ମେଟ୍ରୋ |

ଜୀବନସାଥୀ ହେଲେ ୨ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ

ଜୀବନସାଥୀ ହେଲେ ୨ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ
ପୁରୀ ଅଫିସ,୧୧।୧୨: ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ବି ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି। ଜୀବନସାଥୀ ବାଛିବାରେ ସେମାନଙ୍କର ବି ସ୍ବାଧୀନତା ରହିଛି। ତଥାପି ସମାଜରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଭୁଲ୍‌ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ। ସେମାନେ ସାଥୀ ହୋଇ ଆଗକୁ ବଢିପାରିବେ। ଏମିତି ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇ ପରସ୍ପରକୁ ଜୀବନସାଥୀ କରିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ସ୍ଥାନୀୟ ବଗଲା ଧର୍ମଶାଳା ପରିସରରେ ଏହିଭଳି ଏକ ନିଆରା ବିବାହ ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି। ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ଝିଅ ଭାରତୀ ବିଶ୍ୱାଳ (୨୩) ଏବଂ ଭଦ୍ରକର ପୁଅ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଦାଶ(୨୮)। ଭଦ୍ରକ ଚାନ୍ଦବାଲି ଅଞ୍ଚଳର ଜୟନ୍ତ ଦାଶଙ୍କ ପୁଅ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଡାହାଣ ଗୋଡ଼ ପୋଲିଓ ଆକ୍ରାନ୍ତ। ସେ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏ ପାଠ ପଢିଛନ୍ତି। ଏହାପରେ ପୁରୀ ପଳାଇ ଆସି ଦାମୋଦର ରୋଡରେ ଭଡ଼ାଘରେ ରହୁଥିଲେ। ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିସର ଏକ ଦୋକାନରେ ରହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ମା’ ବାପା ଛେଉଣ୍ଡ ଭାରତୀ ଶାନ୍ତା ମେମୋରିଆଲ ରିହାବିଲିଟେଶନ ସେଣ୍ଟର ପୁରୀ ସଂଯୋଜିକା ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ରାୟଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରହି ଟେଲରିଂ ଶିକ୍ଷା ନେଉଛନ୍ତି। ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଭାରତୀଙ୍କ ବାମଗୋଡ଼ରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା। ଆଣ୍ଠୁ ତଳକୁ ଏକ କୃତ୍ରିମ ଗୋଡ ଲଗାଇ ଚଲାବୁଲା କରୁଛନ୍ତି। ୫ ବର୍ଷ ହେଲା ଭାରତୀ ଅନ୍ୟ ଝିଅମାନଙ୍କ ସହ ଏହି କ୍ୟାମ୍ପରେ ରହି ଆସୁଛନ୍ତି। ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ସ୍ବାବଲମ୍ବୀ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ସଂଯୋଜିକା ରାୟଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଭୟେ ପରସ୍ପରକୁ ବିବାହ କରିବା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ମା’ ବାପାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବୈଦିକ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଉଭୟଙ୍କ ହାତଗଣ୍ଠି ପଡିଥିଲା। ଏଥିରେ ୭୦ ଜଣ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ପିଲାଙ୍କ ସହ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଓଏଏସ୍‌ ଅଫିସର ସନ୍ନ୍ୟାସୀ ବେହେରା, ଏସ୍‌ଏମ୍‌ଆରସିର ପୁରୀ କୋଅର୍ଡିନେଟର ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ରାୟ, ଶ୍ରଦ୍ଧା ଫାଉଣ୍ଡେଶନର ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରଭାତ ସାମନ୍ତରା, ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଦି ମିରର୍‌ ସଭାପତି ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଚେତାବନୀ ଅନୁଷ୍ଠାନର ସମ୍ପାଦିକା ସ୍ବର୍ଣ୍ଣଲତା ଜେନା, ଅରୁଣିମା ନନ୍ଦ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ପରେ ସମସ୍ତେ ମହାପ୍ରସାଦ ସେବନ କରିଥିଲେ। ବରକନ୍ୟା ବିଦା ହେବାର ଦୃଶ୍ୟ ବାସ୍ତବିକ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭାବବିହ୍ବଳ କରିଥିଲା। ଭାରତୀଙ୍କ ପଛେ ପଛେ ଦୁଇ ହାତରେ ଆଶାବାଡ଼ି ଧରି ଚାଲୁଥିଲେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର। ଏହି ନିଆରା ବିବାହରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ପୁରୀ ସହରର ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ ଦୁଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଢେର ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ଏଭଳି ବିବାହ ନିଶ୍ଚିତ ଅନ୍ୟ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସାହସ ଦେବ ବୋଲି କହିଥିଲେ।
All Right Reserved By

ମେଟ୍ରୋ |

ମିନିଟ୍ରକ୍‌ ଓଲଟି ୧୫ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର

ମିନିଟ୍ରକ୍‌ ଓଲଟି ୧୫ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ଧଉଳି ଥାନା ଶିଶୁପାଳଗଡ଼ ଛକ ନିକଟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଏକ ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏକ ମିନିଟ୍ରକ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଚକା ଫାଟି ଓଲଟି ପଡ଼ିବାରୁ ଗାଡ଼ିରେ ବସିଥିବା ୧୫ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ବିଧାନସଭା ଗୃହ କମିଟି ନିକଟରେ ହାଜର ହେଲେ ଆୟର

ବିଧାନସଭା ଗୃହ କମିଟି ନିକଟରେ ହାଜର ହେଲେ ଆୟର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): କୋଣାର୍କ ଓ ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିବା ଅଭିଜିତ ଆୟର ମିତ୍ର ମଙ୍ଗଳବାର ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭା ଗୃହ କମିଟି ନିକଟରେ ହାଜର ହୋଇଛନ୍ତି। ବିଧାନସଭାସ୍ଥିତ ୫୪ ନଂ. ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗୃହ କମିଟି ବୈଠକରେ ଆୟର ନିଜର ପକ୍ଷ ରଖୁଛନ୍ତି। 

ମଦ୍ୟପ ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉନ୍ମତ୍ତକାଣ୍ଡ, ଫାଣ୍ଡି ଘେରିଲେ ଲୋକେ

ମଦ୍ୟପ ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉନ୍ମତ୍ତକାଣ୍ଡ, ଫାଣ୍ଡି ଘେରିଲେ ଲୋକେ

କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ, ୨୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା କୃଷ୍ଣପ୍ରସାଦ ଥାନା ଅଧୀନ ମାଲୁଦ ଫାଣ୍ଡି ଅଧିକାରୀ ମଦ୍ୟପାନ କରି ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭାଷାରେ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଛି। 

ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେଲେ ୧୬ ଭାଜପା କର୍ମୀ

ବିଜେଡିରେ ଯୋଗଦେଲେ ୧୬ ଭାଜପା କର୍ମୀ

ପରଜଙ୍ଗ, ୨୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲା ପରଜଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ କଙ୍କଡାହାଡ଼ ବ୍ଲକ ଘାଗରାମୁଣ୍ଡା ପଞ୍ଚାୟତ ଭେଜିଆ ଗ୍ରାମର ୧୬ ଭାଜପା କର୍ମୀ ଧର୍ମାନନ୍ଦ ଦାସଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡା. ନୃସିଂହ ଚରଣ ସାହୁଙ୍କ ଡିହଡୋଳସ୍ଥିତ ବାସଭବନରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସେମାନେ ପହଞ୍ଚି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ବିଜେଡିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ପିସିଆର୍‌, ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ନେବେ ସିପିଆର୍‌ ଟ୍ରେନିଂ:ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସାମିଲ ହେବେ ୫୦ଜଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ା୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- କିଛିଦିନ ତଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ରେଳ ଷ୍ଟେଶନରେ ଜଣେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହଠାତ୍‌ ହୃଦ୍‌ଘାତ ହୋଇଥିଲା। ଜିଆର୍‌ପିର ଜଣେ କନ୍‌ଷ୍ଟେବଳଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ତାଙ୍କର ଜୀବନ ବଞ୍ଚତ୍ୟାଇଥିଲା। 

ଆଇସ୍‌କ୍ରିମ ପାର୍ଲରରେ ଛୁରା ମାଡ଼:କର୍ମଚାରୀ ଆହତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ା୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ଥାନା ନୀଳାଦ୍ରିବିହାରସ୍ଥିତ ଏକ ଆଇସ୍‌କ୍ରିମ୍‌ ପାର୍ଲରେ ରବିବାର ରାତିରେ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛୁରାମାଡ଼ରେ ଅନ୍ୟଜଣେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। 

ନକଲି ଆର୍ମି ଅଫିସର ଗିରଫ

ନକଲି ଆର୍ମି ଅଫିସର ଗିରଫ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ା୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)- ନିଜକୁ ଜଣେ ଆର୍ମି ଅଫିସର କହୁଥିଲେ। ଆର୍ମିରେ ଚାକିରି ଦେବାକୁ କହି ବେକାର ଯୁବତୀଯୁବକଙ୍କଠାରୁ ବହୁ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ। ନକଲି କାର୍ଡ ତିଆରି କରି ଆର୍ମି ଅଫିସର ଭଳି ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ବି ହାତଉଥିଲେ। 

ପୋଲିସର ଦାୟିତ୍ୱହୀନତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ:ବାଃ ବାଃରେ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ...

ପୋଲିସର ଦାୟିତ୍ୱହୀନତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ:ବାଃ ବାଃରେ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ...

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ା୧୦ (ବ୍ୟୁରୋ) - ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପହଞ୍ଚାଇଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର। ଏପରି ବହୁ ଯୋଜନା କରି କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ବାଃ ବାଃ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ନିଜ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେତିକି ସଚେତନ କରିପାରି ନ ଥିବା ଭଳି ମନେ ହେଉଛି। 

ଭାରତୀୟ ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ଉପଦେଷ୍ଟା କମିଟି ସଦସ୍ୟ ହେଲେ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ପାଢ଼ୀ

ଭାରତୀୟ ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ ଉପଦେଷ୍ଟା କମିଟି ସଦସ୍ୟ ହେଲେ ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ପାଢ଼ୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ)-
ଓଡ଼ିଶା ଜନ୍ମିତ ଯୁବ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ତଥା ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଓକିଲ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ପାଢ଼ୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ତରଫରୁ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍‌ ଫିଲ୍ମ ସାର୍ଟିଫିକେଶନ(ଭାରତୀୟ ସେନ୍‌ସର ବୋର୍ଡ)ରେ ଏକ ମର୍ଯ୍ୟାଦାଜନକ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି।

ଗଙ୍ଗବଂଶୀ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ସମାବେଶ:୭ ପାଇକ ବୀରଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଫାଶୀ

ଗଙ୍ଗବଂଶୀ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ସମାବେଶ:୭ ପାଇକ ବୀରଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଫାଶୀ

ପୁରୀ ଅଫିସ/ଗୋପ (ଡି.ଏନ.ଏ.), ୨୩ା୧୦: କୋଣାର୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଥିବା ତଥା କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣରେ ସହଯୋଗ କରିଥିବା ୧୮ଟି ଗଡ଼ର ଐତିହ୍ୟ ସଂକଳନ ପାଇଁ ସୋମବାର ଗୋପ ନିକଟ ରୂପାସଗଡ଼ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି ଗଙ୍ଗବଂଶୀ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ସମାବେଶ।

ପୁରୀ ହିଂସା ଘଟଣା, ପୁଣି ୬ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ପୁରୀ ହିଂସା ଘଟଣା, ପୁଣି ୬ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୨୨ା୧୦: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଧାଡ଼ିଦର୍ଶନକୁ ନେଇ ହୋଇଥିବା ହିଂସାରେ ଗିରଫଦାରି ସଂଖ୍ୟା ୯୨ରେ ପହଞ୍ଚତ୍ଛି। ପୂର୍ବରୁ ପୋଲିସ ୮୬ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିବା ବେଳେ ସୋମବାର ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟଚାଲାଣ କରିଛି। 

ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲା ପାଇଁ ରିଲିଫ୍‌ ସହାୟତା ରାଶି ବୃଦ୍ଧି: ଦିଆଗଲା ୩୭୫ କୋଟି

ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲା ପାଇଁ ରିଲିଫ୍‌ ସହାୟତା ରାଶି ବୃଦ୍ଧି: ଦିଆଗଲା ୩୭୫ କୋଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୨।୧୦(ବ୍ୟୁରୋ): ସଚିବାଳୟରେ ସୋମବାର ତିତ୍‌ଲି ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ବୈଠକରେ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ଓ ପଦକ୍ଷେପ  ନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟର ତିତ୍‌ଲି ପ୍ରଭାବିତ ଜିଲାଗୁଡିକୁ ୩୭୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ରିଲିଫ୍‌ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟୟବରାଦ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର ବିଷ୍ଣୁପଦ ସେଠୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।