Dharitri News
ରାଜ୍ୟ |

୧୬ ମାସରେ ଗଣିଲେଣି ୧୬ କୋଟି

୧୬ ମାସରେ ଗଣିଲେଣି ୧୬ କୋଟି କଟକ ଅଫିସ, ୧୧।୧୨- ରକ୍ତଦାନ, ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ଓ ରୋଗୀଙ୍କୁ ରକ୍ତ ଦେବା ନେଇ ଏକ ବଡ଼ଧରଣର ବିଭ୍ରାଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ବିଧାନସଭାରେ ଆଠଗଡ଼ ବିଧାୟକ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯେଉଁ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହାକୁ ଦେଖିଲେ ସରକାରଙ୍କ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରୀତି ଜଳଜଳ ହୋଇ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏସ୍‌ସିବିରେ ଏମ୍‌ଆର୍‌ଆଇକୁ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ଅନିୟମିତତା ସମ୍ପର୍କରେ ଧରିତ୍ରୀ ଏକ ତଥ୍ୟଭିତ୍ତିକ ଖବର ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିଥିଲା। କଲିକତାର ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ସରକାର ପିପିପି ମୋଡ୍‌ରେ ଏମ୍‌ଆର୍‌ଆଇ ପରୀକ୍ଷା କରାଇ କିଭଳି ସାଂଘାତିକ ଭାବେ କ୍ଷତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଉକ୍ତ ଖବର ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା। କାରଣ ଏମ୍‌ଆର୍‌ଆଇ ବାବଦରେ ସରକାର ମାତ୍ର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସଂସ୍ଥାଠାରୁ ପାଉଥିବା ବେଳେ ୮୮ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସଂସ୍ଥା ନେଇଚାଲିଛି। ସମାନ ଢଙ୍ଗରେ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷାକୁ ନେଇ କଲିକତାର ଆଉ ଏକ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ସରକାର କରିଥିବା ଚୁକ୍ତି ଓ ଏ ବାବଦରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିବା ଅର୍ଥକୁ ନେଇ ବିବାଦୀୟନ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। କଲିକତାର ସଂସ୍ଥାକୁ ଅନୁକମ୍ପା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିବା ଏବଂ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ବାବଦରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରି ଅନ୍ୟ ଏକ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ଭିଜିଲାନ୍ସରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। କଲିକତା ସଂସ୍ଥା କଟକ ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲରେ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମେଶିନ ଲଗାଇ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଅଭିଯୋଗ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଖୋଳତାଡ଼ କରିଥିଲା। ଜଣେ ଅତିରିକ୍ତ ଏସ୍‌ପି ପାହ୍ୟାର ଅଧିକାରୀ ଏହାର ତଦନ୍ତ କରିଥିଲେ। ହେଲେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ତଦନ୍ତ କିଭଳି ଢଙ୍ଗରେ କରାଗଲା ତାହାର ନିର୍ଯାସ ଅଦ୍ୟାବଧି ବାହାରକୁ ଆସିପାରିଲା ନାହିଁ। ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଥିବା ରକ୍ତକୁ ନାଟ୍‌ (ନ୍ୟୁକ୍ଲିକ୍‌ ଏସିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟିଂ) ପଦ୍ଧତିରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ନେଇ ଏବେ ବିବାଦ ଉପୁଜିଛି। ରାଜ୍ୟର ୪ଟି ରକ୍ତଭଣ୍ଡାର ଯଥା ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲ, ଏମ୍‌କେସିଜି ମେଡିକାଲ, ବୁର୍ଲା ମେଡିକାଲ ଓ କ୍ୟାପିଟାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଏହି ପଦ୍ଧତିରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି। ମୁଖ୍ୟତଃ ରକ୍ତର ପିସିଆର୍‌ (ପଲିମୋରାଇଜ୍‌ ଚେନ ରିଆକ୍ସନ) ନିମନ୍ତେ ଏହି ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୨୦୧୬ ଜୁନରୁ ଉକ୍ତ ୪ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ଥିବା ଏଚ୍‌ଆଇଭି, ହେପାଟାଇଟିସ ବି ଓ ହେପାଟାଇଟିସ ସି ପ୍ରଭୃତିର ସହଜ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରୁଛି। ପୂର୍ବରୁ ଏଲିସା ରିଡର ମେଶିନ ମାଧ୍ୟମରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଥିଲା, ଯଦ୍ଦ୍ବାରା ରକ୍ତରେ ଉପରୋକ୍ତ ଭାଇରସ୍‌ଗୁଡ଼ିକ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଅସୁବିଧା ଉପୁଜିବା ସହ ସମୟସାପେକ୍ଷ ଥିଲା। ମାତ୍ର ନାଟ୍‌ ପିସିଆର୍‌ ପଦ୍ଧତିରେ ଜଣେ ରକ୍ତଦାତା ଏହି ସବୁ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବାର ୬ରୁ ୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ପାରୁଛି। ହେଲେ ନାଟ୍‌ ପିସିଆର୍‌ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ସରକାର ଯେଉଁ ପଦ୍ଧତି ଆପଣାଇଛନ୍ତି ତାହାକୁ ନେଇ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଏହି ମେଶିନ ନିମନ୍ତେ ସରକାର କଲିକତାର ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ଏମ୍‌ଓୟୁ ସ୍ବାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରତି ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସରକାର ଉକ୍ତ ସଂସ୍ଥାକୁ ୭୫୦ (ମୂଲ୍ୟଯୁକ୍ତ କର ବ୍ୟତୀତ) ଟଙ୍କା ଦେଉଛନ୍ତି। ଏହି ହାରରେ ୨୦୧୬ ଜୁନ୍‌ରୁ ୨୦୧୭ ଅକ୍ଟୋବର ମଧ୍ୟରେ ଉକ୍ତ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାକୁ ସରକାର ୧୬ କୋଟି ୩୨ ଲକ୍ଷ ୯୦ହଜାର ୭୨୭ ଟଙ୍କା ଦେଇସାରିଲେଣି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉକ୍ତ ମେଶିନ ୧,୮୯,୮୧୬ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି। ସେଥିରୁ ୫୧୫ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତରେ ଏଚ୍‌ଆଇଭି, ହେପାଟାଇଟିସ୍‌ ବି ଓ ହେପାଟାଇଟିସ୍‌ ସି ଠାବ କରାଯାଇଛି। ବାକି ୧,୮୯,୩୦୧ ୟୁନିଟ୍‌ ରକ୍ତକୁ ବିଶୁଦ୍ଧୀକରଣ କରାଯାଇଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଧାନସଭାରେ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ତରକୁ ଦେଖିଲେ ସାଧାରଣରେ ଦୁଇଟି ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ଛିଡ଼ାହୋଇଛି। ପ୍ରଥମତଃ ନାଟ୍‌ ପିସିଆର୍‌ ମେଶିନର ମୂଲ୍ୟ କେତେ ତାହା ସରକାରଙ୍କୁ ଜଣା ନ ଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ଉତ୍ତରରେ କହିଛନ୍ତି। ଭିତିରି ସୂତ୍ରରୁ ବୁଝିବାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଉକ୍ତ ମେଶିନର ମୂଲ୍ୟ ୧ କୋଟିରୁ ୨ କୋଟି ମଧ୍ୟରେ ହେବ। ଅତଏବ ସରକାର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଏହି ମେଶିନ ମାଧ୍ୟମରେ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ୧୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପରୀକ୍ଷା ବାବଦରେ ୧୬ କୋଟି ୩୨ ଲକ୍ଷ ୯୦ହଜାର ୭୨୭ ଟଙ୍କା ଗଣିସାରିଲେଣି। ସରକାରୀ କୋଠା ଓ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଲ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରି ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ସରକାରଙ୍କ ଆଖିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଗୁଞ୍ଜି ଏକପ୍ରକାର ଲୁଟ୍‌ ଚଳାଇଛି। ନାଟ୍‌ ପିସିଆର୍‌ ମେଶିନ ସମ୍ପର୍କରେ ଏସ୍‌ସିବି ଅଧୀକ୍ଷକ ପ୍ରଫେସର ଶ୍ୟାମା କାନୁନଗୋ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରତାପ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସରକାର ଏ ନେଇ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି। ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଆମ ପାଖରେ ନ ଥିବା କହିଥିଲେ। ଭିଜିଲାନ୍ସ କଟକ ଡିଭିଜନ ଏସ୍‌ପି ଶଶିଭୂଷଣ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ଉକ୍ତ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ସମ୍ପର୍କରେ ପଚାରିବାରୁ ଅନେକ ତଦନ୍ତ ଗୋପନ ଭାବେ କରାଯାଏ। ତେଣୁ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ମତାମତ ଦେବା ଠିକ୍‌ ହେବନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ। -ରିପୋର୍ଟ: ନିର୍ମଳ ପଣ୍ଡା

ରାଜ୍ୟ |

ଆଠ ଧାଡ଼ିର ରିପୋର୍ଟ ପାଇଁ ୪୦ ସପ୍ତାହ ସମୟ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୯।୧- କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାର ଆଶ୍ରମ ସ୍କୁଲଗୁଡିକରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ବ୍ୟାପୁଥିବା ନେଇ ଦାଏର ହୋଇଥିବା ଏକ ମାମଲାରେ ଓଡ଼ିଶା ମାନବାଧିକାର କମିଶନ ରିପୋର୍ଟ ତଲବ କରିଥିଲେ। ୪ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ ପାଇଁ କମିଶନ କନ୍ଧମାଳ ଜିଲାପାଳ ଓ ଜିଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏତେବଡ଼ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ମାମଲାରେ ଏଇ ଦୁଇ ଅଫିସର ୪ ସପ୍ତାହ ବଦଳରେ ୧୦ ମାସ ଅର୍ଥାତ୍‌ ୪୦ ସପ୍ତାହରୁ ଅଧିକ ସମୟ ନେଇଛନ୍ତି।

୧୨୧ଟି ଟେଣ୍ଡରକୁ ଅସିଦ୍ଧ କଲେ ହାଇକୋର୍ଟ

୧୨୧ଟି ଟେଣ୍ଡରକୁ ଅସିଦ୍ଧ କଲେ ହାଇକୋର୍ଟ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୯।୧- କୋରାପୁଟ ଜିଲାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣ ଯୋଜନାରେ ହୋଇଥିବା ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ବ୍ୟାପକ ଜାଲିଆତି କରାଯାଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ଆଗତ ମାମଲାର ବିଚାର କରି ହାଇକୋର୍ଟ ୧୨୧ଟି ଟେଣ୍ଡରକୁ ଅସିଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ପ୍ରାଚୀକୂଳରେ ୪ ହଜାର ବର୍ଷ ତଳ ସଭ୍ୟତାର ସନ୍ଧାନ

ପ୍ରାଚୀକୂଳରେ ୪ ହଜାର ବର୍ଷ ତଳ ସଭ୍ୟତାର ସନ୍ଧାନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ନିଆଳି ନିକଟ ପ୍ରାଚୀନଦୀ କୂଳ ଭାରତୀହୁଡାରେ ପୁରାତନ ସଭ୍ୟତାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିବା ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ପ୍ରନତ୍ତାତ୍ତ୍ବିକ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା(ଏଏସ୍‌ଆଇ) ଉତ୍‌ଖନନ ଶାଖା-୪କୁ ମିଳିଛି ସଫଳତା।

କମ୍ପ୍ୟୁଟରୀକରଣ ହେବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ

କମ୍ପ୍ୟୁଟରୀକରଣ ହେବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସମ୍ପର୍କିତ ତଥ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକରେ ଓଡ଼ିଶା ଇ-ହସ୍ପିଟାଲ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ୍‌ ଇନ୍‌ଫର୍ମେଶନ୍‌ ସିଷ୍ଟମ(ଓଇଏଚ୍‌ଏମ୍‌ଆଇଏସ୍‌) ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ।

ଆସିବ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଆଇନ

ଆସିବ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଆଇନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କଲେ ନିଆଯିବ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ। ଜେଲ୍‌ଦଣ୍ଡ ସହ ଜରିମାନା ଆଦାୟ ହେବ। ବିଦେଶୀ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ହଇରାଣ ହରକତ କିମ୍ବା ଠକିଲେ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ।

ପଦ୍ମ ଧରିବେ ମିହିର, ଅନୁ, ରମାରଞ୍ଜନ

ପଦ୍ମ ଧରିବେ ମିହିର, ଅନୁ, ରମାରଞ୍ଜନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୯।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଅଭିନେତା ମିହିର ଦାସ, ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅନୁ ଚୌଧୁରୀ ଏବଂ ସତ୍ୟବାଦୀ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ରମାରଞ୍ଜନ ବଳିଆର ସିଂହ ଭାଜପାରେ ଯୋଗଦେବେ।

ଭାଜପାର ମିଶନ ଓଡ଼ିଶାରେ ସାମିଲ ହେଲେ ରମାରଞ୍ଜନ

ଭାଜପାର ମିଶନ ଓଡ଼ିଶାରେ ସାମିଲ ହେଲେ ରମାରଞ୍ଜନ

ସାକ୍ଷୀଗୋପାଳ, ୧୯।୧(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ପୁରୀ ଜିଲା ସତ୍ୟବାଦୀର ପୁର୍ବତନ ବିଧାୟକ ରମାରଞ୍ଜନ ବଳିୟାରସିଂହ ବିଜେଡି ଛାଡ଼ିବା ପରେ ଭାଜପାରେ ମିଶିବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି। ଶନିବାର ଭାଜପାର ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

ନେତାଜୀ ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ତାଲା, ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ନେତାଜୀ ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ତାଲା, ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ପୁରୀ ଅଫସ, ୧୯।୧: ଆସନ୍ତା ୨୩ ତାରିଖରେ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ। ଏହି ଅବସରରେ ପୁରୀସ୍ଥିତ ଗୋପାଳବଲ୍ଲଭ ଲେନ୍‌ଠାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ନେତାଜୀଙ୍କ ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ତାଲା ପଡିଥିବା ବେଳେ ତାହା ଖୋଲିପାରିବ ନାହିଁ।

ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ ସ୍ବାର୍ଥରେ ସେସୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବଣ୍ଟନ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଇଥିବା ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ କମ୍ପାନୀମାନେ ଗତ ପ୍ରାୟ ୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରୋକ୍ତ ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବାରେ ବାରମ୍ବାର ବିଫଳ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେସୁ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଆଖିବୁଜି ବସିଛି। କାହିଁକି ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକ ବିଫଳ ହେଉଛନ୍ତି ତାହାର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଉନାହିଁ। ଏଭଳିସ୍ଥଳେ ବିନା ଟେଣ୍ଡରରେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜ୍‌ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପୁଣିଥରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ମସୁଧା ଚାଲିଛି।

ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ ତଦନ୍ତ କମିଶନ: ଦାଖଲ ହେଲା ଚତୁର୍ଥ ଅନ୍ତରୀଣ ରିପୋର୍ଟ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୧- ଚିଟଫଣ୍ଡ ଠକେଇ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ଜଷ୍ଟିସ ମଦନ ମୋହନ ଦାସ କମିଶନ ଗୁରୁବାର ସରକାରଙ୍କୁ ଚତୁର୍ଥ ଅନ୍ତରୀଣ ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଛନ୍ତି। କମିଶନଙ୍କ ସଚିବ ଦେବରାଜ ରାଉତ ସିଲ୍‌ କଭରରେ ୬୮୯୧ ପୃଷ୍ଠାର ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଗୃହ ବିଭାଗ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଏକ୍ସପାଏରି ଔଷଧ ଖାଇବେ ରୋଗୀ

ଏକ୍ସପାଏରି ଔଷଧ ଖାଇବେ ରୋଗୀ

କଟକ ଅଫିସ, ୧୮।୧- ନିରାମୟ ଯୋଜନାରେ ସରକାର ଯୋଗାଣ କରିଥିବା ମାଗଣା ଔଷଧକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ଼ଧରଣର ଦାୟିତ୍ୱହୀନତା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏସ୍‌ସିବି ମେଡିକାଲରୁ ଏହା ଧରାପଡିଛି। ଜାନୁୟାରୀ ୧୬ ତାରିଖରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଔଷଧର ଅବଧି ଫେବୃୟାରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। ଅର୍ଥାତ ମାତ୍ର ୪୪ଦିନ ଔଷଧର ଅବଧି ଥିବା ବେଳେ ରୋଗୀଙ୍କୁ କେଉଁଠି ଦୁଇମାସ, ଅଢେଇମାସ ଓ ସ୍ଥଳବିଶେଷରେ ୩ମାସ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଛି।

ପଲିଥିନ ବ୍ୟାଗ୍‌ କଟକଣା: ବ୍ୟବସାୟୀ ଦେବେ ମାସକୁ ୪ ହଜାର

ପଲିଥିନ ବ୍ୟାଗ୍‌ କଟକଣା: ବ୍ୟବସାୟୀ ଦେବେ ମାସକୁ ୪ ହଜାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୮।୧(ବ୍ୟୁରୋ)-ଏଣିକି ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଆଉ ମାଗଣାରେ ମନଇଚ୍ଛା ପଲିଥିନ ବ୍ୟାଗ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ହେବ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଫି। ମାସକୁ ୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ବର୍ଷକୁ ୪୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ଫି ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏ ନେଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମହାନଗର ନିଗମ(ବିଏମ୍‌ସି) ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି।