ସମ୍ବଲପୁର

ବିନା ନାମଫଳକରେ ଅବକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ

ବିନା ନାମଫଳକରେ ଅବକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ
ଜୁନାଗଡ,୧୧।୧୨(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ) ସମସ୍ତ ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ନାମ ଫଳକ ଲଗାଇବାର ନିୟମ ରହିଛି। ଏହାଦ୍ୱାରା ସାଧାରଣ ଲୋକ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ସୁବିଧାରେ ଜାଣି ପାରିବା ସହ ନିଜ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଜଣାଇପାରିବେ। ତେବେ କିଛି ଦାୟିତ୍ୱହୀନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଖାମଖିଆଲ ମନୋଭାବ ଯୋଗଁୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନାମଫଳକଟିଏ ମଧ୍ୟ ଲଗାଯାଇ ପାରୁନାହଁ।ଫଳରେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଉକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବିଷୟରେ ସଠିକ୍‌ ଖବର ଜାଣି ପାରୁନାହାନ୍ତି। ଏପରି ଏକ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା ଜୁନାଗଡ ଅବକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ। ଏଠାରେ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅବହେଳା ଯୋଗଁୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନାମଫଳକଟିଏ ମଧ୍ୟ ଲଗାଯାଇ ପାରିନାହଁ। ଫଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବିଷୟରେ ଜାଣୁଥିବାବେଳେ ଅବକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବିଷୟରେ ପଚାରିଲେ ଅଜ୍ଞ ରହୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ପ୍ରାୟ ସମୟରେ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ମଧ୍ୟ ଝୁଲୁଥିବା ନଜିର ରହିଛି। ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକର ଜୁନାଗଡ ସହର ସମେତ ବୁଡିଦର, କଟିଙ୍ଗପଦର, ହାବସପୁର ଓ ବଣ୍ଡାକୁଟ୍ରା ଠାରେ ଦେଶୀମଦ ଭାଟି ଗୁଡିକ ରହିଥିବାବେଳେ ସେଠାରୁ ମଦ ବେପାରୀମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ବସ୍ତା ବସ୍ତା ପାଉଚ ମଦ ନେଇ ଗାଁରେ ଥିବା କୋଠୀମାନଙ୍କରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ଫଳରେ ଜୁନାଗଡ ବ୍ଲକର ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ ଗ୍ରାମରେ ମଦ କୋଠି ଛାଇ ହୋଇଯାଇଛି। ଜନବସତି ସ୍ଥାନ, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ମନ୍ଦିର, କ୍ଲବ ନିକଟରେ ଏପରି କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହଁି ଯେଉଁଠି ମଦ କୋଠି ନାହଁ।ମଦ ପିଇ ଗରିବ ଲୋକମାନେ ସର୍ବସାନ୍ତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଭାଟି ମାଲିକ, କୋଠି ମାଲିକ, ଅବକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମାଲାମାଲ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ମଦକୁ ଆୟତ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଅବକାରୀ ବିଭାଗକୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିବାବେଳେ ଏଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ନ ଥିଲା ଭଳି ମନେ ହୁଏ। ଯାହାର ଫାଇଦା ନେଇ ଏଠାକାର ମଦମାଫିଆମାନେ ଏଠାରେ ମଦକୁ କୁଟୀର ଶିଳ୍ପରେ ପରିଣତ କରିଦେଇଥିବା ମନେହୁଏ। ବେଳେବେଳେ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଲେ ବିଭାଗୀୟ କର୍ମଚାରୀ କାଁ ଭାଁ ଚଢାଉ କରୁଥିବାବେଳେ ବଡବଡ ମଦ କୋଠି ମାଲିକଙ୍କୁ ନ ଧରି କେବଳ ଲୋକ ଦେଖାଣିଆ ଛୋଟ ମୋଟ କୋଠିମାଲିକଙ୍କୁ ଧରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରୁଛନ୍ତି। ଏ ନେଇ ଜୁନାଗଡ ଅବକାରୀ ନିରୀକ୍ଷକ ବିଜୟ କୁମାର ସୁବୁଦ୍ଧିଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନାମ ଫଳକ ନ ଲଗାଇବା ବିଷୟରେ ପଚାରିବାରୁ କଥାଟିକୁ ଅତି ହାଲୁକାର ସହ ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ତ ଚାଲୁଛି, ନାମଫଳକ ଲଗାଇବା କଣ ଆବଶ୍ୟକ ରହିଛି ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏହାସହ ମଦ କୋଠି ମାଲିକଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ଚଢାଉ ଚାଲିଛି ବୋଲି ସଫେଇ ଦେଇଥିଲେ। କଳାହାଣ୍ଡି ଅବକାରୀ ଅଧିକ୍ଷକ ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟିଦେଇ ବିହିତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବାକୁ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ଦାବି ହୋଇଛି।
All Right Reserved By

ସମ୍ବଲପୁର

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ପାଳିତ

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ପାଳିତ

କୋକସରା,୧୪।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲା କୋକସରା ବ୍ଲକ ଜବହାର ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାପୀଠରେ ଶୁକ୍ରବାର ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ପାଳିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ବିଜ୍ଞାନ ମେଳାରେ ୫୧ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶିତ

ବିଜ୍ଞାନ ମେଳାରେ ୫୧ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶିତ

ଲାଠୋର, ୧୪। ୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.) : ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଖପ୍ରାଖୋଲ ବ୍ଲକ ଲାଠୋର ଜୟ ହିନ୍ଦ ପବ୍ଲିକ ସ୍କୁଲରେ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଶୁକ୍ରବାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍କୁଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ମଳ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଟିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଆୟୋଜିତ ଉକ୍ତ ମେଳାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ କିଶୋର ଚନ୍ଦ୍ର ମହାନ୍ତି ଯୋଗଦେଇଥିଲେ।

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ

ଦେଓଗାଁ,୧୪। ୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.) : ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲା ଦେଓଗାଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସମିତି ହାଇସ୍କୁଲରେ ଶୁକ୍ରବାର ଜାତୀୟ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଦିବସ ଅବସରରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । 

ଉଲୁଣ୍ଡା କପ୍‌ ଫୁଟବଲ : ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଜୟୀ

ଉଲୁଣ୍ଡା କପ୍‌ ଫୁଟବଲ : ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିଜୟୀ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୧୪।୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଫୁଟବଲ ଆସୋସିଏଶନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ୧୬ତମ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଘାଟିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସ୍ଥାନୀୟ କଲେଜ ପଡ଼ିଆରେ ଖେଳା ଯାଇଥିବା ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚରେ ସଂଘର୍ଷ କ୍ଲବ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଟାଇବ୍ରେକର ୬-୪ ଗୋଲରେ ସମ୍ବଲପୁରକୁ ପରାସ୍ତ କରି ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। 

ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକ ସମ୍ମିଳନୀ

ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଶିକ୍ଷକ ସମ୍ମିଳନୀ

ସୋନପୁର,୧୪।୧୨(ନି.ପ୍ର.)- ସୋନପୁର ବ୍ଲକର ସମସ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ, ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ଓ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ମହାରାଜା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଭାଗୃହଠାରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥିଭାବେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲାପାଳ ଶରତ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା ଯୋଗଦେଇ ଏହାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକମାନେ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ମୁଖ୍ୟ କର୍ଣ୍ଣଧାର ହୋଇପାରିଲେ ହିଁ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ସାକାର ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ।

ବରଗଡ଼ରେ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ ଟିମ୍‌, ଗୁଡ୍‌ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଶେଲ୍‌ଟର୍‌ ହୋମ୍‌ରେ ତନାଘନା

ବରଗଡ଼ରେ ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌ ଟିମ୍‌, ଗୁଡ୍‌ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଶେଲ୍‌ଟର୍‌ ହୋମ୍‌ରେ ତନାଘନା

ବରଗଡ଼ ଅଫିସ,୧୪।୧୨-ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ବେଲଟିକିରିସ୍ଥିତ ଗୁଡ୍‌ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ଶେଲଟର୍‌ ହୋମରେ ଅନ୍ତେବାସିନୀଙ୍କୁ ଯୌନ ଶୋଷଣ ଘଟଣା ପଦାକୁ ଆସିବା ପରେ ଏହି ସଂସ୍ଥାର ଶାଖା ଗୁଡ଼ିକରେ ଛାନଭିନ୍‌ କରାଯାଉଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ଶୁକ୍ରବାର ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ଆୟୋଗ(ଏନ୍‌ସିପିସିଆର୍‌) ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ସୁରକ୍ଷା ଆୟୋଗ(ଓଏସ୍‌ସିପିସିଆର୍‌)ର ୨ଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧି ବରଗଡ଼ ସହର ଉପକଣ୍ଠ ତୋରା ଛକ ନିକଟରେ ରହିଥିବା ଗୁଡ୍‌ ନ୍ୟୁଜ ଇଣ୍ଡିଆର ଶେଲଟର୍‌ ହୋମକୁ ପହଞ୍ଚି ତନାଘନା ଚଲାଇଛନ୍ତି ।

ଝାଡାବାନ୍ତିରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ସହରବାସୀ ବେହାଲ: ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ

ଝାଡାବାନ୍ତିରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ସହରବାସୀ ବେହାଲ: ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ

ସୋନପୁର,୧୪।୧୨(ନି.ପ୍ର.): ନଦୀକୂଳିଆ ସହର ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁରର ସ୍ଥିତି ଗମ୍ଭୀର। ପ୍ରଦୂଷିତ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗୁଁ ଝାଡାବାନ୍ତି ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ସୋମବାରଠାରୁ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଚାଲିଛି। ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।

ବିଜ୍ଞାନ ଜରିଆରେ ସମାଜର ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ

ବିଜ୍ଞାନ ଜରିଆରେ ସମାଜର ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରିବ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୪ା୧୨: ବଲାଙ୍ଗୀର ପୁଇଁତଲା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କୁରୁଲସ୍ଥିତ ରାମଜୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଚାଲିଥିବା ତିନିଦିବସୀୟ ବିଜ୍ଞାନ ମେଳା ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି ।

ତୁଟୁନି ଝମେଲା: ପ୍ୟାକ୍ସ କିଣୁନାହିଁ ଧାନ

ତୁଟୁନି ଝମେଲା: ପ୍ୟାକ୍ସ କିଣୁନାହିଁ ଧାନ

ବଲାଙ୍ଗୀର ଅଫିସ, ୧୪ା୧୨: ଜିଲାସ୍ତରୀୟ ଧାନକିଣା କମିଟି ବୈଠକରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଉପାର୍ଜିତ ଧାନକୁ ଉଚିତ୍‌ ମୂଲ୍ୟ ଦେଇ କିଣାଯିବା ସହ ଠିକଣା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା| 

ଉଷାଦେବୀ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ:  ସୋନପୁର ଚାମ୍ପିୟନ

ଉଷାଦେବୀ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ: ସୋନପୁର ଚାମ୍ପିୟନ

ଉଲୁଣ୍ଡା, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ): ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲା ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ କେସିସି କୁକିଆ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ହେଉଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଉଷାଦେବୀ ମେମୋରିଆଲ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଟାଇଟଲ ହାସଲ କରିଛି ଏସଡିସିଏ ସୋନପୁର। ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ  ସୋନପୁର ଦଳ ଜେସିସି ବଡମାଳକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି ।

ଜିଲା ଦାବି ଆନ୍ଦୋଳନ, ସାମିଲ ହେଲେ କନ୍ଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ

ଜିଲା ଦାବି ଆନ୍ଦୋଳନ, ସାମିଲ ହେଲେ କନ୍ଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ

 କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି, ୧୩ା୧୨(ଡି.ଏନ.ଏ.): କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଜିଲା ଦାବିକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ଚାଲିଥିବା ଧାରଣାରେ ଗୁରୁବାର ତୁରେକେଲା ବ୍ଲକର ଉପାନ୍ତ  କନ୍ଦେଇ ପଞ୍ଚାୟତର ଜନସାଧାରଣ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ହାତୀ ବାଡି ବଗିଚା ନଷ୍ଟ କଲା

ହାତୀ ବାଡି ବଗିଚା ନଷ୍ଟ କଲା

ବଡଗାଁ, ୧୩।୧୨ (ଡି.ଏନ.ଏ)- ସୁନ୍ଦରଗଡ ଜିଲା ବଡଗାଁ ବ୍ଲକ ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀପଲଙ୍କ ଉପଦ୍ରବ ଜାରି ରହିଛି । କିଛି ଦିନ ହେଲା ୧୭ଟି ହାତୀ ଥିବା ପଲରୁ କେତେକ ହାତୀ ମହାବୀର ପର୍ବତରେ ଥିଲାବେଳେ କେତେକ ହାତୀ ୩ଭାଗ ହୋଇ ଉପଦ୍ରବ କରୁଥିବାରୁ ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଘଉଡାଇବା କଷ୍ଟକର ହେଉଛି । ବୁଧବାର ରାତି ସାଢ଼େ ୧୧ଟାରେ କୁଲଗା ଗ୍ରାମରେ ହାତୀ ପଶି ଉପଦ୍ରବ କରିଥିଲା ବେଳେ ମହାବୀର ପର୍ବତ ତଳି କୁରେଇବଗା ଗ୍ରାମରେ ରାତି ଗୋଟାଏରେ ୨ଟି ହାତୀ ବାଡି