୌ ପରିବହନର ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥଳ

ଓଡ଼ିଶା ହୋଇପାରିବ ନୌ ପରିବହନର ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨-୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)
ଓଡିଶା ଘରୋଇ ବଜାରରେ ତୃତୀୟ ପ୍ରମୁଖ ନିବେଶ ସ୍ଥଳ ହୋଇପାରିଛି। ଦେଶର ୧୨ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ମଧ୍ୟରୁ ଓଡ଼ିଶାର ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର କାର୍ଗୋ ପରିଚାଳନାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏହା ସହ ଧାମରା ଏବଂ ଗୋପାଳପୁର ଭଳି ରାଜ୍ୟର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଅନ୍ୟ ବନ୍ଦରଗୁଡିକରୁ ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ଅନେକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହି ବନ୍ଦରଗୁଡିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ୧୪ ଛୋଟ ବନ୍ଦରର ଉନ୍ନତୀକରଣ ହେଲେ ଏହା ଘରୋଇ ବଜାରରୁ ବିଦେଶକୁ ମାଲ୍‌ ରପ୍ତାନିରେ ବିଶେଷ ଭାବେ ସହଯୋଗ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଆସୋଚାମ ପକ୍ଷରୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ପୋର୍ଟ ସେକ୍ଟର, ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜେସ ଅଫ୍‌ ସ୍କେଲ ଆଣ୍ଡ ଏଫିସିଏଣ୍ଟ ଅପରେଶନ୍‌ ସର୍ଭେକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରି ସଂଘର ମହାସଚିବ ଡି.ଏସ୍‌. ରାଓ୍ବତ ଏହା କହିଛନ୍ତି।
ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାଓ୍ବତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଓଡିଶାରେ ବିସ୍ତୃତ ବେଳାଭୂମି ତଥା ବନ୍ଦର ଥିବାରୁ ଏହା ଏସିଆ ତଥା ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଏସିଆକୁ ବାଣିଜ୍ୟ ଲାଗି ଏକ ପ୍ରବେଶ ପଥ ହେବାର କ୍ଷମତା ବହନ କରୁଛି। ଓଡିଶାରେ ୯୦୦ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚାଲୁ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ୧୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି। ରାଜ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିପୁଳ ନିବେଶ ସୁଯୋଗ ରହିଛି। ବନ୍ଦରଗୁଡିକର ବିକାଶ ହୋଇପାରିଲେ ଏହା ଓଡିଶା ତଥା ଘରୋଇ ବଜାରର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଆହୁରି ଉନ୍ନତ କରିପାରିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୋଇ ବଜାର ତଥା ବିଶ୍ୱ ବଜାରର ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଯୋଗୁ ବନ୍ଦରଗୁଡିକର ମାଲ ପରିବହନରେ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ରାଓ୍ବତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଶିଳ୍ପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ନୀତି ଉପରେ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।
ବନ୍ଦର ବିକାଶ ଲାଗି ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ଭାବେ ଉଭା ହେଉଥିବାରୁ ଜମି ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବିକାଶରେ ସହଭାଗୀ ତଥା ଏକ ନିରନ୍ତର ବିକାଶ ଧାରାକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଗଲେ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସୁଧାର ଆସିବ ବୋଲି ରାଓ୍ବତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଘରୋଇ ବଜାରର ବନ୍ଦରଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ମୋଟ କ୍ଷମତାର ମାତ୍ର ୭୦% ବିନିଯୋଗ କରିପାରୁଛନ୍ତି। ଦେଶର ୧୨ଟି ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ବାର୍ଷିକ ୬୫୦ ନିୟୁତ ଟନ କାର୍ଗୋ ପରିଚାଳନା କ୍ଷମତା ରଖିଥିବାବେଳେ ଚାଇନାର ସାଂଘାଇ ବନ୍ଦର କେବଳ ୮୦୦ ନିୟୁତ ଟନ୍‌ କାର୍ଗୋ ପରିବହନ କ୍ଷମତା ରଖିଛି। ଚାଇନାରେ ବାର୍ଷିକ ୪ ବିଲିୟନ ଟନ୍‌ କାର୍ଗୋ ପରିବହନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଭାରତରେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୧ ବିଲିୟନ ଟନ୍‌ ରହିଛି। ଆଗାମୀ ୨୦୨୫ ବେଳକୁ ଏହା ୨.୫ ବିଲିୟନ ଟନକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ବନ୍ଦରଗୁଡିକୁ ଆହୁରି ବିକଶିତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ରାଓ୍ବତ କହିଛି।
ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ କିଭଳି ଭାବେ ଅଧିକ ନିବେଶ ହୋଇପାରିବ ସେ ନେଇ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି। ଏ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି। ନିବେଶକଙ୍କ ସଚେତନତା ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବରିଷ୍ଠ ଉପଦେଷ୍ଟା ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ନୌପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ୧୨ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ଦେଶରେ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ନନ୍‌ ମେଜର ପୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରର ମ୍ୟାରିଟାଇମ୍‌ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ। ଓଡିଶାର ଗୋପାଳପୁର ଓ ଧାମରା ବନ୍ଦରର କାର୍ଗୋ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ୫ ନିୟୁତ ଟନରୁ ୨୫ ନିୟୁତ ଟନକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସେହିଭଳି ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ୯୦ ନିୟୁତ ଟନ କାର୍ଗୋ ପରିବହନ କ୍ଷମତା ରଖୁଛି। ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ବିଶେଷ ଭାବେ ଏକ ଆମଦାନୀ ବନ୍ଦର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଧାମରା ବନ୍ଦରରେ ୨୦ ମିଟରର ଡ୍ରାଫ୍‌ କ୍ଷମତା ରହିଥିବା ଯୋଗୁ ବଡ ବଡ ଜାହାଜଗୁଡିକ ବନ୍ଦରରେ ଲାଗିପାରିବ। ସେହିଭଳି ପାରାଦୀପର ଆଉଟର ହାର୍ବର ଉନ୍ନତୀକରଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲେ ଏହା ମଧ୍ୟ ମାଲ ପରିବହନକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବ। ରାଜ୍ୟରେ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଥିବା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଥିବା ବନ୍ଦରଗୁଡିକରୁ ବିଦେଶକୁ ରପ୍ତାନି ହେଉଛି। ପାରାଦୀପ ତଥା ଧାମରା ବନ୍ଦରରୁ ଷ୍ଟିଲ୍‌ ରପ୍ତାନି ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହେଲେ ରପ୍ତାନି ଲାଗି ଭଡାରେ ହ୍ରାସ ଘଟିବ। ଏହା ସହ ଷ୍ଟିଲ୍‌ ଉତ୍ପାଦ ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ଆହୁରି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରିବ। ସେହିଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ଆନ୍ତଃ ଜଳପଥର ବିକାଶ ହେଲେ ଜଳପଥ ମାଲ ପରିବହନ ଉନ୍ନତ ହୋଇପାରିବ। ଓଡିଶାରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଉପକୂଳ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିବେଶ ଉନ୍ନତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ୭୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ନିବେଶ ଆଶା ରହିଛି। ଓଡିଶାରେ ନିବେଶ ଲାଗି ଉନ୍ନତ ପରିବେଶ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତ ନିବେଶ ଆଶା କରାଯାଉଛି।
ଭାରତରେ ଥିବା ୧୨ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦରର କଣ୍ଟେନର୍‌ କ୍ଷମତା ୮.୭୫ ନିୟୁତ ଟନ୍‌ ରହିଛି। ଏହା ଚାଇନାର ସାଂଘାଇସ୍ଥିତ ପୋର୍ଟର କାର୍ଗୋ ପରିଚାଳନା କ୍ଷମତାର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ। ସେହିଭଳି ବିଶ୍ୱର ୨୦ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ମଧ୍ୟରେ ଚାଇନାର ୧୪ ବନ୍ଦର ରହିଛି। ଏଣୁ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ବନ୍ଦରଗୁଡିକର ବିକାଶ ଦ୍ୱାରା ମାଲ ପରିବହନ କ୍ଷମତାର ଉନ୍ନତୀକରଣ ଉପରେ ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଏଟିଏମ୍‌ ରିକାଲିବ୍ରେଶନ୍‌ ପାଇଁ ଦରକାର ୧୦୦ କୋଟି

ଏଟିଏମ୍‌ ରିକାଲିବ୍ରେଶନ୍‌ ପାଇଁ ଦରକାର ୧୦୦ କୋଟି

ମୁମ୍ବାଇ,୨୦-୭(ପି.ଟି.):ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ନୂଆ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌ ବଜାରକୁ ଆସିବ। ତେବେ ଏହି ନୋଟ୍‌ ନିମନ୍ତେ ଦେଶରେ ଥିବା ୨.୪ ଲକ୍ଷ ଏଟିଏମ୍‌ଗୁଡିକର ରିଲାକିବ୍ରେଶନ୍‌ ପାଇଁ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌ ରହିବ ବୋଲି ଏଟିଏମ୍‌ ଶିଳ୍ପ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ନୂଆ କରି ଆସିଥିବା ୨୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌ ପାଇଁ ଏଟିଏମ୍‌ ରିକାଲିବ୍ରେଶନ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂଆ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌ ଚିନ୍ତା ଆହୁରି ବଢ଼ାଇବ ବୋଲି ଶିଳ୍ପ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଇ-କମର୍ସ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକୁ ଏଫ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଏଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ;ଲାଇସେନ୍ସ ନଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଅପରେଟରଙ୍କୁ ଅଣ-ପଞ୍ଜୀକୃତ କର

ଇ-କମର୍ସ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକୁ ଏଫ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଏଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ;ଲାଇସେନ୍ସ ନଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଅପରେଟରଙ୍କୁ ଅଣ-ପଞ୍ଜୀକୃତ କର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୭(ପି.ଟି.): ଲାଇସେନ୍ସ ନ ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଅପରେଟର୍‌ମାନଙ୍କୁ ଅଣ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ମାନକ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ(ଏଫ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଏଆଇ) ସ୍ବିଗି, ଜୋମାଟୋ, ଫୁଡ୍‌ପାଣ୍ଡା ସମେତ ଆଉ ୭ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି।

ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିଛି ୨୦%ରୁ ଅଧିକ ରାଜଧାନୀ, ଶତାଦ୍ଦୀ ଟ୍ରେନ

ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିଛି ୨୦%ରୁ ଅଧିକ ରାଜଧାନୀ, ଶତାଦ୍ଦୀ ଟ୍ରେନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୭(ପି.ଟି): ଗତ ଦୁଇ ମାସ ହେବ ଶତାଦ୍ଦୀ ଓ ରାଜଧାନୀ ଭଳି ପ୍ରିମିୟମ ଟ୍ରେନଗୁଡିକ ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲୁଛି। ଏହି ଭଳି ପ୍ରମିୟମ ଟ୍ରେନଗୁଡିକର ପ୍ରାୟ ୨୦%ରୁ ଅଧିକ ଟ୍ରେନ ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲୁଥିବା ଜଣାଯାଇଛି।

ଟୟୋଟା ପକ୍ଷରୁ ‘ୟାରିସ୍‌’ର ଟେଷ୍ଟ ଡ୍ରାଇଭ୍‌

ଟୟୋଟା ପକ୍ଷରୁ ‘ୟାରିସ୍‌’ର ଟେଷ୍ଟ ଡ୍ରାଇଭ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦-୭(ବ୍ୟୁରୋ) - ପ୍ରମୁଖ ଯାନ ନିର୍ମାତା ଟୟୋଟା କିର୍ଲୋସ୍କାର ମୋଟର ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ସେଡାନ ୟାରିସ୍‌ର ଟେଷ୍ଟ ଡ୍ରାଇଭ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ ପଟିଆସ୍ଥିତ ଏସ୍ପିରିଟ୍‌ ଟୟୋଟା ଶୋରୁମ’ରେ ଉକ୍ତ ମଡେଲର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ଟେଷ୍ଟ ଡ୍ରାଇଭ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

ବଜାରରେ ‘ହୋଣ୍ଡା ନାଭି ୨୦୧୮’

ବଜାରରେ ‘ହୋଣ୍ଡା ନାଭି ୨୦୧୮’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୭- ପ୍ରମୁଖ ମୋଟର ସାଇକେଲ୍‌ ନିର୍ମାତା ହୋଣ୍ଡା ପକ୍ଷରୁ ବଜାରକୁ ଆସିଛି ‘ହୋଣ୍ଡା ନାଭି’ ୨୦୧୮ ଏଡିସନ୍‌। ଏହାର ବଜାର ଦର ୪୪,୭୭୫ ଟଙ୍କା ରହିଛି।

୨୦୧୯ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ବାୟୋ ଟଏଲେଟ୍‌

୨୦୧୯ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ବାୟୋ ଟଏଲେଟ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୭- ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସବୁ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ବାୟୋ ଟଏଲେଟ୍‌ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ରେଳ ଲାଇନ୍‌ ସ୍ବଚ୍ଛ ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ରହିବା ସହିତ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣ ମୁକ୍ତ ରହିବ।

୪୦ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ କମିବ ଜିଏସ୍‌ଟି

୪୦ ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ କମିବ ଜିଏସ୍‌ଟି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୭- ପାଖାପାଖି ୩୦-୪୦ଟି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଜିଏସ୍‌ଟି ବା ଟିକସ ହାର କମିବ। ଅପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟାକ୍ସ ସିଷ୍ଟମକୁ ସରଳ କରିବା ପାଇଁ ଜିଏସ୍‌ଟି ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ରସାରଣ ରୋକିବାକୁ ହ୍ବାଟ୍‌ସଆପ୍‌ର ନୂଆ ନିୟମ

ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ରସାରଣ ରୋକିବାକୁ ହ୍ବାଟ୍‌ସଆପ୍‌ର ନୂଆ ନିୟମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୭- ଭାରତୀୟ ୟୁଜରଙ୍କୁ ୫ରୁ ଅଧିକ ମେସେଜ୍‌ ଫରଓ୍ବାର୍ଡ୍‌ କରିବାର ସୁବିଧା ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ହ୍ବାଟ୍‌ସ୍‌ଆପ୍‌ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମରେ ଭୁଲ୍‌ ମେସେଜ୍‌ର ସଞ୍ଚାଳନକୁ କମ୍‌ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ମିଡିଆ ମେସେଜ୍‌ର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଥିବା କ୍ୱିକ୍‌ ଫର୍‌ଓ୍ବାର୍ଡ୍‌ ବଟନ୍‌କୁ ହଟାଇଦେବ।

ବଜାରରେ ବିଏମ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁର ନୂଆ ମଡେଲ୍‌

ବଜାରରେ ବିଏମ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁର ନୂଆ ମଡେଲ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୭- ଜର୍ମାନଭିତ୍ତିକ ଅଟୋମେକର୍‌ ବିଏମ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ମୋଟୋରାଡ ପକ୍ଷରୁ ୨ଟି ନୂଆ ବାଇକ୍‌ ବଜାରକୁ ଆସିଛି। ବିଏମ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଜି୩୧୦ଆର୍‌ ଏବଂ ବିଏମ୍‌ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଜି୩୧୦ଜିଏସ୍‌ ଭଳି ୨ଟି ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ବଜାରକୁ ଆସିଥିବା ଏହି ବାଇକ୍‌ର ମୂଲ୍ୟ ଯଥାକ୍ରମେ ୨.୯୯ ଲକ୍ଷ ଏବଂ ୩.୪୯ ଲକ୍ଷ ରହିଛି।

 ଆଇଟି କ୍ଷେତ୍ର କର୍ମନିଯୁକ୍ତିରେ ହ୍ରାସ

ଆଇଟି କ୍ଷେତ୍ର କର୍ମନିଯୁକ୍ତିରେ ହ୍ରାସ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦।୭- ଯଦି ଆପଣ ଆଇଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାକିରି କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ନୁହେଁ। କ୍ରମଶଃ ଆଇଟି କ୍ଷେତ୍ର ନିଯୁକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି।

ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ନୂଆ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌: ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ଆର୍‌ବିଆଇ

ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ନୂଆ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌: ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ଆର୍‌ବିଆଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୭: ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ନୂଆ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌ ଜାରି କରିବ ବୋଲି ଗୁରୁବାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। ଇତି ମଧ୍ୟରେ ନୂଆ ୨୦୦ ଟଙ୍କା, ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ୧୦ ଟଙ୍କା ବଜାରକୁ ଆସିଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଲିକାରେ ନୂଆ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଯୋଡି ହୋଇଯିବ। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ସିରିଜ୍‌ରେ ନୂଆ ୧୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌ ଆସିବ। ଦେଶର ସଂସ୍କୃତିକୁ ଏଥିରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ପଛ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ‘ରାନୀ କି ଭଭ୍‌’ର ଚିତ୍ର ରହିଛି। ଏକାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ରାଜା ଭୀମଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁଜରାଟର ପଟନ୍‌ଠାରେ ଏହି ସ୍ମାରକକୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା। ନୂଆ ନୋଟ୍‌ଟି ହାଲ୍‌କା ବାଇଗଣୀ ରଙ୍ଗରେ ଆସିବ। ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍‌ ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ ଜରିଆରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି ନୋଟ୍‌ର ଛପା ଏବଂ ଯୋଗାଣ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ ବୋଲି ଆର୍‌ବିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିବୃତି ମାଧ୍ୟମରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ସବୁଠାରୁ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର: ଚାଇନା ଆଗରେ ରହିବ ଭାରତ

ସବୁଠାରୁ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ରାଷ୍ଟ୍ର: ଚାଇନା ଆଗରେ ରହିବ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୦-୭(ପି.ଟି.): ଚାଇନାକୁ ଟପି ଭାରତ ସବୁଠାରୁ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତି ଭାବେ ଏହାର ମାନ୍ୟତା ବଜାୟ ରଖିବ। ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୭.୩% ଏବଂ ୨୦୧୯-୨୦ରେ ୭.୬% ରହିବ ବୋଲି ଏସିଆନ୍‌ ଡେଭଲପ୍‌ମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଏଡିବି) ଆକଳନ କରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ୨୦୧୮ରେ ଚାଇନାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୬.୬%କୁ ଏବଂ ୨୦୧୯ରେ ୬.୪%କୁ ଖସିଯିବ ବୋଲି ଏହା ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ୨୦୧୭ରେ ଚାଇନାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୬.୯% ଥିଲା।

Model This Week

ରୂପେଶ