ରାୟଗଡା

ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ନୂତନ କ୍ୟାମ୍ପ ବସାଯିବ

ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ନୂତନ କ୍ୟାମ୍ପ ବସାଯିବ
କୋରାପୁଟ/ମାଲକାନଗିରି, ୧୬।୧୨(ସ୍ବ.ପ୍ର./ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.) ଛତିଶଗଡ଼ର ୬୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମାଓବାଦୀ କୋରାପୁଟ ଓ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା ସୀମାନ୍ତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛି। ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କୋରାପୁଟସ୍ଥିତ ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଆୟୋଜିତ ଖବରଦାତା ସମ୍ମିଳନୀରେ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଏଡିଜି ଅରୁଣ କୁମାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅବିଭକ୍ତ କୋରାପୁଟରେ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ମୁତୟନ ହେବାର ୭ ବର୍ଷ ପରେ ଏବେ ଏଠାରେ ମାଓବାଦୀ ଗତିବିଧି କମିବାରେ ଲାଗିଛି। ରାୟଗଡ଼ା ଓ ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲାରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ପ୍ରାୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ତେବେ କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ମାଛକୁଣ୍ଡ, ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲାର ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ଓ ସୀମାନ୍ତ ସୁକ୍‌ମାରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଜାରି ରହିଥିବା ସେ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ଯୋଜନା ପହଞ୍ଚତ୍ନଥିବା ଓଡିଶା, ଛତିଶଗଡ ଓ ଆନ୍ଧ୍ରର ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଓବାଦୀ ଗତିବିଧି ରହିଥିବାରୁ, ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ର କ୍ୟାମ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ସହ ସେଠାରେ ଗ୍ରେହାଉଣ୍ଡ ତାଲିମ ନେଇଥିବା ଯବାନଙ୍କୁ ମୁତୟନ କରାଯିବ। ମାଓବାଦୀ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରୁ କ୍ୟାମ୍ପ ହଟାଇ ଏହି ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ମୁତୟନ କରାଯିବ। ମାଓବାଦୀ ଦମନ ପାଇଁ ଅଧିକ ଫୋର୍ସ ଦରକାର ନାହଁି ବୋଲି ଏଡିଜି ଅରୁଣ କୁମାର କହିଛନ୍ତି। ଦୁଇଦିନ ତଳେ ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ବେଳେ ଛତିଶଗଡ଼ର ୨ ଜଣ ସିଆରସି ର଼୍ୟାଙ୍କର ମାଓବାଦୀ ଧରାପଡ଼ିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କୁ ଜେରା ବେଳେ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଛତିଶଗଡ଼ର ୬୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ମାଓବାଦୀ ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାର ଜନ୍ତାପାଇ, ବଡପଦା ଭଳି ବିଚ୍ଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳ ଓ ମାଛକୁଣ୍ଡ, ଅନକାଡେଲିର ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାନ୍ତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ମାଓବାଦୀ ଦମନ ନେଇ ଜାନୁଆରୀ ୫ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ହେବା ନେଇ ସେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ମାଲକାନାଗିରି ଜିଲା ବଡ଼ପଡ଼ା ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପ ଓ ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଜାନବାଇରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ। ଏହାପରେ ମାଓବାଦୀ ଦମନରେ ଆମକୁ ଆହୁରି ସୁବିଧା ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଆଇଜି ଅଶ୍ୱିନୀ ସିଂ, ଡିଆଇଜି ଏ. ଶ୍ରୀନିବାସ, ବିଏସ୍‌ଏଫ୍‌ ଗୁଇନ୍ଦା ଡିଆଇଜି ଜୟଚନ୍ଦ୍ର ନାୟକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।
All Right Reserved By

ରାୟଗଡା

 ୯ରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ପରବ

୯ରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ପରବ

ଦଶମନ୍ତପୁର,୨୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଦଶମନ୍ତପୁର ବ୍ଲକ ସଭାଗୃହରେ ମଙ୍ଗଳବାର ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ପରବ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି। ବିଡିଓ ଡମ୍ବରୁଧର ମଲ୍ଲିକଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏହି ବୈଠକରେ ୧୬ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ସରପଞ୍ଚ, ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ, ବିଜେଡି ବ୍ଲକ ସଭାପତି ମହେନ୍ଦ୍ର କୁଲଦୀପ, ଅନ୍ୟ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ଓ କର୍ମଚାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

୫ ଦଫା ଦାବିରେ ପୌର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରିଲେ ମହିଳା

୫ ଦଫା ଦାବିରେ ପୌର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରିଲେ ମହିଳା

ଜୟପୁର,୨୩।୧୦(ନି.ପ୍ର.)-ଜୟପୁର ପୌରାଞ୍ଚଳ ଅଧୀନ ୧୦ନଂ  ଓ୍ବାର୍ଡ ମଦର ଟେରେସା ମହିଳା ମହାସଂଘ ୫ଦଫା ଦାବିରେ ପୌର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରିବା  ସହ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ସଞ୍ଜୟ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ସ୍ମାରକପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛି। କାଉନସିଲର ତଥା ଭାଜପା ନେତା ଅନୁପ ପାତ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶତାଧିକ ମହିଳା ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ: ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଜବତ, ୧୪ ଗିରଫ

ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ: ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଜବତ, ୧୪ ଗିରଫ

ନବରଙ୍ଗପୁର,୨୩।୧୦(ବି.ପ୍ର.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଏସ୍‌ପି ବିବେକାନନ୍ଦ ଶର୍ମା ସ୍ଥାନୀୟ  ମଙ୍ଗଳମ ଟିମ୍ବର ରାସ୍ତା ନିକଟସ୍ଥ ଏକ ଘରେ ଜୁଆଆଡ୍ଡା ଚାଲିଥିବା ଖବର ପାଇ ଚଢ଼ାଉ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।  ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପୋଲିସ ସେଠାରେ ଚଢ଼ାଉ କରି  ୧୪ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ସହ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ୨ ଲକ୍ଷ ୧୫ ହଜାର ୨୭ ଟଙ୍କା ଜବତ କରିଥିବା   ନବରଙ୍ଗପୁର ଥାନାଧିକାରୀ ଭୀମସେନ ନାୟକ କହିଛନ୍ତି।

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ  ତହସିଲ ଅଫିସର କନିଷ୍ଠ କିରାଣୀ: ହିତାଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିଲେ

ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ତହସିଲ ଅଫିସର କନିଷ୍ଠ କିରାଣୀ: ହିତାଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିଲେ

ରାଇଘର, ୨୩।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ଜଣେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସରକାରୀ ଅନୁଦାନ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ  ନବରଙ୍ଗପୁର ତହସିଲ ଅଫିସର କନିଷ୍ଠ କିରାଣି ପ୍ରକାଶ ମିଶ୍ର ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରା ପଡିଛନ୍ତି। ସେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ହିତାଧିକାରଙ୍କଠାରୁ ୭ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିଲେ। 

 ଡକାୟତି ରୋକିବା ସମ୍ପର୍କିତ ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ

ଡକାୟତି ରୋକିବା ସମ୍ପର୍କିତ ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ

ଡାବୁଗାଁ, ୨୩।୧୦ (ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.)- ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ସଦରମହକୁମାସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏସ୍‌ପି ବିବେକାନନ୍ଦ ଶର୍ମାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ଡାବୁଗାଁ ଥାନା ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡକାୟତି ରୋକିବା ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ମକଡ୍ରିଲ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହୋଇଯାଇଛି।

ସୁରକ୍ଷା ଢିଲା: ବ୍ୟାଙ୍କରେ ନାହାନ୍ତି ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡ

ସୁରକ୍ଷା ଢିଲା: ବ୍ୟାଙ୍କରେ ନାହାନ୍ତି ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡ

ମାଥିଲି, ୨୩।୧୦ (ଡି.ଏନ.ଏ): ଡକାୟତ ବେଶରେ ପୋଲିସର ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ। ସୁରକ୍ଷା ଢାଞ୍ଚା ଏବଂ ପଦକ୍ଷେପ ପରଖିବାକୁ ହୋଇଥିଲା ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ। ୨ଟି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ନିଜ ତରିକାରେ ପୋଲିସମାନେ ଡକାୟତ ବେଶରେ ମକ୍‌ଡ୍ରିଲ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। 

ଘରୋଇ ଅଶାନ୍ତିରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ଘରୋଇ ଅଶାନ୍ତିରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା

ସେମିଳିଗୁଡା, ୨୩।୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.)-ସେମିଳିଗୁଡା ହନୁମାନ ନଗର ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ମଙ୍ଗଳବାର ତାଙ୍କ ଶୋଇବା ଘରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ସେ ହେଲେ କେ. ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଦୋରା(୪୮)। ଘରୋଇ କଳହକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ନେଇ ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି।

ହରଭଙ୍ଗି ଡ୍ୟାମ୍‌ ଭାଙ୍ଗିଲା ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ

ହରଭଙ୍ଗି ଡ୍ୟାମ୍‌ ଭାଙ୍ଗିଲା ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ

ଗୁଡାରୀ, ୨୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ତିତ୍‌ଲି ଯୋଗୁ ହୋଇଥିବା ବର୍ଷାରେ ନଦୀ ଜଳସ୍ତର ବଢିଥିଲା। ଫଳରେ ଡ୍ୟାମ ଦେଇ ହଠାତ୍‌ ପାଣି ଛଡାଯାଇଥିଲା। ଏଥିଯୋଗୁ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବା ସହ  ଜମିରେ ବାଲି ମାଡି ଯାଇଛି। ଫଳରେ ଆମର ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି ବୋଲି ଗୁଡାରୀ ବ୍ଲକ କଦମା ପଞ୍ଚାୟତ  ଅଧୀନ ଖଇରାଗୁଡା ଗ୍ରାମର ଚାଷୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। 

୬ମାସ ବିତିଲା, ମରାମତି ହେଉନି: ସୋଲାର ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଳ

୬ମାସ ବିତିଲା, ମରାମତି ହେଉନି: ସୋଲାର ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଳ

ମାଲକାନଗିରି,୨୩।୧୦(ଡି.ଏନ.ଏ.): ଚଳିତ ବର୍ଷ  କାଳ ବୈଶାଖୀ ପ୍ରଭାବରେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲା  ଖଇରପୁଟ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ  କରଡ଼ାବାଡ଼ି  ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ସୋଲାର ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ଇତି ମଧ୍ୟରେ ୬ ମାସ ବିତି  ଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଏଯାଏ ମରାମତି କରାଯାଇନି। ଫଳରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ପାନୀୟ ଜଳ ମୁନ୍ଦେ ପାଇଁ ନାହିଁ ନ ଥିବା ସମସ୍ୟାର  ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। 

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ନାବାଳକ ମୃତ

ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ନାବାଳକ ମୃତ

ଡାବୁଗାଁ, ୨୩।୧୦(ଡି.ଏନ୍‌.ଏ.): ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲା ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ  ଅଞ୍ଚଳା ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନ ଚିଚିବାଇ ଗ୍ରାମରେ ପୋଖରୀରେ ବୁଡ଼ି ସୋମବାର ଜଣେ ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ ହେଲେ ବୁଦନ ପୂଜାରୀଙ୍କ ପୁଅ ଯୋଗେଶ୍ୱର ପୂଜାରୀ(୧୪)।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଦାବି: ଶହୀଦ ମାଟି ପାଇଁ ଶହେ କୋଟି

କୋରାପୁଟ,୨୩ା୧୦(ସ୍ବ.ପ୍ର.) 
କୋରାପୁଟ ଜିଲାର ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଶହୀଦ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ନାୟକ ନିଜ ଗ୍ରାମ ତେନ୍ତୁଳିଗୁମ୍ମା ଅବହେଳିତ ରହିଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଏହି ଗ୍ରାମର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଶହେ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ। ଫେସବୁକ ଓ ଟ୍ବିଟର ପରି ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଯୁବକମାନେ ଏଭଳି ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। 

ପ୍ରଶାସନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବେଖାତିର୍‌ : ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ କଟାଯାଉଛି ମାଂସ

ପ୍ରଶାସନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ବେଖାତିର୍‌ : ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ କଟାଯାଉଛି ମାଂସ

ରାୟଗଡା ଅଫିସ୍‌, ୨୩।୧୦- ରାୟଗଡା ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ  ରାସ୍ତାପାର୍ଶ୍ୱରେ  ମାଂସ କଟା ଯାଇ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି ା ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ଧରି ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏଭଳି ବ୍ୟବସାୟ କରି ଆସୁଛନ୍ତି ା