ବାଣିଜ୍ୟ |

ଓଡ଼ିଶା ହୋଇପାରିବ ନୌ ପରିବହନର ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥଳ

ଓଡ଼ିଶା ହୋଇପାରିବ ନୌ ପରିବହନର ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥଳ
ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨-୧୨(ବ୍ୟୁରୋ) ଓଡିଶା ଘରୋଇ ବଜାରରେ ତୃତୀୟ ପ୍ରମୁଖ ନିବେଶ ସ୍ଥଳ ହୋଇପାରିଛି। ଦେଶର ୧୨ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ମଧ୍ୟରୁ ଓଡ଼ିଶାର ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର କାର୍ଗୋ ପରିଚାଳନାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଏହା ସହ ଧାମରା ଏବଂ ଗୋପାଳପୁର ଭଳି ରାଜ୍ୟର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଅନ୍ୟ ବନ୍ଦରଗୁଡିକରୁ ରପ୍ତାନି ବୃଦ୍ଧି ନେଇ ଅନେକ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏହି ବନ୍ଦରଗୁଡିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ୧୪ ଛୋଟ ବନ୍ଦରର ଉନ୍ନତୀକରଣ ହେଲେ ଏହା ଘରୋଇ ବଜାରରୁ ବିଦେଶକୁ ମାଲ୍‌ ରପ୍ତାନିରେ ବିଶେଷ ଭାବେ ସହଯୋଗ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଆସୋଚାମ ପକ୍ଷରୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ପୋର୍ଟ ସେକ୍ଟର, ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜେସ ଅଫ୍‌ ସ୍କେଲ ଆଣ୍ଡ ଏଫିସିଏଣ୍ଟ ଅପରେଶନ୍‌ ସର୍ଭେକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରି ସଂଘର ମହାସଚିବ ଡି.ଏସ୍‌. ରାଓ୍ବତ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାଓ୍ବତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଓଡିଶାରେ ବିସ୍ତୃତ ବେଳାଭୂମି ତଥା ବନ୍ଦର ଥିବାରୁ ଏହା ଏସିଆ ତଥା ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଏସିଆକୁ ବାଣିଜ୍ୟ ଲାଗି ଏକ ପ୍ରବେଶ ପଥ ହେବାର କ୍ଷମତା ବହନ କରୁଛି। ଓଡିଶାରେ ୯୦୦ ପ୍ରକଳ୍ପ ଚାଲୁ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏଠାରେ ୧୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନିବେଶ ପ୍ରସ୍ତାବ ରହିଛି। ରାଜ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିପୁଳ ନିବେଶ ସୁଯୋଗ ରହିଛି। ବନ୍ଦରଗୁଡିକର ବିକାଶ ହୋଇପାରିଲେ ଏହା ଓଡିଶା ତଥା ଘରୋଇ ବଜାରର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଆହୁରି ଉନ୍ନତ କରିପାରିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୋଇ ବଜାର ତଥା ବିଶ୍ୱ ବଜାରର ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଯୋଗୁ ବନ୍ଦରଗୁଡିକର ମାଲ ପରିବହନରେ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ରାଓ୍ବତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଶିଳ୍ପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ନୀତି ଉପରେ ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ବନ୍ଦର ବିକାଶ ଲାଗି ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ଭାବେ ଉଭା ହେଉଥିବାରୁ ଜମି ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବିକାଶରେ ସହଭାଗୀ ତଥା ଏକ ନିରନ୍ତର ବିକାଶ ଧାରାକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଗଲେ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସୁଧାର ଆସିବ ବୋଲି ରାଓ୍ବତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଘରୋଇ ବଜାରର ବନ୍ଦରଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ମୋଟ କ୍ଷମତାର ମାତ୍ର ୭୦% ବିନିଯୋଗ କରିପାରୁଛନ୍ତି। ଦେଶର ୧୨ଟି ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ବାର୍ଷିକ ୬୫୦ ନିୟୁତ ଟନ କାର୍ଗୋ ପରିଚାଳନା କ୍ଷମତା ରଖିଥିବାବେଳେ ଚାଇନାର ସାଂଘାଇ ବନ୍ଦର କେବଳ ୮୦୦ ନିୟୁତ ଟନ୍‌ କାର୍ଗୋ ପରିବହନ କ୍ଷମତା ରଖିଛି। ଚାଇନାରେ ବାର୍ଷିକ ୪ ବିଲିୟନ ଟନ୍‌ କାର୍ଗୋ ପରିବହନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଭାରତରେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୧ ବିଲିୟନ ଟନ୍‌ ରହିଛି। ଆଗାମୀ ୨୦୨୫ ବେଳକୁ ଏହା ୨.୫ ବିଲିୟନ ଟନକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ତେଣୁ ଭାରତୀୟ ବନ୍ଦରଗୁଡିକୁ ଆହୁରି ବିକଶିତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ରାଓ୍ବତ କହିଛି। ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ କିଭଳି ଭାବେ ଅଧିକ ନିବେଶ ହୋଇପାରିବ ସେ ନେଇ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରହିଛି। ଏ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି। ନିବେଶକଙ୍କ ସଚେତନତା ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବରିଷ୍ଠ ଉପଦେଷ୍ଟା ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ନୌପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ୧୨ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି। ଦେଶରେ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ନନ୍‌ ମେଜର ପୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରର ମ୍ୟାରିଟାଇମ୍‌ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ। ଓଡିଶାର ଗୋପାଳପୁର ଓ ଧାମରା ବନ୍ଦରର କାର୍ଗୋ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ୫ ନିୟୁତ ଟନରୁ ୨୫ ନିୟୁତ ଟନକୁ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସେହିଭଳି ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ୯୦ ନିୟୁତ ଟନ କାର୍ଗୋ ପରିବହନ କ୍ଷମତା ରଖୁଛି। ପାରାଦୀପ ବନ୍ଦର ବିଶେଷ ଭାବେ ଏକ ଆମଦାନୀ ବନ୍ଦର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଧାମରା ବନ୍ଦରରେ ୨୦ ମିଟରର ଡ୍ରାଫ୍‌ କ୍ଷମତା ରହିଥିବା ଯୋଗୁ ବଡ ବଡ ଜାହାଜଗୁଡିକ ବନ୍ଦରରେ ଲାଗିପାରିବ। ସେହିଭଳି ପାରାଦୀପର ଆଉଟର ହାର୍ବର ଉନ୍ନତୀକରଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଲେ ଏହା ମଧ୍ୟ ମାଲ ପରିବହନକୁ ତ୍ୱରାନ୍ବିତ କରିବ। ରାଜ୍ୟରେ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଥିବା ଷ୍ଟିଲ୍‌ ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରାନ୍ତରେ ଥିବା ବନ୍ଦରଗୁଡିକରୁ ବିଦେଶକୁ ରପ୍ତାନି ହେଉଛି। ପାରାଦୀପ ତଥା ଧାମରା ବନ୍ଦରରୁ ଷ୍ଟିଲ୍‌ ରପ୍ତାନି ତ୍ୱରାନ୍ବିତ ହେଲେ ରପ୍ତାନି ଲାଗି ଭଡାରେ ହ୍ରାସ ଘଟିବ। ଏହା ସହ ଷ୍ଟିଲ୍‌ ଉତ୍ପାଦ ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ଆହୁରି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରିବ। ସେହିଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ଆନ୍ତଃ ଜଳପଥର ବିକାଶ ହେଲେ ଜଳପଥ ମାଲ ପରିବହନ ଉନ୍ନତ ହୋଇପାରିବ। ଓଡିଶାରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଉପକୂଳ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିବେଶ ଉନ୍ନତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ୭୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ନିବେଶ ଆଶା ରହିଛି। ଓଡିଶାରେ ନିବେଶ ଲାଗି ଉନ୍ନତ ପରିବେଶ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତ ନିବେଶ ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଭାରତରେ ଥିବା ୧୨ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦରର କଣ୍ଟେନର୍‌ କ୍ଷମତା ୮.୭୫ ନିୟୁତ ଟନ୍‌ ରହିଛି। ଏହା ଚାଇନାର ସାଂଘାଇସ୍ଥିତ ପୋର୍ଟର କାର୍ଗୋ ପରିଚାଳନା କ୍ଷମତାର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ। ସେହିଭଳି ବିଶ୍ୱର ୨୦ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ମଧ୍ୟରେ ଚାଇନାର ୧୪ ବନ୍ଦର ରହିଛି। ଏଣୁ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ବନ୍ଦରଗୁଡିକର ବିକାଶ ଦ୍ୱାରା ମାଲ ପରିବହନ କ୍ଷମତାର ଉନ୍ନତୀକରଣ ଉପରେ ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।
All Right Reserved By

ବାଣିଜ୍ୟ |

ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ନିଯୁକ୍ତ ହେବେ ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ଉପଦେଷ୍ଟା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୯।୧୦: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆସନ୍ତା ୨ ମାସ  ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ଉପଦେଷ୍ଟା ନିଯୁକ୍ତି କରିବେ। ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ଚୟନ କମିଟି ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କର  ଏକ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ତାଲିକା  ପ୍ରସ୍ତତ କରିବେ।

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ୧ ହଜାର କୋଟି ସହାୟତା

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ୧ ହଜାର କୋଟି ସହାୟତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮।୧୦: ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି। ଜାତୀୟ ସ୍ବଳ୍ପ ସଞ୍ଚୟ ପାଣ୍ଠିରୁ ଏହି ଅର୍ଥ ଦିଆଯାଇଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ଏହି ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ସୋଭରନ୍‌ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ବଦଳରେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଆହୁରୀ ୫ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଜାରରୁ ଉଠାଇବାକୁ ଯାଉଛି। 

୬୦ହଜାର ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଗ୍ରୀନ କାର୍ଡ

୬୦ହଜାର ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଗ୍ରୀନ କାର୍ଡ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ,୧୮।୧୦: ଆମେରିକାରେ ସ୍ଥାୟୀ ବସବାସ କରିବା ଲାଗି ପ୍ରାୟ ୬ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରୀନ କାର୍ଡ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗତବର୍ଷ ୬୦ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଭୋଡାଫୋନ ସଖି ଉନ୍ମୋଚିତ

ଭୋଡାଫୋନ ସଖି ଉନ୍ମୋଚିତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮-୧୦: ଭୋଡାଫୋନ ଆଇଡିଆ ଲିମିଟେଡ ପକ୍ଷରୁ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଲାଗି ମୋବାଇଲ ଭିତ୍ତିକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସୁରକ୍ଷା ସେବା  ଭୋଡାଫୋନ ସଖି ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଜରୁରୀ କାଳୀନ ଆଲର୍ଟ, ଜରୁରୀ କାଳୀନ ବାଲାନ୍ସ, ପ୍ରାଇଭେଟ ନମ୍ବର ରିଚାର୍ଜ ଭଳି ସୁବିଧା ରହିଛି।

୩୨ ନୂଆ ରେଫ୍ରିଜରେଟର ଆଣିଲା ଗୋଦରେଜ୍‌

୩୨ ନୂଆ ରେଫ୍ରିଜରେଟର ଆଣିଲା ଗୋଦରେଜ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮-୧୦: ପାର୍ବଣକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଗୋଦରେଜ୍‌ ଆପ୍ଲାଏନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ୩୨ ନୂଆ ରେଫ୍ରିଜରେଟର ବଜାରକୁ ଆସିଛି। ପ୍ରିମିୟମ ଏନ୍‌ଏକ୍ସଡବ୍ଲ୍ୟୁ ସବ୍‌ବ୍ରାଣ୍ଡ ଅଧିନରେ ନୂଆ ଏନ୍‌ଏକ୍ସଡବ୍ଲ୍ୟୁ ଗ୍ଲାସ ଡୋର ରେଫ୍ରିଜରେଟର ବଜାରକୁ ଆସିଛି।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ଲାଗି ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଲା ଏସ୍‌ବିଆଇ ଲାଇଫ୍‌ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କ ଲାଗି ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଲା ଏସ୍‌ବିଆଇ ଲାଇଫ୍‌ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮-୧୦: ଏସ୍‌ବିଆଇ ଲାଇଫ୍‌ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ହେଲଥ ସାଇନ୍ସକୁ ଏକ ଭ୍ରାମ୍ୟମାଣ ମେଡିକାଲ ୟୁନିଟ ଦାନ କରାଯାଇଛି। ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ତଥା ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଦିଗରେ ଏହା ବିଶେଷ ଭାବେ ସହାୟକ ହେବ। 

ୟୁନିୟନ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ହିନ୍ଦୀ ମାସ

ୟୁନିୟନ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ହିନ୍ଦୀ ମାସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮-୧୦: ୟୁନିୟନ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ହିନ୍ଦୀ ମାସ ଉଦଯାପନ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ରାଜଭାଷା ଉତ୍ସବ-୨୦୧୮ର ପୁରସ୍କାର ବିତରଣ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଭୁବନେଶ୍ୱରର   ଅଡିଟୋରିୟମଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ସୋନିର ନୂଆ ହେଡ୍‌ ଫୋନ୍‌

ସୋନିର ନୂଆ ହେଡ୍‌ ଫୋନ୍‌

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮-୧୦: ସୋନି ପକ୍ଷରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପୀଢିର ନଏଜ କ୍ୟାନସେଲେଶନ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚ୍‌-୧୦୦୦ ଏକ୍ସଏମ୍‌୩ ହେଡଫୋନର ବଜାର ପ୍ରବେଶ ହୋଇଛି।

ଟର୍ମସର ନୂଆ ଉତ୍ପାଦ ବଜାରରେ

ଟର୍ମସର ନୂଆ ଉତ୍ପାଦ ବଜାରରେ

କଟକ,୧୮-୧୦: ପ୍ରମୁଖ ଇଣ୍ଟେଲିଜେଣ୍ଟ ଆପାରେଲ୍‌ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଟର୍ମସର ନୂଆ ଉତ୍ପାଦ କଟକରେ ସିଡିଏ-୯ ସ୍ଥିତ ମିରର୍‌ ମଲ୍ଟି ବ୍ରାଣ୍ଡ ଷ୍ଟୋରରେ ବଜାର ପ୍ରବେଶ ହୋଇଛି। ନୂଆ ପ୍ରଡକ୍ଟକୁ କମ୍ପାନୀର ବାଣିଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ଅମିତ ମଲହୋତ୍ରା, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରୋହିତ ଗୁପ୍ତା ଉପସ୍ଥିତ ରହି ବଜାର ପ୍ରବେଶ କରାଇଥିଲେ। 

ଏସ୍‌ବିଆଇ ୟୋନୋର ସପିଂ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍‌

ଏସ୍‌ବିଆଇ ୟୋନୋର ସପିଂ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮-୧୦: ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସ୍‌ବିଆଇ) ୟୋନୋ ପକ୍ଷରୁ ସପିଙ୍ଗ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଶୁଭାରମ୍ଭ ସମ୍ପର୍କରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହା ଚଳିତ ମାସ ୨୧ ତାରିଖ ଯାଏ ଚାଲିବ। ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରି କରାଇବା ସହ ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରାୟ ୮୫ରୁ ଅଧିକ ଇ-ବ୍ୟବସାୟିକ ସଂସ୍ଥା ସହ ଜଡିତ ହୋଇଛି। 

ସିଣ୍ଡିକେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ

ସିଣ୍ଡିକେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮-୧୦: ସିଣ୍ଡିକେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କର ୯୩ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସ ଅବସରରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର କ୍ଷେତ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। 

ଏମ୍‌ଆଇ ଆଣିଲା ନୂଆ ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭି

ଏମ୍‌ଆଇ ଆଣିଲା ନୂଆ ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮-୧୦: ପ୍ରମୁଖ କମ୍ପାନୀ ଏମ୍‌ଆଇ ପକ୍ଷରୁ ନୂଆ ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭି ଓଡିଶା ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। କମ୍ପାନୀର ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ଅମିତ କୁମାର ପଣ୍ଡା, ବିତରକ ଜୟ ସଦାନି ପଟିଆ ସ୍ଥିତ ଗୁପ୍ତା ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁଟର ଶୋ’ରୁମରେ ଏହି ପ୍ରଡକ୍ଟଗୁଡିକୁ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ।