Dharitri News
ରାଜ୍ୟ |

ୟୁନିସେଫ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଏକତୃତୀୟାଂଶ ଶିଶୁ

ୟୁନିସେଫ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଏକତୃତୀୟାଂଶ ଶିଶୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୧।୧୨(ବ୍ୟୁରୋ)- ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ବ୍ୟବହାର ଦିନକୁ ଦିନ ବ୍ୟାପକ ହେଉଥିବାବେଳେ ଏହା ପିଲାଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭକରି ବୟସ୍କଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସମସ୍ତଙ୍କର ଜୀବନଶୈଳୀକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି। ଏପରିକି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ବହୁଳଭାବେ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ସୋମବାର ୟୁନିସେଫ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ବିଶ୍ୱର ପ୍ରତି ୩ଜଣରୁ ଜଣେ ଶିଶୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ପିଲାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ଏଭଳି ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନଶୈଳୀକୁ ଉଭୟ ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପୃଥିବୀର ସମୁଦାୟ ଜନସଖ୍ୟାର ମୋଟ ୪୮ ଭାଗ ହେଉଛନ୍ତି ଯୁବପିଢୀ। ଏହାର ୭୧ ଭାଗ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସହ ଜଡିତ ଥାନ୍ତି। ଏସିଆ, ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ପ୍ୟାସିଫିକ୍‌ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପାଖାପାଖି ୧୦ ଜଣରୁ ୯ଜଣ ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ଲାଇଭ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେହିଭଳି ଭାରତରେ ୧ ତୃତୀୟାଂଶ ମହିଳା ଇଣ୍ଟରନେଟ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍‌ ପ୍ରତି ୩ଜଣରେ ଜଣେ ମହିଳା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଏବଂ ଏହା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଥିବା ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ସଚେତନତା ଅଭାବ ଏବଂ ଅପବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ଏହାର କୁପରିଣାମ ଭୋଗ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ଖରାପ ପରିଣାମରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରତିକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କୁ ଠିକ୍‌ଭାବେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଶିଶୁଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଘଟୁଥିବା ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍‌ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏପରିକି ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ପ୍ଲାଟଫର୍ମମାନଙ୍କରେ ଉଭୟ ଶିଶୁ ଓ କିଶୋରମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟର ମଧ୍ୟ ଅପବ୍ୟବହାର ହେଉଛି। ଏହାର ସଦୁପଯୋଗ କରା ନ ଯାଇ ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର, ଶୋଷଣ, ଅନୈତିକ ଧନ୍ଦା ତଥା ବିଭିନ୍ନ କୁକାର୍ଯ୍ୟ ଆଦିରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଉଛି। ଶିଶୁ ଯୌନ ଶୋଷଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଭିନ୍ନ ଆପତ୍ତିଜନକ କଣ୍ଟେଣ୍ଟ କାନାଡା, ଫ୍ରାନ୍ସ, ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌, ରୁଷିଆ ଏବଂ ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ସେହିଭଳି ପିଲାଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଡିଜିଟାଲ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉ ନ ଥିବାରୁ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିଶ୍ୱର ୩୪.୬ କୋଟି ଯୁବଗୋଷ୍ଠୀର ୩ଭାଗରୁ ୧ ଭାଗ ଯୁବପିଢି ଡିଜିଟାଲ ଦୁନିଆରୁ ଦୂରେଇ ଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଥିବା ୫୬ ପ୍ରତିଶତ ୱେବ୍‌ସାଇଟ ଇଂଲିଶ ଭାଷାରେ ରହିଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ବୁଝିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପକ୍ଷେ ସମ୍ଭବ ହେଉନାହିଁ। ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ୟୁନିସେଫ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିବା ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟ ‘ଦି ଷ୍ଟେଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଦି ୱାଲର୍‌ଡସ୍‌ ଚିଲଡ୍ରେନ୍‌ ୨୦୧୭: ଚିଲଡ୍ରେନ୍‌ ଇନ୍‌ ଏ ଡିଜିଟାଲ ୱାର୍ଡ’ରେ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ସୋମବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଏକ ହୋଟେଲରେ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟଅତିଥିଭାବେ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ କୁମାର ସାମଲ, ପୋଲିସ୍‌ ଡିଆଇଜି ତଥା ଓଡିଶା ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍‌ ସେଲ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ନିଖିଲ କୁମାର କାନୋଡିଆ ଏବଂ ୟୁନିସେଫ୍‌ ମୁଖ୍ୟ ୟୁମି ବେ’ ପ୍ରମୁଖ ରିପୋର୍ଟ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବା ସହ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବଢୁଥିବା ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍‌ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ କର୍ମଶାଳାରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲ୍‌, କଲେଜରୁ ୪୫ଜଣ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ର ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ଡିଜିଟାଲ ଦୁନିଆରେ ଥିବା ସୁଯୋଗ ଏବଂ ଏହାର ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ କହିଥିଲେ।

ରାଜ୍ୟ |

ପୁରୀ ଷ୍ଟେଶନରେ ବିସ୍ଫୋରଣ

ପୁରୀ ଷ୍ଟେଶନରେ ବିସ୍ଫୋରଣ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ପୁରୀ ଷ୍ଟେଶନରେ ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନ ୪.୧୦ରେ ଏକ ଆର୍ମୀ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି। ଏହାର ପେଣ୍ଟ୍ରିକାରରେ ଥିବା ଏକ ୫ କେଜିଆ ଗ୍ୟାସ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡର ହଠାତ୍‌ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବାରୁ ଉକ୍ତ ବଗିରେ ନିଆଁ ବ୍ୟାପି ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି।

ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରୀ, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରୀ, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଦାବିରେ ବିକ୍ଷୋଭ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରୀ ୧୮ ହଜାର ଟଙ୍କା, ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦାବି ନେଇ ଏଆଇଟିୟୁସି ଓ ସିଆଇଟିୟୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ପୁରୀ ଜିଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି।

ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବସିବ ଗୃହ କମିଟି ବୈଠକ

ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବସିବ ଗୃହ କମିଟି ବୈଠକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ମହାନଦୀ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଗାମୀ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା କ’ଣ ହେବ ସେ ନେଇ ଗୃହ କମିଟି ବୈଠକରେ ସ୍ଥିର କରାଯିବ। ଏ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଶାସକ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ସଚେତକ ଅମର ଶତପଥୀ।

କେନ୍ଦ୍ର ରେଳମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନବୀନଙ୍କ ଚିଠି: ୬,୫୦୦ କୋଟି ଅନୁଦାନ ଦେବାକୁ ଦାବି

କେନ୍ଦ୍ର ରେଳମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନବୀନଙ୍କ ଚିଠି: ୬,୫୦୦ କୋଟି ଅନୁଦାନ ଦେବାକୁ ଦାବି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଆଗାମୀ ସାଧାରଣ ବଜେଟରେ ଓଡିଶାକୁ ରେଳବାଇ ଅନୁଦାନ ଦାବି କରି ବୁଧବାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କେନ୍ଦ୍ର ରେଳମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋଏଲଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟକୁ ୬ ହଜାର ୫ଶହ କୋଟିର ରେଳବାଇ ଅନୁଦାନ ଦେବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂଆ କୂଳପତି

ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂଆ କୂଳପତି

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍ବଲପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂଆ କୂଳପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ପ୍ରଫେସର ଦୀପକ କୁମାର ବେହେରା। ବୁଧବାର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଡ. ଏସ୍‌. ସି ଜମିର ତାଙ୍କୁ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି।

୨୬ରୁ ଧାରଣାରେ ବସିବ ଶକ୍ତି  ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀସଂଘ

୨୬ରୁ ଧାରଣାରେ ବସିବ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀସଂଘ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ଆସନ୍ତା ଫେବୃୟାରୀ ୨୬ ତାରିଖରୁ ଓଡ଼ିଶା ଶକ୍ତି ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ କ୍ରମାଗତଭାବେ ଧାରଣା ଓ ଅନଶନରେ ବସିବ। ଏନେଇ ସଂଘର ସଭାପତି ଧୋବେଇ ସାହୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ବିଡିଓ, ତହସିଲଦାର  ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ

ବିଡିଓ, ତହସିଲଦାର ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ)- ସାରା ରାଜ୍ୟର ୬୦ଟି ବ୍ଲକ୍‌ ପାଇଁ ବ୍ଲକ୍‌ ଉନ୍ନୟନ ଅଧିକାରୀ(ବିଡିଓ)ଙ୍କୁ ଅଦଳବଦଳ କରାଯାଇଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଏନେଇ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟଜଳ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ: ଇନ୍‌ପୁଟ୍‌  ସବ୍‌ସିଡି ପ୍ରଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କର

ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ: ଇନ୍‌ପୁଟ୍‌ ସବ୍‌ସିଡି ପ୍ରଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆଇନ ୨୦୦୫ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଠିତ ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ କମିଟିର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି।

ଶେଷହେବ ଯାତ୍ରାର ଯାତ୍ରା

ଶେଷହେବ ଯାତ୍ରାର ଯାତ୍ରା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭।୧(ବ୍ୟୁରୋ): ଆଗାମୀ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରୁ ବନ୍ଦ ହେବକୁ ଯାଉଛି ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରାପାର୍ଟି। ଏ ନେଇ ଯାତ୍ରା ମାଲିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ବୁଧବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଏକ ହୋଟେଲରେ ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ରଥ କାଠ ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ଗଲେ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ରଥ କାଠ ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ଗଲେ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବୌଦ୍ଧ ବନମଣ୍ଡଳରୁ ଆସିବ ରଥ କାଠ। ଏଥିଲାଗି ବୁଧବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ଏକ ୫ ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ବୌଦ୍ଧ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି।

ବମ୍ବେ ସିଏସ୍‌ଟିରୁ ହଟିଲା ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟର

ବମ୍ବେ ସିଏସ୍‌ଟିରୁ ହଟିଲା ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟର

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ବମ୍ବେର ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ଟର୍ମିନସ ଷ୍ଟେଶନରେ ଲଗାଯାଇଥିଲା ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟରକୁ ବୁଧବାର ଆଇଆରସିଟିସି ପକ୍ଷରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟରକୁ ନେଇ ବିକ୍ଷୋଭ

ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରର ବିକୃତ ପୋଷ୍ଟରକୁ ନେଇ ବିକ୍ଷୋଭ

ପୁରୀ ଅଫିସ, ୧୭।୧: ଭାରତୀୟ ରେଳବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତ ଦର୍ଶନ ପତ୍ରିକାରେ ଏକ ଇସ୍କନ ମନ୍ଦିରକୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଭାବେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବାଦରେ ବୁଧବାର ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସେବା ପକ୍ଷରୁ ଆଇଆରସିଟିସି ବିରୋଧରେ ପୁରୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନଠାରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଉଛି।